Skocz do zawartości

Mój nowy zestaw do astrofotografii


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

kilka tygodni temu bardziej w charakterze zmiennika kierowcy niż potencjalnego kupca pojechałem z Bogdanem J. oraz Domkiem do miejscowości Thienie, niedaleko Wenecji. Tam ma siedzibę firma Astrotech robiąca sprzęt optyczny. Zarówno refraktory jaki teleskopy systemu Ritchey Chretien.

Bogdan i Dominik pojechali odebrać swoją rosyjską optykę zamontowaną w zrobioną przez Włochów węglową konstrukcję. Pojechałem jako widz. Jednak włoskie teleskopy tak mi się spodobały, że zapragnąłem mieć też taki sprzęt. Zwłaszcza, że na Paramouncie wisiał praktycznie nie używany z braku czasu SkyWatcher – 10 calowy Newton. Ritchey-Chretien to coś, co Paramounty lubią najbardziej, więc po kilku dniach namysłu decyzja padła na TAK.

 

Teraz jestem na etapie przygotowywania nowego zestawu do astrofotografii na najbliższy czas.

Jeszce troche pracy przed mna, aby wszystko działało tak jak trzeba. Sprzet wymaga dodatkowej kolimacji, ale muszę sobie dac troche odpocząć z tym tematem i nacieszyć po prostu robieniem fot.

W planie mam wykorzystanie równoczesnie dwóch teleksopów. Luminancja lub H-alfa z Ritchey-Chretien razem z STL11000M, natomiast kolor ze Sky90 z kamerą ST-10XM posadzone na piggy backu. Do RC podpięty jest fokuser PDF FLI oraz Pyxis rotator 3 cale. Do Sky90 SmartFocuser oraz rotator 2 cale Pyxis Optec. Podgrzewacze i takie tam różne bajery ciagle sa w fazie montowania. Brak czasu:( Wszystko ma byc bezkolizyjne- kable wszytskie wewnatrz montażu. Już teraz jest ich nieprawdopodobna liczba...

Dołączam kilka zdjęć nowego zestawu oraz fotografię NGC 7635 w h-alfa. Jest to złożenie 15 x 30 minut.

Pełny kadr zmniejszony do 40 procent oraz crop centrum kadru.

 

Więcej fotek sprzętu jest TUTAJ

Pozdrawiam

Michał Żołnowski- Tiamat

4.jpg

bubble_1b_center_crop_ssmsem_kopia.jpg

bubble_1b_kopia.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GRATULACJE!!! :notworthy::notworthy::notworthy::notworthy::notworthy:

Mgławicy no i przede wszystkim szkopa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Jak to jest możliwe, że jeszcze nie wylądowało na głównej :angry:

Sumas na wakacjach, ale ktoś chyba tego dobytku pilnuje :Beer:

Jeśli takie foty nie zasługuja na uznanie to to forum już umarło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zobaczyłem to sobie pomyślałem - zrobić sondaż na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków z pytaniem "do czego służy maszyneria przedstawiona na zdjęciu?". Ciekawy jestem, czy więcej niż 1% by zgadło B)

 

Detal bąbla niesamowity, widać że sprzęt ma w sobie wielki potencjał!

 

BTW chciałem zapytać "skąd wy ludzie bierzecie na to monetę", ale na szczęście w porę ugryzłem się w język :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW chciałem zapytać "skąd wy ludzie bierzecie na to monetę", ale na szczęście w porę ugryzłem się w język :szczerbaty:

Hehehe, ja podchodzę do tego tak... Zawsze byli ludzie mniej majętni i bardziej majętni. Mnie osobiście bardzo cieszy, że wśród nas są osoby, które mogą spory kapitał przeznaczyć na pasję i jeszcze zarażać przy okazji innych. Oby takich osób było coraz więcej. Polska astrofotografia dojrzała w ciągu ostatniego roku do poziomu światowego. Wreszcie.

 

Wiem, że to temat tabu, ale mam nadzieję, że moja radość nie rani niczyich "uczuć".

 

Michał, bardzo się cieszę, że w końcu masz sprzęt pod własnym dachem (odsuwanym). Ale widzę, że to jest inny RC, niż ten który mi pokazywałeś? Czy środek jest z tamtego, a mechanika wykonana przez Włochów?

 

Przepiękny, to prawda. Do tego bardzo kompaktowy, a na Paramouncie to w ogóle nieznaczący kawałek węgla.

 

Moja astrofotografia niestety przez problemy zdrowotne trochę się przesuwa. Jak sam powiedziałeś, ta branża to ciągłe na coś czekanie.

 

PS. Teraz znowu muszę Was odwiedzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Dzięki za miłe słowa!

Mam nadzieję, że już niedługo zacznę robić nim więcej zdjęc, systematycznie jak tylko będzie pogoda!

 

Od 2,3 tygodni prawie każde wolne popołudnie spędzam w obserwatorium lutując przewody, wtyczki, przeciągając je tu i tam, kolimując sprzęt i takie tam.

Ale juz chyba niewiele zostało do końca.

To jest konstrukcja zrobiona zupełnie od nowa. Wszystko funkiel-nówka. To co Wam pokazywałem w Krakowie to był używany sprzęt po "remoncie".

Pozdrawiam

Michał

 

PS Adam, oczywiście zapraszam do Krakowa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

Niestety kilka tygodni zajęło mi nauczenie się odpowiedniej kolimacji sprzętu. Gdy w weekendowy wieczór wpadłem na to jak mogę to dobrze zrobic to następnego dnia skolimowałem RC w pół godziny. Coś z czym walczyłem ponad miesiąc. Astrofotografia to suka :) Tak to czasem w życiu bywa.

Wczoraj dorobiłem kolor. Chciałem ten temat zakończyć, więc troszkę po macoszemu. Po kilkanaście klatek w BINx2 RGB. Każda klatka to 300 sekund. CCD chłodzone w dwóch fazach. 12 oraz 15 stopni poniżej zera. Sesja H-alfa oraz RGB zrobione teleskopem o innej kolimacji stąd przede wszystkim niedoskonałości w wyglądzie niektórych gwiazd. Flat również powinien być trochę lepszy. Zrobione po jednej sztuce, rzutem na taśmę bo spobie zaspałem a Słońce było juz tuz tuz pod horyzontem :) Złożone z H-alfa dało poniższy rezultat. Przedstawiam crop ze środka oraz pełny kadr w wersji mini. Według mnie crop jest ciekawszy (zwłaszcza B-W) :) Dodatkowo pełna wersja jest tutaj.

Pozdrawiam serdecznie

Michał Żołnowski - Tiamat

NGC_7635_RC_crop.jpg

NGC_7635_RC_mini.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wielkie Wszystkim!

Ten teleskop to zapewne ostatni etap zakupów do mojego obserwatorium. Jeszcze tylko ekstender Borga do Sky90, bo firmowy Takahashi sie nie nadaje i ta-dam. Koniec! Obserwatorium gotowe. Taką przynajmniej mam nadzieję.

 

I... wystawiam na Ebay'u :):szczerbaty: BCM :)

 

Ta końcówka z Ritchey-Chretienem kosztowała mnie ogromną ilość nerwów i wymagała wielkiego samozaparcia. Niech nikt nie mówi, że astrofotografia to nie ogromna szkoła samozaparcia :) Teleskop miał być kupiony jak coś co będzie wstawione do obserwatorium jako urządzenie plug and play. Etap ten okazał się totalnym zaprzeczeniem tego pojęcia. Obserwatorium ma ponad trzy lata i nigdy jakiś problem nie zjadł mi tyle czasu i aktywnej pracy w obserwatorium. Uff. Mam wielką nadzieję, że to juz z głowy!

RC to średnica, rozdzielczość, płaskie pole itd. Jednak w przypadku zdalnego obserwatorium urządzeniem z wyboru kto wie, czy najczęściej nie powinien byc porządny refraktor APO. Wstawia sie go i good bye. Zapomina się, że istnieje coś takiego w obserwatorium jak teleskop. Spokojnie można skupić się na innych, francowatych problemach :szczerbaty:

Miłego weekendu!

Tiamat

 

PS Byłem z żona wczoraj na filmie [o REC]. Wow. Chyba nigdy w kinie się tak nie bałem :)

Nie jestem fanem horrorów, ale w tym wypadku polecam, warto :)

 

 

 

PS Radek, oczywiście zapraszam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiamat,

 

Wiesz jak to bylo z tym kroliczkiem? Mysle ze niedlugo cos wymyslisz. I nie jest to z mojej strony ironia albo zlosliwosc, po prostu gonienie kroliczka jest fajniejsze :D. Jak go juz sie ma w lapkach, to sie zaczyna robic nudno.

 

Poza tym to: buuuu, ja tez chce kiedys zobaczyc takie cudo na wlasne oczy!

 

Pozdrawiam,

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.