Skocz do zawartości

SBIG STX - jeszcze jedna kamera z chipem KAF-16803


jureq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

przed Świętami dotarła kolejna kamera z chipem CCD Kodak KAF-16803M tym razem produkcji firmy SBIG.

Kamera wygląda ładnie B) - tutaj w porównaniu do Apogee i FLI (SBIG jest w środku :ha: )

 

STX-1.jpg

 

Jest duża - większa od FLI i od Apogee.

Kamera, jak to SBIG, przyszła w walizce Peli (dokładnie takiej jak STL11000. Zasilacz - dedykowany 12V, 12A (150VA!), co fajne - tym razem SBIG dodaje 3 m przedłużacz przewodu 12V. Przewody: USB, przewód do guidingu, software (2xCD) - na jednym CD jest demo The Sky, na drugim CCDSoft5 i oczywiście drivery. Co ciekawe jest nowa wersja driverów do wszystkich SBIGów (wersja 64/32 bity), które zapewniają stabilną pracę w środowisku 64 bitowym (Vista i 7).

W komplecie jest jeszcze komplet calowych kluczy imbusowych do rozkręcania kamery :banan:

 

STX-28.jpg

 

Pierwszy rzut oka na kamerę :szczerbaty: - detektor przesłonięty jakąś tkaniną - po bliższych oględzinach okazało się, że SBIG wyposażył swoją najnowszą kamerę w migawkę szczelinową wykonaną z materiału (ci co mieli kiedyś lustrzankę Zenit to wiedzą, że tam taka była :blink: . Jak się toto będzie sprawowało w niskich temperaturach ? Ano zobaczymy...

 

STX-16.jpg

 

Kamera jest wyposażona w złacza takie jak w serii STL plus dodano port Ethernet (100BaseT) - służy do tego samego co USB (jest wolniejszy ale umożliwia komunikację na dużą odległość (ponad 100m).

STX-27.jpg

 

Tradycyjnie SBIG wyposaża swoje kamery w dwa chipy - główny (tutaj Kodak KAF-16803M) i guidujący (Kodak KAI-340), przy czym ten drugi jest umieszczony prostopadle do głównego, a światło jest kierowane do niego za pomocą zwierciadła

 

STX-8.jpg

 

"Wyjście" kamery to 3" otwór + "jaskółczy ogon" na kominku - średnica 3,5"

 

STX-25.jpg

 

Przednia część kamery jest zdejmowana, po odkręceniu 8 wkrętów uzyskujemy dostęp do wnętrza kamery

 

STX-18-x.jpg

 

A teraz ciekawostka - po wyjęciu kamery z walizki coś w środku lekko grzechotało, po zdjęciu przedniej obudowy okazało się, że w środku lata całkiem pokaźny wkręt:

 

STX-17-x.jpg - zaznaczyłem go czerwoną strzałką...

 

który powinien stanowić mocowanie komory detektora CCD...

 

STX-21-x.jpg

 

prawdopodobnie zapomnieli go przykęcić... :compress: no comments

 

No a teraz o działaniu:

 

1. chłodzenie - wg. producenta jest to 50 stopni poniżej temperatury otoczenia i tak jest, przy temperaturze 25 st kamera w ciągu ok. 10-12 minut schładza się do -25 st. C, spróbowałem mocniej i udało się zejść do -30 po ok. 25 minutach co dawałoby różnicę 55 stopni, niestety wentylator wówczas pracuje na bardzo wysokich obrotach co czyni kamerę bardzo hałaśliwą. Ale przy ustawieniu coolera na -25 stopni, obciązenie coolera wynosiło ok. 75%, a wentylator pracował na "pierwszym biegu" czyli akceptowalnie ;-)

Co cenne - kamera jest przystosowana do chłodzenia wodnego - wystarczy podłączyć pompę i wymiennik ciepła (może być taki jak w serii ST-L).

 

2. Akwizycja obrazu - wreszcie SBIG wykorzystał USB2.0 - przesyłanie obrazu z kamery do komputera to zaledwie ok. 15 sekund, przy wykorzystaniu Ethernetu oczywiście jest wolniej ...

 

3. Dark - 10 minut przy -25 stopniach jest podobny do tego z Apogee U16M czy FLI16803 - w końcu to ten sam chip, ciekawe, że SBIG nie opisuje typu chipa, w sensie kategorii jakościowej, ale ten egzemplarz nie ma wypadniętej żadnej kolumny...

 

STX_dark_10min_-25deg.jpg

 

To tyle na razie - jutro postaram się napisać coś jeszcze.

 

Pozdrawiam,

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przybył kolejny 16803. Jestem bardzo zaskoczony wielkością. Jakoś sobie w głowie ubzdurałem, że jego zaletą będzie to, że będzie mniejszy od proline'a - a tu niespodzianka. Przy okazji, czy Apogee zmieniło już logistykę chłodzenia-grzania? Czy nadal zajmuje to tak dużo czasu? Z tego co piszesz, chłodzenie w STX zachowuje się w podobny sposób jak w FLI.

 

Co do migawki - czy Sbig jakoś argumentuje zastosowanie takiej szmacianki?

 

Darki - widać tu lekki gradient wynikający ze wzrostu dewiacji w dolnej części. W moim tego nie ma. Jeżeli zaś chodzi o grade matrycy, to KAF16803 jest tylko w jednym gatunku (plus oczywiście wersja inżynieryjna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie rozwiązanie umożliwia wykorzystanie małego chipa kamerki z filtrem narrow Halpha?

 

Jeżeli chodzi o mały chip do selfguide (po starym patencie firmy), to sprawa wygląda identycznie jak w starszych kamerach SBIGa, czyli przy narrowbandzie jest trudno. W ST-2000XM chip guidujący też jest umieszczony prostopadle do głównego i też jest lusterko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - w tej materii nic to nie zmienia, poza tym, że nie możesz zastosować filtrów 50 mm (jak np. w normalnych kołach filtrowych). KAF16803 potrzebuje sam dla siebie krążka >52 mm, więc filtry 2" nie dadzą rady (winietują). W STX dochodzi nam jeszcze chip guidujący, co narzuca konieczność skorzystania z egzotycznych filtrów wielkości 65 mm w kwadracie (nawet jak skorzystasz z zewnętrznego guidera). Generalnie pewnie trzeba liczyć się z wydatkiem wielkości 20 tys $ + cło + VAT za zestaw (kamera, koło, filtry). Do tego, nie ma alternatywy w postaci innych filtrów niż 65-tki Astrodona (które z zasady są overpriced).

 

Do tego ten wielki chip nie jest zainstalowany centralnie, co wyklucza zastosowanie dostępnych kół filtrowych na kwadraty 50 mm. Ciężko będzie tej kamerze konkurować z pozostałymi, które w totalnym rozrachunku wyjdą jednak znacząco taniej i z lepszym performancem (poza oczywiście zintegrowanym OAGiem).

 

To co wg mnie jest fajne w tej kamerze to dosyć innowacyjne podejście do guidingu kamerą zewnętrzną (lub obydwoma chipami na raz). To w idei, bo testu praktycznego nigdzie nie ma.

 

PS. Moje koło na filtry 50 mm x 7 jest wielkie i waży sporo. Nie wyobrażam sobie, jak wielkie będzie koło na np siedem 65-tek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzisiaj obejrzałem migawkę, którą okresliłem jako "szmacianą" - jest wykonana z impregnowanej tkaniny, więc nie powinno jej grozić "namoknięcie", natomiast dostrzegłem (dopiero dzisiaj :Boink: ) niewątpliwą zaletę takiego rozwiązania - prostotę i niską cenę takiej migawki (migawka Melles-Griot z kamer Apogee i FLI kosztuje ok. 1000$). Po przeanalizowaniu konstrukcji i konsultacji z kolezanką - mechanikiem precyzyjnym doszliśmy do wniosku, że wytrzyma dłużej niż te tzw. multiblade shutters...

 

STX-18-x.jpg

 

Wczoraj zamiesciłem zdjęcie wnetrza kamery bez komentarza:

1 - to tzw. dessicant plug (ustrojstwo, które pochłania parę wodną w komorze detektora, zapobiegając roszeniu (regeneruje go uzytkownik we własnym zakresie, praktycznie co kilka lat - od jakichś 5-6 lat użytkuję SBIGi i nigdy nie było potrzeby wykonywania takiego zabiegu :D )

2 - regulacja focusa dla chipa autoguidera - pomaga uzyskać ostrzejszy obraz gwiazdki guidującej (ponieważ chip guidujacy znajduje się na krawędzi krążka obrazowego, dzięki temu ustrojstwu możemy zniwelować, przynajmniej w pewnym stopniu wpływ krzywizny pola...), ta regulacja jest dostepna bez potrzeby rozbierania kamery :Salut:

3 - to tzw. gas purge port - można we własnym zakresie wymienić lub uzupełnić zawartość komory detektora gazem (argon, azot, itp) - dokładny opis jak to zrobić jest w manualu

 

Odnośnie koła filtrowego - faktycznie SBIG pojechał po bandzie i zrobił dwa - 5 i 7 filtrowe na filtry 65x65mm, na dodatek praktycznie niedostępne (podobno mają je wysyłać od stycznia :banan: ).

Ale, ale... potrzeba - matką (albo armatką :helo: ) wynalazków. Ponieważ mam koła filtrowe do Apogee i do FLI poprzymierzałem, pokombinowałem i doszedłem do wniosku, że koło filtrowe FLI będzie idealne do połączenia z nowym STXem, a po pewnej modyfikacji samego dysku do którego są montowane filtry pojawi się możliwość korzystania na głównym chipie z filtrów narrowband, a guidowania poza filtrem ! No i do widzenia MOAG :Salut:

Jutro cyknę kilka fotek pokazujących jak można będzie to zrobić.

 

No i jeszcze minusy, o których wczoraj zapomniałem :Pig: :

1. kamera została zamówiona w ... kwietniu (z przedpłatą!), dostawa ... pod koniec grudnia. W kwietniu obiecywali kamerę na początek czerwca :oco: ...

2. w opisie i reklamach podkreślali, że kamera ma możliwość wykonywania kolejnej ekspozycji podczas akwizycji poprzedniego obrazu - testowałem i zarówno pod CCDSoft5 jak i MaximDL5 kamera zachowuje się tak jak konkurenci czyli naświetlanie, akwizycja i dopiero później kolejne naświetlanie...

 

Pozdrawiam,

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wsadzili do niej podwójny framebuffer, jak zapowiadali, to zapewne kwestia aktualizacji drivera. Są do niej jakieś nowe?

 

Co do koła filtrowego od FLI, to jakoś sobie tego nie wyobrażam. Przecież przy 50 mm i jasnym sprzęcie całość jest praktycznie na "styk", a z tego co widzę na zdjęciach, matryca w STX nie jest na środku. Ciekawe, bardzo ciekawe. Pokazuj modyfikację i od razu leć do urzędu patentowego :P

 

Z tego co widzę, że elektronika STX jest "goła" - tzn. nie jest hermetycznie zabezpieczona, tylko sama matryca jest w komorze. Tu wg mnie, warto jednak wspomnieć, że ProLine ma dwie komory hermetycznie zamknięte i "zagazowane" gazem szlachetnym (argonem). To na pewno zwiększa potencjalne zastosowania, bo kamera będzie bardziej wytrzymała na warunki zewnętrzne, do tego nie trzeba martwić się różnicami temperatur, czyli włączania kamery do napięcia przy -40 stopniach ;). O ile dobrze czytałem, to STX miał mieć już zamkniętą elektronikę w hermetycznej komorze.

 

Co do shutterów, to o ile się nie mylę, to w ostatnich ProLine montowane są shuttery Uniblitz. W każdym razie w mojej jest chyba ten, bo jest praktycznie niesłyszalny (zgłaszałeś w swojej kamerze głośny shutter). Gwarantowane 1 mln cykli.

 

PS. Tańszy szmaciany shutter niestety nie wpłynął na niższą cenę zestawu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam, czy nie dałoby rady zrobić do koła Sbiga na 65-tki specjalnych ramek, żeby "trzymały" 50 mm filtry, a na górze miały wolną przestrzeń, żeby wpuścić czyste światło do guidera. Pytanie tylko, czy ugięcie światła na krawędzi ramki nie powodowałoby jakiś zaświetleń, albo czy by jednak nie winietował cały system (ramki).

 

Jeszcze prośba - możesz podać mi zakres temperatur w jakich może działać STX (wg instrukcji, gwarancji)?

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odnośnie koła filtrowego - faktycznie SBIG pojechał po bandzie i zrobił dwa - 5 i 7 filtrowe na filtry 65x65mm, na dodatek praktycznie niedostępne (podobno mają je wysyłać od stycznia :banan: ).

Ale, ale... potrzeba - matką (albo armatką :helo: ) wynalazków. Ponieważ mam koła filtrowe do Apogee i do FLI poprzymierzałem, pokombinowałem i doszedłem do wniosku, że koło filtrowe FLI będzie idealne do połączenia z nowym STXem, a po pewnej modyfikacji samego dysku do którego są montowane filtry pojawi się możliwość korzystania na głównym chipie z filtrów narrowband, a guidowania poza filtrem ! No i do widzenia MOAG :Salut:

Jutro cyknę kilka fotek pokazujących jak można będzie to zrobić.

 

 

Zastanawiam się dlaczego SBIG nie podjął się od razu takiej konstrukcji żeby guide było możliwe z filrami narrobadu.

Wystarczyłoby wykonać dwie ścieżki optyczne na wejściu kamerki (jakiś pryzmat odchylający) i trochę zwiększyć pewnie

wymiar samej kamerki aby główny czip był centralnie w stosunku do optycznej.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zintegrowanie czipa guide w jakiejś tulejce z kołem filtrowym tak aby taki firmowy OAG

znalazł się prze filtrami a całość działała na jednym kablu. Sama idea dwa czipy w jednym wydaje mi się idealna ale

tyle ludzi nie ma odpowiednich warunków na "zwykłe" RGB tracą na tym część klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że zajął was problem "niecentryczności" głównego chipa CCD...

 

1. Ten off-axis to jakieś 5mm - w czym to przeszkadza? Generalnie kamery z tak dużym chipem przeznaczone są do teleskopów dających duże płaskie pole (krążek rzędu 80-90mm). Stosowanie ich w zestawie z optyką, przy której musimy "walczyć" o każdy milimetr płaskiego pola po prostu nie ma sensu :fool:

2. Ten lekki off-axis dotyczy oryginalnego 3" "kominka". Ten kominek jest do wykorzystania praktycznie tylko z kołami filtrowymi SBIGa.

Najlepiej jest go odkręcić...

 

STX-31.JPG

 

Mamy do dyspozycji cztery gwintowane otwory do mocowania np. koła filtrowego. No i jesteśmy blisko chipa CCD. Przymierzamy koło filtrowe FLI:

 

STX-35.JPG

 

To jest centralne położenie filtru - jak widać nie ma żadnego "ledwo wystarcza" (KAF16803M ma obszar "roboczy" 36,8 mm x 36,8mm, a filtr 50,8mm x 50,8mm, co daje 7mm "zapasu" z każdego boku - wystarczy nawet dla bardzo jasnego sprzętu.

Można umieścić koło filtrowe tak:

 

STX-37.JPG

 

czyli uzyskać "pokrycie" obu chipów, ale myślałem o przesunięciu filtra wyżej i wycięciu fragmentu koła filtrowego (zaznaczone na czerwono):

 

STX-36_x.jpg

 

.......

 

Wracając do migawki - nie ma znaczenia czy jest tam Melles, Uniblitz czy jeszcze innej firmy - generalnie te wszystkie migawki są przeznaczone do pracy w laboratorium (np. przy pracy z laserami - stąd raczej odporność na wyższe temperatury) i tam też jest gwarantowana ilość miliona cykli pracy - zerknij Adam, na pdfa w odnośniku do Uniblitza - "Operating temp. 0 - 80 deg.C" (a FLI podaje dla kamery zakres -30 do 45 deg.C). Btw. SBIG podaje dla swojej kamery dokładnie taki sam zakres temperatur.

Listki w tej migawce są bardzo, bardzo cienkie i delikatne - uginają się pod lekkim naciskiem pęsety, są bardzo łatwe do uszkodzenia, np. upadek wkrętu wielkości M4 z kilkunastu cm myślę, że mógłby uszkodzić listek, a wystarczy uszkodzenie jednego listka i migawka się rozsypie. Problem delikatnej migawki nie jest może bardzo istotny dla systemów stacjonarnych, natomiast w sytuacji kiedy składamy i rozkładamy sprzęt to może się okazać problemem. Dodatkowo taka migawka jest bardzo czuła na zanieczyszczenia - oczywiście wszyscy staramy się utrzymać nasze kamery w stanie ultraczystym, ale trzeba mieś świadomość, że większy paproch który dostanie się pomiędzy listki migawki może ją uszkodzić.

 

........

 

Problem głośności migawki FLI - na dzień dzisiejszy dysponuję dziewięcioma kamerami FLI PL16803 (osiem przyszło po zakupie przez Adama jego kamery), wszystkie działają dokładnie tak samo i z taką samą głośnością, nie sądzę Adam, że do twojej kamery Finger Lake włożył jakąś specjalnie lownoise migawkę :Elefant: , po prostu migawka ta jest dużo głośniejsza od migawki ST-L'a, stad moja uwaga o głośnej migawce.

 

........

 

Problem elektroniki "na wierzchu" w SBIGu - wentylator chłodzący wdmuchuje powietrze na radiator części gorącej coolera i stamtąd powietrze wydostaje się z obudowy kamery przez trzy otwory w obudowie, po drodze "omywając" elektronikę kamery. Producent uzyskał dzięki temu mniej więcej stałą temperaturę wewnątrz kamery. Oczywiście jest dyskusyjne, który system utrzymywania okreslonej temperatury elektroniki jest lepszy, jednakże wszystkie kamery serii ST miały elektronikę dokładnie tak samo "na wierzchu" i awarii związanej z niską temperaturą czy roszeniem nie było (co potwierdzam bo użytkowałem ST-7 i ST-2000 przez kilka ostatnich lat). Chyba trzeba zaufać doświadczeniu firmy...

 

 

Pozdrawiam,

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - wziąłem pod uwagę instalowanie koła na tym "kominku". Jeżeli można to tak zainstalować, to problemu nie ma. Pewnie trzeba tylko zrobić adapter przykręcany do tych 4 śrub. O migawce nie wypowiadam się, bo się nie znam. Tak samo jak Ty, wolę zaufać firmie w tej kwestii i do póki się nie rozleci, to mi się podoba ;)

 

Z drugiej strony zaczynamy już wchodzić w majsterkowanie i modyfikację. A o tym, przy porównywaniu kamer wolałbym nie gadać - bo to nie jest temat, tak samo, jak zaufanie do firm. Równie dobrze właściciel Apogee może powiedzieć, że bardziej ufa jej, ja powiem że FLI,... i wtedy dyskusja trochę nie ma sensu ;)

 

Co do głośności migawki, to miałem do czynienia z paroma innymi migawkami i były głośne, szczególnie w FLI CM10. Tam waliła naprawdę jak sieczkarnia. Ta, którą mam w swojej kamerze jest prawie bezgłośna. Jest to takie delikatne, ciche syknięcie. Ciszej niż sama migawka (bez lustra) w moim 5D. Często np. przy pracującym serwerze w obs. jej w ogóle nie słyszę. W STLu też ją słyszałem, ale jakoś nie potrafię sobie tego przypomnieć na tyle, żeby odnieść do mojej.

 

Temat migawek (głośności) traktuję oczywiście jako ciekawostkę, a nie feature istotny przy zakupie którejś z tych kamer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest wynalazek na miarę stulecia, czyli focenia SBIGiem w narrowbandzie :)

Jeszcze nie jestem tego pewny, choć spekuluję. Obawiam się, że może nastąpić ugięcie i rozproszenie tego światła na końcu filtra. Byli tacy, co obcinali filtry (duże), żeby powstała dziura przez którą światło przeleci bez filtra.. i oznaczało to spory ghosting. Nawet był gdzieś link. Trzeba by dorobić do tego specjalną maskę, wtedy może się udać. Samo obcięcie koła filtrowego może nie wystarczyć.

 

Update: Pytałem wcześniej o koncepcję ramki do tego nowego koła Sbiga na 65 mm filtry. Okazuje się, że będzie taka ramka i w kole 65mm będzie można zastosować filtry 50 mm. Niby bez sensu, bo po co kupować wielkie koło, żeby używać mniejszy filtrów? Ale jest w tym sens, bo jeżeli będzie tam specjalna ramka, to można wtedy ją przerobić i wpuścić światło do guidera - dorabiając maskujący kominek, jak pod tym wątkiem:

http://www.telescopegeek.com/rgb_filters.htm

 

To cytat ze strony Sbiga:

 

A five position 65mm square filter wheel is available as of December 2009 and 65mm filters are available from several suppliers. In addition, 50mm filters may be used if the internal tracking CCD is not used for guiding.

 

Pytanie w takim razie, czemu inżynierowie od razu o tym nie pomyśleli (specjalnej ramce)? Może nie jest to takie proste i oczywiste?

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobe oglądam kamery CCD i odnoszę wrażenie, że Producenci (SBIG,FLI,APOGEE) mają astronomów, astroamatorów troszkę "w dupie"...

Wydaje mi się, że te firmy robią największy biznes na zastosowaniach laboratoryjnych, przemysłowych itd, a rynek astro, to taki kwiatek do kożucha.

To znaczy, coś tam softwarowo dostosują, jakieś sterowniki itd. ale bez szału, bez większych inwestycji, ta sprzedaż do astro jest "przy okazji"

Hardware'owo to chyba tylko SBIG się szarpnął i zrobił selfguiding + dedykowany guider - może mają słabszą pozycję od FLI i Apogee na rynku naukowo/przemysłowym i ta sprzedaż na rynek astro jest dla nich znacząca?

Z przykładów takiego "astro-niedostosowania" podstawową sprawą, która mnie razi w oczy to zastosowane gniazda - co z tego, że elektronika jest hermetyczna, jeżeli gniazda sią do zastosowań biurowych, laboratoryjnych?

 

Jureq - widzę że zajmujesz się tematem profesjonalnie - co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobe oglądam kamery CCD i odnoszę wrażenie, że Producenci (SBIG,FLI,APOGEE) mają astronomów, astroamatorów troszkę "w dupie"...

 

Chyba różnie to bywa ja nie widzę na stronce SBIG produktów poza produkcją astro, ale np. Lumenera

z której mam kamerkę - firma o asortymencie typowo labolatoryjnym, ccd dedykowane do astro

produkowane na zasadzie "jak można zarobić to dlaczego nie". FLI również wydaje się być bliżej

produkcji labolatoryjnej, przynajmniej osądzając na podstawie oferowanych produktów.

To że firma technologicznie wytwarza zaawansowany sprzęt labolatoryjny to więcej niż dobrze,

przekłada się to na jakość raczej pozytywnie. Ale masz rację pisząć że firmy powinny również

stosować lepsze (szczelność, możliwość zblokowania konektora) elementy do połączeń setupowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobe oglądam kamery CCD i odnoszę wrażenie, że Producenci (SBIG,FLI,APOGEE) mają astronomów, astroamatorów troszkę "w dupie"...

Wydaje mi się, że te firmy robią największy biznes na zastosowaniach laboratoryjnych, przemysłowych itd, a rynek astro, to taki kwiatek do kożucha.

To znaczy, coś tam softwarowo dostosują, jakieś sterowniki itd. ale bez szału, bez większych inwestycji, ta sprzedaż do astro jest "przy okazji"

Hardware'owo to chyba tylko SBIG się szarpnął i zrobił selfguiding + dedykowany guider - może mają słabszą pozycję od FLI i Apogee na rynku naukowo/przemysłowym i ta sprzedaż na rynek astro jest dla nich znacząca?

Z przykładów takiego "astro-niedostosowania" podstawową sprawą, która mnie razi w oczy to zastosowane gniazda - co z tego, że elektronika jest hermetyczna, jeżeli gniazda sią do zastosowań biurowych, laboratoryjnych?

 

Jureq - widzę że zajmujesz się tematem profesjonalnie - co o tym sądzisz?

Obawiam się, że masz rację, co więcej - wiem o tym. Przez te 2 lata udało mi się zbudować nieformalny kontakt z właścicielem FLI i nie raz dyskutowaliśmy o tych kwestiach. Oni główny rynek mają w branży medycznej - np. radiologia. Mikroskopy także... ale astro podnosi się ostatnio, głównie za sprawą KAF8300.

 

FLI robi jeszcze parę innych rzeczy, obsługuje także poważniejsze kontrakty "militarne". Nie wiem, czy widzieliście ich nowy brand FLI Motion. Jak sytuacja wygląda w sbigu nie wiem, bo zwyczajnie nie mam z nimi kontaktu. Ale faktem jest, że na pewno jest to firma bardziej "astro-friendly". Pomysłów na to, jak zrobić kamerę "bardziej astro" jest wiele.

 

Z drugiej strony, dzięki temu, cały czas jest szansa na nową markę, która wprowadzi prawdziwą innowację w dziedzinie amatorskiego astro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

To znaczy, coś tam softwarowo dostosują, jakieś sterowniki itd. ale bez szału, bez większych inwestycji, ta sprzedaż do astro jest "przy okazji"

Hardware'owo to chyba tylko SBIG się szarpnął i zrobił selfguiding + dedykowany guider ....

Kwestia selfguidingu to sprawa patentu o ile sie nie myle. W Stanach maja swira na tym punkcie. Sbig to normalnie zablokował chyba dla innych.

Stad tez teraz inny robia ofaksy "zintegrowane" bo pewnie z chcecia by powtorzyli rozwiazanie Sbiga ba i jeszcze by wymyslili dedykowane okienko w filtrach dla guidingu czyli to o czym co chwile jest rozmowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy patent można obejść. Zobacz, jak QSI sprytnie zmontowała kamerę z OAGie? Z drugiej strony to rozwiązanie też ma swoje wady. Może jednak, przy sprzęcie z najwyższej półki mieć możliwość dowolnej konfiguracji? Dla mnie opcja MonsterMOAG jest naprawdę idealna. Wiadomo, że to zawsze wyższe koszty, ale z drugiej strony uniwersalność i modułowość daje nieskończone możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.