Skocz do zawartości

Gdzie są Taurusy?


Grodlife

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pare pytań odnośnie Taurusów, które przez jakiś czas były obiektem moich długich poszukiwań po internecie ale nigdzie nie znalazłem niczego co mówiłoby mi o dostępności tych Newtonów-Gigantów.

 

Strona Mirka D, konstruktora i dystrybutora Taurusów nie istnieje...

...czyżby przeszedł na emeryture a Taurusy zostały wycofane z sprzedaży? :o

 

Widziałem już sporo zdjęć tych genialnych (a przy tym polskich) teleskopów. Zafascynowały mnie swoją wielkością, mobilnością i wykonaniem. Jednak mam niejasne dane co do danych technicznych tych teleskopów. Proszę o napisanie owych danych przez posiadacza lub fanatyka :szczerbaty: Taurusa.

 

Zastanawiałem się nad kupnem takiego (lub podobnego) Newtona w stosunkowo niedalekiej przyszłości. Jaka była cena Taurusa 270 i Taurusa 400?

 

Czy jest jakaś alternatywa na kupno podobnego teleskopu o podobnych możliwościach z taśmy produkcyjnej? Patrzyłem już na serię LightBridge z oferty astrokraka. Jednak tak jak mówię potrzebuję dokładnych danych technicznych na temat Taurusa aby porównać obydwa teleskopy.

 

Za pomoc z góry dziękuję :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurusy chyba tylko używane kupisz... jedyne składane dobsony jakie znam to LB ale tanie to one nie są.

 

 

Taurusy były o wiele tańsze od LB jakoś :P

 

Edit 2:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...7&hl=taurus

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...2&hl=taurus

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurusy chyba tylko używane kupisz... jedyne składane dobsony jakie znam to LB ale tanie to one nie są.

 

 

Taurusy były o wiele tańsze od LB jakoś :P

 

 

 

No wiesz... popyt na Taurusy jest większy niz podaż... a prawa rynku jakie są każdy wie...

 

Ja swojego tanio na pewno nie sprzedam, jeżeli w ogóle...

 

 

 

Kto chce seryjne LB prosze bardzo, kto chce Taurusa też prosze bardzo ale nie liczcie ze okazyjnie za pół darmo ktos odda dobry sprzęt sprawdzony pod niejednym niebem.

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurusy to typowo amatorska produkcja. Wyszło parę partii hobbystycznie przygotowanych przez Mirka przy jego ogromnym zaangażowaniu.

Ale to tak jest. Masz czas robisz, masz inne sprawy na głowie, to odkładasz to lub zaniechujesz, jak nie jest to dla Ciebie sposób na utrzymanie rodziny. Podziwiam Mirka, bo to kosztuje mnóstwo cennego czasu.

 

Trzeba rozglądać się raczej po rynku wtórnym, o ile ktoś będzie chciał się w ogóle rozstać. Trudno mówić o parametrach technicznych, bo każdy egzemplarz był dostosowywany do potrzeb nabywcy.

 

Mój na przykład

lustro 380mm

ogniskowa 1632mm

F 4/3

lustro aluminizowane utwardzone

grubość lustra ~5cm, cela pływająca 18 punktowa z wsparciem pasem.

wyciąg Baader

 

Nie wiem, jakie inne parametry Cię interesują.

 

Ale jeśli chcesz mieć szybko coś dużego, taki rząd 16", to pozostaje tylko LB, produkt nowy i nie ma go na rynku wtórnym jeszcze. Można zawsze ze USY ściągnąć jakiegoś Obsessiona, a to już kultowy teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurusy chyba tylko używane kupisz... jedyne składane dobsony jakie znam to LB ale tanie to one nie są.

Taurusy były o wiele tańsze od LB jakoś :P

 

Edit 2:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...7&hl=taurus

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...2&hl=taurus

 

 

No, definitywnie były (są?) tańsze od Taurusów. Słyszałen o cenach ok, 7k zł... marzenie :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurusy to typowo amatorska produkcja. Wyszło parę partii hobbystycznie przygotowanych przez Mirka przy jego ogromnym zaangażowaniu.

Ale to tak jest. Masz czas robisz, masz inne sprawy na głowie, to odkładasz to lub zaniechujesz, jak nie jest to dla Ciebie sposób na utrzymanie rodziny. Podziwiam Mirka, bo to kosztuje mnóstwo cennego czasu.

 

Trzeba rozglądać się raczej po rynku wtórnym, o ile ktoś będzie chciał się w ogóle rozstać. Trudno mówić o parametrach technicznych, bo każdy egzemplarz był dostosowywany do potrzeb nabywcy.

 

Mój na przykład

lustro 380mm

ogniskowa 1632mm

F 4/3

lustro aluminizowane utwardzone

grubość lustra ~5cm, cela pływająca 18 punktowa z wsparciem pasem.

wyciąg Baader

 

Nie wiem, jakie inne parametry Cię interesują.

 

Ale jeśli chcesz mieć szybko coś dużego, taki rząd 16", to pozostaje tylko LB, produkt nowy i nie ma go na rynku wtórnym jeszcze. Można zawsze ze USY ściągnąć jakiegoś Obsessiona, a to już kultowy teleskop.

 

 

Tak, dane są wystraczające. Jednak jak podejrzewam, Taurusy jednak mniej dudków wysysały z kieszeni :szczerbaty: .

 

Co byście powiedzieli o LB? Czyu jest wart swojej ceny, i co najważniejsze jest w stanie równać się z ręcznie wykonanym Taurusem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z większych telepów masz LB 16" za około 10tyś. Jeszcze jest Syriusz 14" za 4,5tyś w astrokraku ale spytaj użytkownika Rammstein'a jakie miał z nim problemy bo chyba się go nigdy nie doczekał :huh:

 

Tak to nie wiem, gdzie można coś kupić gotowego i większego. Poszperaj na pewno coś jeszcze znajdziesz.

 

 

PS. raz widziałem na zlocie w zeszłym roku LB 8" jak wchodziły na rynek, z wyglądu i możliwości jakie oferuje ( zmieści się na tylnim siedzeniu każdego auta :D) mi się podobał.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda że nie można kupić tego sprzętu nowego, po zlocie w Czarnkowie przekonałem się jaki to mobilny sprzęt a za razem piękny, nie zapomnę zdjęcia Jesiona http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...ost&id=3935

czy to nie piękne :szczerbaty:

Niestety jak każdy teleskop i ten ma wadę, za każdym razem trzeba go kolimować, na szczęście jest to banalnie proste żadnych docisków itp. kolimacja to po prostu przyjemność. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze tez mozesz kupic optyke i zlozyc sobie samemu.

To nie jest az takie trudne jak sie wydaje.

Może i nie jest aż takie trudne ale wymaga przede wszystkim dużego zasobu czasu i odpowiednich narzędzi do których nie zawsze ma się dostęp no i swój warsztat w którym można takie cuda wykonywać

a zlecenie fachowcowi kosztuje :Salut:

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z większych telepów masz LB 16" za około 10tyś. Jeszcze jest Syriusz 14" za 4,5tyś w astrokraku ale spytaj użytkownika Rammstein'a jakie miał z nim problemy bo chyba się go nigdy nie doczekał :huh:

 

Tak to nie wiem, gdzie można coś kupić gotowego i większego. Poszperaj na pewno coś jeszcze znajdziesz.

PS. raz widziałem na zlocie w zeszłym roku LB 8" jak wchodziły na rynek, z wyglądu i możliwości jakie oferuje ( zmieści się na tylnim siedzeniu każdego auta :D) mi się podobał.

 

 

To prawda Syriusza się nie doczekałem i wcale tego nie żałuje. Dzięki temu stałem się posiadaczem jednego z Taurusów 380 który jest rewelacyjny. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda że nie można kupić tego sprzętu nowego, po zlocie w Czarnkowie przekonałem się jaki to mobilny sprzęt a za razem piękny, nie zapomnę zdjęcia Jesiona http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...ost&id=3935

czy to nie piękne :szczerbaty:

Niestety jak każdy teleskop i ten ma wadę, za każdym razem trzeba go kolimować, na szczęście jest to banalnie proste żadnych docisków itp. kolimacja to po prostu przyjemność. :banan:

 

O Jezusiku - jakie stare zdjęcie :) Stare mieszkanie... łza się w oku kręci. Stare czasy...

 

A przechodząc do sedna, z moich informacji wynika, że Mirek definitywnie zakończył produkcję Taurusów. Tak więc, pozostały tylko na rynku wtórnym.

 

Jak będziesz kiedyś w Zakopanem to zapraszam do siebie na oględziny mojej 270tki.

To rewlacyjenie mobilny sprzęt ,jedna walizeczka.

A obrazy DS daje wyśmienite.

 

Może kiedyś będę się go pozbywał? kto wie?

 

A ty masz Taurusa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, sprzedawał i sprzedał, gdyż kupuje jego większego brata B) . Jak wszystko dobrze pójdzie (bo były problemy z transportem), to w przyszłym tygodniu będę cieszył się z tego co mi pokaże :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Taurusa 270 od Roberta i jestem z niego bardzo zadowolony. Ostatnio był ze mną na Deep Sky Party 2007 w Roztokach Górnych i to co tam pokazał na długo pozostanie w mojej pamięci.

 

Najbardziej cieszę się z upolowania kwazara 3C273. Znalazłem go dzięki mapkom, które Robert zamieścił na forum :Beer:

Edytowane przez Tomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, sprzedawał i sprzedał, gdyż kupuje jego większego brata B) . Jak wszystko dobrze pójdzie (bo były problemy z transportem), to w przyszłym tygodniu będę cieszył się z tego co mi pokaże :)

 

A jak duży będzie ten większy brat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy Taurus to ten sam, który już tutaj był wymieniany http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13797. Miał do mnie przyjechać razem z Waldkiem przed zlotem w Bieszczady. Jednak ostatecznie Waldkowi wypadło coś innego i teleskop nie dojechał. Teraz ma być wysłany w poniedziałek, więc myślę, że do środy dotrze :). Chciałbym go wypróbować jeszcze przed pełnią, tym bardziej, że wciąż jest piękna pogoda.

 

Na dobrą sprawę, to Taurusy to sprzęt wymarzony do obiektów DS. Najlepiej mieć zarówno 270-tkę, jak i 410-tkę, ale to jeszcze zbytni luksus jak na nasze polskie kieszenie. Dlatego musiałem sprzedać mniejszy instrument i drugi teleskop, którym dysponowałem.

270-tka to chyba największy możliwy model "szybkoprzenośny". Bardzo lekka konstrukcja pozwalała mi na odnalezienie obiektu na niebie w ciągu minuty od pierwszego dotknięcia teleskopu (wyniesienie na balkon + namierzenie obiektu). Tak jak napisałem to instrument przede wszystkim do obserwacji obiektów dalekiego kosmosu, ale także komet i gwiazd zmiennych. Tutaj wyraźnie wygrywa z popularną Syntą 200/1200. Jeżeli chodzi o planety, to jest wymagający. Potrafi pokazać ładnie planety, ale tylko przy spełnieniu pewnych warunków. Ale wtedy naprawdę jest na co popatrzeć. Synta częściej (wg mnie) pokaże bardzo ładnie planety, ale super widoki (choć rzadsze) są domeną Taurusa.

 

Teraz kupuję Taurusa 410 przede wszystkim z myślą o DS-ach, które do tej pory traktowałem nieco po macoszemu, ale przede wszystkim chodzi mi o obserwacje gwiazd nowych karłowatych, zakryć słabych gwiazd przez planetoidy i lepszy widok słabych komet.

 

Trochę się dziwię, że o dużych Taurusach do tej pory mało pisało się na forum. Mam nadzieję, że zmieni się to za moją przyczyną :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Robert Bodzoń sprzedawał Taurusa 270 za 2300zł.

Nazwa Taurus robi swoje.

Ja mój Teleskop Walizkowy, który był wykonany na obraz i podobieństwo Taurusa (wzór zaczerpnięty za zgodą Mirka). Nie mogłem sprzedać nawet za 1600,- chociaż optyka była od tego samego wytwórcy. W końcu prawie wszystkie elementy sprzedałem na części. Troszkę szkoda, że tak się stało, ale cóż, widocznie tak musiało być.

 

Podobnie jak Robert jestem zwolennikiem dużych telekopów.

Moja największa konstrukcja to kratownica pod 20":

b6c0cc9a30c2aab3.jpg

 

Dawno też zakończyłem projekt super lekkiego trusowego i rozbieranego teleskopu 30" (mieszczącego się w bagażniku auta osobowego np Mercedesa C - gdzie jak wiadomo bagażnik nie jest zbyt duży):

 

6c7e95db2a1de9e8.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imponujące projekty, zastanawia mnie ja rozwiązałeś problem z "opadaniem" konstrukcji w dół podczas obserwacji obiektów nisko nad horyzontem.

W Taurusach zastosowano gumę ma ona spełniać rolę przeciwwagi i spełnia ale jest to raczej mało oryginalne i szybko ulega zużyciu jak to gumka :szczerbaty:

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.