Skocz do zawartości

Propozycja - konkurs


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Co do oryginalnych toków rozumowania, to pomysł dobry, ale faktycznie nie do zaprezentowania w tym momencie. Różni ludzi mają różne problemy jak widać i lepiej nie rozwalić całego konkursu. Najlepszym wg. mnie rozwiązaniem jest zebranie wszystkich "zabawnych" odpowiedzi "do kupy" i zaprezentowanie ich po zakończeniu naszej ZABAWY.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W "Niebo- poradnik użytkowania" podają że w Pannie znajduje się 16 Messierów co czyniłoby ją gwiazdozbiorem najbardziej zasobnym w obiekty z tego katalogu.

 

A na pewno jest tam napisane, że w Pannie? A może w Gromadzie Panny? (16 galaktyk z Katalogu Messiera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła podział nieba na 88 gwiazdozbiorów w 1922r ?

Pytam ,bo w kilku źródłach pojawia się rok 1928 jako ostateczne zatwierdzenie wstępnej propozycji podziału z 1922 roku .

(to tak jak z wyrokiem 1 instancji i prawomocnym wyrokiem ?)

Pozdrawiam poszerzających swoją wiedzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na pewno jest tam napisane, że w Pannie? A może w Gromadzie Panny? (16 galaktyk z Katalogu Messiera)

 

Napisane jest dosyć 'niejasno'. Pisze tak: "W skład konstelacji wchodzi aż szesnaście obiektów Messiera"

 

Wcześniej napisane jest o gromadach galaktyk w Pannie. I teraz pytanie czy autorowi chodziło o gwiazdozbiór Panny czy gromady w Pannie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła podział nieba na 88 gwiazdozbiorów w 1922r ?

Pytam ,bo w kilku źródłach pojawia się rok 1928 jako ostateczne zatwierdzenie wstępnej propozycji podziału z 1922 roku .

 

Z informacji, które posiadam wynika, że podział na 88 gwiazdozbiorów został zatwierdzony już w 1922 roku w Rzymie, natomiast w latach 1928-30 ustalono dokładny przebieg granic gwiazdozbiorów.

 

Postaram się jeszcze przyjrzeć temu zagadnieniu. Może ktoś zna jakieś dobre źródła (w tym angielskojęzyczne).

 

Wyniki podam nie wcześniej niż późnym wieczorem, a być może dopiero jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane jest dosyć 'niejasno'. Pisze tak: "W skład konstelacji wchodzi aż szesnaście obiektów Messiera"

 

Wcześniej napisane jest o gromadach galaktyk w Pannie. I teraz pytanie czy autorowi chodziło o gwiazdozbiór Panny czy gromady w Pannie?

 

Konstelacja to w zasadzie gwiazdozbiór. Na której stronie jest to opisane?

 

Tak czy inaczej więcej eMek jest w Strzelcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W "Niebo- poradnik użytkowania" podają że w Pannie znajduje się 16 Messierów co czyniłoby ją gwiazdozbiorem najbardziej zasobnym w obiekty z tego katalogu.

Czy na pewno jest to w książce "Niebo - poradnik użytkownika" (a nie "użytkowania")?

 

Szukałem tego zdania pół godziny i nie znalazłem, natomiast w trzy minuty znalazłem to zdanie w książce... "Niebo na weekend"... :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na pewno jest tam napisane, że w Pannie? A może w Gromadzie Panny? (16 galaktyk z Katalogu Messiera)

 

Tak, autorowi na pewno o to chodziło. W Gromadzie Panny jest akurat 16 M-ek, tylko, że duża ich część leży w Warkoczu Bereniki. Bardzo lubię "Niebo na weekend", ale jest tam parę takich nieścisłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przypuszczam, że tu autor książki dokonał pewnego "skrótu" myślowego.

Otóż pisząc o gromadach galaktyk pisze o 16 Messierach w Pannie, tymczasem tych 16 Messierów gromady galaktyk jest w dwóch gwiazdozbiorach, bowiem pięć z nich jest już w Lwie (M88, M91, M98, M99, M100), choć blisko Panny...

 

P.S. Zmyliła mnie mapka w "Niebo na weekend", bowiem wyraźnie ponad gwiazdozbiorem Panny, tam gdzie jest gromada galaktyk, zaznaczono gwiazdozbiór Lwa, :o nie ma natomiast Warkocza Bereniki... :ha: Ponadto nieco wyżej jest jeszcze jeden obiekt Messiera - M85.

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem trochę informacji dotyczących podziału nieba na 88 gwiazdozbiorów. Wnioski są podobne do przedstawionych wcześniej.

 

Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Rzymie w 1922 roku przyjęto podział nieba na 88 gwiazdozbiorów, nazwy oraz skróty gwiazdozbiorów.

 

Natomiast w latach 1928 i 1930 wprowadzono pewne korekty granic gwiazdozbiorów i od 1930 roku mamy gwiazdozbiory w granicach obowiązujących do dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sam również poległem na drugim pytaniu. Tak to jest, jak się nie sprawdza odpowiedniej ilości dobrych źródeł. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, to zapraszam do krótkiej lekturyTEJ książki na stronę 94, 3 akapit rozdziału 4.1.

 

Zdravim

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robercie,

 

Niestety, z nieznanych mi przyczyn nie mogę wysłać do Ciebie PW (pojawia się komunikat "Nie masz uprawnień...") i straciłem dostęp do całego komunikatora na forum, łącznie z zapisanymi wiadomościami.

 

Mam pewne wątpliwości dotyczące punktacji za czas w ostatniej kolejce konkursu. Niestety, tym razem na swoją niekorzyść. Mógłbym prosić o sprawdzenie?

 

Pozdrawiam,

Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź wysłałem na PW, ale dla pewności zamieszczę jeszcze tutaj.

 

Czasy przesłania odpowiedzi przez uczestników z AF:

 

bar - 19:28 - 6 pkt.

kuba_mar - 19:50 - 5

Piotrek Guzik - 19:52 - 5

Lukasz 83 - 20:02 - 4 pkt.

dampu - 20:37 - 4

Richelieu - 20:37 - 4

Alex - 20:56 - 4

ansmann - 20:59 - 4

itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z brakiem dostępu do prywatnych wiadomości - nie widzę swojej skrzynki i nie mam możliwości wysyłania PW.

Czy do czasu zamieszczenia pytań następnej (11) kolejki konkursu problem ten zostanie rozwiązany ?

Jeżeli nie, to czy jest jakiś alternatywny sposób wysłania odpowiedzi konkursowych,

gdy nie posiadam kont na innych forach astronomicznych ?

Edytowane przez Richelieu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pojawiły się wątpliwości dotyczące liczby odwiedzonych planet przez bliźniacze sondy Voyager prezentuję rycinę ukazującą trajektorie obu sond.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Program_Voyager

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20080406204254

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robercie mam taką wątpliwość:

 

Trudno się mi zgodzić z argumentacją że jedyną poprawną odpowiedzią na pytanie nr 5 jest tylko wersja odpowiedzi nr A.

Przypomnę:

 

5. Z jakiego pomiaru (przede wszystkim) znany jest Eratostenes z Cyreny? [2 pkt.]

 

a) obliczenia długości promienia Ziemi

b ) obliczenia odległości Ziemia-Księżyc

c) obliczenia odległości Ziemia-Słońce

 

Eratostenes jest znany z wielu odkryć ale przede wszystkim z tych 3-ch które zawarłeś w pytaniu.

Wg mnie wszystkie 3 odpowiedzi się kwalifikują jako poprawne.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby w pytaniu nie było zwrotu "przede wszystkim" miałbyś rację. Natomiast określenie "przede wszystkim" wskazywało na to, że trzeba wybrać jedną odpowiedź.

 

A Eratostenes jest znany "przede wszystkim" z pomiaru wielkości Ziemi, gdyż zdecydowana większość podręczników do geografii (niektórych astronomii) opisuje właśnie jego sposób pomiaru wielkości Ziemi, nie wspominając o pozostałych pomiarach.

 

Przypuszczam, że w przypadku sondy ulicznej 90% społeczeństwa nie miałoby pojęcia z czego znany jest Eratostenes, ale wśród tych którzy znaliby poprawną odpowiedź 9 na 10 podałoby odpowiedź A. Tak samo było w konkursie. Na 25 osób, które przesłało odpowiedź 20 wskazało opcję A. Trzy osoby podały błędną odpowiedź, a dwie (w tym Ty) odpowiedź A,B,C.

 

A gdybyś wciąż miał wątpliwości spójrz tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziesi%C4%99%C4%87_najpi%C4%99kniejszych_eksperyment%C3%B3w_z_fizyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trwa wakacyjna przerwa konkursowa. Za sobą mamy już 13 kolejek, przed sobą jeszcze 7. Myślę, że to dobry moment aby napisać kilka słów na temat dotychczasowej rywalizacji, a jednocześnie na przypomnienie, że w tym konkursie nagrody fundują sami forowicze i prośbę do nich, aby powiększyli w miarę swoich możliwości pulę nagród.

 

Do tej pory w konkursie uczestniczyło 65 miłośników astronomii. To bardzo dobry wynik. Systematycznie, co kolejkę swoje odpowiedzi przesyła około 25-30 osób. W przypadku konkursu, w którym każdorazowo należy rozwiązać 20 zadań wymaga to sporo pracy i samozaparcia. Uczestnicy, którzy wzięli udział we wszystkich kolejkach musieli do tej pory rozwiązać 260 zadań i poświęcić na to wiele godzin pracy.

 

Mam nadzieję, że bez względu na nagrody będą mieli satysfakcję z rywalizacji i zdobytej wiedzy. Od początku był to główny cel konkursu. Ale doskonale zdaję sobie sprawę, że nagrody są miłym "dodatkiem" za wniesiony wysiłek.

 

Na dzień dzisiejszy konkurs wsparło pięć osób, przesyłając do mnie rzeczy przewidziane na nagrody, bądź pewną sumę pieniędzy. Wśród nagród jest ta najcenniejsza, czyli dobrej klasy refraktor, oraz pozycje książkowe i notatniki astronomiczne. Dokładna lista zostanie przedstawiona przed zakończeniem konkursu, ale jednak jeszcze nie teraz (pierwotnie miała być ogłoszona w sierpniu, ale chciałbym, aby była szersza).

 

Tak jak wspomniałem wcześniej, lista uczestników konkursu jest długa, ale przede wszystkim sporo jest osób, które wciąż wkładają wiele pracy rozwiązując kolejne zadania. Nie chciałbym, aby ich trud nie został nagrodzony. Chciałbym, aby każdy kto zgromadzi co najmniej 1000 punktów lub uczestniczył w co najmniej 15 kolejkach konkursowych otrzymał choć symboliczną nagrodę. Dlatego jeszcze raz zwracam się z prośbą do forowiczów o wsparcie funduszu nagród. Przede wszystkim proszę o nagrody rzeczowe (np. książki poświęcone tematyce astronomicznej i astronautycznej), ale jeżeli ktoś chce, może wspomóc konkurs finansowo (podaję nr konta - PKO BP 78 1020 4287 0000 2202 0027 7392 - z dopiskiem PAAA, imię i nazwisko znacie). Wszelkie zdobyte w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na nagrody.

 

Jednocześnie na koniec tego podsumowania chciałbym przeprosić za wszelkie uchybienia z mojej strony, które miały miejsce w czasie trwania konkursu.

 

A może ktoś ma odpowiednie zdolności i możliwości i potrafi wykonać (nieodpłatnie) ładne dyplomy? Gdyby ktoś był chętny proszę przedstawić swoją propozycję. Dyplomy chciałbym przesłać każdemu uczestnikowi, który na zakończenie konkursu zgromadzi co najmniej 2/3 z możliwych do uzyskania punktów (przypuszczalnie około 25 osóB).

 

Wszystkim uczestnikom konkursu życzę powodzenia, a ewentualnym sponsorom z góry bardzo dziękuję. Osobne podziękowanie zostanie przedstawione po konkursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Pomiędzy mną i Robertem wywiązała się dyskusja odnośnie pytania 14 w kolejce 17 konkursu. Przypomnę:

 

14. Dlaczego w Polsce nie można obserwować Leonidów na wieczornym niebie?

 

W udzielonej odpowiedzi podałem w wątpliwość ową niemożność, sugerowaną przez pytanie. Wspomniana dyskusją, którą toczyliśmy z Robertem dotyczyła dwóch kwestii:

- definicji "wieczornego nieba" oraz

- możliwości obserwowania roju, gdy jego radiant znajduje się pod horyzontem.

O ile pierwsza kwestia pozostaje w ścisłym znaczeniu tego słowa nierozstrzygnięta, to niniejszym oświadczam publicznie ;) że myliłem się twierdząc, iż meteoryty roju można obserwować przy dowolnej "głębokości" radiantu pod horyzontem. Wydawało mi się, że położenie radiantu pod horyzontem ogranicza jedynie liczbę możliwych do zaobserwowania zjawisk. Po zastanowieniu się jednak nad geometrią zagadnienia musiałem przyznać Robertowi rację - istnieje pewna graniczna głębokość radiantu pod horyzontem, której przekroczenie uniemożliwia obserwowanie jakichkolwiek meteorów związanych z rojem. Zdesperowany, wyznaczyłem nawet ten kąt geometrycznie (wyszło mi ok. 11 stopni, przy założeniu uproszczonego modelu z punktowym radiantem i obserwatorem na poziomie morza) ale myślę, że nie ma sensu zanudzać Was w tym miejscu obliczeniami.

 

Pozdrawiam,

Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastanowieniu się jednak nad geometrią zagadnienia musiałem przyznać Robertowi rację - istnieje pewna graniczna głębokość radiantu pod horyzontem, której przekroczenie uniemożliwia obserwowanie jakichkolwiek meteorów związanych z rojem. Zdesperowany, wyznaczyłem nawet ten kąt geometrycznie (wyszło mi ok. 11 stopni, przy założeniu uproszczonego modelu z punktowym radiantem i obserwatorem na poziomie morza) ale myślę, że nie ma sensu zanudzać Was w tym miejscu obliczeniami.

 

Pozdrawiam,

Alex

 

 

Dla Leonidów które mają radiant o średnicy ok 5 stopni ta głębokość jest mniejsza od 3-4 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.