Skocz do zawartości

Abell2151


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie!

 

Powiem szczerze, że zacne fotki. Chyba i ja skieruję tam mą rurkę.

Wolę takie foty niż setną m27 (zwykle bez halo w polskim wydaniu :) po stokroć.

 

Zdrówko!

 

I masz w 111% rację. Ile można oglądać kolejną M-kę nawet w super kolorach?

Fotografowie, sięgnijcie do granic i pokażcie naprawdę dalekie obiekty.

Może jakieś kwazary się naświetlą? Przecież nawet w wizualu można dostrzec całkiem odległe cudeńka! :banan:

 

 

ciemnego nieba

Edytowane przez mpp
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I masz w 111% rację. Ile można oglądać kolejną M-kę nawet w super kolorach?

Fotografowie, sięgnijcie do granic i pokażcie naprawdę dalekie obiekty.

Może jakieś kwazary się naświetlą? Przecież nawet w wizualu można dostrzec całkiem odległe cudeńka! :banan:

 

 

ciemnego nieba

 

A ja sie ciesze ze sa takie wypowiedzi i jestem za. To wcale nie zonacza ze nie pokaze kolejnej emki w kolorkach takiej ktora z przyjemnoscia wypalilem i obrobilem bo to po prostu sprawia mi wiele satysfakcji, to troche jak kolekcjonowane wlasnych okazow :). Rzecz w tym ze nie zauważyłem zeby bylo wielkie zainteresowanie zdjeciami bw albo malo dopieszczonymi ale takimi ktore siegaja daleko i pokazuja mało popularna drobnice. Mialem juz wile pojedynczych klatek na ktorych z czysta radoscia odnajdywalem ze 2 tuziny PGC lub jescze czegos innego co nie miesci w dostepnych katalogach. Widze ze warto cos takiego pokazac na forach w takim razie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie ciesze ze sa takie wypowiedzi i jestem za. To wcale nie zonacza ze nie pokaze kolejnej emki w kolorkach takiej ktora z przyjemnoscia wypalilem i obrobilem bo to po prostu sprawia mi wiele satysfakcji, to troche jak kolekcjonowane wlasnych okazow :). Rzecz w tym ze nie zauważyłem zeby bylo wielkie zainteresowanie zdjeciami bw albo malo dopieszczonymi ale takimi ktore siegaja daleko i pokazuja mało popularna drobnice. Mialem juz wile pojedynczych klatek na ktorych z czysta radoscia odnajdywalem ze 2 tuziny PGC lub jescze czegos innego co nie miesci w dostepnych katalogach. Widze ze warto cos takiego pokazac na forach w takim razie.

To zrób więcej klatek i dopracuj. Proste, nie ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym ze nie zauważyłem zeby bylo wielkie zainteresowanie zdjeciami bw albo malo dopieszczonymi ale takimi ktore siegaja daleko i pokazuja mało popularna drobnice. Mialem juz wile pojedynczych klatek na ktorych z czysta radoscia odnajdywalem ze 2 tuziny PGC lub jescze czegos innego co nie miesci w dostepnych katalogach. Widze ze warto cos takiego pokazac na forach w takim razie.

 

Marcinie, na pewno są warte pokazania. Dla mnie właśnie takie, które sięgają daleko, są najciekawsze.

 

 

Pozwoliłem sobie dodać dokładniejszy opis do zdjęcia Piotra. Ilość widocznych galaktyk jest ogromna:

abell2151op.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem juz wile pojedynczych klatek na ktorych z czysta radoscia odnajdywalem ze 2 tuziny PGC lub jescze czegos innego co nie miesci w dostepnych katalogach.

 

I to jest też moja uciecha i jeszcze paru szajbusów na forum. Lubię podróżować daleko!

Zachęcam. Ba, nawet błagam o parę fotek z miliardami lat świetlnych na liczniku. :notworthy:

 

ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zrobił wątek z samymi plusami ... B)

 

Tymczasem wygrzebałem z sieci ciekawostkę związaną z fragmentem zdjęcia.

W jego dolnej części znajduje się IC1182. Jest to galaktyka nieregularna. W 2004 roku w Astronomy & Astrophysics autorzy: M. Moles, D. Bettoni, G. Fasano, P. Kjærgaard, J. Varela, B. Milvang-Jensen

ogłosili swoje wnioski dotyczące tego, że IC1182 to najpewniej dwie galaktyki aktualnie się zderzajace. W wyniku zderzenia z IC1182 wyemitowane zostały dwa olbrzymie jety (jeden w lewo, drugi w prawo-górę). Jest to o tyle interesujące, że tworzą one nowe galaktyki satelickie. Widać to na tym zdjęciu z artykułu:

ic1182_asias2004.jpg

 

Link do artykułu

 

Tu jest crop i revers mojego zdjęcia. Też to widać!

ic1182.jpg

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"odrzucenia"??

a myślę, że niedługo pokazywanie np. M31, będzie właśnie niczym prezentacja gobelinu p.t. "Jeleń na rykowisku", a może już dawno jest? ;)

Piotrze to jest świetne, to co robisz!

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"odrzucenia"??

a myślę, że niedługo pokazywanie np. M31, będzie właśnie niczym prezentacja gobelinu p.t. "Jeleń na rykowisku", a może już dawno jest? ;)

Piotrze to jest świetne, to co robisz!

 

Dzięki Sumas. Już chciałem pisać że poczułem szpilkę, ale ją szybko wyciągnąłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, stary, a ile M27 na tym forum było prezentowanych z halo? 0.5%? Przecież większość osób nawet nie wie o tym, że takie halo tam jest*.

*Disclaimer: nie mam intencji nikogo urazić.

Halo wychodzi w narrowbandzie bo naswietlanie Ha nie jest niczym innym. Kazdy ma prawo do stawiania pierwszych kroków w kolorze ( tym bardziej nie uzywajac CCD) a M27 sie doskonale do tego nadaje.

Nie wiem czy generalnie takie postawienie sprawy nie jest zbyt zaborcze; cos w stylu: nie pokazujcie M27 bez halo. Nie tedy droga. Za chwile ktos powie nie chce ogladac M33 bez wyraznie dopalonego Ha - tyle ze to wcale tak nie dodaje uroku tej galaktyce nawiasem mowiac ;)

 

W tym momencie mozesz "wymagac" halo ode mnie, siebie, Piotra, Adama, sumasa i moze jeszcze kilku innych osob bo wiesz ze maja ku temu mozliwosci sprzetowe. Nie zamykajmy jednak poczatkujacych astroamatorow w jakies szufladce. Ja zawsze patrze na ich mniej lub bardziej udane zdjecia bo widac kto idzie do przodu i jest pozytywnie zakrecony na punkcie astrofotografii. Pamietaj ze to zachęta innych w dużej mierze moze motywowac do dalszego rozwoju.

 

Moze troche nie na temat ale nie chce zeby sie zrodzila jakas nechec do zdjec poczatkujacych fanow tematu chodzby w kolko bylo to to samo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tymczasem wygrzebałem z sieci ciekawostkę związaną z fragmentem zdjęcia.

W jego dolnej części znajduje się IC1182. Jest to galaktyka nieregularna. W 2004 roku w Astronomy & Astrophysics autorzy: M. Moles, D. Bettoni, G. Fasano, P. Kjærgaard, J. Varela, B. Milvang-Jensen

ogłosili swoje wnioski dotyczące tego, że IC1182 to najpewniej dwie galaktyki aktualnie się zderzajace. W wyniku zderzenia z IC1182 wyemitowane zostały dwa olbrzymie jety (jeden w lewo, drugi w prawo-górę). Jest to o tyle interesujące, że tworzą one nowe galaktyki satelickie. Widać to na tym zdjęciu z artykułu:

ic1182_asias2004.jpg

 

Link do artykułu

 

Tu jest crop i revers mojego zdjęcia. Też to widać!

ic1182.jpg

 

genialne !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze troche nie na temat ale nie chce zeby sie zrodzila jakas nechec do zdjec poczatkujacych fanow tematu chodzby w kolko bylo to to samo.

Zaiste bardzo ważne zdanie. Ja w ogóle nie lubię generalizowania, a w szczególności typu "kolejna M27", której wszyscy mamy dosyć. To wg mnie blokuje początkujących przed publikacją zdjęć, bo nie chcą narażać się na nieprzyjemne komentarze.

 

I masz w 111% rację. Ile można oglądać kolejną M-kę nawet w super kolorach?

 

Znam MPP i wiem, że nie miał tego na myśli, co wynikać może z "między wierszy". Rozumiem go, znam jego stosunek do zdjęć. Szanuję to, bo ma do tego prawo. Starałbym się jednak unikać takich sformułowań, bo są krzywdzące dla astrofotografów. Każdy ma prawo robić co lubi. Dla mnie sama możliwość fotografowania własnym sprzętem daje już radość, a często nie mam czasu przygotować konkretnego planu, albo nie ma to sensu (bo sprzęt np. jest w trakcie upgradu).

 

Jak widzicie, nie wrzuciłem tej M27 do działu astrofoto mimo, że powstała już jakiś czas temu. Odnoszę wrażenie, że forumowicze nie chcą już tego oglądać, a to zapewne za sprawą takich komentarzy, jak ten powyżej. Jest to przykre o tyle, że ja bardzo bym chciał oglądać takie nawet niedokończone zdjęcia, czy próby setupu. Oglądanie tego sprawia mi ogromną przyjemność i ubolewam nad tym, że okres pokazywania wszystko, przez każdego, już chyba minął. Szkoda, że straciliśmy tę spontaniczność i "bezinteresowność".

 

Odnoszę wrażenie, że w dziale astrofotografia każde publikowane zdjęcie jest obciążone jakąś "strategią". Pojawia się kiedy autor uzna, że to odpowiedni moment, albo że to zdjęcie się "nadaje".

 

Zdaję sobie sprawę, że nie mam na to wpływu. Szkoda, bo na pewno nie pomaga to nowym osobom zacząć przygody z astrofotografią.

 

Chyba jednak weszliśmy już w etap konkurencji i walki o "pozycję" w światku astrofoto. Etap zbrojeń wymaga statusu tajności, więc i np. upgrady sprzętu teraz odbywają się w tajemnicy. Nowe czasu... Astrofotografia zamiast stawać się coraz bardziej masowa, to staje się coraz bardziej elitarna i zamknięta.

 

Z drugiej strony, niestety - za granicą proces był podobny i taki jest do dzisiaj.

 

Puentując ten przydługi wylew "żalu": nie piszmy, że czegoś nadmiar nas mierzi. Ja płaczę raczej z braku dwudziestu nowych M27.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gromadzie Abell 2151 dominują galaktyki spiralne i nieregularne, co sugeruje, że jest ona na wczesnym

etapie rozwoju. W obrębie gromady zachodzą procesy łączenia i oddziaływania między parami i grupami galaktyk.

 

Gromada zawiera 4 obiekty należące do katalogu Arp's Catalog Of Peculiar Galaxies (Katalog galaktyk osobliwych):

 

Arp 71 (NGC 6045)

Arp 122 (NGC6040A, NGC6040B)

Arp 172 (IC1178 i IC1181)

Arp 272 (NGC 6050 i IC 1179)

 

Arp 272 jest parą splecionych galaktyk spiralnych, która może stać się jądrem gigantycznej galaktyki

eliptycznej, podobnej do tych w starszych gromadach.

 

Polecam zapoznanie się z tym katalogiem, gdyż zawiera wiele interesujących obiektów:

 

http://nedwww.ipac.caltech.edu/level5/Arp/Arp_contents.html

 

 

Na zdjęciu Piotra widzimy także kwazar QSO J1605+1745 (zaznaczony krzyżykiem). Katalog SIMBAD podaje,

że jego jasność V wynosi 19,5 mag, zaś przesunięcie ku czerwieni z = 2,996, co odpowiada prędkości

radialnej 264456 km/s (bliska prędkości światła). Oznacza to, że znajduje się odległości kilkunastu

mld lat świetlnych!

 

Warto dodać, że na zdjęciu wyraźnie widoczna jest galaktyka PGC1541018 o jasności 19 mag, czyli te

najsłabsze mają po około 20 mag.

abell2151q.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste bardzo ważne zdanie. Ja w ogóle nie lubię generalizowania, a w szczególności typu "kolejna M27", której wszyscy mamy dosyć. To wg mnie blokuje początkujących przed publikacją zdjęć, bo nie chcą narażać się na nieprzyjemne komentarze.

Jeśli zamiast publikować ciekawy i rzadki obiekt, autor woli naświetlać M27 po raz 23-ci, to jest to strata czasu, talentu i energii. Ale z drugiej strony lepiej nie ryzykować i pokazać kolejną M33 czy M27. No cóż, wasz czas, wasz sprzęt.

 

Znam MPP i wiem, że nie miał tego na myśli, co wynikać może z "między wierszy". Rozumiem go, znam jego stosunek do zdjęć. Szanuję to, bo ma do tego prawo. Starałbym się jednak unikać takich sformułowań, bo są krzywdzące dla astrofotografów. Każdy ma prawo robić co lubi. Dla mnie sama możliwość fotografowania własnym sprzętem daje już radość, a często nie mam czasu przygotować konkretnego planu, albo nie ma to sensu (bo sprzęt np. jest w trakcie upgradu).

Często oglądam zdjęcia tej biednej M27. Pobudzają moją wyobraźnie i najnormalniej w świecie radują oko!

Masz rację, nie chodzi o M27 czy M33, ale o coraz powszechniejszą niechęć do publikacji mało fotogenicznych obiektów. Potrzebujemy różnorodności. A teraz, jak się trafią warunki, to wszyscy smażą Veila albo kolorowe M-ki. Policzmy ile już było Veili? A policzmy ile kwazarów mamy na naszym forum? Niebo jest wielkie, Panowie.

 

Jak widzicie, nie wrzuciłem tej M27 do działu astrofoto mimo, że powstała już jakiś czas temu. Odnoszę wrażenie, że forumowicze nie chcą już tego oglądać, a to zapewne za sprawą takich komentarzy, jak ten powyżej. Jest to przykre o tyle, że ja bardzo bym chciał oglądać takie nawet niedokończone zdjęcia, czy próby setupu. Oglądanie tego sprawia mi ogromną przyjemność i ubolewam nad tym, że okres pokazywania wszystko, przez każdego, już chyba minął. Szkoda, że straciliśmy tę spontaniczność i "bezinteresowność".

I dobrze, że pokazałeś to zdjęcie, bo jest naprawdę fajne. Ufam, że dzięki tej dyskusji pojawią się i inne ukryte przed ciekawskimi fotki. :)

 

Odnoszę wrażenie, że w dziale astrofotografia każde publikowane zdjęcie jest obciążone jakąś "strategią". Pojawia się kiedy autor uzna, że to odpowiedni moment, albo że to zdjęcie się "nadaje".

Strategia jest prosta. Zapunktować. Tak nie było wcześniej. Z drugiej jednak strony, współzawodnictwo jest dobre, bo zachęca do wysiłku. Wyścig szczurów jest natomiast zły, bo zabija inwencję i zniechęca do eksperymentów i poszukiwań. Gdzie jesteśmy?

Sami sobie odpowiedzmy, bo ten problem jest widoczny również w innych działach. Dotyczy wszystkich publikujących.

 

Zdaję sobie sprawę, że nie mam na to wpływu. Szkoda, bo na pewno nie pomaga to nowym osobom zacząć przygody z astrofotografią.

Masz wpływ. Cholerne punkciki zabijają aktywność. Prześledźmy co się wydarzyło od czasu ich wprowadzenia. Temat bez plusika, jest tematem gorszym.

Czy jest możliwe stworzenie otwartej galerii i przesyłanie tam swoich prac? Może to zachęci to pokazywania swojej twórczości, bez narażenia się na wstyd? W grupie jakoś łatwiej jest publikować. To taka luźna myśl...

 

Puentując ten przydługi wylew "żalu": nie piszmy, że czegoś nadmiar nas mierzi. Ja płaczę raczej z braku dwudziestu nowych M27.

Zgadzam się. Źle sformułowałem swoją myśl. Lepiej mieć sto jedenaście zdjęć M27 niż ani jednego. Ale jeszcze lepiej jest widzieć 43 zdjęcia M27, 21 zdjęć M74, tuzin fotek słabych NGC-ów i dodatkowo dwa kwazary (mogą nawet być w kolorze :szczerbaty: ).

 

Kocham to forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamiast publikować ciekawy i rzadki obiekt, autor woli naświetlać M27 po raz 23-ci, to jest to strata czasu, talentu i energii. Ale z drugiej strony lepiej nie ryzykować i pokazać kolejną M33 czy M27. No cóż, wasz czas, wasz sprzęt.

Autor, ja na przykład, foci zdjęcia na razie dla własnej przyjemności. Wolę M27 po raz kolejny bo M27 jest o wiele bardziej efektowna dla oka niż kwazar 10 miliardów lat świetlnych stąd. Po prostu patrząc na niektóre zdjęcia piotra_s, Adama, Tiamata - zwłaszcza w Ha - przysłowiowa szczena opada. Jeśli więc autorom tych zdjęć sprawia to satysfakcję, to nie jest to według mnie strata czasu! Ba! Ja czekam z niecierpliwością na kolejne zdjęcia tych osób, bo wiem że to znowu będzie coś niesamowitego, jeśli chodzi o jakość.

 

A teraz, jak się trafią warunki, to wszyscy smażą Veila albo kolorowe M-ki.

Bo chyba każdy dąży do doskonałości i chce mieć Veila - jak najlepszego - w swojej prywatnej kolekcji zdjęć. Bo to efektowny obiekt i skoro już się go "robi", to czemu nie wrzucić na forum i nie pokazać innym?

 

Lepiej mieć sto jedenaście zdjęć M27 niż ani jednego. Ale jeszcze lepiej jest widzieć 43 zdjęcia M27, 21 zdjęć M74, tuzin fotek słabych NGC-ów i dodatkowo dwa kwazary (mogą nawet być w kolorze :szczerbaty: ).

Z tym się akurat zgadzam w 100%. A odnośnie plusików to nie rozumiem - ich rola jest chyba tylko moderacyjna? Ja przynajmniej nie uważam, że temat bez setki plusików jest pod jakimkolwiek względem gorszy. Co najwyżej - mniej popularny. Wiadomo - fajnie dostać 100 plusików "przy okazji", bo znaczy że temat/zdjęcie się podoba publiczności. Ale robić zdjęcia "pod plusiki"? Nie. Nie wierzę, że ktokolwiek tak robi, a zdaje się że to sugerowałeś we wcześniejszej wypowiedzi (mogę się mylić :) ) ?

 

Pozdrawiam, Krzysiek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu Piotra widzimy także kwazar QSO J1605+1745 (zaznaczony krzyżykiem). Katalog SIMBAD podaje,

że jego jasność V wynosi 19,5 mag, zaś przesunięcie ku czerwieni z = 2,996, co odpowiada prędkości

radialnej 264456 km/s (bliska prędkości światła). Oznacza to, że znajduje się odległości kilkunastu

mld lat świetlnych!

 

Straaaaasznie się cieszę! Dzięki Tomi!

 

Z-tkę wklepałem tu: http://astronomy.swin.edu.au/~elenc/Calculators/redshift.php?Ho=71&v1=1000&z1=2%2C996&v2=1000&z2=2%2C996 i wyszła odległość 3.57 Gpc, co przeliczyłem na lata świetlne tu: http://www.sciencelab.com/data/conversion_calculators/astronomical-conversion.shtml i doszedłem do wyniku 11,64 miliarda lat świetlnych. Jeszcze tylko 2,06 mld ly i będzie koniec Wszechświata?

 

Już kiedyś podszedłem pod 10,3 mld ly, ale GRAS-em link na A-F. Teraz to nowy rekord i do tego własnym sprzętem.

 

 

Pomyślcie, te fotony co się tu uzbierały na zdjeciu leciały przez te miliardy lat przez prawie cały Kosmos. Pomyślcie!

 

 

-------------------

 

Co do "halo" i "emek po raz setny": są tacy jak np. ja którzy się podniecają miliardami lat świetlnych, są tacy co potrafią dużo lepiej niż np. ja dopracować zdjecia technicznie, są jeszce inni którzy nie mają kasy na astrofoto i tylko (aż) patrzą (albo mają kasę na na co innego), są i tacy co szkicują, ... mozna dalej wymieniać co też można zrobić w astronomii (np. doktorat ;-) albo w astrofotografii (emki, kwazary, płaskość pola, kolimacja,...).

Ważne jest moim zdaniem jedno. I będę się upierał że to jest bardzo ważne - to forum (czy jakiekolwiek inne) jest na tyle dobre na ile aktywne i różnorodne. Błagam więc nie piszcie że emki są ważniejsze od kwazarów, albo odwrotnie. Nie zabijajcie różnorodności, bo to jest to co czyni świat ciekawym (no, może do czasu aż nie będę musiał w imię różnorodności zaciskać zębów bo sąsiad lubi grilla albo głośną muzykę, ale to emek i kwazarów nie dotyczy na szczęście).

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kwazarze:

"...11,64 miliarda lat świetlnych. Jeszcze tylko 2,06 mld ly i będzie koniec Wszechświata?" Coż dodać więcej? Też nad tym się zamyśliłem.

 

 

O zdjęciach:

Różnorodność jest pilnie poszukiwana i wyglądana.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpp,

 

- rozumiem, kiedy piszesz o braku różnorodności,

- rozumiem nawet wtedy, kiedy piszesz, że irytuje Ciebie n-ta m-ka,

- co więcej, rozumiem nawet Twoją niechęć do plusów;

 

może faktycznie czas wyłączyć te plusy? W tej wersji forum są one zupełnie niefortunne, bo wiele nie wnoszą. Przemyślę i skonsultuję to z paroma osobami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pomyślcie, te fotony co się tu uzbierały na zdjeciu leciały przez te miliardy lat przez prawie cały Kosmos. Pomyślcie!

 

 

co ciekawe, gdy te fotony zaczęły wędrować, było znacznie ciaśniej, więc pewnie nie raz sobie te kilka sekund/minut/ a może nawet i pojedyncze stopnie, po drodze skręciły ;)

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.