Skocz do zawartości

Jowisz 2009


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem powalony zdjęciami przejścia Io i jego cienia przed Ganimedesem z 16 sierpnia

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk09/j090816z.htm

I to wszystko przez C11. A na emeryturę przeprowadzę się bliżej równika! Polecam wszystkim kolegom wysyłanie swoich zdjęć planet na ten serwer - frajda zobaczyć swoje nazwisko - hen w świecie. Warunek jeden - południe u góry, i jak najwiecej danych technicznych.

 

Pozdrawiam i zasadzam się w obserwatorium na dzisiejszego (tegonocnego) Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dobre zdjecia, szczegolnie spodobala mi sie ta ostatnia fotka Lysego. B)

 

Powoli odrabiam tez swoje zaleglosci: tranzyt Io z 05.08.09. Wreszcie projekt kompletnego tranzytu jest zrealizowany.

 

Jupiter_Animation_500809_GW.gif

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

 

Dopiero dzisiaj zerknąłem na ten materiał, znakomita animacja, gratuluję.

Widać nawet "przyspieszanie" cienia spowodowane odwzorowaniem obrazu na "kuli" planety.

Super to wyszło.

 

btw: C11 wymiatają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Łysego, brawo!! Mój Jowisz pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Ale seeing taki, że mówi się trudno, kocha się dalej. Warunki:

Jowisz 2009.08.20 01:34 CEST (UT+2)

Jasny punkt to Europa, duży ciemny cień Ganimedesa,

który jest szarawą kropą po prawo od cienia

Na prawo od cienia Io.

Meade 14", barlow 2x, ogniskowa 7000mm.

Lumenera Skynyx 2-0M, filtry Astronomik.

Stack IR (G) B po ok 1800 kl każdy.

Seeing 1-2/10, niestety. A siedziałem do 4, bo jeszcze zahaczyłem o Urana, Neptuna, Marsa. Ale bez szaleństw

 

Pozdrawiam i mam pytanie Jowiszowe - będzie jakieś zakrycie jednego księżyca Jowisza przez inny w tym roku?

Jupiter 2009-08-20_01-34.jpg

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasny punkt to Europa, duży ciemny cień Ganimedesa,

który jest szarawą kropą po prawo od cienia

Na prawo od cienia Io.

Meade 14", barlow 2x, ogniskowa 7000mm.

Lumenera Skynyx 2-0M, filtry Astronomik.

Stack IR (G) B po ok 1800 kl każdy.

Seeing 1-2/10, niestety. A siedziałem do 4, bo jeszcze zahaczyłem o Urana, Neptuna, Marsa. Ale bez szaleństw

 

Pozdrawiam i mam pytanie Jowiszowe - będzie jakieś zakrycie jednego księżyca Jowisza przez inny w tym roku?

 

!4"??? no to już jest sprzęcior!

Wymaga na pewno ponadprzeciętnego seeingu. ciekaw jestem czy optyka daje rade zaadoptować się termicznie w naszych warunkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Łysego, brawo!! Mój Jowisz pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Ale seeing taki, że mówi się trudno, kocha się dalej. Warunki:

Jowisz 2009.08.20

Jasny punkt to Europa, duży ciemny cień Ganimedesa,

który jest szarawą kropą po prawo od cienia

Na prawo od cienia Io.

(...)

 

Podepnę się jeśli można z moim (choć wiem że C11 rządzi). Nie jest to klasa zdjęć tu zamieszczających ale mnie sprawiło sporo frajdy.

Taurus 16", na platformie by LJ, barlow Soligor 2x, Philips SPC 900NC, IR cut

GaEur200809_a.jpg

Edytowane przez warpal
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meade 14", barlow 2x, ogniskowa 7000mm.

Lumenera Skynyx 2-0M, filtry Astronomik.

Stack IR (G) B po ok 1800 kl każdy.

Seeing 1-2/10, niestety. A siedziałem do 4, bo jeszcze zahaczyłem o Urana, Neptuna, Marsa. Ale bez szaleństw

Oberonie, cos mi sie wydaje, ze za dlugie filmiki nagrywasz. Przy ogniskowej 7000mm mozliwe by bylo ze rozmywasz przez to detal. Ile sekund trwaja u ciebie poszczegolne aviki?

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberonie, cos mi sie wydaje, ze za dlugie filmiki nagrywasz. Przy ogniskowej 7000mm mozliwe by bylo ze rozmywasz przez to detal. Ile sekund trwaja u ciebie poszczegolne aviki?

 

Pozdrawiam,

Maciek

Nagrywam Jowisza do 60 sekund, w małym polu 240 x 240 pikseli daje to do 6000kl/minutę. Problem raczej seeingu - okiem na ekranie obraz jeszcze jakoś widać, natomiast obraz ostro faluje. Nie mam przy sobie dysku z filmem, żeby wrzucić surową klatkę, ale specjalnie czekam z wystudzeniem sprzętu itp. Obrabiam w Registaxie i 2-3 x nieostra maska w Corelu. Może problem żeby użyć maxim DL. Ale jak danych nie ma - będą pewnie tylko artefakty. I tak na zdjęciu widać więcej niż w na podglądzie kamery. Żeby kolory się nie rozjeżdżały na brzegach/księżycach - R i B w odstępie minuty, G - syntetyczny po 50% każdego (R+B), czy (IR+B).

Ogniskowa 7000 to f20 (barlow 2x), kamera ma piksel 7,5 a nie 5,6 jak DMK31, którą też czasem używam, ale która upiera się przy 30kl/sek i nie robi szybciej/więcej.

Jak masz jakieś rady to już siedzę i słucham.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam juz rady. Nie liczylem sie z tym, ze uzywasz funkcji ROI i nowoscia jest dla mnie, ze mozna tym przyspieszyc ilosc zdjec do 100fps. To niezle :szczerbaty: Jezeli jeszcze do tego syntezujesz G to problemu z rotacja jowisza nie powinno byc (i pewnie nie ma). Zycze ci w takim razie tylko juz lepszego seeingu.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się jeśli można z moim (choć wiem że C11 rządzi). Nie jest to klasa zdjęć tu zamieszczających ale mnie sprawiło sporo frajdy.

Taurus 16", na platformie by LJ, barlow Soligor 2x, Philips SPC 900NC, IR cut

GaEur200809_a.jpg

 

 

No z tym rządzeniem to sobie robię jaja ofrc ;)

Wiadomo że najwazniejszy jest seeing.

 

Najładniejsze fotki na świecie pochodzą z 14" sct lub przerobionych newtonów (bez lustra wtórnego),

nawet zastanawiałem się nad c-14 przed zakupem 11-calowego, jednak poczytałem o problemach z chłodzeniem

tzn. userzy piszą że w warunkach naszej pogody w zimie właściwie nie ma szans na wystudzenie

takiego telpa. Poza tym wiadomo-im więsza apertura tym większe oddziaływanie złego seeingu.

Wiem że Oberon myśli nad systemem do swojego Meade, aktywne wymagałoby dośc poważej ingerencji

w budowę telpa więc ryzyko duże to kosztowna zabawka.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym rządzeniem to sobie robię jaja ofrc ;)

Wiadomo że najwazniejszy jest seeing.

 

Najładniejsze fotki na świecie pochodzą z 14" sct (...) to kosztowna zabawka.

 

Wiem przecież ;)

 

Tak sobie pozwolę skrócić myśl ;)

Zresztą dla mnie i tak podstawowy jest wizual a zdjęcia to tylko czasem dla własnej przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.