Skocz do zawartości

Cefeuszowy dymek....


Gość kaluzny_m

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie czekało na obrobienie dwa tygodnie (bylo robione przez dwie noce z 13/14 i z 14/15 października). . Pierwsza nocka była krótka bo warunki skończyły się po 5exp (50minutach) drugiej nocki dopaliłem 16x10' - co łącznie daje 210 minut exp. Obiekt naprawde trudny jak na Canona - robilem go troche testowo ot tak żeby wybadać jak daleko można Canonem pojechać. Dobra wiadomość dla uzytkowników DSLR jest taka, że można pojchać naprawde daleko - ten obiekt jest naprawde słaby i naprawde wymaga dużej ilości światla (czasy naśw. + jasny sprzęt). Drugiej nocki przez pierwsze 10exp był paskudny seeing,m potem zaczął wiać wiatr żeby na sam koniec zrobił się ideał. Niestety zmęczenie materiału dało się we znaki - po pierwszej sesji fotografując nie sprawdziłem wszystkiego dokładnie i dopiero w domu okazalo się, że korektor nieco "wyskoczył" przez co niestety część fotki już ucieka.... ale co tam, to chyba premiera tego obiektu w PL, mam nadzieję, zachęci Canonowców do szukania obiektów spoza złotej listy marzeń....

 

Vdb 152- bo tak się ów obiekt nazywa !

SW 200/1000 + MPCC +mod. 300D, 21x600" ISO800, EM200 +guide via Celestron SW80/400+ barlow2x + Alccd5/

 

vdb152_101407_m.jpg

 

rozmiar "normalny" tutaj !

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekna fotka jak i obiekt niecodzienny. Miło zobaczyć coś innego niz M31 czy Plejady. Myślę, że Canonem mozna pojechać jeszcze dalej. Gdyby zastosować np. optykę f/4 i czasy rzędu 15 minut, jedyną granicą jest jakość nieba.

 

Gdybyś kiedyś jeszcze raz męczył ten obiekt to spróbuj przesunąć kadr nieco w prawo i na dół - jest tam fajna mgławica planetarna DeHt5, powinna się spokojnie złapać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś szukał tej mgławicy to jej położenie to 22:13.5 +70:18, i leży ona w Cefeuszu w pobliżu gwiazdy HR 8474 (to ta najjaśniejsza na zdjęciu, ma 5,5 mag). Dla używających mojego atlasu - strona 123 na dole, po lewej lub strona 139 po prawej na górze. Dla dalszej orientacji podam, że to piękne zdjęcie ma rozmiary ok. 0,95 x 0,72 stopnia kątowego.

 

Gratulacje dla autora zdjęcia!

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale,

foto jak zwykle w Twoim wykonaniu mistrzostwo i obiekt też nietuzinkowy :notworthy:

 

Jednak Canon nie sięgnął wystarczająco głęboko a może to kwestia nieba. Tutaj widać czarny worek, gdy tymczasem to powinien trochę jaśniejszy woal przysłaniający gwiazdki.

 

Jeszcze raz podziw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przy wybieraniu obiektów kieruje się kilkoma zasadami: na początek przeczesuje atlas nieba (w tym przypadku skymapa) i wyszukuje potencjalne zdobycze, następny krok to poszukiwanie w sieci zdjęć zdobyczy na początek z DSLR potem z konkretniejszych sprzętów, no i na koniec jest wyczekiwanie pogody...

 

Teha powiem szczerze, że miałem poważne obawy z tego, co wyjdzie z tej foty, po pierwszej nocce już wiedziałem, że da się zrobić zdjęcie, choć wiedziałem również, że nie mam szans na osiągnięcie rezultatów jak z profi kamerek, ale stwierdziłem, że co mi tam - spróbować mogę, widziałem wiele zdjęć w sieci dużo gorszych od mojego a z dużo lepszych sprzętów, więc obciachu nie ma, a frajda z obiektu znaczna :)

 

Problemów jest kilka - po pierwsze robimy zdjęcie aparatem z kolorowym sensorem (znaczne obniżenie czułości), po drugie DSLR (w tym przypadku 300D) jest obarczony dwoma poważnymi ograniczeniami - spory ampglow, oraz blooming, po trzecie mamy tylko 12 bitów, no i po czwarte jakoś nieba - ten obiekt odcina się bardzo delikatnie od tła - i jeżeli będzie ono zbyt jasne - nic z foty nie wyjdzie....

 

Ja osobiście, zamiast stękać, że się nie da, wolę zrobić fotę - i tą właśnie zasadą proponuję się kierować przy doborze obiektów :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wielu, wielu tygodni napiszę coś w dziale Astrofotografia :)

 

Bo to pierwsza od tak długiego czasu fotka która z miejsca mnie powaliła. Jakże wyraźnie widać przestrzeń, głębię pomiędzy mgławicą a gwiazdami... Po prostu piękne.

 

Mam wrażenie, że ten dymek zaraz się ulotni...

 

Gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka po prostu fantastyczna!

 

Mam pytanie: Dlaczego robisz na ISO800? Czy z twojego doświadczenia wynika, że 800 daje lepsze rezultaty od 1600?

 

 

 

mniej szumów wg mnie, kiedyś czytałam tu na forum takie zestawienie... lepszy efekt = mniej szumu, wiecej klatek przy niższym ISO...

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka po prostu fantastyczna!

 

Mam pytanie: Dlaczego robisz na ISO800? Czy z twojego doświadczenia wynika, że 800 daje lepsze rezultaty od 1600?

 

 

głupia sprawa - zazwyczaj robie w ISo400 bo 800 w 300D degraduje detal, tutaj jednak bardziej mi zależało na ilości światła niż detalu. ISo1600 w 300D wogóle nie używam a w 40D zazwyczaj przy zjęciach sportowych, ale wtedy kiedy światła jest już naprawde mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity obiekt!!! Wystarczy zdjęcie trochę rozjaśnić, żeby zobaczyć tego potwora wyraźniej. W zdjęciu Michała "zasłona" zarejestrowała się bardzo wyraźnie. Nie jest tylko ciemną plamą przysłaniającą gwiazdy, ale ma wyraźną strukturę i barwę.

 

Świetne. Kandydat na foto "the best of" - 10.07 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.