Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Ej zadam pytanko odnośnie ISS do Was tutaj, bo nie chce zakładac nowego tematu. Mianowicie wczoraj z nudów pobralem sobie Orbitron, włączam go, patrze a tu ISS prawie nad Polską(była godzina około 17:15)! Więc wybiegłem szybko na pole patrze a tu wielki, jasny, świecący punkt na niebie leci z zachodu na wschód. Podniecenie było niesamowite :D Nawet lornetki nie zdążyłem zabrać. Gdy był już troche na zachodzie, robił się coraz ciemniejszy, aż w końcu zgasł. No ale potem w Orbitronie wypatrzyłem, że bedzie przelatywał jeszcze jakoś o 18:24 i jeszcze potem po 19. No ale wypatrywałem go cały czas i już go nie zauważyłem. Dlaczego? Myślałem, że znowu będzie przelatywał bardzo jasny, święcący punkt a tu nic... Wnioskuję, że po godz 17 było to tak widowiskowe, gdyż było to tuż po zachodzie słońca i ISS odbijał jeszcze dobrze promienie słoneczne. Ale czy by to oznaczało, że już później nie idzie zobaczyć ISS? Mam nadzieje, że się dosyć jasno wyraziłem :) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny przelot był o 18:51 ale ISS dość szybko wszedł w cień Ziemi i przestał być widoczny. U mnie wspiął się na wysokość zaledwie 17 stopni. Obecnie można ISS obserwować codziennie, czasem nawet dwa przeloty. Dokładniejsze dane znajdziesz na heavens above. W podanym linku masz przeloty dla mojego położenia więc zmień sobie na własne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak ZbyT Ci powiedział.

 

A jeśli chcesz korzystać z Orbitrona to łatwo można w nim sprawdzić czy przelot będzie widoczny czy też nie. Widać to w trzech miejscach w Orbitronie.

 

orbitron_iss_.jpg

Na tym screenie widać ślad ISS-a na tle mapy i również na "radarze". Ślad ma dwa kolory żółty i blado różowy (domyślnie ustawione, jeśli ich nie masz to prawy przycisk myszy i menu). Żółty kolor to widoczny przelot, blado różowy to znaczy, że ISS schowany jest w cieniu Ziemi.

 

orbitron_iss.jpg

A tutaj znów widać że po prawej stronie w tabelce pisze "zaćmiony" i właśnie takiego przelotu niestety nie będziemy widzieć.

 

Pobaw sie "symulacją" w Orbitronie i wszystko moment stanie się jasne.

 

PS. Na radarze widać równierz rzut na sfere nieba i dzięki temu można sobie orientacyjnie zobaczyć jak będzie wyglądał przelot. W pierwszym przypadku jest to przelot praktycznie przez zenit, i trochę ponad 15 stopni "dalej" ISS nam się zacznie chować. Dodatkowo w ramce po prawej możemy sprawdzić jak jasny będzie przelot.

 

Pozdrawiam i życze samych jasnych i pięknych przelotów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze odpowiedzi. Odnośnie tych linii w Orbitronie to nie wiedziałem, że Iss jest widoczne tylko wtedy, gdy linia jest na żółto. Ale dałem w symulatorze na wczorajszą godzinę, gdy widziałem to ISS I wtedy linia jest ciemna, czyli ISS nie powinno być widoczne... A niby było.. Dlaczego? Tutaj screen:

scrsav000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.