Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

fotka z wypadu na Jordanów Śląski w nocy z 1 na 2 kwietnia

192 zdjęcia po 45 sekund każde

Canon 1100D, Sigma 17-70, ogniskowa 17 mm @3,2

 

Startrails_2017_04_01_192x45sek.jpg

 

ta najjaśniejsza kreska to oczywiście Jowisz

w lewym dolnym rogu Iro zmaga się z Astrowalkerem

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Galaktyka M108 i mgławica M97 Sowa - fotografowane ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba, zdjęcie z 01 maja 2017.

Lustrzanka Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 4 sek na ISO 25600 ; stackowane 30 klatek w DSS , statyw kieszonkowy.

 

Sowa aaz.jpg

Sowa aazz.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejne wczorajsze zabawy:

1) na granicy Panny i Centaura, 60s, 800iso Zastanawia mnie czy nie dałoby rady znaleźć na tym zdjęciu śladu innej galaktyki poza M83 ? (M83 - mała kropka - miniaturka)

2) okolice M97 i M108 - 60s, 1600iso

3) galaktyki w Pannie - 60s, 1600iso

4) Gwiazdozbiór Kruka - 3X60s, 800iso (nałożenie-złożenie zdjęć - Deep Sky Stacker)

 

M83_60s_iso800.jpg

M83_60s_iso800_small.jpg

M97_M108_60s_ISO1600.jpg

Kruk_3x60s_iso800.jpg

galaktyki_panna_ISO1600_60s.jpg

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie robiłem,więc apatyt jest i co najważniejsze pogoda pozwala na zabawę.

Kilka strzałów z ostatnich dni w z okolic Suwałk.

 

Canon 40D Pallas 28mm f-2,8 20s,iso 1600 oraz Canon 50mm f-1,8,iso 1600 15s.Całość do kupy w Image Composite Editor i trochę podkręcone poziomy.

Szału nie ma ale cieszy i o to w tym chodzi.

,,,.jpg

4.jpg

gbjhkdgkjud.jpg

h (1).png

Edytowane przez Tomek76
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyka M108 i mgławica M97 Sowa - fotografowane ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba, zdjęcie z 01 maja 2017.

Lustrzanka Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 4 sek na ISO 25600 ; stackowane 30 klatek w DSS , statyw kieszonkowy.

 

 

 

Mam dwa pytanka do tych zdjec czy mozna wiedziec gdzie zostaly zrobione? Oraz pytanie o czas naswietlania jak czytam byly robione obiektywem 300mm z 4s czy po zestackowaniu bawiles sie jakos przesunieciem gwiazd? Bo robie zdjecia przy podobnej ogniskowej a nawet mniejszej ale przy takim czasie naswietlania to juz mam pojechane grubo gwiazdy o obiekcie nie wspomne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam dwa pytanka do tych zdjec czy mozna wiedziec gdzie zostaly zrobione? Oraz pytanie o czas naswietlania jak czytam byly robione obiektywem 300mm z 4s czy po zestackowaniu bawiles sie jakos przesunieciem gwiazd? Bo robie zdjecia przy podobnej ogniskowej a nawet mniejszej ale przy takim czasie naswietlania to juz mam pojechane grubo gwiazdy o obiekcie nie wspomne.

 

Zdjęcia robiłem z okolic Piwnicznej. A stackowanie w DSS radziło sobie z przesunięciami gwiazd, aż do zdjęcia z ostatniego weekendu - przedstawiającego kometę C/2015 V2 (Johnson). W tym ostatnim przypadku DSS zbuntował się i przestał stackować, mimo ze odinstalowałem program i zainstalowałem ponownie / a na swoim kompie w rejestrze niby usunąłem katalog DSS z plikami / ale DSS dalej nie działa poprawnie.

Wydaje mi się, że mam kliknięte jakieś ustawienie w DSS , które uniemożliwia poprawne stackowanie.

 

Poniżej statywowe zdjęcie komety C/2015 V2 (Johnson) fotografowana w nocy z 19/20 maja 2017 ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba. Jasna gwiazda z lewej w otoczce cirrusa to nie kometa tylko delta Wolarza.

 

Parametry zdjęcia komety:

Lustrzanka Pentax K-5; obiektyw Pentax Da 300 f 4: naświetlane 4 sek na ISO 25600; statyw kieszonkowy; 47 klatek sklejonych na warstwach w PS - zamiast nie działającego DSS.

Kometa Jonson stack12345z.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zdjęcia robiłem z okolic Piwnicznej. A stackowanie w DSS radziło sobie z przesunięciami gwiazd, aż do zdjęcia z ostatniego weekendu - przedstawiającego kometę C/2015 V2 (Johnson). W tym ostatnim przypadku DSS zbuntował się i przestał stackować, mimo ze odinstalowałem program i zainstalowałem ponownie / a na swoim kompie w rejestrze niby usunąłem katalog DSS z plikami / ale DSS dalej nie działa poprawnie.

Wydaje mi się, że mam kliknięte jakieś ustawienie w DSS , które uniemożliwia poprawne stackowanie.

 

Poniżej statywowe zdjęcie komety C/2015 V2 (Johnson) fotografowana w nocy z 19/20 maja 2017 ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba. Jasna gwiazda z lewej w otoczce cirrusa to nie kometa tylko delta Wolarza.

 

Parametry zdjęcia komety:

Lustrzanka Pentax K-5; obiektyw Pentax Da 300 f 4: naświetlane 4 sek na ISO 25600; statyw kieszonkowy; 47 klatek sklejonych na warstwach w PS - zamiast nie działającego DSS.

 

 

Kurcze jestem w 100% pewien ze mialem ten sam problem z DSS ale za cholere nie przypomne sobie co ja takiego zrobilem ze wrocilo do normy... jesli bym sobie przypomnial na pewno napisze.

 

Ja z kolei mam inny problem jakiekolwiek zdjecia stackuje w DSS zawsze mam okropne ziarno do tego stopnia ze pozniej w PS juz nie ma co rohic bo tylko pogarszam sytuacje ale na sasiednim temacie dostalem podpowiedz ze zapewne za krotkie czasy mam z kolei balem sie ze duze iso pogorszy jeszcze ziarno stad zainteresoqaly mnie twoje parametry wysokiego iso i dlugiego naswietlania jak na statyw. Poprobuje, zobacze tylko ze zadko mam dostep do ciemnego nieba na codzien duze miasto niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jestem w 100% pewien ze mialem ten sam problem z DSS ale za cholere nie przypomne sobie co ja takiego zrobilem ze wrocilo do normy... jesli bym sobie przypomnial na pewno napisze.

 

Ja z kolei mam inny problem jakiekolwiek zdjecia stackuje w DSS zawsze mam okropne ziarno do tego stopnia ze pozniej w PS juz nie ma co rohic bo tylko pogarszam sytuacje ale na sasiednim temacie dostalem podpowiedz ze zapewne za krotkie czasy mam z kolei balem sie ze duze iso pogorszy jeszcze ziarno stad zainteresoqaly mnie twoje parametry wysokiego iso i dlugiego naswietlania jak na statyw. Poprobuje, zobacze tylko ze zadko mam dostep do ciemnego nieba na codzien duze miasto niestety.

 

No to będę czekał na receptę przywrócenia sprawności programowi DSS.

 

A na duże ziarno - receptą jest kliknięcie dużej ilości zdjęć tego samego obiektu a potem stackowanie. Można też zastosować montaż paralaktyczny i robić zdjęcia na długich czasach z prowadzeniem za ruchem nieba ale to już jest inna bajka niż fotografia statywowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz chyba pamiwtam jestem na na 90% pewien ze moj problem zdss byl tak naprawde problemem z ustawieniem ostrosci na lustrzance dss wariuje jesli ostrosc jest nawet delikatnie zle ustawiona. Znalazlem swoje stare zapiski i mam podkreslone aby ustawic dobrze ostrosc bo dss wariuje i przypomina mi sie ze to wlasnie byl problem z komunikatem tyljo 1 zdjecie bedzie zlozone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz chyba pamiwtam jestem na na 90% pewien ze moj problem zdss byl tak naprawde problemem z ustawieniem ostrosci na lustrzance dss wariuje jesli ostrosc jest nawet delikatnie zle ustawiona. Znalazlem swoje stare zapiski i mam podkreslone aby ustawic dobrze ostrosc bo dss wariuje i przypomina mi sie ze to wlasnie byl problem z komunikatem tyljo 1 zdjecie bedzie zlozone.

 

Chyba masz rację z problemem stackowania w DSS z plikami z pojechaną ostrością.

Dzisiaj w DSS stackowałem powtórnie stare pliki z innej sesji i stack wyszedł prawidłowo. Zaraz potem na tych samych ustawieniach DSS - przestackowałem zdjęcie komety z ostatniego weekendu i z 47 klatek jest tylko jedna do zapisania jako TIF z gigantycznym ziarnem. Poza tym nie widać nakładanych kolejnych klatek jak w innych stackach, wykonanych poprawnie.

Wniosek - DSS nie działa na klatkach ze źle ustawioną ostrością.

Ale może jakiś inny program do stackowania poradziłby sobie z moimi plikami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys baqilem sie chwile z registax bodajze ale z kolei ten dedykowany jest do obrobki filmikow np planet z czego robi jedno zdjecie. Ja dzisiaj pomiedzy chmurami rowniez testowo sprawdzilem porady zwiekszylem bardzo mocno iso i wydluzylem naswitlanie klatka z dds wyszla cala jasna ale kilka sekund zabaqy suwakami i oczom ukazalo mi sie piekne zdjecie okolic Arcturusa nie dosc ze mniejsze ziarno to do tego wiecej szczegolow bomba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C/2015 V2 (Johnson) fotografowana z Krakowa z 19 maja 2017 ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba.


O trudności zadania świadczy fakt, że komety nie było widać nawet w lornetce Vixen Apex Pro 8x42 .




Parametry zdjęcia komety:


Lustrzanka Pentax K-5; obiektyw Pentax 135mm f 2,8 ; naświetlane 5 sek na ISO 1600; 30 klatek stackowanych w DSS. Crop.


Tym razem DSS działał poprawnie.


Kometa Johnson Kraków12345zz.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach między innymi: Antares, Izar (+ kometa), M4, M80, M19, M62, NGC6287, NGC6235, NGC6712

Aparat i obiektyw jak wcześniej Olympus. Sky Watcher Adventurer, ISO od 800 do 3200, czas od 60s do 227sekund.

M11.JPG

Skorpion.jpg

Antares_M19_M62_NGC6287_NGC6235.jpg

Izar_kometa.jpg

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
5 godzin temu, Tatasek napisał:

Ale Ci zazdroszczę, że masz jako taki widok na tę części drogi mlecznej. U mnie spada wprost na łunę 70 tys. miasta :(

Mi też przeszkadza łuna od ok 3500 tys miasta (świeci się oczywiście całą noc przy bardzo niewielkim lub zerowym ruchu w ciągu nocy), mógłbym znaleźć aby łuna nie była wprost na kierunek południowy.

Bieszczady są za to bliżej Stalowej Woli niż moja miejscowość ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.