Skocz do zawartości

Sprzęt


orion_17

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tutaj nowy i na początek Chciałbym się z wszystkimi przywitac.

Przymierzam sie do kupna teleskopu a właściwie teleskopów. Teleskopy chciałbym umieścic w moim przyszłym obserwatorium. Do wydania mam maxymalnie do 80.000 złotych. Jeden miałby byc do DS, a drugi do planet, komet,itp.

Jeszcze dodam że mieszkam na Wsi, niebo jest czarne i nie ma jakich kolwiek źrudeł światła.

Bardzo proszę o Pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion, czy ty czasem się o jedno zero nie pomyliłeś :szczerbaty:

 

Jeżeli założyć redukcję planów obserwatorium do kawałka płaskiej przestrzeni na podwórku a ilość niezbędnych sprzętów obserwacyjnych zmniejszyć do jednego niutka na dobsie to nawet obcięcie dwóch zer z wymienionej sumy, nie oznacza jeszcze przekreślenia szansy na wejście do zaszczytnego grona podglądaczy nieba. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion, czy ty czasem się o jedno zero nie pomyliłeś :szczerbaty:

 

...ach... coś jak Strefa Mroku....

Zagięcie czasoprzestrzeni... i mamy człowieka z poprzedniego wieku przed denominacją ;)

Ile to zer odciąć? :)

 

Jest piątek wieczorem... będzie się działo... (L) ech... :Beer:

 

Orion... czy Twoja wieś jest gdzieś pod Krakowem, czy może na Litwie?

(istotne pytanie, bo LP jest różne :))

 

Pzdr :rolleyes:

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może ktoś pierwszy zacznie doradzać Orionowi, bo narazie to wszyscy się nabijają :).

 

Ps.

Wychodząc z założenia, że Synta jest najlepsza ;) to można się pokusić o zakup kilkudziesięciu Synt, to by była siła zbiocza całego pola Synt:) A jak by się ktoś zapytał - jaką masz średnicę zwierciadła? - Hmm, sumarycznie, to bedzie z 1/2 hektara :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nic nie doradzę bo się nie znam :) ale przyszło mi do głowy że Orion może być z programu TVN "Usterka" - sprawdzają jakość porad dawanych na różnych forach astronomicznych :)

 

ale sam jestem ciekaw co nasi specjaliści by doradzili przy takim budżecie, bo dotychczas widziałem porady dotyczące tak z 10x mniejszych cen.

 

druga sprawa - biorąc pod uwagę warunki pogodowe, przez ile dni w roku posadacz sprzętu za 80 tys będzie widział więcej niż ten który wydał 8 tys?

(więc może za tę kwotę teleskop walizkowy i na pół roku fruuuu do Australii na wakacje! :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli "nie ma jakich kolwiek źrudeł światła" to kup syntę 8", a resztę przeznacz na browarki, bo i tak nic z tego nie będzie... :ha:

prowokacja ??

 

edit- pepelito - Ty z tym Chrétien'em to tak w przenośni, czy dosłownie ? ;)

przepraszam - nie mogłem się opanować... :/

 

edit 2 - a kolegę orion_17 wsysło ponad 3 godziny temu i pewnie już dawno się pośmiał i poszedł spać, bo rodzicie kazali...

Edytowane przez lopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tez pójść w Ritchey-Chrétien najlepsza optyka sprzęt uniweraslny. Tu np.

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2686

 

Do tego jakiś mont (nie orientuje się w cenech tych montaż powyżej EQ6)

 

Sorki Pepe :szczerbaty: nie mogłem się powstrzymać :D

 

Nie ujmując Tobie, nie obrażając Cię, nic z tych rzeczy... :lol: ale ta Twoja rada była normalnie "w pytkę". I te zwroty typu: "możesz pójść w..." zabrzmiało, jakbyś się świetnie na tego typu sprzęcie znał :lol:

 

A po prostu odnalazłeś najdroższe, co było i śmiało poleciłes koledze :D też poniekąd tajemniczemu :szczerbaty:

 

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Obserwatorium typu Roll-off: koszt budynku, odsuwany dach, etc. - 12 000

 

2. Montaż: AP900 - ok. 25 000 - 30 000

 

3. Teleskop do DS i astrofoto: OrionUK AG10 - 25 000 (lepiej AG12, ale znacznie drożej)

 

4. Kamera CCD - 20 000 i więcej...

 

... i już przekraczamy budżet, a jeszcze nie wszystko.

 

Nie powiedziałeś, czy to ma być też do astrofotografii, czy tylko wizual. Jeżeli wizual, to jest znacznie prościej. Można oszczędzić na montażu i nie kupować teleskopu typu astrograf.

 

Za to wziąć dużego newtona >12" (DS, komety, etc.) oraz do planet refraktor APO 130-150 mm. (Takahashi, TEC, AP, etc.).

 

Musisz się bardziej określić, co chcesz z tym robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć uniwersalnym sprzętem może być nowa kontrukcja OrionaUK:

http://www.orionoptics.co.uk/ODK/odkrange.html

 

Na przykład taka 14" (350 mm) f6,8. Otwarta konstrukcja, więc nie ma problemu ze zmianami temperatury i wychładzaniem. Do tego włókna węglowe i parę innych patentów. Użyteczne płaskie pole 30 mm. - wystarczy bez korektora do APS-c (trochę więcej). Z korektorem do FF. Cena nie jest niska, ale konkurencyjna: ok. 7500 funtów (35 000 zł).

 

Na AP900 by to szło jeszcze powiesić, ale lepiej AP1200 lub Paramount (koszt USA ok. 35 000 zł + koszty importu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, rozpisałeś się z radą do Oriona, a ten nas chyba po prostu olał :blink: . Być może i miał te 80 tysiaków do wydania, ale jak zobaczył, że ktoś niedowierza, to pewnie pomyślał, że tu jacyś nie wiadomo skąd są i dał sobie spokój.

 

Apropo takiego olewania ludzi- potem kupi jakiś sprzęt, jakieś montaże drogie i bez wiedzy coś podłączy, poczuje smród i będzie lipa. Coś tak czuję.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Ja mam takie pytanie:czy Ty Orionie miałeś wcześniej cokolwiek wspólnego z astronomią?

To kupa kasy,jakbym wcześniej nie patrzył przez teleskop amatorski to nie wiem czy bym się odważył na kupno takiego sprzętu...choć Ciebie interesuję astrograf.

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raczej szukaj podpowiedzi w dziale astrofotografia, tam znajdziesz osiągnięcia np. Tiamata, Jacka Pali, Adama Jesiona i niewielu innych, którzy dysponują sprzętem na podobnym pułapie,

zajrzyj również na strony światowych leaderów gatunku, których dość obszerną listę znajdziesz tu: http://www.celestia.pl/Mistrzowie_astrofotografii i zobacz czym oni focą

 

ale ze względu na seeing w Polsce, raczej nie przekraczaj ogniskowej 1000-1200mm do DS

i coś koło 11" apertury teleskopu do planet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego miło nam że znalazłeś się na forum jednak staraj się pisać w miarę ortograficznie. W ten sposób unikniesz często bardzo złośliwych komentarzy, a i my, czytający będziemy czuli że pochodzisz do nas poważnie. Dla ułatwienia wyrazy z błędami podkreślane są na czerwono przy pisaniu postu.

 

Ponieważ na Forum sprzętem za takie kwoty dysponuje tylko parę osób (już ci je chyba przedstawiono) proponuję Ci nawiązać z nimi kontakt.

 

Określ jakie masz warunki logistyczne i co mniej więcej chcesz fotografować. Hasło "mam XXXX na sprzęt astrofoto, co kupić" to mniej więcej tak jakby ktoś powiedział: "mam XXXX na sprzęt. Chcę pływać, ale nie wpław a tak żeby siedzieć"

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym was zapytac ile by kosztowało wykonanie zwierciadła o średnicy 1,2 metra i ogniskowej 2,5 metra.

 

Lustro f/2? Dobre :ha: A że tak zapytam: dlaczego akurat takie parametry? Bo tak sobie wymyśliłeś czy to ma jakiś ukryty cel? A gdzie mieszkasz jeśli wolno spytać? Wiesz co nieco na temat astrofotografii?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam pomyliłem się z ogniskową zamiast 5,5m wpisałem 2,5m niewiem dlaczego. Mieszkam w Bieszczadach w Woli Michowej. Tylko pytam ile by kosztowało wykonanie takiego zwierciadła. To co zapytac nie wolno, przecierz od tego sie nie ginie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.