Skocz do zawartości

Jowisz 2009


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj przed świtaniem nagrałem kilka avików z Jowiszem, ale seeing był wyjątkowo marny i obraz tak zamazany, że o zarejestrowaniu plamy nie było co marzyć. Ścierały sie w górze różne masy powietrza i widac było jak turbulentna jest atmosfera. Cała sesja poszła do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przed świtaniem nagrałem kilka avików z Jowiszem, ale seeing był wyjątkowo marny i obraz tak zamazany, że o zarejestrowaniu plamy nie było co marzyć. Ścierały sie w górze różne masy powietrza i widac było jak turbulentna jest atmosfera. Cała sesja poszła do kosza.

 

Spróbuj dzisiejszej nocy!

 

Plama po uderzeniu "góruje" 2 godz. 6 min. po Wielkiej Czerwonej Plamie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plame po uderzeniu juz widac. Seeing niezly. Myslalem, ze sie nie uda wypatrzec w Syncie 8" a tu prosze taka niespodzianka :helo:

Ortho 5mm + filtr polaryzacyjny bo Jowisz pali po oczach... Mam nadzieje, ze zapodacie jakies ladne fotki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna fotka to nie jest, bo u mnie seeing tylko ciut lepszy niż wczoraj, ale plama się zarejestrowała na dole tarczy. Ognisko gł. SC10", DMK 21, filtr Baader IR-Pass. Materiał z trzech avików, to jakieś 500 kl. Focę dalej.

 

Ps. Jeszcze jedna fotka chwilę później, podobnej jakości. Szybko rotuje skubaniec.

suma-280709.JPG

suma-2-280709.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały materiał z wczorajszej nocy do kosza! wrrr

Zrobiłem tylko 'miniaturkę' na pamiątkę.

Czarną plamkę widać, więc pamiątka będzie :D

Ja również wczoraj, a właściwie już dziś przed 1-wszą ją obserwowałem "w chwilach spokoju atmosfery". Ciężko było przy krakowskim seeingu, ale udało się :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Shoemaker -Levy 9 uderzyła w Jowisza w lipcu 1994 roku.

Plamy po kilkunastu-kilkudziesięciu dniach znikły.

 

http://komety.astrowww.pl/impact/sl9.html

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Shoemaker-Levy_9

 

"Plamy po uderzeniach były widoczne w podczerwieni przez kilka tygodni – w efekcie długo utrzymującego podgrzania atmosfery Jowisza"

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pierwszą przymiarkę ok. godz. 1.00 27. lipca. Następnej nocy przyczaiłem się już na pozostałość po uderzeniu. Bez większych problemów zarejestrowała się. Użyłem kamerki ToUcam 740k. Widoczny także jasny wir nad plamą. Ogólnie masełko w atmosferze, w końcu mamy lato, ale pamiątka będzie.

SC 8'', barlow 2x

Lemarc, odniosłem wrażenie, że używasz kamerki mono i color. Jak oceniasz kwestię uzyskiwanej rozdzieszczości, czy też szczegółów obrazu?

jowisz_002x2.jpg

jowisz_003x2impact.jpg

jowisz_003x2impact-2.jpg

Edytowane przez Zawisza
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, lepszy szczegół jest z kamerki mono plus filtr IR-Pass, ale Jowisz kolorowy jest przyjemniejszy w odbiorze, więc jeśli jest dobry seeing to warto łączyć obraz cz/b z rgb. Kolejne ujęcie. Siedzę do górowania plamy. A swoją drogę nareszcie ktoś z Lublina wziął się za planety. Pozdrawiam.

stak-3-290709.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, lepszy szczegół jest z kamerki mono plus filtr IR-Pass, ale Jowisz kolorowy jest przyjemniejszy w odbiorze,

To jakby oczywiste, ale gdybyś mógł kiedyś zestawić fotki z tego samego setupu, wyk. w tych samych warunkach DBK-DMK to by było ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No , Leszku powoli zaczynasz pokazywać na co stać twój teleskop , jest nieźle ale myślę że stać cię na duuuużo więcej , czekamy na kolejne foty.

 

Szkoda że Jupiter tak nisko .

 

A tu mała animacja , miałem dziś kręcić a tu przyszły chmurki :(

1.gif

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na prośbę Zawiszy porównanie obrazów z różnych kamerek i filtrów.

Astrokosmo, jak wiesz każdego z nas stać na tyle, na ile pozwala seeing, reszta zależy tylko od średnicy lustra.

 

Ps. Wszystkie fotki z tej sesji robiłem w ognisku gł. 2500mm.

porownanie.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, jak wiesz każdego z nas stać na tyle, na ile pozwala seeing, reszta zależy tylko od średnicy lustra.

 

Leszku święte słowa , jak jest dobry seeing to wystarczy jednym suwaczkiem lekko poruszyć i jest taki detal i ostrość że aż dech zapiera - i tego życzę wszystki seeingu 10/10 :rolleyes:

 

A tu jeszcze jedno podejście do impactu.

Jupiter impact.jpg

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.