Skocz do zawartości

M81 i M82


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

W sumie jest to aż 11 godzin czasu naświetlania.

L: 18x600 + 36x400. RGB: 14x400 sekund.

FLI 3200 ME, EQ6, TSA z flattenerem - f/6.3, guiding FS-60C + Orion SSAG.

 

Po co aż tyle? Chciałem wyłowić z tła nieba to, co widać tylko na kilku zdjęciach w sieci... oglądając fotografię, z pewnością zobaczycie co mam na myśli. Z rezultatu jestem zadowolony, niemniej jednak ciągle się uczę, więc czekam jak zawsze na komentarze - zwłaszcza te krytyczne :)

 

P.S. Aha, pełną 1:1 wersję można zobaczyć tutaj.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

M81_final_www.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jeszcze raz powinieneś złożyć to zdjęcie, kolory są przesunięte, ale to byłoby proste do naprawy, wygląda na to, że coś się źle zestackował kanał czerwony i niebieski, a tego już się nie bardzo da poprawić w złożonym zdjęciu,

ale widać ogrom potencjału w tym materiale

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg rewelacyjny ! Faktycznie troszkę kolorki uciekają, ale to chyba problem większości składających Maximem (jak się domyślam).

 

Tak, zdjęcie składał mi Maxim. Alignował wszystkie zdjęcia 10 minut... ale zrobił to :) Spróbuję w wolnej chwili złożyć CCDStackiem. Chyba tam jest 30 dni na testowanie programu. Może będzie lepiej, bo faktycznie są przesunięcia zwłaszcza po lewej stronie.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnóstwo drobnicy galaktycznej. Ładnie! Szkoda, że tak mało pogodnych nocy ostatnio. Naprawdę szkoda.

Według mnie cygaro jest prześwietlone. Ledwo co widać pyłową poprzeczkę. Poniżej M81 jakiś dziwne artefakty, niby gwiezdne chmury... One się zarejestrowały czy utworzyły w czasie obróbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej M81 jakiś dziwne artefakty, niby gwiezdne chmury... One się zarejestrowały czy utworzyły w czasie obróbki?

 

To oczywiście nie artefakt... Spójrz na to zdjęcie: http://tvdavisastropics.com/astroimages-1_000027.htm

Nie ukrywam, że na nim się trochę wzoruje i natchnęło mnie do zrobienia własnego.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Powiem tylko, że nie podejrzewałem, iż może być aż taka różnica w Alignowaniu zdjęć między CCDStack, a Maximem.

Obrobiłem zdjęcia raz jeszcze nie zmniejszając tak bardzo tła nieba. Wydaje mi się, że jest o wiele lepiej. Mam rację? <_<

 

P.S. Wersja 1:1 tutaj

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

M81_final_www.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to pierwsze zdjęcie tego regionu ustrzelone z naszego kraju z tak głębokim zasięgiem. Gratulacje.

 

Siejesz nadzieję, bo o ile się orientuję, nie robiłeś tego z jakiś wyjątkowo dobrych warunków. Czy może się mylę?

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siejesz nadzieję, bo o ile się orientuję, nie robiłeś tego z jakiś wyjątkowo dobrych warunków. Czy może się mylę?

 

Klatki 18x600 sekund miałem naprawdę dobre warunki - super przejrzystość. 36x400 sekund - zwyczajne.

Zdjęcia robię z miejscowości Jaskrów, tuż obok Częstochowy (10km) - zainteresowani sprawdzą sobie na zumi.pl/Google Maps. Całe niebo zachodnie (do ~45 stopni) mam łuną zaświetlone od miasta. Warunki nie są rewelacyjne, choć jak się zdarzy już przejrzysta noc to bez problemu na wschodzie i w zenicie, gdzie warunki mam najlepsze widoczność do 5.5 - 6 mag. Generalnie natomiast - żadna rewelacja. Zwłaszcza teraz, gdy 100-150m dalej zrobili mi skład budowlany i halogenami oświetlają całość (na szczęście - niewiele idzie "w powietrze"). Wiadomo jednak, że bardziej całe miasto przeszkadza niż pobliskie 2 lampy...

 

Dzięki wielkie za dobre opinie - widać, że te 11 godzin jednak było warto naświetlać.

Przyłączam się do pytania - skąd te "hardcorowe" zdjęcia wziąłeś? :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka świetna, ale zauważyłem dziwne odbicie, coś jakby przesunięta fotka przy stackowaniu?

Nie znam się na astrofoto, ale zaznaczyłem kropkami to, o co mi chodzi. Po lewej stronie widoczne jest odbicie strony prawej, przesunięte dodatkowo w górę. Widać to wyraźnie po powiększeniu tego obszaru.

m81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

W wolnej chwili dzisiaj zrobiłem jeszcze jedną wersję. Być może już przekombinowana, ale może przypadnie Wam do gustu? Bloomów nie usuwałem, bo nie wiem czy warto na to tracić czas, czy jest lepiej... warto?

 

Tater, to po prostu Clone Tool - na tym zdjęciu widać po lewej stronie - brak kadru :) Zdjęcie robione przez kilka nocy i jedna z sesji miała troszkę inny kadr niż pozostałe, dlatego aby nie wyciąć połowę galaktyki w tym miejscu i po prawej stronie u góry troszkę podratowałem się tym narzędziem :rolleyes:

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

public2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.