Skocz do zawartości

LV


fomalhaut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno nabyłem okular LV i jako, że jest to mój pierwszy okular tego typu mam takie pytanie.

 

po podświetleniu go od spodu bardzo silnym światłem ( ja podświetlałem światłem z latarki diodowej 1W) patrząc od góry okularu widać takie punkciki ( patrz zdjęcia poniżej). Kurz to raczej nie jest bo wszystkie te punkciki są takie same. Z zewnątrz powierzchnie soczewek są czyste. Okular jest w dobrym stanie. I w związku z tym mam pytanie do posiadaczy LV'łek czy we wszystkich LV jest taki efekt ? ( czy może tak poprostu widać szkło lantanowe).

DSCF4658_o.jpgDSCF4660_o.jpgDSCF4663_o.jpg

Edytowane przez fomalhaut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem mam to samo na wszystkich LV z tym ze czym dłuższa ogniskowa tym bardziej to widac. LVW moj ma 22 mm i jest to widoczne najbardziej. Użyłem do podswietlenie latarki taktycznej (zdecydowanie za mocnej, lepiej widac używajac latarki diodowej)i fakt ciekawe ale u mnie to widac tylko od stronu oka swiatło podawałem od strony 1,25 i mam wrazenie ze jest to we wszystkich soczewkach (przynajmniej dwie plaszczyzny). Mam wrazenie że widac to tyko na soczewkach tych blizej oka, na pewno to musi byc celowe ale poco ?

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za sprawdzenie. Jeśli chodzi o to czy tylko przy latarce to na pewno nie, gdyż sprawdziłem przy świetle dziennym i też są. Moja teoria jest taka, że są to jakies płytki w szkle lantanowym widoczne tylko pod kątem, a przy patrzeniu wprost ich nie widać - tak jakby były wszystkie ustawione w soczewce pionowo (może chodzi o eliminację refleksów spoza osi optycznej ). Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły ?

 

pozdrawiam Fomalhaut

 

PS w świetle dziennym tak to wygląda

DSCF4672_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za sprawdzenie. Jeśli chodzi o to czy tylko przy latarce to na pewno nie, gdyż sprawdziłem przy świetle dziennym i też są. Moja teoria jest taka, że są to jakies płytki w szkle lantanowym widoczne tylko pod kątem, a przy patrzeniu wprost ich nie widać - tak jakby były wszystkie ustawione w soczewce pionowo (może chodzi o eliminację refleksów spoza osi optycznej ). Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły ?

 

pozdrawiam Fomalhaut

 

PS w świetle dziennym tak to wygląda

 

 

Niczego takiego u mnie nie ma, dzisiaj czyściłem wszystkie swoje okulary i podświetlałem dość silną diodową latarką- żadnej skazy. To ostanie zdjęcie wygląda ohydnie, u mnie taki okular nie miał by racji bytu. Czy to jest nowy okular , czy używany?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, 3 osoby twierdzą ze czegoś takiego nie mają, a jedna ze ma. Proszę jeszcze o kilka opinii właścicieli LV

 

Przez okular patrzylem dotychczas przez chwilke na saturna/marsa i m42 ( tylko na tyle pozwolila pogoda) obraz wydawał się w porządku ( ale nie wiem jaki powinien byc w LV - nie mam skali porównawczej)

 

 

Pozdrawiam Fomalhaut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewinęło mi się przez łapy sporo LV, ale nie przypominam sobie takiej kaszki w optyce.

Gdyby była to na pewno bym zauważył.

 

No ale ja nie świeciłem silną latarą bezpośrednio w tuleję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to syf, a nie uszkodzona powłoka... coś go "opryskało" . Oczywiście to tylko spekulacja. Substancja którą "opryskano" szkło, mogła równie dobrze przereagować z chemią powłok.

 

Próbowałeś go czyścić? Jesli tak, to jak i czym?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne! W LVW 8 mm przy podświetlaniu jest wszystko idealne... a w LV5 jest to COŚ :o

 

Nie ma to wyglądu takiego "syfu" jak na zdjęciach. Są to bardzo drobniutkie regularnie rozmieszczone kropeczki, widoczne także przy świeceniu latarką do okularu od strony oka. Co ciekawe, wygląda jakby było tego kilka warstw! To znaczy że jak pochylam okularem to w jedną to w drugą stronę część "kropek" przesuwa się niezależnie od innych. Nie jest to kurz, a z zewnątrz okular jest czysty.

 

Myślałem że to może takie kropki po odparowaniu wody, która skropliła się wewnątrz nieszczelnego okularu, ale nie zaobserwowałem pogorszenia obrazów od początku użytkowania.

 

W ogóle w życiu bym tych kropek nie zauważył przy normalnym korzystaniu z okularu i okazjonalnym czyszczeniu. A teraz pewnie ze dwie noce będę się zastanawiał czy nie rozkręcić LV-ki... aż mi przejdzie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi sie zrobic fote tego efektu w jednym z moich LV w tym przypadku 15 mm. Nigdy bym tego nie zauważył gdyby nie post fomalhaut'a i nie podswietlił mocnym swiatłem od "dołu"

Daje fote. Może ktoś mądry sie wypowie co to jest, mam to na wszystkich LV na innych nie-LV tego nie ma.

Poprawka na LVW 22 tego nie ma tylko na LV.

Pozdr. Artur

 

P.S. Bez podswietlenia okularu zjawiska tego nie widać. Nie ma żadnego wpływu na dawany obraz itp.

P.S. 2 Można wykluczyć sprzedawce - kupowane u dwóch różnych

nigdy nie myte żadnymi środkami, przechowywane w warunkach dosłownie laboratoryjnych.

nie rozkrecane itp.

IMG_0598__.JPG

IMG_0598____.JPG

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, wydaje mi się, że w moim NLV 6mm występuje takie zjawisko, jednak w minimalnym stopniu. Okularu nigdy nie rozkręcałem, kupiłem go w sierpniu 2007r w Delcie. Okular obrazy daje doskonałe. :unsure:

 

Zgadza sie obrazy są doskonałe, ale ciekawe co to moze byc. Jak sie nie wie że cos takiego ma być to sie nie zauważy, posiadam LV od ponad 2 lat i dopiero mnie przypadkowo fomalhaut naprowadził ( po prostu nigdy mi do głowy nie przyszło aby swiecic w okular - w głąb maka tak owszem i juz tego nie zrobie bo sie przerazilem jak zobaczyłem pyłki na menisku od srodka :D )

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim LV 6mm nie ma czegoś takiego! Krystalicznie czysto!

Okular kupiony w Delcie we wrześniu 2006.

Nie wiem czemu, ale mnie to się kojarzy z bąbelkami powietrza w soczewkach :Boink:

Pozdrawiam :Beer:

 

U mnie najbardziej jest to widoczne w 15 i 18mm , 12 i 9 w mniejszym stopniu LVW jest czysty. Fakt - jest tak jakby kilka warstw widzianych pod kątem i pod silnym swiatłem. Przychodzi mi namysl może jakas spieniona warstwa balsamu (kleju) miedzy soczewkami. Moze ktos z Delty sie wypowie akurat 18 i 15 brałem z tego sklepu. Na bąbelki to nie wygląda (jest to w jednej lub kilku płaszczyznach) raczej mikroskopijne punkciki.

Pozdr. Artur

P.S. Czyli u innych osób też sie to objawia, myślałem że tylko ja mam takie "dziwactwa"

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pogoda nadal bardzo skutecznie blokuje dobre sprawdzenie okularu, dyskusja się troche rozwinęła i okazuje się że część uzytkowników LV posiada te punkciki, a część nie, ale ciekawe jest to ze ani jedni, ani drudzy nie narzekają na jakość obrazu :) Myslę, że warto jednak sprawę jakoś wyjaśnić

 

 

pozdrawiam Fomalhaut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem rano w świetle dziennym swoją trzynastkę LVW...

...czysto...

 

do latarki wieczorem... czysto... (pomijając paproszki, które zagnieździły się po obserwacjach w mało sprzyjających, wilgotnych warunkach).

 

Szkło zakupione za granicą

 

(patrzę teraz na fotkę lv z tymi "bąbelkami")... nie wygląda to ciekawie... jeśli jednak nie widać różnicy w obrazach to cóż o tym myśleć :mellow:

 

Ideałem byłoby sprawdzenie w polowym boju okularków o tych samych ogniskowych, jednego z rzeczoną przypadłością, drugiego bez...

 

Teraz pewno zaczną się akcje, że kupujący LV-ki, będą udawali się do sklepów z astro akcesoriami z latarkami :unsure:

Co pomyślą dystrybutorzy o takich sprawdzaczach... no i samych sprawdzianach :scratchhead:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem LVW 8 i 13mm , oraz Naglera 26 - nic takiego nie występuje

fotki z pierwszego postu robią wrażenie :blink:

a czy na Twoim okularze jest naklejka PASSED SAITO ?

to chyba kontrola jakości

 

Dokładnie. PASSED SAITO - naklejka oznacza zdaną kontrolę jakości. Nawet wpisałem w googla "SAITO" i poszperałem tu i tam, wyskoczyły stronki między innymi "o inżynierach" :rolleyes:

 

...Choć prawda może być daleko od moich rozważań...

 

...tylko nie mówcie, że są "lepsze" LVW i "gorsze" LVW... obłęd...

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do uzytkowników LV 12mm, 15mm, 18mm i ewentualnie NLV o info na temat wystepiującego zjawiska, jak im sie obserwuje takimi okularami itp.. LVW tego zawiska nie posiada wie go nie mieszajmy do porównań' a w przypaku LV to nizsze ogniskowe poniże12 mm mnie nie interesuje bo zjawiso jest slabo widoczne.

Pozdr. Artur

 

czekam na infa :

 

Pozdr. Artu

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.