Skocz do zawartości

Jowisz 2009


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Blizna po zderzeniu jest rozdmuchiwana przez wiatry polarne, przez co powiększa się.

 

Amateur astronomers are encouraged to continue monitoring. The cloud is located near Jupiter's System II longitude 210°. For the predicted times when it will cross the planet's central meridian, add 2 hours and 6 minutes to Sky and Telescope's predicted transit times for Jupiter's Great Red Spot. [sky map]

 

Można sobie wyliczyć najlepszą widoczność chmury po uderzeniowej, wystarczy dodać 2 godziny i 6 minut do odpowiednich danych podanych w tabelce utworzonej dla Wielkiej Czerwonej Plamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysy, o parametry techniczne można prosić?

Jednak uprzedzam, że zamierzam taką wiedzę bezwzględnie wykorzystywać! ;)

 

 

Jasne stack 800kl. barlow takahashi 2x (trochę za mały ale seeing był kiepski).

avi dla 17klatek na sek. IRpass, kolor z toucama (15 klatek bez ostrzenia).

Maksymalnie mały gain przy dużym kontraście i max. jasności.

Obróbka w fitswork4 (Tiff) i PS (btmp).

Filtry dekonlvole (gaussa), interaktywne wyostrzanie gaussa dla dużego promienia szczegółu

chyba 25 powtórzen. Zauważyłem że dla iteracji ponad 30x obraz się wali niezależnie od ustawien

promienia, ciekawostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne stack 800kl. barlow takahashi 2x (trochę za mały ale seeing był kiepski).

avi dla 17klatek na sek. IRpass, kolor z toucama (15 klatek bez ostrzenia).

Maksymalnie mały gain przy dużym kontraście i max. jasności.

Obróbka w fitswork4 (Tiff) i PS (btmp).

Filtry dekonlvole (gaussa), interaktywne wyostrzanie gaussa dla dużego promienia szczegółu

chyba 25 powtórzen. Zauważyłem że dla iteracji ponad 30x obraz się wali niezależnie od ustawien

promienia, ciekawostka.

Dziękuję, spróbuję przećwiczyć taki rodzaj ustawień kamerki,

a program fitswork chyba sobie zainstaluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly zeszly tydzien byly albo chmury albo taki seeing, ze aviki ladowaly bezposrednio do kosza. :angry: Te z soboty opracowalem jednak dzisiaj, bo inaczej zaczne widziec biale myszki na niebie. Wyniki raczej bardzo przecietne.

 

jupiter010809_Mosaik_LRGB_125Pr.jpg

 

Na dzisiejsze zakrycie gwiazdy 45Cap (0:58-2.50) przepowiednie takze slabe. Moze sie komus z was to uda ujac?

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wyszedłem z kolegą na obserwacje cel główny to Jowisz i i WCP, było widać zajście księżyca za tarcze (pewnie Io)i zdawało mi się że widać delikatnie cien księżyca na tarczy ,lecz nie wiem czy wyobraźnia nie pomogła:-) Mam synte 200/1200 i okular do planet Baader Orthro 6mm lecz WCP sprawiła trochę problemu bo po pierwsze nie wiedziałem czego się od niej spodziewać ,a po drugie zapomniałem że mój Newton odwraca obraz i że będzie ona na tym górnym pasie,a ja usilnie przeglądałem dolny pas, jednak później nastąpiło "odkrycie";-).Mówiłem koledze jak to wygląda żeby ją znalazł ale pewności nie mam czy oglądał tą plamę czy co innego;-)...no a potem nastąpiło wyjście jednego z księżyców zza tarczy Jupitera, jednym słowem ciekawe obserwacje:-).Celem drugim był księżyc tylko trochę raził w oczka.Pokusiłem się o próbę szukania komety "Christiensen"? bynajmniej tej co jest teraz w lisku,lecz nawet filtr Baader UHC-S nie przyciemnił oświetlanego przez księżyc nieba a ja widząc 3 główne gwiazdy

Wege,Deneba i Altaira ledwo znalazłem "Wieszak" w szukaczu którego używałem jako drogowskazu ale za nic nie udało się tej kometki naleźć...może innym razem;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mam ten filtr pisałem w poście:-) dzisiaj jak pogoda się utrzyma to wypróbuję to bo na 6mm troche nie to co miało być było;-) na 10mm całkiem całkiem ale chyba nie było za bardzo WCP widać,ale za to fajnie było widać strukture w pasach nie że były jednolite tylko lekko szarpnięte.

 

księżyc jeszcze później dzisiaj wschodzi także może zdąże wypatrzeć tą komete z liska znów spojrzałem na mapkę i widze że w złym miejscu szukałem bardziej na lewo od łabędzia a powinienem prawie pod skrzydłem.

Edytowane przez MarcinP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chyba nie było za bardzo WCP widać,

wcp widać było dokładnie. z filtrem księzycowym zielonym widziałem strukture wiru i wyjście do pasa.

ja wczoraj odkryłem, że starsze programy (mam CdC 2.76) bez aktualizacji pokazują wcp w innym miejscu niż jest. wczoraj wcp wyszła 2h później niz mi pokazywał program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj odkryłem, że starsze programy (mam CdC 2.76) bez aktualizacji pokazują wcp w innym miejscu niż jest. wczoraj wcp wyszła 2h później niz mi pokazywał program.

 

W CdC w Ustawieniach> Parametry katalogu i obiektów> Planety jest okienko do wpisania aktualnego położenia Wielkiej Czerwonej Plamy. Na dzień dzisiejszy długość wynosi 134.

 

Ze względu na niespójność atmosfery Jowisza, obraca się ona z różnymi prędkościami w różnych szerokościach. Dlatego też długość geograficzna WCP stale się zmienia, zwykle kilka stopni w ciągu roku. Każda zmiana o 1 stopień oznacza około 100 sekundową różnicę w tranzycie WCP. Jeśli jej długość wzrośnie, wówczas tranzyt nastąpi później, jeśli zmaleje, wcześniej.

 

Warto więc co jakiś czas aktualizować parametr Długość Czerw. Plamy w CdC i podobnych programach.

 

 

Tranzyty WCP można też wyliczyć na poniższej stronie:

 

http://www.skyandtelescope.com/observing/objects/planets/3304091.html

Edytowane przez Tomi
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego nie wrzucać, ale widzę, że nikt nie wrzucił jeszcze dzisiejszego przejścia cienia Kallisto na tle Jowisza.

Niebo było czyściutkie, ale seeing był parszywy, Jowisz pływał przy powiększeniu 120x.

 

Jest to moja pierwsza próba nagrywania filmów zwykłą kamerką internetową w projekcji afokalnej. Jak widać efekty są kiepskie. Wydaje mi się, że lepsze rezultaty dawało nagrywanie filmików cyfrowym kompaktem.

 

Jowisz.jpg

 

Synta 203/1200, LV6mm, bliżej nie określony webcam.

Stack około 500 klatek z jednego 35 sekundowego nagrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj początkowo seeing był słabiutki więc Jowisz z gromadką księżyców w ognisku głównym

 

fff2v1.JPG

 

później było znacznie lepiej więc już z Barlowem 2x (ogniskowa 3000)

okazało się, że załapał się cień Callisto, który był doskonale widoczny wizualnie w Plosslu 9mm

 

fff22v1.JPGffffff3v1.JPG

 

aviki robione MAK-iem 127/1500 i SPC900 plus Barlow Vixen 2x

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CdC w Ustawieniach> Parametry katalogu i obiektów> Planety jest okienko do wpisania aktualnego położenia Wielkiej Czerwonej Plamy. Na dzień dzisiejszy długość wynosi 143.

ja sobie skalibrowałem długość wczoraj wizualnie i wyszło mi 142 więc na oko pomyliłem sie tylko o 1° :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz zrobiony kamerą Philips Vestą i Syntą 8, zdjęcie może nie powala ale jak na Syncie to chyba OK :) Zdjęcie może być za jasne ponieważ mam 2 monitory, które maja różne jasności :mellow: Może dziś coś lepszego upoluje, pogodnego nieba.

 

092.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podana przez Ciebie strona twierdzi że 134. Która wartość jest prawidłowa?

 

 

Przepraszam za pomyłkę. Oczywiście poprawna wartość to 134. Już poprawiam.

 

Watro zauważyć, że tranzyt WCP to przejście przez południk centralny, a nie pojawienie się na brzegu tarczy.

Edytowane przez Tomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.