Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Robert_73 napisał:

Poglądowo załączam krótkie dwa filmiki z tej obserwacji robione Orionem jeden surowy bez żadnych modyfikacji, a drugi jedynie z maksymalnym ciepłem, nasyceniem i podkręconym kontrastem.

Super, oto mi chodziło.

Gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy, że obraz Słońca ze szklanego filtra ma odcień żółtego, w przeciwieństwie do folii, gdzie na starcie tarcza jest biała.

Wygląda na to, że Słońce powoli się budzi, można myśleć o zakupie szklanej wersji. Poza walorami kolorystycznymi, jest tez dużo bardziej trwały od folii.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Andrzej78 napisał:

W przyszłości zastanawiam się nad kupnem szklanego

Kurcze, byłem przekonany że stosujesz, szklany... coś mi się pomieszało

Dobra, moje doświadczenie ze Słonkiem jest nikłe, czas odrobić pracę domową jak tylko się rozpogodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bartosz napisał:

Pierwsze podejście do fotografowania Słońca :)

2020.06.10., EQ6, TS APO 360/60, ND 5,0 + Baader Solar Continuum, ZWO ASI 178MM mono, 300 klatek z 1000.

Może trochę przeprocesowałem, ale pokazuję tak jak jest.

fajne zdjęcie, nie jestem specjalistą w astrofoto, ale zdjęcie przyjemne dla oka :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plama słoneczna o numerze 2765 niestety słabnie dość szybko, zapewne za nie wiele czasu zniknie z tarczy słonecznej, obecnie osłabła, jej klasyfikacja magnetyczna to alpha, jej powierzchnia zmniejszyła się do 50j oraz pozostała tylko jedna plamkę. Po drugiej stronie doszło do CME lecz nie jest geoefektywne, oraz nie widać tam żadnych aktywnych rejonów, także przez jakiś czas zapewne nic ciekawego na Słońcu nie będzie się działo. 

ahead_euvi_195_latest.jpg

Opera Zrzut ekranu_2020-06-11_083031_www.solarham.net1.png

Webp.net-gifmaker.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć:)

 

Oto moje pierwsze podejście do fotografii Słońce w paśmie H-Alpha.

Sprzęt to Meade Coronado SolarMax II 60 + ASI 178MM

 

Powiem Wam, że nie jest lekko....

 

Dodatkowo korzystając z okazji prosiłbym o pomoc.. Jak widać na trzecim zdjęciu mam problem z jakimiś "odblaskami" - nie wiem skąd one mogą się brać ?

Czy to wina teleskopu czy też kamery ? Macie może jakieś pomysły, rady itp ?

 

Pozdrawiam

sun.jpg

sun.jpg

sun_22.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj w godzinach porannych doszło do całkiem dużego CME, nie jest on skierowany w kierunku Ziemi. Jak chodzi o aktywność słoneczną to pozostaje na niskim poziomie, brak plam. 

Opera Zrzut ekranu_2020-07-09_151921_www.swpc.noaa.gov.png

Webp.net-gifmaker.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 Witam

    Dziś pokazała się nowa grupa, jest to pojedyncza plama słoneczna i zgodnie z jej biegunowością magnetyczną należy do nowego 25 cyklu słonecznego. Jest w klasie Hsx1. Położona jest na około –22°¸ -23° szerokości południowej. Na krawędzi tarczy trudno pomierzyć powierzchnię, ma około 80-90 jednostek.

W tym roku odnotowano powstanie 13 grup plam słonecznych. Z tego 10 należało już do nowego  cyklu. Widać że rok 2020 będzie należał już do 25 cyklu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ją po przeciwnej stronie, ale myślałem że znów nie dotrwa albo za mała, no ma już numer 2767 i jest w klasie Hsx. Dodatkowo doszło do pokaźnego CME które jest skierowane bezpośrednio w naszą planetę. Szykuję się gratka na północnych szerokościach :)

2767a1.jpg

2767c1.jpg

Webp.net-gifmaker.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualna sytuacja nowej plamy wygląda następująco, nic się nie zmieniło jak chodzi o klase, oraz klasyfikację magnetyczną, lecz zaczęła powiększać swój rozmiar, obecnie posiada około 200j. Jest spokojnym rejonem nie wywołującym żadnych średnich ani mocnych rozbłysków. Lecz po drugiej stronie Słońca widać kolejny aktywny region, który wydaję się na tę chwilę trochę pokaźniejszy.

Opera Zrzut ekranu_2020-07-24_091025_www.solarham.net.png

Opera Zrzut ekranu_2020-07-24_091355_www.solarham.net.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zbyszekzz napisał:

Witam

    Potrzebni ochotnicy do sprawdzenia czy plamę widać gołym okiem przez filtr oczywiście. Grupa ma 200 jednostek. Powinna być widoczna. Ja jestem w pracy i dopiero po południu mogę to sprawdzić.

Pozdrawiam Zbyszek

U mnie chmurwy.........:tanczy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie plama 2767 maleje z 200j spadła dość znacznie do 120j. Niemniej po drugiej stronie póki co wciąż utrzymuje się plama miejmy nadzieję że przetrwa jeszcze te kilka dni.

Opera Zrzut ekranu_2020-07-25_093521_www.solarham.net.png

Opera Zrzut ekranu_2020-07-25_093827_www.solarham.net.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy wyłaniający się rejon otrzymał już numerację 2768, niestety nie ma jeszcze danych, lecz po wstępnych zdjęciach z drugiej strony nie wygląda na okazałą plamę z tego co się zapowiadało. Plama 2767 zmniejsza swój rozmiar na 70j wciąż ma klasyfikację magnetyczną alpha i klasę HSX. Póki co dwa rejony są dość spokojne żaden nie wygenerował nawet rozbłysku B.

Opera Zrzut ekranu_2020-07-28_090804_www.solarham.net.png

Opera Zrzut ekranu_2020-07-28_090655_www.solarham.net.png

Opera Zrzut ekranu_2020-07-28_090907_www.solarham.net.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.