Skocz do zawartości

Propozycja - konkurs


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

całe szczęście, że Robert dodał "w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa", bo na razie znalazłem kilka odpowiedzi (ale wszystkie są poprawne !!):

Canicula = SAO 151881 = PPM 217626 = BD -16 1591 = HD 48915 = TYC 5949 2777 1 = HIP 32349 = BSC 2491 = NSV 17173 ... :D

 

Ale nie ma tej najbardziej oczekiwanej :rolleyes:

 

I to jest dobry przykład na to, że nie ma pytań łatwych, a odpowiedzi są zawsze co najmniej dwie :D

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem miała miejsce dosyć gorąca, ale i ciekawa dyskusja dotycząca kilku zadań (1a, 5, 9a, 9b, 19a, 19b). Ostatecznie zapadły ustalenia, że przedstawione odpowiedzi na zadania 9a, 9b, 19a, 19b są w pełni poprawne.

 

Pozostały zadania:

1a - Kto pierwszy obliczył położenie Neptuna z dokładnością około 1°, co umożliwiło odkrycie planety?

5. Kto zaprojektował i zbudował pierwszy teleskop zwierciadlany? Podaj imię i nazwisko.

 

ad. 1a. Odkrycie planety umożliwiły obliczenia przesłane przez U. Le Verriera do J. Galle. Do tego były to obliczenia dokładniejsze niż J.C. Adamsa.

Ale pozostawmy część chwały Adamsowi, który pierwszy obliczył przybliżone współrzędne poszukiwanej planety.

 

Dlatego przyznaję punkty:

a. za odpowiedź - U. Le Verrier - 2 pkt.

b. za odpowiedź - J.C. Adams - 1 pkt.

 

ad. 5. Tutaj sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana i nie będę nawet dokładnie rozpisywał co i dlaczego, bo możliwości jest mnóstwo, a i tak będą kontrowersje (ale proszę je pozostawić u siebie w domu ;))

 

a. za odpowiedź - N. Zucchi - 1 pkt.

b. za odpowiedź - I. Newton - 2 pkt.

c. za odpowiedź - J. Gregory - 1 pkt.

d. za odpowiedź - J. Hadley - 1 pkt.

 

Każdy z nich na pewno miał swój udział przy tworzeniu teleskopu zwierciadlanego.

 

Teraz muszę przejrzeć odpowiedzi i podliczyć punktację, dlatego proszę nie robić już zamieszania :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze dwie sprawy.

 

Mam uzasadnione podejrzenia, że co najmniej jedna osoba wysyła odpowiedzi z dwóch kont (jedna osoba - dwóch użytkowników). Proszę tego nie robić. Przyjdzie czas, że dokładnie przyjrzę się sprawie i jeżeli moje podejrzenie sprawdzi się będę zmuszony usunąć tę osobę z konkursu.

 

I teraz coś milszego. Do tej pory pięć osób zadeklarowało nagrody na rzecz konkursu. Dwie w formie "cegiełki finansowej", jedna gadżety astro, jedna książkę, jedna instrument obserwacyjny. Dziękuję za dotychczasowe deklaracje i czekam na następne :rolleyes: Liczę na to, że takie będą w miarę postępu konkursu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze dwie sprawy.

 

Mam uzasadnione podejrzenia, że co najmniej jedna osoba wysyła odpowiedzi z dwóch kont (jedna osoba - dwóch użytkowników). Proszę tego nie robić. Przyjdzie czas, że dokładnie przyjrzę się sprawie i jeżeli moje podejrzenie sprawdzi się będę zmuszony usunąć tę osobę z konkursu.

 

I teraz coś milszego. Do tej pory pięć osób zadeklarowało nagrody na rzecz konkursu. Dwie w formie "cegiełki finansowej", jedna gadżety astro, jedna książkę, jedna instrument obserwacyjny. Dziękuję za dotychczasowe deklaracje i czekam na następne :rolleyes: Liczę na to, że takie będą w miarę postępu konkursu :)

 

 

Co do podliczania punktacji, to można użyć i od razu wpisać punkty do arkusza przedstawionego przeze mnie, ułatwi to klasyfikowanie oraz spowoduje uniknięcie błędów.

Plik jest do pobrania z jednego z postów wczoraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. W odp. na zadanie 7 nie ma gwiazdozbioru Kruka. Trochę mnie to zdziwiło no ale trudno. Mógłby mi ktoś podać datę abym mógł sprawdzić sobie w Stellarium albo CdC kiedy Księżyc będzie w gwiazdozbiorze Kruka? Chciałbym to zobaczyć aby mieć 100% pewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. W odp. na zadanie 7 nie ma gwiazdozbioru Kruka. Trochę mnie to zdziwiło no ale trudno. Mógłby mi ktoś podać datę abym mógł sprawdzić sobie w Stellarium albo CdC kiedy Księżyc będzie w gwiazdozbiorze Kruka? Chciałbym to zobaczyć aby mieć 100% pewność.

 

np 13.03.2009 o 2.00 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. W odp. na zadanie 7 nie ma gwiazdozbioru Kruka. Trochę mnie to zdziwiło no ale trudno. Mógłby mi ktoś podać datę abym mógł sprawdzić sobie w Stellarium albo CdC kiedy Księżyc będzie w gwiazdozbiorze Kruka? Chciałbym to zobaczyć aby mieć 100% pewność.

 

13 marca 2009. Najlepiej o godzinie 03:00 (czas lokalny)

 

EDIT: Pafcio był szybszy :)

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Mam takie małe pytanko. Co się stało z wczorajszą kolejką konkursu?? Dlaczego nie było??

 

pozdrawiam

Mateusz

 

EDIT* Ale ja głupi jestem!! :lol: Dopiero teraz popatrzyłem do kalendarza kolejek i następna jest dopiero 7 marca :Boink:

Nie było pytania :) Tylko dlaczego między tymi dwiema kolejkami jest aż trzy tygodnie różnicy?? Błąd czy celowa przerwa(urlop)??

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sonda Mars 1 utraciła łączność z Ziemią na 3 miesiące przez spotkaniem z Marsem. Zastanawiam się czy 3 miesiące drogi od Marsa można uznać za dotarcie w pobliże planety :huh: Czy wiemy jak przebiegała orbita tej sądy po utraceniu łączności? B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. czy maksymalna ilość punktów za 4 kolejkę to 57 ? + max 6 za czas?

 

Rzeczywiście w 3 grupie brakuje 3 punktów.

 

Przez moje przeoczenie w trzeciej grupie pytań (11-15 pytanie) zamiast 15 punktów można było uzyskać 12. Aby wyniki kolejki były porównywalne z pozostałymi każdemu uczestnikowi doliczę 3 brakujące punkty. Tym bardziej, że na pytania 11 i 15 wszyscy odpowiedzieli poprawnie.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że poszukując odpowiedzi na zadanie 2 często można było natknąć się na błąd, że obserwacje Merkurego dotyczące okresu jego rotacji przeprowadzone zostały w Arecibo w kwietniu 1964 roku. Tymczasem w rzeczywistości stało się to rok później.

 

http://www.arecibo-observatory.org/accomplishments.html

http://www.lesia.obspm.fr/plasma/Goutelas2...sky-History.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pytanie 14: sprawdziłem w Calsky :22.11.2065 -Venus close to Jupiter :only 0.2 ' separated .

 

Prawdopodobnie program podaje różnicę w położeniach środków planet - ta w momencie częściowego zakrycia Jowisza przez Wenus będzie wówczas wynosić kilkanaście sekund kątowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.