Skocz do zawartości

Jowisz 2009


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

To ja też przedstawię swoje wypociny z dzisiaj rana. Seeing był niestety nieciekawy i jeszcze pogarszał się w miarę przesuwania się cienia Kallisto przez tarczę Jupka. A może to wzrastało moje zmęczenie? ;)

 

Setup: Synta 8", Vesta, Barlow 2x. Stack ok. 300 klatek.

 

Drugi załącznik przedstawia nieudolną próbę wykonania animacji ruchu Kallisto i jej cienia (13 klatek, setup ten sam). Proszę o wyrozumiałość - to moja pierwsza próba wykonania animacji i trochę się ten Jupek zatacza :D

 

Pozdrawiam,

Alex

06.jpg

Anim2.gif

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem pracownite 2 godziny na kolimacji mojego C-11. Teleskopik pokazuje zupełnie inne obrazki :)

Kolimacja była niby ok ale na dużych powerach (800x)istniały odchylenia od ideału.

Wpływ takich błędów (trudnych do określenia przy powerach rzędu 200x)na degradaję obrazu przy avikowaniu musi być poważny.

Pomimo nienajlepszego seeingu udało się zebrać niezłej jakości materiał.

Poniżej stack 1200 klatek.

jowisz07082009.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz rację. Podana przeze mnie wartość jest najświeższą jaką udało mi się znaleźć i opiera się na zdjęciach z 21 maja 2009.

 

Może ktoś spróbuje wyznaczyć aktualną długość WCP metodą fotograficzną?

 

Pomocny link:

http://articles.adsabs.harvard.edu//full/1992ASPC...33...86F/0000086.000.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre warunki do rejestracji planety mieliśmy w weekend. Co charakterystyczne przejrzystość powietrza wcale nie była wzorcowa, ale te lekkie wysokie chmurki stabilizują atmosferę. Wystawiłem sprzęt i nagrałem kilka avików.

SCT 8'', b2x, ToUcam UV/IR cut, złożone około 600 z 1000 klatek, bez zbędnych ceregieli.

jup07impact.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich próbach z projekcją afokalną, przyszedł czas na projekcje okularową.

Teraz czekam na tranzyt WCP.

 

jowisz.jpg

 

Synta 203/1200, LV6mm, bliżej nie określony webcam.

 

EDIT:

 

Ten sam AVIk, tylko mocniejsza obróbka:

 

Jowisz2.jpg

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam po wakacyjnej przerwie, Jowisz z 15 VIII, godzina 01.15 robiony przez LUmenera mono i barlow 2x. 14", ogniskowa 7000mm (tylko że Lumenera ma piksele większe od DMK). Zrobiłem w różnych układach (barlow 2x, 3x) przez różne kamery (LUmenera i DMK), żeby w końcu poćwiczyć przed opozycją Marsa. Ale że seeing był tym razem chwilami nawet 4/10, tylko mgiełki przeszkadzały, zrobiłem tyle filmików, na ile dysk pozwala. Stack RGB po ok 2000 kl składanych w Registaxie plus Corel Paint shop pro photo. Cz-b - to samo ale filtr IR-pass. Większy Jowisz - resampling 200% i podostrzenie.

 

Pozdrawiam

2009-08-15_01-15-51 ir pass pj14-46a un.jpg

2009-08-15_01-15-51 synt.jpg

obrazek 9.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Hanysiak :Beer: . Dla mnie on sie jeszcze troche za duzo zatacza. Wyrownuje do tej pory recznie a to dosc mozolne i nie zawsze 100%-owo wychodzi.

 

Zaluje troche, ze u mnie trzynastego pogoda byla kiepska. Polowalem na efekt zakrycia zwiazany z opozycja: sierp cienia Io... Ale za to udalo sie tutaj :)

 

Przypominam takze, ze 20. i 27.08 beda widoczne podwojne tranzyty Ganimedeusza i Europy - swietny motyw fotograficzny.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za mile slowa!

 

@astrokosmo: Cena kursu: skrzynka polskiego browaru :pijacy:

 

Ponizszy Jowisz w farbie jest z 04.08. - nocy zakrycia Cap45. Slad impaktu byl juz bardzo rozciagniety, jesli sie nie myle zanikl w miedzyczasie calkiem.

 

Jupiter040809_Impackt_LRGB.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiowaty, ja tajemnic zadnych nie mam i wszelkie pytania chetnie odpowiem. Sprobuje to wszystko troche strescic...

 

W tym wypadku nagrywalem poszczegolne kanaly LRGB przez filtry Astronomik. Na kazdy kanal po 2000 klatek przy 30fps. Dokladnej wartosci wzmocnienia (Gain) nie wiem, ale jak juz to opisywalem w innym miejscu wyswietlam sobie w IcCapture Histogram i wypelniam go informacja do co najmniej 75%. To wszystko.

 

Planety opracowuje wlasciwie zawsze w Registaxie 5. Do ksiezyca uzywam AviStacka.

 

Tutaj ustawilem metode w Registaxie na Classic, FFT na 20, jakosc na 90%. Limituje najczesciej na co najmniej 600 klatek. Przy nastepujacym optymowaniu jest oczywiscie wylaczony "fast optimizer". Uzywam tylko dwa gorne waveletty z roznymi wartosciami. Regula tu jest, ze przerywam wyostrzanie jak tylko pojawiaja sie pierwsze artefakty.

 

Wyostrzone zdjecia RGB otwieram w Photoshopie i skladam w layersach do RGB. Nastepnie poprawiam krzywymi poszczegolne farby, tak zeby znane biale albo szare miejsca na planecie tak tez wygladaly. Wszystkie inne kolory ustawiaje sie przy tym prawie same, reszta to kosmetyka... Nakladam na to jeszcze luminancje i poprawiam ewentualnie jeszcze raz kolor i to wszystko.

 

Mam nadzieje ze moglem ci pomoc i czekam na paczke z browarem :lol:

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.