Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


Rekomendowane odpowiedzi

Podziękowania dla całej ekipy za piątkowy wypad.

Miejscówka pierwsza klasa. Lokalizacja według map google to:

 

Droga przez Świdnicę była dłuższa o 10 kilometrów, ale jakościowo lepsza niż przez Łagiewniki (dzięki Iro za poprowadzenie tą drogą:) )

 

Trzy fotki z piątku. Widok na północ, północny-wschód, głównie nasze samochody :) Jasny punkt na horyzoncie to Ślęza.

Widok na południe. Światełko na wzgórzu to wieża widokowa na Wielkiej Sowie.

I ogólny widoczek drogi mlecznej.

Zdjęcia ze zwykłego statywu oraz kitowego obiektywu. Czas 30s, więc gwiazdki są poooojechane :)

 

Pozdrawiam,

Tomek

post-3977-0-94625000-1314613913_thumb.jpg

post-3977-0-78850700-1314615530_thumb.jpg

post-3977-0-28643200-1314616084_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękowania dla całej ekipy za piątkowy wypad.

 

 

wypad był naprawdę liczny, po cichu liczyłem na to, że ktoś to udokumentuje i fajnie, że taka fotka się znalazła !!!

 

Tomek, pozwoliłem sobie trochę "rozjaśnić pierwszy plan" aby lepiej ukazać "naszą mnogość"... bo poziom mobilizacji był nadzwyczajny ;)

 

Walim_20110826_polnoc_2.jpg

 

 

Za to wczoraj powtórzyliśmy wypad, tym razem na Tąpadła... Podziękowania dla chłopaków za towarzystwo. My z Robertem zawineliśmy się ok. 2-giej, wychodząc z założenia, że skoro nie widać na tle horyzontu NGC 247 to na NGC 253 tym bardziej nie pora.

 

Nocka bardzo udana... wiatru nie było, ale były za to szanty... więc tematy żeglarsko-morskie zostały zachowane z wieczorka na "Walimskiej". Pierwsze obserwacje w życiu z zespołem pieśni wszelkich po drugiej stronie drogi... Pierwszy raz wyłuskiwałem Caldwelle przy akompaniamencie takich utworów jak "załóż czapkę skinie", "Whiskey moja żono", czy " 10 w skali Beauforta". I to wszystko "live", ale sądząc po czystości śpiewu, nie koniecznie unplugged.

 

Niestety była wilgoć. Było też zjawisko inwersji... na Tąpadłach było 14 st. W okolicach Sobótki 11 st.

 

Do kolejnego razu...

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj udało mi się zrealizować plan obserwacyjny w całości, a nawet z pewną nadwyżką

w dodatku dzięki uprzejmości Grzesia sprawdziłem też zachowanie Maka 127 z kątówką 2" i okularem Q70 32 mm. Było niewielkie winietowanie ale za to źrenica 2,6 mm i pole niemal 1,5o. W jednym polu swobodnie zmieściły się M31, M32 i M110

z okularem SWAN 20 mm Maczek rozbił M13 (nie przypuszczałem, że to możliwe)

 

naprawiony Gucio wyłuskał obie części Cirrusa nawet bez filtra choć z UHC-S kontrast był wyraźnie lepszy

bez problemu odnalazłem też M33

kometka już wyraźnie oddaliła się od M71

 

pozdrawiam

 

PS

Iro poddał się nastrojowi i też podśpiewywał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS

Iro poddał się nastrojowi i też podśpiewywał :D

 

jak tu się nie poddawać nastrojowi, jak na mapce i na niebie lokalizujesz Cetusa, a w oddali:

 

"Nasz 'Diament' prawie gotów już, w cieśninach nie ma kry (...)

 

(...)Na deku stary wąchał wiatr, Lunetę w ręku miał (...)

 

(...)A więc krzycz ahoj! Odwagę w sercu miej

Wielorybów cielska groźne są, Lecz dostaniemy je (...)"

 

Dwie noce połączenia żeglarstwa z astronomią :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt kolejnej nieprzespanej nocy był duży :blink: . Trzy poranne kawy wypite duszkiem nie pomogły. Jednak warto było być tej nocy na Tąpadłej. Seeing nie był najlepszy chociaż w porównaniu z piątkiem na przełęczy Walimskiej było dużo lepiej. Klasycznie na początek poszedł Strzelec w części wystającej nad drzewami, potem Weżownik, Strzała, Lutnia, Łabądź, Herkules Wielki Wóz. Dostało się też Andromedzie. Na deser poszedł Jowisz. Dzięki Zbyszkowi mogłem wypróbować w swoim refraktorku Naglera 13 mm. Iro ostrzegał, żebym tego nie robił ale stało się. Też chcę mieć taki okular :notworthy: . Czas pomyśleć o grzałce na teleskop.

 

Dzięki za wspólne obserwacje.

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że się nie odezwałem - nie mogłem.

Sobotę miałem zajętą.

Natomiast w czwartek sprawdzałem z lornetką miejscówki na trasie do Strzelina .

Ze wszystkich Kuchary wydały mi się ciekawym miejscem (zielone LP i bliżej niż Tąpadła).

Jeśli dziś do 22.00 zdążę przed nadchodzącym frontem to spróbuję powtórzyć rekonesans - tym razem z teleskopem.

Jest to nieczynna bocznica przy nieczynnej linii kolejowej z Borku Strzelińskiego do Oławy.

Dla zainteresowanych mapka.

post-17111-0-86716900-1315149498_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Nawet mnie nie irytuj. Wtórne jest ukruszone a wymiar ma nietypowy. Długość osi poprzecznej ok 53mm a długość osi

wzdłużnej ok 81mm. w DO najbliższe rozmiarowo mają 51mm x 73mm lub 81mm x 56mm. tylko jak obsadzić większe lusterko w celi? Nie zmieści się z nie mam aż tyle luzu by cofnąć całą celę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.