Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, Luki - sprawa załatwiona. Skoro to Kaczawskie, to jednak nie inwrsja, tylko - jak piszesz - zaniżone szczyty. Troche szkoda ;).

Krzysiek - ja tego nie wiem na pewno, tylko przypuszczam (nie sprawdzałem wysokści każdego z tych szczytów z osobna), natomiast co do inwersji, to zakładam, że jakaś tam wystąpiła i mogła być pomocna ( nie musiała być przecież w Kotlinie Jeleniogórskiej; mogła wystąpić na przykład na Przedgórzu Sudeckim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję Kolegom za zainteresowanie tematem Gór Kaczawskich z Zielonej Góry. Te zdjęcia, które wrzuciłem wcześniej to raczej są jednak Góry Kaczawskie, co wynika z symulacji na Udeuschle. Musiała w tych warunkach wystąpić inwersja, bo wczoraj sprawdzałem na heyu widzialność z tego punktu w Zielonej Górze i o Górach Kaczawskich w normalnych warunkach nie ma co myśleć. Na Udeuschle szczyty pojawiają się dopiero po podniesieniu miejsca obserwacji o 20 m. Z tego miejsca robiłem wiele razy zdjęcia, ale nigdy na lewo od Czoła nie pojawiały się żadne wzniesienia w odległości większej niż 20-30 km.

Jeszcze kilka słów o okolicznościach samego zdjęcia - zrobiłem je ok. godz. 7 rano i od strony zachodniej nadciągały ciężkie chmury deszczowe - poniżej zdjecie nr 1.

Szkoda, że nie mogłem zrobić więcej fotek, ale zerwała sie ulewa, a poza tym te Góry Kaczawskie zobaczyłem dopiero w momencie zgrania zdjęć do komputera.

Wrzucę jeszcze to samo zdjęcie - zobaczcie skrajnie w lewej stronie za masztem wiatraka pojawiają się jakieś wzniesienia, wg mnie to może być Skalnik - zdjęcie nr 2.

Znalałem jeszcze też inne zdjęcie z tego miejsca i godziny, z tym, że jest bardziej przesunięte w kierunku Czoła - zdjecie nr 3.

Na koniec 2 zdjęcia z tego samego miejsca w Zielonej Górze, ale wykonane 14.11.2010 w czasie najlepszej widczności. W zaznaczonych miejscach brak jest Gór Kaczawskich - zdjęcia nr 4 i 5.

Zdjęcie nr 1.jpg

Zdjęcie nr 2.jpg

Zdjęcie nr 3.jpg

Zdjęcie nr 4.jpg

Zdjęcie nr 5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rosim >> prośba na przyszłość - wrzucaj nieco mniejsze zdjęcia bo ciężko się przegląda, mówię o zdjęciu nr 4 i 5.

 

Poza tym super dowód na podnoszenie horyzontu, tylko bez tych kilku słów wyjaśnienia że Kaczawskie są bliżej i poniżej linii horyzontu to pierwsza myśli osób niezorientowanych będzie w stylu "Nie było wystarczającej widoczności wcześniej to nie było ich widać". :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję Kolegom za zainteresowanie tematem Gór Kaczawskich z Zielonej Góry. Te zdjęcia, które wrzuciłem wcześniej to raczej są jednak Góry Kaczawskie, co wynika z symulacji na Udeuschle. Musiała w tych warunkach wystąpić inwersja, bo wczoraj sprawdzałem na heyu widzialność z tego punktu w Zielonej Górze i o Górach Kaczawskich w normalnych warunkach nie ma co myśleć. Na Udeuschle szczyty pojawiają się dopiero po podniesieniu miejsca obserwacji o 20 m. Z tego miejsca robiłem wiele razy zdjęcia, ale nigdy na lewo od Czoła nie pojawiały się żadne wzniesienia w odległości większej niż 20-30 km.

 

Wrzucę jeszcze to samo zdjęcie - zobaczcie skrajnie w lewej stronie za masztem wiatraka pojawiają się jakieś wzniesienia, wg mnie to może być Skalnik - zdjęcie nr 2.

Znalałem jeszcze też inne zdjęcie z tego miejsca i godziny, z tym, że jest bardziej przesunięte w kierunku Czoła - zdjecie nr 3.

Na koniec 2 zdjęcia z tego samego miejsca w Zielonej Górze, ale wykonane 14.11.2010 w czasie najlepszej widczności. W zaznaczonych miejscach brak jest Gór Kaczawskich - zdjęcia nr 4 i 5.

Super! To mamy, tak jak wcześniej podejrzewał Krzysiek kolejny (drugi po Dumbierze z Pradziada) przykład podniesienia horyzontu przez inwersję!

Co do Skalnika - to faktycznie chyba tam jest. Tak więc wygląda na to, że i Rudawy z Zielonej załapały się na Twoim zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć z sobotniego wypadu w Jeseniki.

Widzialność o świcie kiepska...

 

pradziad-wschod.jpg

 

...Ale na horyzoncie pojawiały się fajnie oświetlone okienka, a w jednym z nich... (?)

 

pradziad-czy_to_tatry.jpg

 

<dodane> Zrobiłem symulację. Czy to są Tatry?

pradziad-czy_to_tatry-opis.jpg

 

 

 

Dwie godziny później

 

pradziad.jpg petrovy_kameny.jpg

 

 

 

Kolejny etap wyprawy: Velky Roudny i wieża widokowa na szczycie

 

roudny-pradziad.jpg roudny-jeseniki.jpg VRoudny_rozhledna.jpg

 

Niestety w stronę Beskidów i Śląska zasłaniają drzewa. Ale w sumie wulkan fajny. Nawet widać krater :)

 

 

 

Na koniec Jeseniki z Opawy

 

opava-jeseniki.jpg

Edytowane przez voytasosuch
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć z sobotniego wypadu w Jeseniki.

Widzialność o świcie kiepska...

 

...Ale na horyzoncie pojawiały się fajnie oświetlone okienka, a w jednym z nich... (?)

 

Potwierdzam, to Tatry! Wiele razy oglądałem ten widok i nie mam wątpliwości. O ile dobrze pamiętam Twoje są pierwszymi letnimi z Pradziada ;)

 

Gratuluję dołączenia do elitarnego grona "dwustukilometrowców" :friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję dołączenia do elitarnego grona "dwustukilometrowców" :friends:

 

Dzięki :)

Byłem z moimi chłopakami. Jak przejeżdżałem w nocy przez Głuchołazy, a potem dalej przez Bruntal do Karlovej, to sobie myślałem, jak Ty zasuwasz po nocach na rowerku. Mnie męczyło trzymanie nogi na gazie, a gdzie tu takie kilometry pedałować i to przy takich rożnicach wzniesień... :)

 

W sumie to widoczność była o świcie więcej niż kiepska. Ale na południowym wschodzie świeciły dość intensywnie pomarańczowe paski. Pierwszy "ząbki" zobaczył Samek i nieźle się podjarał. Niestety szyby na tarasie mocno psują zdjęcia. Myje je tylko deszczyk, więc nie ma się w sumie co dziwić :) Szkoda, że nie zrobiłem zdjęć z drogi, ale mocno wiało i chłopaki marudzili, żeby się schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tarasu tylko raz wykonywałem zdjęcia i doszedłem do wniosku, że z dołu widać niemal to samo i nie przeszkadzają te "brudne szyby". A wiatr faktycznie bardzo przeszkadza o czym się przekonali w zeszłym roku Mateusz i Zbyszek. Ja zawsze się chowam za którymś rogiem nadajnika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jak najszybciej pognałem do Trzebini ale tym razem do dzielnicy Płoki. Istniejące tam wzniesienie, za kościołem, na pierwszy rzut oka , patrząc na mapę, powinno być monstrualne. Niestety, ale jest mniej spektakularne. Dodatkowo horyzont przesłonięty jest przez duże drzewa przy drodze biegnącej poniżej wiec industrialu mało. Przy kościele jest parking a do szczytu tylko 100m :) No ale do rzeczy. Ponizej Pradziad i Vysokie Hole z dzielnicy Płoki w Trzebini

 

pano_Ploki.jpgTrzebinia_Ploki--Jesenik.jpg

Edytowane przez merti
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czad! Jak będą dziś warunki to koniecznie poluj z tego samego miejsca. Będziesz miał "Dziadka na tarczy" :)

 

Ja byłem po zachodzie słońca na nowym PO. Udało się złapać Karkonosze z około 120 km. Niby odległość nie jest jakaś nadzwyczajna, ale warunki były tak odjechane, że trudno było odróżnić Śnieżkę od górek będących w odległości zaledwie 40 km ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda wyżowa jest beznadziejna do obserwacji dalekich obiektów. Pierwszy dzień owszem ujdzie ale potem masakra. W oczy rzuca się smog, który zalega na pewnej wysokości oddzielając czyste powietrze nad nim od syfu pod nim. Dobrze to widać na kamerkach z Szyndzielni lub z Lysey Hory lub tych trzech fotach poniżej:

20110930_Pradziad_z_Trzebini-Ploki-mleko1.jpg20110930_Pradziad_z_Trzebini-Ploki-mleko2.jpg20110930_Pradziad_z_Trzebini-Ploki-mleko.jpg

 

Wyżowy okres można więc tylko przeznaczyć na polowanie na obiekty, które pojawia się na horyzoncie na tle tarczy słońca lub księżyca. Poniżej Pradziad z tego PO, w odległości 164 km, na tle zachodzącego słońca :flirt:

 

20110930_Pradziad_z_Trzebini-Ploki.jpg20110930_Pradziad_z_Trzebini-Ploki_2.pg.jpg20110930_Pradziad_z_Trzebini-Ploki_3.pg.jpg20110930_Pradziad_z_Trzebini-Ploki_4.jpg20110930_Pradziad_z_Trzebini-Ploki_5.jpg

 

Jutro też można zaliczyć Pradziad na tarczy słonka ale ja odpuszczam, bo polegam na komunikacji, a dojazd tam w weekend to masakra. Drugiego natomiast można wyrwać Vysokie Hole na tle, to tak gwoli przypomnienia ;)

 

Do potwierdzenia pozostaje reguła, że budujący lub "rozwalający" się niż to okres w którym seeing pozwala na oglądanie wszystkiego do okoła w dużych odległościach.

 

P.S. aż dziw bierze że ci ludzie tam na dole gonią do kościoła nie wiedząc co mają za widok :D

 

Aha, strasznie duże te plamy na słońcu :blink: Przez bino widać je fenomenalnie :D

Edytowane przez merti
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

P.S. aż dziw bierze że ci ludzie tam na dole gonią do kościoła nie wiedząc co mają za widok :D

 

 

Gratulacje, wspaniała obserwacja, koniecznie wyślij na DO.

 

P.S. Bylem w niedziele na Pradziadzie, po powrocie i opowieściach jak było fajnie na 10 moich znajomych 10 osób nie miało pojęcia co to jest Pradziad i co to są Jeseniki. Ciekawe to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, wspaniała obserwacja, koniecznie wyślij na DO.

 

P.S. Bylem w niedziele na Pradziadzie, po powrocie i opowieściach jak było fajnie na 10 moich znajomych 10 osób nie miało pojęcia co to jest Pradziad i co to są Jeseniki. Ciekawe to jest.

To który już raz byłeś na "Dziadku", drugi? Ja się wybieram dziś w nocy z ekipą na wschód słońca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - tego dnia, tj, 29 września znowu było podniesienie horyzontu, tj. były widoczne Góry Kaczawskie z Zielonej Góry (normalnie nie ma szans na ich zobaczenie z tego punktu).

Spróbuj opracować te obserwacje Kaczawskich ze zdjęciami które analizowaliśmy, jeśli możesz zrób symulację z poziomu terenu + podniesioną ażeby zobaczyć co się tam pojawiło do tego wątku: http://astropolis.pl/topic/36822-podnoszenie-sie-horyzontu/page__pid__436036#entry436036

 

Stworzymy kolejną odsłonę naszej dalekoobserwacyjnej encyklopedii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj od wschodu po zachód słońca były całkiem dobre warunki do DO w kierunku zachodnim. Przypadkowo ustrzelone z Biskupiej kopy :)

G.Stołowe

DSC_9106.JPG

 

Karkonosze, Wałbrzyskie, Sowie:

BK.jpg

 

Zdjęcia wykonane w samo południe. W kierunku wschodnim jeden wielki syf w powietrzu <_< Choć Lysa wystawała z ponad smogu....

Dziś z kolei zaliczyłem Pradziada o wschodzie słońca. Warunki diametralnie inne do tych wczorajszych. Takiego brzydkiego wschodu słońca ze szczytu jeszcze nie doświadczyłem :/ zdjęcia później...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dziwisz, nie ma siły co by przewiała ten smog, a jest go coraz więcej. Dziś to już jest chyba rekord. Jedyne co mnie pociesza to to, Google zaktualizuje zdjęcia satelitarne do map Europy, mam nadzieję ;)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dziwisz, nie ma siły co by przewiała ten smog, a jest go coraz więcej. Dziś to już jest chyba rekord. Jedyne co mnie pociesza to to, Google zaktualizuje zdjęcia satelitarne do map Europy, mam nadzieję ;)

 

Wczorajszy zmog nie zalegal wszedzie.

 

Patrząc z Wielkiego Krywania od zachodu, smog kończył się na Magurce Wilkowickiej, dalej na wschód było całkiem przyzwoicie.

 

P.S. Patrząc na dzisiejsze kamerki jest bardzo dobrze!!!

CRW_7388_magurka_wilkowicka_600.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedzielny wschód słońca z Pradziada:

DSC_9355.jpg

Wschód słońca-Pradziad 02.10.2011.jpg

 

Przez kilka dni były całkiem fajne warunki. Dzisiaj również. Tylko dlaczego akurat nic nie było widać w niedzielę jak namówiłem kilka osób na nocny wypad...jak pech to pech <_<

 

Kierunek zachodni - Karkonosze widoczne całkiem dobrze:

Panorama Karkonoszy z Pradziada 02.10.2011.jpg

Panorama Karkonoszy z Pradziada na 500 mm 02.10.2011.jpg

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na szczycie bloku energetycznego w elektrowni w Opolu.

Na horyzoncie widać było jakieś góry, więc szybko zrobiłem zdjęcie. Niestety nie wiem co to może być, kierunek oczywiście S (mniej więcej).

Zdjęcie duże, żeby się dało zobaczyć o co chodzi. Prosiłbym o identyfikację, jeśli to możliwe ;)

IMG_6261.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej to g. Św. Anny, to akurat wiedziałem, ale to po prawej wygląda jak Biskupia Kopa ale nie jestem pewny. Jak sprawdzę to dopiszę ...

 

Poddaję się, nic mi nie pasuje w tamtym kierunku :) Może któryś z kolegów ma jakiś pomysł?

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na szczycie bloku energetycznego w elektrowni w Opolu.

Na horyzoncie widać było jakieś góry, więc szybko zrobiłem zdjęcie. Niestety nie wiem co to może być, kierunek oczywiście S (mniej więcej).

Zdjęcie duże, żeby się dało zobaczyć o co chodzi. Prosiłbym o identyfikację, jeśli to możliwe ;)

 

Na zdjęciu nie ma nic specjalnego poza GSA. Warunki zresztą marne by cokolwiek było widać w kierunku Sudetów nie mówiąc już o morawsko-śląskim ;)

 

Opis

IMG_6261.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.