Skocz do zawartości

Propozycja - konkurs


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego wszystkim? Pytanie było postawione tak jak było i odpowiedź na nie jest mimo wszytko jedna.

 

Podaj tę jedną, prawidłową odpowiedź na pytanie 7b.

 

7. W nocy 25/26 lutego b.r. planeta karłowata Ceres znalazła się najbliżej Ziemi osiągając jasność 6,9 mag. Na przedstawione poniżej pytania odpowiedz tak lub nie. [6 pkt.]

 

Czy w ciągu najbliższych 10 lat Ceres osiągnie tak dużą średnicę? (0,79")

 

Odpowiedzi w zależności od interpretacji pytania mogą być dwie:

 

NIE - Ceres w ciągu 10 lat nie osiągnie tak dużej średnicy tarczy jak w nocy 25/26 lutego 2009 r.

TAK - Ceres w ciągu najbliższych 10 lat osiągnie średnicę powyżej 0,79"

 

 

Prawidłowo pytanie powinno brzmieć:

 

Czy w ciągu najbliższych 10 lat Ceres osiągnie tak dużą średnicę tarczy? (0,83")

 

I wtedy byłaby jedna odpowiedź - NIE (ponieważ osiągnie max. 0,82")

 

Nie byłoby także problemu, gdybym podał zapis:

 

Czy w ciągu najbliższych 10 lat Ceres osiągnie tak dużą średnicę tarczy jak 26 lutego b.r.?

 

I wtedy także jest tylko jedna odpowiedź.

 

 

A przy okazji napiszę dlaczego pojawiło się takie zadanie (nr 7). Otóż w Internecie wyczytałem, że obecne zbliżenie Ceres do Ziemi było największe biorąc pod uwagę następne 1000 lat.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Nie mogę sie zgodzić Robercie z Twoja odpowiedzią na pytanie 7b-

Moja odpowiedz jest taka że Ceres osiągnie rozmiar 0.820 - 2018-Jan-31 00:00 +4 dni - czyli przez 4 dni będzie miał tak dużą średnicę.

Nie wiem czym się Ty sugerowałeś ale warto sprawdzić więcej źródeł.

 

Czyli jest wiele dni kiedy Ceres będzie miał większą średnicę niż 0.79.

W mojej ponad 12 letniej zabawie w NEO i planetoidy wiem że wartości podane przez http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi są niepodważalne.

 

Przez kilka ostatnich dni nie mam dostępu do internetu z domu i dlatego udział w dyskusji biorę teraz.

 

Przy odpowiedzi na te pytanie również skorzystałem z tej strony (nie korzystałem ani z Guida, ani ze Stellarium, ani z żadnego innego programu), ale pytanie zinterpretowałem tak, jak pisał już o tym RB i Hermes, czyli, że było to pytanie o to, czy Ceres będzie miała w najbliższych 10 latach średnicę większą, niż 25 lutego 2009.

 

Ponieważ wymieniana strona podawała, że przez ten okres Ceres będzie zawsze dalej, niż wymienionego dnia, więc dałem odpowiedź, że nie. Faktycznie, to 0,79" w nawiasie było niepotrzebne. Również miałem wątpliwości jak odpowiedzieć, ale przyjąłem, że skoro będzie dalej, to będzie mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

 

po niezdrowych emocjach konkursowych związanych z 4 kolejką i pytaniem nr 7b, oraz moim oskarżeniem Roberta o niesprawiedliwość chciałbym wyjaśnić kilka spraw.

 

1) Nie chodziło mi o to, że Robert jet nieprawiedliwy, ale o usprawiedliwianie błędów jednego programu a innego nie.

 

2) To co zrobił Robert, czyli przyznanie punktów wszystkim było rozwiązaniem słusznym i sprawiedliwym.

 

Z tego miejsca przepraszam wszystkich, których moja postawa mogła zdenerwować, a w szczególności Roberta, któremu na pewno podniosłem tym wszyskim ciśnienie.

 

Chyba wziąłem sobie ten konkurs za bardzo na serio, i trochę zapomniałem, że to tak naprawdę jest zabawa.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam małe pytanko dotyczące pytania numer 7 (jasności planet) z poprzedniej kolejki. Czy w odpowiedzi na to pytanie jest wzięte pod uwagę to, że Merkury oraz Wenus mają możliwość przechodzenia przed tarczą Słońca?

Wówczas mają zerową jasność - nie odbijają w kierunku Ziemi żadnego światła, które pada na nie ze Słońca. Wenus ma wyższą górną granicę jasności, więc na mój chłopski rozum to ona zmienia się w większym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam małe pytanko dotyczące pytania numer 7 (jasności planet) z poprzedniej kolejki. Czy w odpowiedzi na to pytanie jest wzięte pod uwagę to, że Merkury oraz Wenus mają możliwość przechodzenia przed tarczą Słońca?

Wówczas mają zerową jasność - nie odbijają w kierunku Ziemi żadnego światła, które pada na nie ze Słońca. Wenus ma wyższą górną granicę jasności, więc na mój chłopski rozum to ona zmienia się w większym zakresie.

 

Jest tak jak napisał "majer". W grubej atmosferze Wenus dochodzi do załamania promieni słonecznych i wokół Wenus pojawia się aureola. To własnie dzięki temu zjawisku atmosferę Wenus odkrył Łomonosow. Do tego na pewno sama powierzchnia Wenus (atmosfery) "generuje" promieniowanie odbite od Ziemi.

 

Przykład aureoli:

 

post-2346-1238345622_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam problemy z przesyłaniem informacji zwrotnych informuję, że do tej pory otrzymałem odpowiedzi od następujących osób (wymieniam te, które przesyłały odpowiedzi korzystając z AF):

 

Piotrek Guzik

Pafcio

RobertDąbek

Lukasz83

Richelieu

Tomi

Astrokrzychu

ansman

ax

Iluvatar

Luke7

 

oraz

 

eReSix

kuba_mar

majer

bar

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie patrzeć, to 4.04.2009 kometa 17P/Holmes przebywała w gwiazdozbiorze Raka, a stąd do Plejad jest spory kawałek. ;)

Poza tym według efemerydy miała jasność prawie 23 mag.

 

EDIT:

 

Widzę, że BanEr mnie uprzedził. :D

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Hej,

 

Ale w sumie w zadaniu15 17P/Holmes też pasuje.

Tomek

 

to zdjęcie na stronie G. Czechowskiego było wykonane... 28 listopada 2007 roku, więc raczej nie teraz :Boink: (w zadaniu była mowa o 4 kwietnia 2009).

 

Poza tym kometa wtedy była w Perseuszu, więc dość daleko od Plejad... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, dlaczego na pytanie nr 3. odpowiedzią prawidłową jest c, albo ewentualnie a + b?

 

Ja sam dałem odpowiedź a, b, c. Dlaczego? Otóż dlatego, że c zawiera w sobie zarówno a jak i b. Dzieło jak wiemy opisuje zaćmienia księżyca i zaćmienia słońca. Czyli bezpośrednio a i b, ale one razem dają c.

 

Czy mógłby ktoś przedstawić dane dotyczące pozycji Jowisza podczas tegorocznej opozycji i zeszłorocznej opozycji?

 

Mam nadzieję, że zostanie uznana mi odpowiedź dotycząca uszeregowania gwiazd, wprawdzie zrobiłem to w odwrotnej kolejności, ale podałem przy tym średnicę gwiazd :)

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, dlaczego na pytanie nr 3. odpowiedzią prawidłową jest c, albo ewentualnie a + b?

 

Ja sam dałem odpowiedź a, b, c. Dlaczego? Otóż dlatego, że c zawiera w sobie zarówno a jak i b. Dzieło jak wiemy opisuje zaćmienia księżyca i zaćmienia słońca. Czyli bezpośrednio a i b, ale one razem dają c.

 

Według mnie sam sobie odpowiedziałeś. O ile mnie pamięć nie myli tylko Ty miałeś zastrzeżenia do tego pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że zostanie uznana mi odpowiedź dotycząca uszeregowania gwiazd, wprawdzie zrobiłem to w odwrotnej kolejności, ale podałem przy tym średnicę gwiazd :)

 

Ponieważ podałeś wielkości gwiazd, więc uznam. Tylko dziwię się, że to pytanie jest tutaj, a nie na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby ktoś przedstawić dane dotyczące pozycji Jowisza podczas tegorocznej opozycji i zeszłorocznej opozycji?

 

Sam się wkopałem z tym pytaniem. Odnalazłem daty opozycji Jowisza, ale nie sprawdziłem o której godzinie dokładnie będzie opozycja.

 

Wychodzi tak: 9 lipiec 2008 15.19 stopnie nad horyzontem

14 sierpnień 2009 22.38 stopnie nad horyzontem

co daje różnicę 7.19 stopni.

 

Szkoda, że dopiero teraz się zorientowałem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

to zdjęcie na stronie G. Czechowskiego było wykonane... 28 listopada 2007 roku, więc raczej nie teraz :Boink: (w zadaniu była mowa o 4 kwietnia 2009).

 

Poza tym kometa wtedy była w Perseuszu, więc dość daleko od Plejad... :Boink:

 

Nie wiem kiedy to zdjęcie zostało zrobione (nie ma tam żadnego komentarza), ale jak robiłem to zadanie to nad zdjęciem była data 2 kwietnia 2009 (i tym się zasugerowałem).

Teraz nad zdjęciem jest data 02/16/2009 :rolleyes:

 

Dzięki za wyjaśnienie, już rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.Za pierwsze pytanie ,żaden z konkursowiczów nie dostanie 3 punktów.

Każdy miłośnik astronomii aspirujący do poszerzenia swojej wiedzy powinien zapamiętać ,że

Jan Chrzciciel Władysław Śniadecki (J.Ch.W .Śniadecki) był astronomem, natomiast Jędrzej Śniadecki (J.Śniadecki) nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Jędrzej Śniadecki też powinien być uznany, bo mając tylko inicjał, a nie pełne imię, to nie wiadomo było tak naprawdę o kogo chodzi. Na szczęście znanych J. Śniadeckich było tylko dwóch. A jakby zamiast Śniadeckiego był Bernoulli?

 

Jeżeli ktoś napisał - Jędrzej Śniadecki nie był astronomem - to ma rację.

Jeżeli jednak napisał - J. Śniadecki nie był astronomem - to czy ma rację?

 

:rolleyes:

 

Jeżeli ktoś odnosił się w zadaniu tylko do Jędrzeja Śniadeckiego (chemika), to najprawdopodobniej nie słyszał lub zapomniał o Janie Śniadeckim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.