Skocz do zawartości

EQ-6 Czy HEQ-5


Rekomendowane odpowiedzi

No niby tak... ale z drugiej strony montaży o podobnej nośności jest kilka... a ceny dość rózne. EQ6 ma nośność 18kg ( http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=18&str=8 ) a losmandy GM8 ma 15kg ( http://www.losmandy.com/gm8.html ). Jedno kosztuje 5000PLN z GOTO( http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0586309992e2d0c ), drugie 7500 PLN ( http://www.losmandy.com/gm8.html )... i co teraz... ktore kupic skoro oba nam pasują bo są przyszłościowe, mają odpwiednią dla nas nośność itp..... Najdroższy na jaki nas stać czy raczej nie najdroższy ?

 

Ja bym nie ryzykował 15 kg na gm8, nawet do wizuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste jak drut. NAJLEPSZY na jaki nas stać. Nie NAJDROŻSZY na jaki nas stać. No kurde. Dla mnie to logiczne.

 

Pozdrawiam.

 

Hans ,swiete słowa :Salut:

Mało kto z nas sie zastanawia jak to jest naprawde z tym naszym astro-hobby i ile to kosztuje i kiedy powiemy sobie dość.Wiem,przeszedłem przez to.To jest jak zamkniete koło(jestem tu z Wami juz 2 lata) i czesto czytam interesujące mnie tematy o sprzecie i nie tylko.Wielu tak jak ja wpadło w taka "szklana pułapkę"Sprzedajemy,odkupujemy,zamieniamy i nie boje sie tego stwierdzic ,ze dopłacamy to naszego hobby.Zaczyna sie niewinnie,na poczatku Plossle>----> Lantany>----->Naglery,sami zauwazcie,że nie cofamy sie w w jakości sprzetu ,wrecz przeciwnie,dążymy ,aby miec sprzet naprawde wysokich lotów.

Moim zdaniem nalezy miec umiar tak jak we wszystkim,bo naprawde łatwo wydac każdy grosz ale trudniej go zdobyć(zarobic).

Adam ,niech rozsadek zadecyduje :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste jak drut. NAJLEPSZY na jaki nas stać. Nie NAJDROŻSZY na jaki nas stać. No kurde. Dla mnie to logiczne.

 

Pozdrawiam.

 

Widzę, że dyskusja schodzi na "słowa". Wiadomo, że w rozumieniu tego zdania chodzi o najlepszy. Ustalasz sobie budżet, na jaki ciebie stać i kupujesz najlepszy montaż. Przecież nie chodzi o to, żeby pochwalić się, że kupiło się EQ6 po najwyższej cenie w kraju.

 

Najlepszy montaż, to generalnie najdroższy montaż, co nie znaczy, że nie da się kupić np. NJP w cenie EM200. Ale to nie o to tu chodzi. Mówiąc "najdroższy" mamy na myśli pewną zasadę, ale nie dosłowność tego stwierdzenia. Wydawało mi się to oczywiste.

 

Trzeba też zauważyć, że zakładamy tutaj, że pasja dla kupującego znaczy dużo, jest ważnym czynnikiem życia itp. A nie jest się np. spontanicznym początkującym. Wtedy naprawdę nie ma sensu przeinwestowywać. Zakładam, że jak ktoś kupuje montaż za kilkadziesiąt tysięcy, to raczej wie, dlaczego warto tyle wydać. A jeżeli ktoś sobie kupi, żeby ładnie w salonie wyglądał, to jego sprawa - ma do tego prawo. Gorzej, jeżeli ktoś początkujący weźmie kredyt, zadłuży rodzinę, żeby mieć montaż, którego nie wykorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu się spieramy o pierdoły, a tu gość realizuje dewizę "na jaki mnie stać". ;)

 

To może ja zacytuje fragmenty (tłumaczenie moje) historii sprzetu tego kolesia co by wszyscy to mogli przeczytać:

 

"(...) potem potrzebowałem czegoś na czym można posadzić moje TMB-180 więc kupiłem AP900 żeby zastąpił G11.

Gdy zdałem sobie sprawę, że AP900 to za mało dla TMB-180 zadecydowałem, że zacisnę pasa i kupię drugiego Paramount ME.

Nastepnym krokiem była sprzedaż TMB-180 i kupno AP-180.

Potem chciałem teleskop na montażu widłowym i w z wiązku z przeceną Meade 16" LX-200GPS, sprzedałem jednego Paramount ME i kupiłem Meade.

(...)

Doszedłem do wniosku, że AP-180 nie podoba mi sie tak bardzo jak TMB-180 ze względu na "focus shift", TMB-180 był lepszy telepem do focenia więc kupiłem (sobie - przyp. autora) ponownie TMB-180 wraz z TMB-160 F6 (zawsze to jakiś postęp - przyp. autora)

Następnie sprzedałem kratownicowego 12,5" RC zastępując go i montaż widłowy od 16" LX-200 kolejnym (to już trzeci - przyp. autora) montażem Paramount ME i astrografem Takahashi FRC-300."

 

Narazie gość się ostał z tymi dwoma Paramountami ME i FRC300 oraz kilkoma refraktorami co widać na fotce zapodanej przez JaLe'go.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nudziło mi się i policzyłem (nie wiem czy dobrze), że wydał co najmniej 140 000 dolarów (pewnie więcej). A wszystko po to żeby robić takie coś: (fotka zrobiona obecnym sprzętem)

 

http://www.astroden.com/STL6303/FRC300/NGC_6853.jpg

 

To jest historia z serii jak wydać od cholery kasy i robić gorsze fotki od Heńka :lol: Ale cóż, w końcu to Ameryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam, czy kupić za rok HEQ5 czy EQ6 pod 200/1000... Chciałbym co nie co pofocić... :D

 

Oczywiście biorąc pod uwagę to, co jeszcze dodatkowo ładuje na telep...

 

A EQ6 kosztuje 3000zł a HEQ5 1900zł, a tyle to ja nie uzbieram :D :D

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki robi takie sobie, ale za to jaki ma bagaż (dosłownie) doświadczeń.

Chyba tylko tych związanych z macaniem sprzętu :) A poważnie to przykład tego gościa może posłużyć do obalenia teroii że podstawą w robieniu dobrych fotek jest dobry sprzęt.

 

Kuba J. HEQ5 kosztuje 2700zł a EQ6 3900zł - rozważaj tylko białe wersje. Narazie powinienieś bardzo dużo czytać o tym astrofoto, na czym to polega i jakiego sprzętu do focenia czego używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko tych związanych z macaniem sprzętu :) A poważnie to przykład tego gościa może posłużyć do obalenia teroii że podstawą w robieniu dobrych fotek jest dobry sprzęt.

 

Kuba J. HEQ5 kosztuje 2700zł a EQ6 3900zł - rozważaj tylko białe wersje. Narazie powinienieś bardzo dużo czytać o tym astrofoto, na czym to polega i jakiego sprzętu do focenia czego używać.

 

Myślę, że zawsze w pierwszym kroku przy podejmowaniu decyzji o zakupie sprzętu, należałoby zadać sobie pytanie co chcemy tym sprzetem robić, jakie parametry sprzętu potrzebujemy mieć, aby osiągnąć odpowiednie rezultaty. Jak już wiadomo do czego ma służyć sprzęt, to później można z czystym sumieniem realizować swoje plany. Kupowanie sprzętu bez takiego planowania kończy się niestety szybką wymianą (znam to z autopsji). Do takich wniosków dochodzi się jednak trochę późno ;-), najczęściej po tym jak się uzbiera odpowiedni bagaż doświadczeń :szczerbaty:

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba J. HEQ5 kosztuje 2700zł a EQ6 3900zł - rozważaj tylko białe wersje. Narazie powinienieś bardzo dużo czytać o tym astrofoto, na czym to polega i jakiego sprzętu do focenia czego używać.

 

 

No tak... Czytam, ostatnio przerąbałem się przez metodę Dryfu :D

 

Ale zaraz... Dlaczego innych, niż biała wersja mam nie rozważać?

 

Ten czarny HEQ5 za 1900zł? Dlaczego nie! :blink:

 

bo chodziło ci o ten : http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f258a52cfcf31ed

 

A mi chodzi o ten: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f258a52cfcf31ed

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... Czytam, ostatnio przerąbałem się przez metodę Dryfu :D

 

Ale zaraz... Dlaczego innych, niż biała wersja mam nie rozważać?

 

Ten czarny HEQ5 za 1900zł? Dlaczego nie! :blink:

 

bo chodziło ci o ten : http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f258a52cfcf31ed

 

A mi chodzi o ten: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f258a52cfcf31ed

 

 

O różnicach miedzy białym i czarnym modelem już było dużo razy pisane. Poszukaj trochę. W każdym razie jeśli nastawiasz się na astrofoto to zdecydowanie biały model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, poszukam... To chyba dlatego, że ma silniki krokowe

 

Moze ktos sprostuje powyzsze i to czy ma sens zbierac na kamerke Made ?

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos sprostuje powyzsze i to czy ma sens zbierac na kamerke Made ?

 

O silnikach sie nie wypowiem, bo niegdy nie zgłębiłem tematu od strony technicznej. Mogę za to coś skrobnąć o sensowności zakupu Meade DSI. Moim zdaniem kamerka jest bardzo łatwa w obsłudze i względnie tania. Daje się ja dorwać po wszelkich cłach i watach już w okolicach 800-900pln. Ma kilka wad. Pierwszą z nich jest niewielka rozdzielczość. Drugą z tych poważnych jest kolorowy (a więc mniej czuły) sensor. Ale tu pojawia się problem taki, że to co dla jednych jest wadą, dla innych moze być zaletą. Kolorowy sensor pozwala początkującemu znacznie uproscic całą procedure. Kamera dzięki temu zyskuje atut jako starter. Generalnie chyba nie jest to dobry zakup gdy planujemy coś docelowego - jest za cienka. Ale może być sensownym ruchem jako sprzęt "do nauki" tym bardziej, że poradzi sobie potem jako guider dla docelowego sensora. Jej możliwosci pozwalają jakoś focić nawet te słabsze obiekty. Przewagą nad lustrzanką cyfrową będzie tez to, że opanowujemy wiedzę z pełna kontrolą parametrów takiego sensora. Jej soft to dobry nauczyciel. Szybko stawia do pionu, a jednocześnie pozwala na focenie nawet zupełnie zielonym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniki krokowe są łatwiejsze do sterowania (nie potrzebne są enkodery) i są bardzo wytrzymałe prawie niezniszczalne - mają jednak też swoje wady (precyzja). Precyzyjniejsze jest np servo. Ale dla normalnego użytkownika jest to raczej bez znaczenia.

A odnośnie kamerki meade DSI - Hans czy udało Ci się znaleźć jakiś sposób aby zapisywać dane z tej kamerki w postaci avi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)

A odnośnie kamerki meade DSI - Hans czy udało Ci się znaleźć jakiś sposób aby zapisywać dane z tej kamerki w postaci avi?

Nie można. Dostępne formaty zapisu to .jpg, .png, .gif, .bmp, .tiff, .FITs, .FITs3p. To nie jest kamerka do planetek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.