Skocz do zawartości

M31 z 300mm


Maksiu

Rekomendowane odpowiedzi

Ja męczyłem ją ostatnio dość internsywnie w ramach zabawy z montażem. Niestety z centrum Warszawy focenie galaktyk kompletnie mija sie z celem bo na około 30x 300/600s z 350D_mod nie widać nawet połowy tego co jest na Twojej fotce. Doskonałe niebo to podstawa do focenia tych obiektów.

Gratuluje udanego zdjecia.

Czy mógłbyś pokazać je w większej skali, może link do wersji 1:1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę na forum wielkiego wysypu zdjęć z tą popularną eMką. ..

bo przy dzisiejszym poziomie zdjęć, zdjęcie M31 jest już pewnie traktowane jak pokazanie "jelenia na rykowisku" ;)

 

tym większy podziw dla Ciebie za tak już niespotykane prowadzenie montażu - 25x5minut! toż to ponad 2 godziny nieustannego stania przy teleskopie, gapienia się w okular i kręcenia osiami w najdelikatniejszy możliwy sposób, wow! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym większy podziw dla Ciebie za tak już niespotykane prowadzenie montażu - 25x5minut! toż to ponad 2 godziny nieustannego stania przy teleskopie, gapienia się w okular i kręcenia osiami w najdelikatniejszy możliwy sposób, wow! :notworthy:

 

Zaraz, zaraz! Stop z tymi pochwałami. Muszę sprostować bo widzę że nie wszyscy dobrze zrozumieli. Napisałem że ręcznie robię guiding, a nie całe prowadzenie.

Montaż ma napęd (elektryczny!). Moje zadanie to siedzenie przy sprzęcie i spoglądanie w okular z krzyżem(własnej roboty). Jak widzę że gwiazdka zaczyna wędrować to naciskam odpowiedni guzik na pilocie tak żeby wróciła. Niemniej Wymaga to trochę uwagi, bo przy średnim powiększeniu nawet nieduży ruch gwiazdki widać później na ekspozycji. Poza tym mój mont pracuje trochę nierówno i chyba ma spory PE.

 

No to teraz czekam na krytykę i obelgi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz! Stop z tymi pochwałami. Muszę sprostować bo widzę że nie wszyscy dobrze zrozumieli. Napisałem że ręcznie robię guiding, a nie całe prowadzenie.

Montaż ma napęd (elektryczny!). Moje zadanie to siedzenie przy sprzęcie i spoglądanie w okular z krzyżem(własnej roboty). Jak widzę że gwiazdka zaczyna wędrować to naciskam odpowiedni guzik na pilocie tak żeby wróciła. Niemniej Wymaga to trochę uwagi, bo przy średnim powiększeniu nawet nieduży ruch gwiazdki widać później na ekspozycji. Poza tym mój mont pracuje trochę nierówno i chyba ma spory PE.

 

No to teraz czekam na krytykę i obelgi ;)

Nawet nie przypuszczałem ze kręcisz montażem non stop i chyba dobrze zrozumieliśmy aspekt guidingu B) Dołączam się do pochwały sumasa o dwugodzinnym gapieniu sie w okular co chwile i obchodzeniu się z napędem jak z jajkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zrozumiałem, że nie napędzasz teleskopu, tylko korygujesz elektrycznością, niemniej to wcale nie takie proste stanowić element kontrolno-wykonawczy przez tyle czasu i niekoniecznie w wygodnej pozycji!!! :Beer:

No to fajnie. Po prostu dla mnie ręczny guiding a ręczne prowadzenie to dwie różne rzeczy i wolałem napisać dla jasności.

 

W każdym razie cieszę się że zdjęcie się tak podoba :)

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie. Po prostu dla mnie ręczny guiding a ręczne prowadzenie to dwie różne rzeczy i wolałem napisać dla jasności.

 

W każdym razie cieszę się że zdjęcie się tak podoba :)

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

 

Rozumiem i pod nazwą ręczne prowadzenie nie miałam na myśli prowadzenia tylko naprowadzanie na gwiazdę, czyli ręczne poprawki, korekty... czasem skróty myślowe tak się kończą ;)

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.