Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


Rekomendowane odpowiedzi

No ta, co by tu napisać...

Niebo było więcej niż OK. Ale to - niestety - nie wszystko.

 

Koło 19.00 zdzwoniłem się z Bartolinim. Mieliśmy spotkać się na Tąpadłach. Przyjechałem pierwszy. Na miejscu było prawie tak, jak w moim koszmarnym śnie, który opowiadałem wam na ostatnim spotkaniu. Na polanie płonęły dwa ogniska i reflektory samochodu oświetlającego imprezę ponad dwudziestki ludzi.

 

Po telerozmowie z Bartkiem, który był już w drodze, umówiliśmy się w Dzierżoniowie, by zaatakować Walim. Na przełęcz dotarliśmy tuż po 22.00. Niestety wiało. Dlatego zrezygnowaliśmy z naszej miejscówki (tej przy drodze na Glinno) i rozbiliśmy obóz na parkingu 'pod Wielką Sową".

 

Nie założyłem nawet pokrowca, a mimo to rzucało mi telepem tak, że trudno było utrzymać M57 w polu widzenia. A potem zaczęło się kolejne "nie wszystko". Po ok.1/2 godziny przejechał slalomem miedzy nami samochód, zaparkował 15-20m od nas, wysypała się z niego grupka turystów i prawie pod nosem zapłonęło ognisko. Ponieważ wiało - ognicho było duże.

 

To były najkrótsze wyjazdowe obserwacje pod doskonałym niebem, jakich doświadczyłem. Trwały w sumie niecałą godzinę.

 

Szkoda komentować. Obawiam się, że takie zjawiska będą eskalować. Dojrzewa i motoryzuje się kolejne pokolenie, które nie zamierza weekendowych wieczorów spędzać przy telewizorze. Trzeba poważnie zastanowić się nad alternatywnymi miejscami do obserwacji. Najlepiej takimi, gdzie nie ma ławeczek, kamiennych kręgów... .

 

Może brać pod uwagę ten 'izerski rezerwat ciemnego nieba'? Czy ktoś z naszego teamu już tam był?

 

Pomijając to wszystko - może dziś niebo znowu dopisze, a turyści pójdą wreszcie wyspać. W razie czego... jestem gotowy powtórzyć dzisiaj wyjazd na Tąpadła.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dramat. Niebo było wspaniałe. Szkoda, że reszta "przyrody" nie sprzyjała obserwacjom. Ja na dzisiejszą noc już się napaliłem. Mam nadzieję, że niebo będzie równie spektakularne. Zaraz spakuję klamoty do auta i w gotowości oczekuję godziny "W".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niebo było super... Jak się strzeliło w łabędzia, to trudno było zorientować się w polu gwiazd.

 

Co do "Gości" to faktycznie jest problem - przy takiej pogodzie (silny wiatr, +5*C na Górze, +3*C w dolinie) przyjeżdża ekipa o godzinie 22:30 i rozpala sobie ognisko i to żadna tam dzieciarnia. Za pół godziny z lasu wyjeżdża inna ekipa UAZem.

 

Zazwyczaj towarzystwo to byli zakochani albo miłośnicy ziołowych inhalacji - którzy za bardzo nie przeszkadzali bo siedzieli sobie po ciemku.

Coś czuję, że zostaną obserwacje w tygodniu albo przy ujemnych temperaturach :(

 

W razie czego możemy dzisiaj zaatakować Tąpadła

 

 

PS. Z tematów astrosprzętowych - porównywaliśmy 2 pary naglerów:

 

11T6(w porównaniu do 12T5) - pomimo, że różnica powiększenia to nie całe 10% widać wyraźnie różnicę w ciemniejszym tle. Niestety LER tak krótki, że rzęsami dotykam okularu - w 12T4 można ogarnąć całe pole w okularach. Pole nie prezentuje się tak jak w 12T4 nie ma wrażenia tego "spacewalku". Przy nieosiowym patrzeniu nie widać fasolek jak w 12T4 , ale na krawędzi pola gwiazdki pokazują kolor.

 

31T5 (w porównaniu do 26T5) - Dużo jaśniejsze tło niż w 26T5, a przy tym nie ma dużej różnicy w polu. Większy LER - w okularach można ogarnąć 95% pola (w 26T5 70~80%). Pole prezentuje się lepiej niż w 26T5, ale nie ma takiej dużej różnicy w doznaniach jak pomiędzy pierwszą parą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to mnie zmartwiliście

jeszcze jest w rezerwie Jordanów ... tylko teraz mogą tam być mgły

 

w telewizorze mówili, że dobra pogoda powinna się utrzymać jeszcze kilka dni. Nie wiem czy dzisiaj dam rade pojechać na obserwacje bo wczoraj spałem tylko 4 godziny, a dzisiaj już ani minuty. Za to nad ranem obserwowałem Oriona i przelot ISS

jeśli uda mi się zdrzemnąć w dzień to oczywiście będę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowaliśmy w trójkę (Frebert, Grześ i Ja) do ~01:00.

Warunki bardzo fajne - zero wiatru, lekka wilgoć, która zaczęła osiadać około 00:00, co jeszcze poprawiło widoczność.

 

Robert męczył planetarki z katalogu Abell i upolował trzy sztuki :) ( fajny atlas: http://www.biophysik.uni-freiburg.de/Reiner/ATM/Abell_PN/Abell_PN_e.html)

 

Grześ oglądał "klasyki"

 

Ja prowadziłem nierówną walkę z Hershelem 400 - niestety ED80 to za mało - tak do 10mag daje radę, ale to pewnie niecałe 30% obiektów... trzeba kończyć Behemota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było super. Niebo wyjątkowo ciemne, nawet jak na Tąpadła. Aż się serce kroi, jak pomyślę, że dzisiejsza noc się zmarnuje, bo chyba znowu zapowiada się rewelacyjnie. Na szczęście, jest szansa na dobrą pogodę z wtorku na środę. Może uda się jutro wyskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, niebo było rewelacyjne. Łapałem, jak pisze Bartolini, klasyki. Od czegoś trzeba zacząć zabawę z astronomią :astronom: . Udało mi się znaleźć M13, M27, M56, M31, M33, NGC1432. Tradycyjnie największe problemy miałem ze zlokalizowaniem "Pierścionka" - M57. Tu z pomocą przyszedł Bartolini :notworthy:. Największy kłopot to spora wilgoć, która szybko w postaci mgiełki siadła na optyce mojego refraktora.

Przemyślenia na kolejne obserwacje:

- planować obserwacje,

- poprawić montaż i wyciąg,

- zrobić uprade odrośnika,

- cieplej się ubrać, ZIMA IDZIE :Boink:

Tąpadła.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszcie relacje z obserwacji. Przynajmniej tym mogę będę mógł nasycić mą tęsknotę za czarnym niebem.

Brak czasu kompletnie mnie wyłączył. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będę mógł cieszyć swe oczy razem z Wami.

 

Ciemnego nieba.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

halo Tomek,

skoro sam się prosisz, to będę przynudzał :yes:

 

Jak pisał już Bartek atakowałem ostatnio planetarki Abla.

Na 100% skosiłem APN4 w Per i APN 2 w Cas. Doskonale widoczne przez UHC, a po zdjęciu filtra też i to bez zerkania.

Większy problem był z APN5 (Per) i APN3 (Cas). Wydaje mi się, że coś tam widziałem zezem przez filtr (szczególnie apn3), ale równie dobrze mógł to być efekt syntezy zmęczenia oka i nadmiaru wyobraźni.

 

Napisz, czy walczyłeś z tymi dwoma ostatnimi obiektami i z jakim skutkiem.

Pozdro (no i rusz się wreszcie z nami w teren)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z soboty na niedzielę (30-31 X) ma być bezchmurnie!!!!

Od 19.30 mamy już ciemno, Księżyc wschodzi o północy, ale dopiero o 1.00 osiąga 10 st nad horyzontem.

Są chętni? Jesień nam w tym roku sprzyja. Weźcie to pod uwagę planując najbliższy weekend. Czas na szczegóły i wiążące deklaracje będzie dopiero jutro.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT i Bartolini dzisiaj nie mogą - a noc szykuje się wypaśna! Za kilka dni może być zachmurzenie i dlatego ja sobie nie odpuszczę. Będę na przełęczy ok. 20.00. Gdyby coś miało się zmienić, dam znać po południu. Teraz muszę się wylogować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? Teraz to już sam nie wiem.

Przed chwilą żona wylała mi kubeł zimnej wody na głowę. Cytuję dosłownie: "Po drodze będziesz miał korki, bo teraz wszystko co jeździ ruszyło na drogi, a na przełęczy trafisz znowu na imprezę, bo młodzież zrobi sobie dzisiaj Halloween i znowu wrócisz do domu wściekły"

 

Zaczynam się wahać. Pogoda super, ale brzmi to przerażająco prawdopodobnie. Chyba jednak dzisiaj odpuszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.