Skocz do zawartości

Jowisz 2009


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze może kawałki układanki.

 

...i dzisiaj pogoda ma być! :)

 

 

Super :Beer: , jak masz jakiegoś Barlowa to dowal mu z nim , sam się zdziwisz ile szczegułów potrafi pokazać taka mała rurka jak 8" SCT .

 

Po nagraniu i obrobieniu to może być twój najlepszy Jowisz :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :Beer: , jak masz jakiegoś Barlowa to dowal mu z nim , sam się zdziwisz ile szczegułów potrafi pokazać taka mała rurka jak 8" SCT .

 

Po nagraniu i obrobieniu to może być twój najlepszy Jowisz :banan:

No właśnie przez głupotę w kompletowaniu sprzętu pozbawiłem się (chwilowo) możliwości użycia Barlowa "! :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam że ja tak z butami wśród tych pięknych Jowiszy :notworthy: Mój jest skromniutki i niemal pozbawiony szczegółów (no, pasy widać)...

Niemniej pierwszy mój Jowisz w życiu i w tym roku - kompaktem przy użyciu specjalnej :ha: przejściówki w projekcji afokalnej. Lustro to co w stopce i okular LV18, próbowałem z 10mm ale wstrząsy balkonu (200m do obwodnicy na Opole) uniemożliwiają sensowne kręcenie filmów w takim powiększeniu. Popracuję nad jakąś podkładką wygaszającą drgania. Stack około 200 klatek w Registax, zabawa wavelet'ami i co tam jeszcze.

post-16304-124791104851_thumb.jpg

post-16304-124791106644_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem zrobiłem test powiększeń przy kiepskim seingu z Barolwem 2 , 3 , oraz 2x+3x .

 

Pogoda była niby dobra , bo Jowisz mocno nie pływał nawet przy większych powerach , jednak cienki cirrus popsuł kompletnie detal.

 

Zanim wywalę go do kosza postanowiłem wycisnąć z niego co się da , o dziwo resize 50 i 25% największej fotki dały więcej informacji niż w mniejszych powiększeniach.

 

Mam nadzieję że pogoda i lepszy seeing minimum 5/10 pozwolą mi dowięść iż nawet 8" SCT może robić niezłe fotki z dużymi powiększeniami.

1ab.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa ujęcia Jowisza z 17 bm. w ognisku gł. (2500mm.) w odstępie ok. 40 minut. Nie mam z tej sesji dobrego materiału w kolorze, dlatego nie łączyłem ich w całość.

Super! Ilość detalu ogromna!

Trochę szkoda tego koloru. Może jednak spróbuj złożyć?

W LRGB tylko kanał L właściwie decyduje o detalu.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa ujęcia Jowisza z 17 bm. w ognisku gł. (2500mm.) w odstępie ok. 40 minut. Nie mam z tej sesji dobrego materiału w kolorze, dlatego nie łączyłem ich w całość.

 

 

Gratulacje! Szczegół wyszedł świetny nawet skala mogłaby być x2 spokojnie.

Kolorem się nie ma sensu przejmować wystarczy dosłownie 10 klatek. Kamerki to nie jest prawdziwe

"astronomiczne" ccd kolor w sensie pokazania szczegółów niewiele wniesie szkoda się bawić w koła

filtrowe moim zdaniem wystarczy matryca koloru z dowolnego kolorowego webcama.

Jak dla mnie luminacja wyszła cool.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa ujęcia Jowisza z 17 bm. w ognisku gł. (2500mm.) w odstępie ok. 40 minut. Nie mam z tej sesji dobrego materiału w kolorze, dlatego nie łączyłem ich w całość.

 

Twoja fota Leszku jest zdaje się niemal z tego samego czasu co moja. Avika zamknąłem dokładnie o 1.36?

Może warto pobawić się w połączenie wyników? Mogłaby z tego wyjść niezła fotka.

Jeśli masz ochotę wyślij btmp do mnie na priva. W PS można z tych fotek wiele uzyskać.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejrzeniu zdjęć łatwo wywnioskować gdzie na tarczy Jowisza znajduje się miejsce spadku planetoidy/komety.

 

Dlatego tej nocy jest okazja pofocić i poobserwować miejsce uderzenia.

 

Ok. 1:50 CEST (24/25 lipca 2009) miejsce powinno być dobrze widoczne a i Jowisz dość wysoko

Następna okazja to ok 3:00 CEST (26/27 lipca 2009) lecz tu już Jowisz na jaśniejszym niebie

Potem od ok. 23:20 CEST (27 lipca 2009) dobre warunki, warto !

I kolejny raz ok. 0:50 CEST (29/30 lipca 2009) znów dogodne warunki

 

 

Jak widać nie każdej nocy jest okazja. Panie i panowie do obserwacji i fotografii :)

 

 

 

==========================================

 

 

No i w końcu Hubble Space Telescope przyjrzał się Jowiszowi po uderzeniu.

http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2009/23/image/

 

Zdjęcia są WOW !

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.