Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

cykałeś foty ??

Niestety nie. Chociaż rano byłem pewien, że tak. Ale to był tylko piękny sen. :szczerbaty:

Wczoraj miałem taki młyn, że nie miałem sił na cokolwiek, oprócz popatrzenia na cudowną trójkę (Księżyc Regulus i Saturn).

Tylko nie żałuj wału. Nisko leżała mgła i z wału pewnie nic by nie było widać.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No udało mi sie zobaczyć całe zaćmienie. Około 1.00 wyszedłem na łąkę z Syntą 8", refraktorkiem 60/700, lornetką 10x50. Niebo było bezchmurne, przeszkadzała tylko duża wilgoć - lornetka i refraktorek szybko zaparowały. Więc obserwowałem głównie Syntą. Tylko okulary musiałem ciągle czymś przykrywać, aby nie zaparowały, i aparat gdy nie używałem zawijałem w folię bąbelkowa. Początek - czyli zaćmienie półcieniowe na początku było prawie, że niedostrzegalne. Więc mozna było w międzyczasie popatrzeć chwilę na Saturna. Seeing był dość dobry i można było dojrzeć pas równikowy, pociemnienie biegunowe i przerwę Cassiniego na obrzeżach. Ale dość szybko powróciłem do Ksieżyca. Po pewnym czasie lekkie pociemnienie zrobiło się już bardziej widoczne. Potem pojawił się już konkretny cień z lewej strony dość szybko przesuwający sie w prawo. Z czasem cień zaczął przybierać lekkie pomarańczowe barwy od lewej strony. Tutaj przy częścoiwej fazie prawie ciągle pstrykałem zdjęcia, że baterie dość szybko siadły, no ale miałem drugie. Dość szybko cień zakrył cały Ksieżyc, który przybrał już w całości pomarańczowo-czerwonawy kolor. Fajnie się prezentował na już dość ciemnym niebie. Gdyby nie ta wilgoć, można by było na DSy popatrzeć - bo Ksieżyc już nie przeszkadzał . W Syncie najlepiej prezentował sie w najdłuższym moim okularze Q70 32mm. Przy dużych powiększeniach już te kolory jakoś uciekały. Z foceniem tutaj było ciężko, bo już za ciemny ten Ksieżyc trochę był jak na mój kompakt. Po niespełna godzinie skończyła się już faza całkowita i prawy brzeg Ksieżyca zaczął świecić jasnym światłem. Cień zaczął równie szybko zanikać co wcześniej nachodzić, najszybciej zniknęła jego pomarańczowo - czerwona barwa.

Po 6.00 zakonczyła się faza częściowa i pozostał już tylko półcień. Ksieżyc był już nisko nad horyzontem gdzie wkrótce się "rozpłynął" we mgle parę stopni nad horyzontem. I to był koniec obserwacji. Nie przypuszczałem, ze uda mi się wogóle zobaczyć to zjawisko, no ale tym razem dopisało szczęście. Niedługo potem niebo ponownie pokryło się chmurami tak jak dzień wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ja także zaobserwowałem niemal całe zjawisko... niestety ominął mnie koniec zaćmienia częściowego ze względu na chmurwy i dręczący brak góralskiej herbaty ekhem .... :D

 

Zrobiłem jakieś tam zdjęcia moją Nokią :ha: ... no, efekty nie są cudowne, później zaszczycę was moją sztuką fotografii :Boink::szczerbaty:

 

Na razie kombinuję jak je przenieść do komputera <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i warto było czekać do białego rana. Na sam koniec zaćmienia znalazła się dziura w chmurach, przez którą można było coś cyknąć na szybko. Lepsze to niż nic!

 

DSC_4497.JPG DSC_4507.JPG

 

(Nikon D300, MF Nikkor 300/2.8 ED)

 

To drugie wyglada jak Mars z wielka czapa :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza składanka (tak na szybko).

Od lewej:

- początek zaćmienia całkowitego - godz. 4.00

- faza maksymalna - godz. 4.27

- koniec zaćmienia całkowitego - godz. 4.51

 

Czas podany dla momentu wykonania zdjęcia.

Pozdrawiam!

Za_mienie_mozaika.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Z ciekawostek średnia wartość sygnału z Księżyca ( filtr Ha ekspozycja 0.01 s) :

godz. 01:33:38 UT - 10750 (początek zaćmienia)

godz. 02:22:21 UT - 1620 (środek)

godz. 03:01:28 UT - 466 (koniec)

 

Jak widać jasność spadła ok. 20 krotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam choć w na wyspie pogoda nie rozpieszcza to było widać przez chmurki ale zawsze coś, akurat pracowałem powiedzialem w pracy o zjawisku i juz na poczatku wszyscy wyszli na zewnątrz i podziwiali to piękne zjawisko tylko menager nocnej zmiany był zły cóż... ale opłacało się:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak samo jak u wszystkich okołowrocławian totalna lipa wyszła z tego zaćmienia :icon_evil::pistols::burza: . Jedynie akurat jak się psuła widoczność księżyc zaprezentował piękne, wyjątkowo kontrastowe halo:

f217b2402511b6c1.jpg

 

NO i tyle widziałem księzyc , potem zaczeło padać :szczerbaty: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.