Skocz do zawartości

AAO: Astropolis Astronomical Observatory - dziennik budowy by Jesion


Rekomendowane odpowiedzi

Montujemy, montujemy, Jesion zlituj się czy Ty wiesz jakiego ja mam kaca dzisiaj...;).

 

Wracając do tematu to znalazłem co chciałem i jutro zamawiam. Rura powinna przyjechać w czwartek i pojedzie do tokarza. Może uda się w piątek odebrać więc instalacja w sobotę lub w niedzielę. Zobaczymy, ale jedno jest pewne w ciągi najbliższych dwóch weekendów wszystko stanie na swoim miejscu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji sesji astrofoto pomyśl może nad zrobieniem statystyki FWHM w dłuższym okresie czasu.

Byłoby to pewnie ciekawe i pomocne !

Zrobię się niejako samoczynnie. Choć oczywiście, żeby to miało chociaż minimalnie naukowy sens, trzeba by to robić w jednym miejscu w zenicie. Widać u nas te warstwy powietrza zachowują się bardzo niestabilnie. Jednego dnia w zenicie było ~2", na 30 stopniach nadal dobrze, bo 2,3". Innego dnia w zenicie 1,6" na 30 stopniach 3". Choć tu oczywiście może być wpływ czynników lokalnych, np. zabudowania okoliczne, które akurat mogą "zawiać" w stronę kadru.

 

Do tej pory kwestia seeingu dla mnie nie istniała. Do 1,2m po prostu zawsze miałem gwiazdę na 1,2-1,5 piksela max, więc to było bez znaczenia, bo ta 1,5 wyglądała nawet lepiej, niż bliska 1 piksela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to na tyle daleko od drogi, że pewnie nie widzą, chociaż, kto ich tam wie. To wioska w której się wychowałem, więc jestem "swój", a to zawsze najważniejsze (choćby z powodów bezpieczeństwa, abstrahując od systemów "aktywnych").

To może pora, Adamie, żebyś i Ty swój dziennik gwiazdowy zaczął pisać?

 

Rozumiem, że w razie co jakiś daleki krewny podejdzie do obserwatorium z pomocą, gaśnicą, itp.

 

Co do systemów aktywnych to rozumiem, że monitoring zewnętrzny, czujniki, filmowanie złodziei, wysokie napięcie, gaz ale pewnie masz i coś bardziej nowoczesnego .... bomby akustyczne .... alarm przedwstępny zniechęcający, sztuczne szczekanie psa?

 

To Twoje obserwatorium dla niektórych kolesi - jakby tam jakimś cudem przeniknęli żywi, nie umarłszy ze strachu,

to prawie Chata Baby Jagi albo "Piknik Na Skraju Drogi" :szczerbaty:

 

Mój znajomy (w małej miejscowości) wysokim napięciem znięchęcił pijaczków sikających mu po scianie (to znaczy oduczyli się - metodą prób i błędów - jak pies Pawłowa) :)

 

Pozdrawiam

p.s.

Dziennik gwiazdowy - please! :icon_idea:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój "dziennik gwiazdowy" to po trosze choćby ten wątek oraz wymarły trochę blog: http://www.jesion.pl/blog/

Nie mam chyba czasu na prowadzenie czegoś takiego. Ledwo wystarcza mi go na to, co zrobiłem dla siebie w obserwatorium. Do tego jest sporo zaległości z Astropolis, choćby zrobienie ostatecznego porządku z botami, których usuwania zajmuje mi często kilkadziesiąt minut dziennie... brrr..

 

Niestety, komfort pisania "dla siebie" to coś, co traci się bezpowrotnie wraz z zaangażowaniem "społecznych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mały teścik (crop 10 min) na mniejszych elewacjach (20 stopni). Jak widać, w warunkach polskich da się fotografować 3 metrami. Detal będzie świetny. Kontrast dzisiaj jest bliski zera, bo niebo totalnie jasne, do tego już i tak przyszły chmury. Mimo to, dzisiejsza noc była dla mnie naprawdę magiczna. Wreszcie marzenie o długiej ogniskowej zostało zamienione w coś, co po prostu działa.

 

Adam, może głupie pytanie, ale nie jestem pewien czy dobrze rozumuję: fotografowanie 3 metrami ci się udaje przy polskim seeingu bo o ile pamiętam masz dość duży pixel w kamerce. Czy taka sama skala "powiększenia" powstałaby z ogniskową 1,5metra i pixelem mniejszym o połowe (a może 25% wielkości)? Czy z mniuejszym pixelem dałoby się sensownie fotografować tymi 3 metrami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piksel 9 um to nie jest duży piksel, jak już jesteśmy przy semantyce. Duży to kilkadziesiąt mikronów. Nie mniej, chodzi tu o realną rozdzielczość kątową, która u mnie wynosi 0,6 sekundy na piksel.

 

Tą samą kamerą i tym samym pikselem fotografowałem wcześniej (przy ~1 m ogniskowej).

 

Czy z mniuejszym pixelem dałoby się sensownie fotografować tymi 3 metrami?

Nie można tak frywolnie traktować wielkości piksela. Matryca musi być dobrana do całego zestawu, albo odwrotnie, do wielkości piksela musisz dobrać ogniskową.

 

Chodzi o to, żeby mieć sampling na poziomie 3 pikseli dla FWHM (najbardziej optymalny dla tej części świata). Zakładanie kamery z pikselem 5 mikronów do teleskopu z ogniskową 3 m świadczy tylko o jednym - braku wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to o ile dobrze rozumuję zwiększanie ogniskowej z jednoczesnym zwiększaniem rozmiaru pixela ma na celu bardziej zmniejszanie szumu odczytu i zmniejszanie czasów naświetlania(?) niż zwiększanie skali obrazu, tak?

Najprościej to określić tak: wszystko to fotony, prawda? Więc chodzi o to, żeby w jeden piksel skierować jak największy ich strumień. Inaczej mówiąc, skala to tylko 1 z parametrów, znacznie istotniejszych w astronomii jest parametr "efektywności/sprawności".

 

Taką skalę osiągnąłbyś z ogniskową 1,5 metra i pikselem 4,5 mikrona. Mimo to, trudno byłoby te 2 zestawy porównać w kontekście sprawności. Tak samo w drugą stronę. Stosując teleskop 2x większy, czyli z ogniskową 6 metrów, aperturą ~1 metra i pikselem 20 mikronów, mimo tej samej skali obrazu, ten teleskop by po prostu zmiażdżył mojego sprawnością.

 

Ma to znaczenie we wszystkich zastosowaniach astronomicznych. Od astrofotografii, po poszukiwanie supernowych, czy planetoid. Takim zestawem poziom 21 mag. przekraczasz w ekspozycji kilkudziesięciosekundowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motywacja publiczna czyni cuda. Jacek wziął sobie ją do serca i wczoraj w jego zestawie zrobiliśmy to, co najgorsze, czyli przedłużyliśmy pier i wstępnie zamontowaliśmy montaż. Brawo :)

 

 

8352684527_b52d7558df_c.jpg

Astropolis Astronomical Observatory by jesionkiewicz, on Flickr

 

 

8352683521_49c8fa98bf_c.jpg

Astropolis Astronomical Observatory by jesionkiewicz, on Flickr

 

 

8352683937_0bd1322ff0_c.jpg

Astropolis Astronomical Observatory by jesionkiewicz, on Flickr

 

 

8352684527_b52d7558df_c.jpg

Astropolis Astronomical Observatory by jesionkiewicz, on Flickr

 

asa.jpeg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro nie może parować, poza tym, raczej żadnego nas tam nie będzie w czasie normalnej pracy. Kiedy ktoś jest w pobliżu mój ODK dramatycznie pogarsza obraz.

 

Mój ODK na walkę z rosą ma wbudowany w tubę karbonową promiennik (szczerze mówiąc, nie wiem co to jest dokładnie, podgrzewa lekko tubę), zaś Jacek ma odrośnik :P

 

Być może będą podgrzewał u siebie jeszcze wtórne, ale nie mogę się do tego przekonać, bo wg mnie, grzanie optyki znacząco degraduje obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.