Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

bardzo udany wyjazd :yahoo:

nie przeszkadzała nawet cieknąca po wszystkim woda (z mapami włącznie)

ciekawe było porównanie widoczności tych samych obiektów w różnych aperturach. Mile mnie zaskoczył achromat Grzesia SW120/600, który niewiele ustępował Newtonowi 180 mm

oczywiście nie mogłem się powstrzymać i zaliczyłem też pierwszy raz w tym sezonie Jowisza

oprócz jednego głównego pasa były widoczne jeszcze 2-3 słabsze, a momentami nawet jakiś jasny wir w pasie równikowym

udało się też bez filtra zobaczyć Veila chociaż z filtrem UHC-S był znacznie lepiej widoczny

 

dziękuję wszystkim za wspólne obserwacje i świetną atmosferę

 

PS

jak kończyłem wypakowywać graty było już jasno :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, wypad się udał i, podobnie jak Robert, dalej czuję lekki niedosyt, bo warunki były naprawdę super! :) I oczywiście obiekty, które widzieliśmy.

 

Próbowałem coś zawalczyć z Drogą Mleczną moim Nikonem na EQ3-2 Zbyszka, ale obiektyw co chwila parował. Dlatego się dziwiłem, co tak mało gwiazd mam na 3 minutowej klatce :szczerbaty: . No i miałem duże problemy z ostrością, więc żadne zdjęcie nie wyszło :(

 

Bardzo podobała mi się M31 i jej satelita, M110. Andromeda fajnie widoczna również w lornetce. Doczekaliśmy się też Plejad, które pięknie prezentowały się w 7x50.

 

Jeżeli za tydzień szykowałby się kolejny wypad, to jestem chętny (oczywiście jeżeli ktoś mógłby mnie ze sobą zabrać :) ). Lepiej przygotuję się do fotografowania, więc może efekty będą lepsze.

 

To ja idę się "ustawić na Polarną" (Grzesiek wie, o co chodzi ;) ).

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Później wrzucę najsensowniejsze zdjęcie tej nocki (i tak spartolona ostrość <_< ), ale coś tam już Drogę Mleczną widać.

 

Koniecznie muszę wykombinować jakąś grzałeczkę do obiektywu. No i przydałoby się odkopać pilota, albo kupić nowy, bo przyznam szczerze, że pod koniec już nie chciało mi się przyciskać i trzymać po kilka minut spust migawki :szczerbaty:

 

Ktoś może zna jakieś tanie i dobre rozwiązanie przeciwko wilgoci? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy moglibyście mi powiedzieć tak mniej więcej jak dojechać z Wrocławia na tompadła? Przez Sulistrowiczki czy raczej od strony Świdnicy? Chcę się dzisiaj wybrać na ostatki perseidów bo prześwity przez chmury są :P Wiem, że pytanie w ostatniej chwili ale nie wiedziałem czy sie będzie przejaśniać czy nie. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc :)

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę się dzisiaj wybrać na ostatki perseidów bo prześwity przez chmury są

dlaczego ostatki?

jeszcze kilka dni pofruwają :szczerbaty:

od Sulistrowiczek jedziesz na Wiry. Po lewej będzie przystanek autobusowy w środku lasu, a 30 m za nim po prawej będzie parking

 

w/g ICM jutro jest szansa na obserwacje

jeśli to się nie zmieni można bryknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Halo, Halooo!!!

Czy wszyscy wyjechali do Jodłowa? i nikt się tu nie odezwie?

 

Z soboty na niedzielę klaruje się pogoda. Jedyne ryzyko to mgła. Może tak wyskoczymy pod czarne niebo. Proponuję co najmniej Tąpadła (380 m.), ale bezpieczniej byłoby zaatakować Przełęcz Walimską (755 m.).

 

Halo, halo - Odbiór... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie dam rady wyskoczyć na obserwacje, chociaż mam najbliżej :no: . Wstaję jutro o 5:30 i tak będę pewnie "ciężko ranny" więc niestety wypad muszę sobie odpuścić. Ciemnego nieba...

 

Pozdrawiam

 

P.S. Chyba, że w ogóle nie poszedłbym spać? :g: Byłoby ciężko przetrwać dzień w pracy. A może jednak... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zdecydowanie Walim może być - daje to nadzieje na jakieś strzelcowe ostatki. Tyle że byłem tam tylko raz i sam tam nie trafię, więc proponuję spotkać się pod Mc i jechać razem. Zaproponuj godzinę (najlepiej taką, żeby na Strzelca jeszcze zdążyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśniejsze obiekty w strzelcu są widoczne już na ciemnogranatowym tle zmierzchu żeglarskiego (dzisiaj początek 20.30), czyli można spokojnie obserwować przed 21.00.

Do tego ok. 2 godz. na dojazd i rozstawienie sprzętu - wydaje się, że powinniśmy wyjechać spod BP o 18.30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.