Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

Kto nie był, niech żałuje...

 

co prawda do około 1.30 była kicha, i łowiliśmy co nieco przez dziury w chmurach, ale potem...

 

potem zrobiło się tak kontrastowo, że był moment, kiedy z Jurkiem staliśmy chyba z 15 min w kącie polany i gapiliśmy się po prostu w Drogę Mleczną.

 

Z obserwacji jestem niesamowicie zadowolony... jak z każdych, w których udało mi się dojrzeć coś nowego. Szczególnie byłem zadowolony z warunków nad linią horyzontu. M4 w końcu rozbita w kropeczki, złapana tuż obok NGC6144, złapana w dziurach między drzewami na Raduni M62 i wiele innych kulek w tej okolicy... klasyka Strzelca od M8 w górę do M16. Później już w porannej poświacie M22 i M28. Trochę NGC upolowanych w górnej części Warkocza...

 

no i te sypiące się Lirydy...

 

Jednym słowem owocna i pozytywna noc... ( zabrzmi dziwnie, ale byli nawet Ninja :D !!!, siedzieli z godzinkę obok i sobie rozmawiali)

 

Dzięki za towarzystwo obecnym, a szczególnie Jurkowi, z którym siedzieliśmy tam do rana. Kazik, mam nadzięję, że Cię jednak nie rozłożyło.

 

Tak było o 00:10:

DSC_8878.jpg

 

 

Tak było o 03:52:

DSC_9417x.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek zdjęcie Bolidu - bjutiful.

Nerw mnie trochę szarpał, że nie mogłem dojechać, więc próbowałem cos od siebie zobaczyć. Udało mi się w dziurach pomiedzy chmurami rozczłonkować M4 w drobny mak a potem zmógł mnie Morfeusz podczas czekania na polepszenie aury i tylko tuz przd zapadnieciem w sen tak ok 1:30 widziałemm, że niebo zaczęło sie ładnie prezentować...

 

Nic to, może jutro, jak ICM pozwoli :g:

 

 

2456913c8c99f254med.jpg

Edytowane przez osiaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto nie był, niech żałuje...

[...]

potem zrobiło się tak kontrastowo, że był moment, kiedy z Jurkiem staliśmy chyba z 15 min w kącie polany i gapiliśmy się po prostu w Drogę Mleczną.

[...]

no i te sypiące się Lirydy...

Jednym słowem owocna i pozytywna noc... ( zabrzmi dziwnie, ale byli nawet Ninja :D !!!, siedzieli z godzinkę obok i sobie rozmawiali)

[...]

Noc bez dźwigania szkła to noc stracona ... do 1:30 było różnie, co się zasadziłem na jakiś obiekt, to przykrywała go chmura, coś tam jednak dawało się złapać. Obsewacja zlotu słowańskich "nindżów" pod Ślężą o pólnocy w bezksięzycową noc... bezcenna, już z tego powodu warto było się wybrać ("nindże" jako obiekty obserwacji cechują się bardzo niską jasnością powierzchniową, w zasadzie od tła pozwala odróżnić ich biały pas, przepasujący czarne kimono, oraz jarzące się w ciemności gałki oczne, stanowią więc wyzwanie, nawet dla ambitnego obserwatora).

Około 1:00 adepci "nindża", jak się pojawili tak zniknęli, zaraz po nich Chmury, zaczęła się zabawa: pogoniliśmy Psiaki ale Panna niestety już nam uciekła :), zamieszaliśmy w warkoczu, podrażniliśmy Skorpiona, Irek strzelał do Strzelca, powalczyliśmy z Herkulesem, podeszliśmy Łabędzia (nieuzbrojeni) , nad ranem Irek wspominał coś o M31 :)

"Kreska" na zdjęciu Irka widziana gołym okiem przypominała fajerwerk, smuga światła na niebie miała szerokość około 20' do 30'

Dzięki Iro za towarzystwo

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek zdjęcie Bolidu - bjutiful.

Nerw mnie trochę szarpał, że nie mogłem dojechać, więc próbowałem cos od siebie zobaczyć. Udało mi się w dziurach pomiedzy chmurami rozczłonkować M4 w drobny mak a potem zmógł mnie Morfeusz podczas czekania na polepszenie aury i tylko tuz przd zapadnieciem w sen tak ok 1:30 widziałemm, że niebo zaczęło sie ładnie prezentować...

Nic to, może jutro, jak ICM pozwoli :g:

Jutro 23:00, Tąpadła jak ICM i sat24 pozwolą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

no i te sypiące się Lirydy...

 

 

 

Tak było o 03:52:

DSC_9417x.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

Iro gratuluję pięknego Liryda :)

Masz go nawet na Spaceweather: http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Ireneusz-Nowak-DSC_9417x_1335090088.jpg

 

Jeśli chciałbyś podzielić się zdjęciem do naszego opracowania Liryd (w PKiM) to proszę podeślij na pkim@yahoogroups.com Twoje zdjęcia tego roju z podaniem współrzędnych miejsca obserwacji :)

 

W Bieszczadach też trochę nałapaliśmy ich sporo :)

Dzięki z góry!

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pamięć, Iro! Dla mnie było to wyjąkowym przeżyciem. Położyłem się jeszcze w konwulsjach, ale rano byłem prawie OK. Albo jakieś przesilenie, albo atak alergii. Nie mam zielonego pojęcia. 37,5 C. Nic wielkiego, jednak nie byłem w stanie obsługiwać komóry...

 

Teraz, kiedy czytam o Waszych przeżyciach, rozkłada mnie złość! Patrzę w tej chwili na Sat 24 i widzę, że właśnie otwiera się nad Wami dziura. Szczęściarze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie otwiera się nad Wami dziura. Szczęściarze!

 

Dziura przyszła... ok 23... ucieszyliśmy się bardzo - 2h i do domu... łatwo powiedzieć... dziura jak przyszła, tak nie chciała sobie pójść :) Największym rozsądkiem wykazał się Grzesiek... my zostaliśmy trochę dłużej... jak zjeżdzaliśmy z miejscówki to kleliśmy na czym świat stoi... bo pogrubienie Drogi Mlecznej w Łabędziu aż paliło w oczy...

Jakie było niebo? Ameryka gołym okiem w 8" z UB w N31 widoczny Pelikan (IC5067) - pociemnienie między Pelikanem a Ameryką jak nic ! widoczny Crescent (NGC6888), Pickering Triangle (NGC 6979). Połowione kolejne dziwne galaktyki w Psach Gończych, planetarka w Kruku i NGC-kulki na pograniczu Hydry. Popularnie Kule (M13,M92,M5,M3 itd. porozbijane... czego chcieć wiecej.... - ano zabrakło czasu... rano do pracy...

 

Co ciekawe, jak tylko zjechałem z Tąpadeł do Sulistrowiczek, zauważyłem, że cała okolica poza terenem na zachód od Śleży jest zachmurzona !!!

 

Poniżej wspominajka z wczoraj robiona 10 min przed odjazdem.

 

nc-765.jpg

 

Pozdrawiam i niech RedBull doda mi dziś szkrzydeł... i Wam też chłopaki...

 

 

...a własnie ! Jurek... wczoraj było KP=5...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Pozdrawiam i niech RedBull doda mi dziś szkrzydeł... i Wam też chłopaki...

...a własnie ! Jurek... wczoraj było KP=5...

Witam,

Burza!

Było świetnie, jak zawsze w Waszym towarzystwie, dzięki.

RedBull... sporządź mały zapas, 25.04 księżyc zachodzi tuż przed północą :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Burza!

Było świetnie, jak zawsze w Waszym towarzystwie, dzięki.

RedBull... sporządź mały zapas, 25.04 księżyc zachodzi tuż przed północą :)

Pozdrawiam

 

i znów pogoda nadchodzi... co robimy ? znaczy gdzie i o której ? ... a...a..a.ale to już ostatni raz w tym miesiącu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znów pogoda nadchodzi... co robimy ? znaczy gdzie i o której ? ... a...a..a.ale to już ostatni raz w tym miesiącu...

 

We wtorek po nocnej eskapadzie gwałtownie mi w pracy wydajność spadłą, ale i tak mam silną pokusę na dzisiaj. Problem tylko, że jutro rano mam być na pewnej konferencji...

Pomyślę jeszcze, a...a... może ICM się myli...?

 

Swoją drogą dzięki chłopaki za udaną nockę --- kurde JAK TO BRZMI ! :blink:

 

Irek- utrwaliłeś jaskoś to KP-5?

Edytowane przez osiaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek po nocnej eskapadzie gwałtownie mi w pracy wydajność spadłą, ale i tak mam silną pokusę na dzisiaj. Problem tylko, że jutro rano mam być na pewnej konferencji...

Pomyślę jeszcze, a...a... może ICM się myli...?

 

Swoją drogą dzięki chłopaki za udaną nockę --- kurde JAK TO BRZMI ! :blink:

 

Irek- utrwaliłeś jaskoś to KP-5?

 

było nawet KP=6 około północy :) mam na fotkach jakieś subtelne fiolety i zieleńce - ale raczej to kwestia gainu samego przetwornika w aparacie i balansu bieli... łuna znad Wrocławia nie dała raczej szans... poza tym musiałoby być co najmniej KP=7.

Wczoraj nie miałem za bardzo czasu się przyjrzeć, a dzisiaj też pewnie mi się nie uda ;)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.