Skocz do zawartości

Inne zdjęcia i wszystko, co nie mieści się w pozostałych wątkach


Rekomendowane odpowiedzi

Wracając dzisiaj z nocki do domu, około godziny 05.55 widziałem początki bardzo ładnego wschodu Słońca. Widok był tak ładny, że postanowiłem się zatrzymać na środku drogi ;) i pstryknąłem fotkę starą Nokią. Niestety aparat jest lipny i fotka wyszła bardzo kiepska. Trochę ją podciągnąłem w Corel PaintShop Pro X5.

ranek.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj po zachodzie Słońca sfotografowałem ze Świdnicy samolot Airbus A321 linii Swiss lecący nad zachodnimi Czechami w pobliżu granicy niemieckiej. W tym czasie samolot znajdował się na poziomie 360 (ok. 11 tys. metrów), w odległości 280km. Na lewo od smugi - Śnieżka.

Myślę, że ze szczytów górskich można swobodnie obserwować samoloty do jakichś 350km, a może i dalej. Trzeba będzie kiedyś spróbować.

 

DSC_0279.jpg

(Nikkor 200-400/4 na 400mm)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

A ja nie potrafię tej komety wypatrzeć :( Kompletnie nie wiem, gdzie mam się rozglądać. Nie znam się na gwiazdach, więc nie wiem, jaki punkt odniesienia przyjąć. Dysponuję tylko lornetką 10-30x60 i kompasem w iPhonie :) Mieszkam na Górnym Śląsku (pogranicze Siemianowic Śląskich, Wojkowic i Będzina).

Edytowane przez Saladyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie potrafię tej komety wypatrzeć :( Kompletnie nie wiem, gdzie mam się rozglądać. Nie znam się na gwiazdach, więc nie wiem, jaki punkt odniesienia przyjąć. Dysponuję tylko lornetką 10-30x60 i kompasem w iPhonie :) Mieszkam na Górnym Śląsku (pogranicze Siemianowic Śląskich, Wojkowic i Będzina).

 

Spróbuj dziś, widzę że nad Mikołowem ładne niebo. Najlepiej w okresie 18:45-19:15. Skanuj niebo lornetką na zachodzie (niemal idealnie na zachodzie) na wysokości około 10-20 stopni (wyznacz sobie wysokość 22 stopni wyciągniętą ręką z rozpostartymi palcami). Kometa jest stosunkowo słaba na tle jasnego jeszcze nieba. Próbuj patrzeć pręcikami, a nie czopkami - one są bardziej wrażliwe na światło - nie szukaj komety w miejscu, w którym patrzy Twoje oko tylko wokół tego miejsca. Najlepiej udaj się w miejsce, gdzie nie będzie świateł miasta. Ja też ruszam zaraz na łowy - na balkon. Powodzenia!

 

Edit 1: obserwuj na jak najszerszym kącie widzenia (najmniejsze zbliżenie), ale i tak masz chyba za dobrą lornetkę ;)

 

Edit 2: wróciłem z balkonu. Szału nie było, zrobiło się mglisto. Trochę Cię oszukałem, nie było to specjalnie, dziś kometa była bardziej na pn-zachodzie - nie myślałem, że tak szybko zapyla po niebie, a współrzędnych dokładnie nie sprawdziłem. Tak to wyszło na zdjęciach:

IMG_4774_v1.JPGIMG_4779_v1.JPG

 

PS. Lornetką raczej nie było szans u mnie jej wypatrzeć...

Edytowane przez Rymek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstydzę się swojej niewiedzy, ale...

 

1. Co to znaczy wysokość 10-20 stopni (i o co chodzi z tymi palcami?)?

2. Co się dzieje z kometą w późniejszych godzinach, kiedy niebo jest już zupełnie ciemne? "Zjeżdża" za horyzont?

3. Do kiedy można tę kometę obserwować? Czy jutro, za tydzień, za miesiąc też będzie jeszcze w polu widzenia? Jeśli tak, to gdzie się przemieszcza na nieboskłonie (gdzie jej szukać w miarę upływu czasu?)?

 

Z góry dziękuję za pomoc laikowi! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstydzę się swojej niewiedzy, ale...

 

1. Co to znaczy wysokość 10-20 stopni (i o co chodzi z tymi palcami?)?

2. Co się dzieje z kometą w późniejszych godzinach, kiedy niebo jest już zupełnie ciemne? "Zjeżdża" za horyzont?

3. Do kiedy można tę kometę obserwować? Czy jutro, za tydzień, za miesiąc też będzie jeszcze w polu widzenia? Jeśli tak, to gdzie się przemieszcza na nieboskłonie (gdzie jej szukać w miarę upływu czasu?)?

 

Z góry dziękuję za pomoc laikowi! :)

 

Ad. 1. Skala kątowa, 90 stopni mamy od horyzontu do zenitu. Ta zabawa z rozpiętymi palcami ręki pomaga szybko oszacować kąt na nieboskłonie. Jak kciuk będzie na horyzoncie to mały palec pokaże ok. 22 stopnie nad.

Ad. 2. Tak, schodzi pod horyzont.

Ad. 3. W tym punkcie też jestem laikiem, ale znalazłem taką mapkę

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Jakiś czas temu podczas rozmowy o nowym sprzęcie do fotografii obiecałem Krzyśkowi że jak będę już miał sprzęt to pochwalę się na forum. Miałem niezły dylemat czy wybrać 60D czy 7D. Różnica dla wtajemniczonych jest znana, więc nie będę się na ten temat rozwodził. Pierwsza myśl to 60D, niestety potem poszedłem do "nie dla idiotów", i mało brakowało a posiadałbym body 7D. Szalę przeważył uchylny ekran :D

Do tego obiektyw Canon 24-105 L, moim skromnym zdaniem po trzech tygodniach zabawy duet doskonały, choć nieco za ciemny do pomieszczeń.

Aparat ma dwa minusy pierwszy to gripp 7D bije go na głowę, natomiast drugi to brak mikroruchów, jednak to wynagradza uchylny ekran. Na temat uszczelnień nie będę się wypowiadał bo nie mam obu korpusów.

Można by pisać wiele na temat zalet tego duetu jeszcze długo, choć pewnie i wad kilka by się znalazło, ale najlepiej przemawiają fotki więc zamieszczam :D

Surowy JPEG zero ingerencji

A tu jeszcze pełna rozdzielczość i więcej fotek https://www.dropbox.com/sh/52zuxcbumyz4m3l/2vX6Hz67G_

 

Pozdrawiam Rafał

 

IMG_7937 - Kopia.JPG

IMG_8109.JPG

IMG_8128.JPG

IMG_8141.JPG

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dawno mnie tu nie było, bo akurat w Anglii jestem. Nie zabrałem ze sobą aparatu i jedyne co mam to telefon. Zdjęcia robione w Walii, jestem ciekawy co to za szczyty. Może gdzieś Snowdon się załapał ale niestety nie mam jak sprawdzić co to za góry i w jakim kierunku celować. Nie wiem czy na zdjęciu widać, ale gołym okiem widać było jakiś daleki maszt. Jakby co to w EXIF są współrzędne.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie jest jakaś daleka obserwacja i wysoko "punktowana".

Fotki wykonane z Beskidu Makowskiego - okolice Koskowej Góry, z niedzieli.

Nie jestem pewien jaka to ogniskowa połączenie lunety Celestron Ultima 80 z Nikonem, ale efekt chyba całkiem fajny.

Zdjęcia nie kadrowane. Do Łomnicy 69.5km, do Giewontu 57.4km.

post-23939-0-32135600-1382818714_thumb.jpg

post-23939-0-86093100-1382818739_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.