Skocz do zawartości

Oglądanie gwiazd z pow. Księżyca w dzień ;)


Asia94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak więc mam do Was jeszcze jedno pytanie. ;) Biorę udział w konkursie, i nie bardzo mogę sobie poradzić. Nie chodzi mi o rozwiązanie za mnie zadania, po prostu o pomoc (w miarę możliwości...).

Więc zadanie brzmi:

''Wyjaśnij, dlaczego z powierzchni Księżyca można w dzień zobaczyć gwiazdy gołym okiem, zaś z powierzchni Ziemi nie można.''

 

Z góry bardzo, bardzo dziękuje za pomoc. :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza mysl była taka, że jednak gwiazdy nie sa widoczne w dzień na Księzycu bo blask Sońca przyćmiłby światło gwiazd. Patrząc na zdjęcia z misji Apolla nie przypominałem sobie bym widział gwiazdy. Jednak po znalezieniu tego: http://www.jakubw.pl/sci/Ksiezyc/ zacząłem miec wątpliwości.

 

W każdym razie wydaje się, że widok nie będzie taki sam jak normalnie bez Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronauci, którzy byli na Księżycu twierdzą, że gwiazd z jego powierzchni praktycznie nie widać. Jest to oczywiście spowodowane bardzo silnym światłem Słońca. Nawet patrząc w kierunku przeciwnym do Słońca wciąż widzieli bardzo jasno oświetlony teren. To powoduje, że źrenice są zwężone, a pręciki na siatkówce (odpowiedzialne za widzenie słabych obiektów) - nieaktywne. Jeżeli do tego dodać przyciemnione szkło hełmu i odblaski na nim, to nietrudno zrozumieć dlaczego mieli kłopoty z dostrzeżeniem nawet najjaśniejszych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie możliwe byłoby zobaczenie gwiazd bo nie ma atmosfery, lecz praktycznie LP spowodowane przez Słońce i jasność podłoża uniemozliwia obserwacje gwiazd.

 

Pytanie konkursowe nie jest wiec do końca poprawne, można by się z szanownym "jury" kłócić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest nieprecyzyjne...

Podejrzewam, że gdyby astronauci byli na powierzchni Księżyca podczas nowiu, to na bank widzieliby gwiazdy.

Ja napisałabym, że przy założeniu, że podczas nowiu stoimy na nieoświetlonej części księżyca, owszem dostrzeglibyśmy gwiazdy po wcześniejszej adaptacji oka (otwarcie źrenicy) do ciemności. Natomiast jesli oglądalibyśmy niebo z powierzchni Księżyca z miejsca oświetlonego Słońcem, to niestety bardzo jasne albedo powierzchni skutecznie zniszczyło by nasza adaptację do ciemności (małe źrenice) co skutkuje brakiem rejestracji przez naszą siatkówkę gwiazd na niebie.

Oczywiście istotnym i podstawowym czynnikiem jest brak atmosfery na Księżycu, dzięki czemu jest możliwe zobaczenie gwiazd z powierzchni Księzyca przy zachowaniu określonych warunków opisanych na początku naszego wywodu... :)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że gdyby astronauci byli na powierzchni Księżyca podczas nowiu, to na bank widzieliby gwiazdy.

podczas "nowiu" to z Ziemi też widać :D

 

ale Radek napisał, że problemem jest oślepianie przez oświetloną słońcem powierzchnię księżyca, więc powinny wystarczyć odpowiednie przesłony/parawany (i ustawienie się w cieniu, oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas nowiu na Księżycu mamy pełnię Ziemi (czyli też nie najllepiej) ...

Najlepsze warunki do obserwacji ciał niebieskich z Księżyca będą panowały zawsze na niewidocznej dla Ziemian części jego powierzchni i wtedy kiedy będzie widoczna z Ziemi jego pełnia lub jej okolice. Czyli mamy ustawienie w jednej lini wg kolejności: Słońce,Ziemia,Księżyc - widoczna strona z ziemi to pełnia :), a na niewidocznej "egipskie ciemności".

Tak celem uzupełnienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy ustawienie w jednej lini wg kolejności: Słońce,Ziemia,Księżyc - widoczna strona z ziemi to pełnia :) , a na niewidocznej "egipskie ciemności".

Tak celem uzupełnienia...

 

i dobrze... :Beer: .

Tak więc to pytanie ma kilka rozwiązań i jest niedoprecyzowane...

Ciekawe co na te odpowiedzi szanowna komisja :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dobrze... :Beer: .

Tak więc to pytanie ma kilka rozwiązań i jest niedoprecyzowane...

Ciekawe co na te odpowiedzi szanowna komisja :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Ori

 

Pytanie jest dość precyzyjne: ''Wyjaśnij, dlaczego z powierzchni Księżyca można w dzień zobaczyć gwiazdy gołym okiem, zaś z powierzchni Ziemi nie można", czyli odrzucamy opcję, że znajdujemy sie na nieoświetlonej części Księżyca ( odpowiedź jest wtedy banalna). Kłopot w tym, że trudno udowodnić jednoznacznie, że bedzie widać gwiazdy bo nie ma atmosfery lub druga odpowiedź, że nie będzie widac gwiazd bo jest za duże LP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc to pytanie ma kilka rozwiązań i jest niedoprecyzowane...

Ciekawe co na te odpowiedzi szanowna komisja :szczerbaty:

komisji nie bedą takie rzeczy interesować, bo pytanie było "dlaczego widać" a nie "czy widać" (i jeżeli astronauci upierają się że nie widać to tym gorzej dla nich, powinni się lepiej przyłożyć do nauki a nie pleść bzdury)

 

"kto jest największym dobroczyńcą ludzkości i dlaczego Lenin?" :szczerbaty:

 

Kłopot w tym, że trudno udowodnić jednoznacznie, że bedzie widać gwiazdy bo nie ma atmosfery lub druga odpowiedź, że nie będzie widac gwiazd bo jest za duże LP

raczej nie powinno się na to mówić "LP", przecież niebo jest cały czas idealnie czarne i najsłabsze gwiazdki pięknie z nim kontrastują nawet w dzień, to tylko nasze głupie oko nie wykorzystuje swojej najwyższej czułości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się domyśliłem że to skrót myślowy, ale ktoś mniej zorientowany może to przyjąć dosłownie.

 

Ps

szuu już wyjaśnił o co chodzi. Nie ma LP bo nie ma atmosfery.

Są tylko duże kontrasty jasno/ciemno.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LP - z ang. Light Polution - czyli zanieczyszczenie światłem. mamy z tym niestety do czynienia w dzisiejszych czasach, gdzie sztuczne światło zanieczyszcza nam astro miłośnikom nocne niebo i trudno znaleźć okolice z naprawde ciemnym niebem, co jest ważne w obserwacjach. LP także wpływa niekorzystnie na zwierzęta, które traca poczucie zmiany dnia w noc (np: ptaki śpiewajace w miastach podczas nocy. gdzieś czytałem, że miejskie rudziki, żyją krócej, gdyż tracą za dużo sił podczas nocnych koncertów)

 

a tak nawiasem. Asia - co to za konkurs? kto go zorganizowal?

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LP - z ang. Light Polution - czyli zanieczyszczenie światłem. mamy z tym niestety do czynienia w dzisiejszych czasach, gdzie sztuczne światło zanieczyszcza nam astro miłośnikom nocne niebo i trudno znaleźć okolice z naprawde ciemnym niebem.

 

a tak nawiasem. Asia - co to za konkurs? kto go zorganizowal?

 

 

Konkurs Wojewódzki z Fizyki i Astronomii.

Taaaki tam, dla gimnazjum. Dostaje się dwie serie zadań i najlepsi przechodzą dalej, można zostać nawet laureatem i nie pisać testu gimnazjalnego. Na razie oby przejść... ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najjaśniejsze gwiazdy zobaczyć można tylko trzeba sobie stanąć w cieniu lądownika, zasłonić rękawicą grunt do horyzontu i patrzeć tam gdzie nie świeci Ziemia, czyli gdyby spojrzeć przez jakąś szeroką rurę, to by było widać, ale że oczy są oślepione światlem od gruntu, to pracują jak automatyka migawki w aparacie na najmniejszej przysłonie i czułości.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkurs Wojewódzki z Fizyki i Astronomii.

Taaaki tam, dla gimnazjum. Dostaje się dwie serie zadań i najlepsi przechodzą dalej, można zostać nawet laureatem i nie pisać testu gimnazjalnego. Na razie oby przejść... ;/

 

No to powodzenia :) Ja w sobotę będę pisał etap powiatowy(chyba... w każdym razie to jest etap po szkolnym) z geografii i zamiast się uczyć to lustro skrobię :Boink:

 

pozdrawiam i sory za lekki off :D

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powodzenia :) Ja w sobotę będę pisał etap powiatowy(chyba... w każdym razie to jest etap po szkolnym) z geografii i zamiast się uczyć to lustro skrobię :Boink:

 

pozdrawiam i sory za lekki off :D

Mateusz

 

W tamtym roku się udało. ;) Dziękuję i wzajemnie... Hm, a po co skrobiesz lustro? ;D

(podtrzymuję off top ^^ )

 

To myślicie, że opisać to wszystko ładnie, czy lepiej się nie ''wychylać'' i pozostać przy tej atmosferze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ale spodziewałem się, że wszyscy będą snuć najprzeróżniejsze teorie dotyczące tego pytania.

... że nieprecycyjne, że ma kilka rozwiązań, że należało by komisję uświadomić...

 

Dajcie spokój. Ciekawe jaki mętlik w głowie ma teraz Asia94.

To jest proste, szkolne pytanie, na które jest prosta, krótka odpowiedź: "bo tam nie ma atmosfery".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Wyjaśnij, dlaczego z powierzchni Księżyca można w dzień zobaczyć gwiazdy gołym okiem, zaś z powierzchni Ziemi nie można.''

 

W czasie całkowitego zaćmienia Słońca można gołym okiem dojrzeć najjaśniejsze gwiazdy. Całkowite zaćmienie Słońca można obserwować w dzień. Wniosek - w dzień z powierzchni Ziemi można zobaczyć gwiazdy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ale spodziewałem się, że wszyscy będą snuć najprzeróżniejsze teorie dotyczące tego pytania.

... że nieprecycyjne, że ma kilka rozwiązań, że należało by komisję uświadomić...

 

Dajcie spokój. Ciekawe jaki mętlik w głowie ma teraz Asia94.

To jest proste, szkolne pytanie, na które jest prosta, krótka odpowiedź: "bo tam nie ma atmosfery".

Niby prawda, ale to jest forum astronomiczne i trudno żebyśmy odmawiali sobie przyjemności roztrząsania tematu B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.