Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


Rekomendowane odpowiedzi

oj wiało ...

co ciekawe był to bardzo ciepły wiatr. Do końca czyli do godz. 1:25 zostałem w koszulce z krótkim rękawem, krótkich spodenkach i sandałach

Droga Mleczna bardzo dobrze widoczna niemal po samego Strzelca. Seeing słaby ale to i tak bez znaczenia bo wiatr targał teleskopem we wszystkie strony :D

słaba przejrzystość powietrza w pobliżu horyzontu ale wyżej było bardzo dobrze

 

grupa była naprawdę spora ... chyba była to największa nasza lokalna grupa obserwacyjna w jakiej uczestniczyłem

 

nie udało mi się zrealizować wszystkich planów obserwacyjnych ze względu na urwane LW :swear:

zaliczyłem za to wszystkie niżej położone obiekty. Najniższym była M54. Jej niżej położonych sąsiadek M69 i M70 już nie odnalazłem

miałem spore problemy z identyfikacją niektórych obiektów bo wiatr porywał mapki ale co było dostępne ze Strzelca i Skorpiona udało mi się odnaleźć. Przed wypadkiem zdążyłem jeszcze odnaleźć kulki w Wężowniku i Herkulesie oraz zobaczyć kometę w sąsiedztwie M71. Do kompletu zaliczyłem M57, M27 i M56 oraz M31 z sąsiadkami. Tak jasnej M31 jeszcze nie widziałem :yahoo:

pooglądałem też Dziką Kaczkę w różnych teleskopach i we wszystkich prezentowała się znakomicie

podobnie z mgławicą Cirrusową widoczną nawet w lornetce, a w Taurusie 16" widoczną ze wszystkimi szczegółami jak na fotkach

 

dziękuję wszystkim za przybycie i wspólne obserwacje oraz wspaniałą atmosferę spotkania

do zobaczenia na kolejnych obserwacjach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj wiało ...

 

 

to była prawdziwa "noc latających teleskopów" połączona z nową kategorią ekstremalnych sportów astronomicznych.

Oglądanie nieba przez Taurusa przypominało windsurfing.... trzeba było balansować ciałem by utrzymać równowagę i obiekt w polu widzenia. Wiatr w porywach pewnie momentami łapał "osiem dych" - "stówkę" bo były momenty kiedy nawet mnie przestawiało o 2 metry, a twarzą do wiatru nie dało się złapać oddechu.Sam fakt, że Bartek musiał gonić po polu nasze składane krzesełko może dać wyobrażenie.

 

Nie mniej jednak było super i bardzo się cieszę z tych obserwacji... Ameryka gołym okiem i Veil'e w lornetce to było to, a M33 w lornetce jeszcze nigdy chyba nie była tak jasna. A widok Drogi Mlecznej widocznej po same szyszki na okolicznych drzewach też był wart tej wyprawy

 

Do następnego...

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlot gigant :D 12 Aut tłum ludzi i noc crashtestów. Wiało tak że 4 teleskopy poleciały na ziemię. Mój przeszedł pomyślnie chrzest. Gucio został ranny (poleciało lusterko wtórne). Ogólnie super miejscówka ale wiało niemożebnie.

 

A kawałek dalej jest równie świetne miejsce na nocleg/ognisko/grilla/obserwacje (i prawdziwie domowe pierogi ;-)). Pisałem chyba o tym tutaj. ;-) Może wybierzemy się tam w któryś jesienny weekend? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kika słów ode mnie. Plan obserwacyjny na tą noc wykonałem podążając za Zbyszkiem po Strzelcu. Potem skoczyłem do Lutni M57, Herkulesa M13 i Andromedy M31 z sąsiadką. Znalazłem M11, M26, M71 Zatrzymałem się na chwilę przy Jowiszu ale wiatr poniewierał teleskopem i nie było mowy o szczegółach. Zapomniałem wspomnieć o Plejadach. Te miałem okazję obserwować w kilku ciekawych okularach, które miał JP2. Widok w Baader Scoops 33 mm był niesamowity. Podsumowując, świetne spotkanie, świetni ludzie, wspaniała atmosfera... tylko ten wiatr.

 

Wielkie dzięki za wspólne obserwacje i do zobaczenia na następnych. Oby były jak najszybciej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i sprawdziłem cenę lustra 203mm. 450 złotych prawie :D

oooo ... to nieźle podnieśli cenę :blink:

 

swoją drogą to podziwiam jak udaje Ci się w cokolwiek wycelować teleskop. Ten Twój szukacz to tragedia. Nic w nim nie widziałem. Lepszy byłby Red Dot lub coś podobnego

 

zapomniałem jeszcze dopisać, że Ślęża cała była skryta w tym białym ... czymś

ciekawe jak było na Tapadłach ale podejrzewam, że słabo ... choć pewnie spokojniej B)

 

a Plejady i chihotki najlepsze były w lornetce Łukasza

 

pozdrawiam

 

PS

czekam niecierpliwie co wyjdzie ze zmagań Kuby z aparatem fotograficznym

i gdzie my mamy głowy ... trzeba było cyknąć pamiątkową fotkę :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silny gorący wiatr spowodował, że zapamiętamy ten zlot na długo.

Takie warunki raczej się nie powtórzą.

Nie powtórzy się też spotkanie Komety C/2009 Garradd z M71

- to był jeden z powodów mojego wypadu poza Wrocław.

 

OCZYWIŚCIE poznanie przyjaciół pasjonatów z najbliższych okolic

było powodem najważniejszym - a liczebność uczestników mnie zaskoczyła

- dziękuje za miłe przyjęcie.

 

Pozdrawiam i życzę wielu nieprzespanych nocy z :astronom:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaliśmy z Pepinowej lornetki pozostawionej bez opieki. Ktoś tam ustawił piękna gromadę otwartą. Potem Zbyszek przestawił ją na M31. Tu - nadmierny wiatr(tak to sobie tłumaczę ;)) uniemożliwił zobaczenie spodziewanych granic ramion spiralnych. No ... ja się spodziewałem.

 

W małym FirstScope IYA 76 furorę (na mojej znajomej) zrobiły plejady, ale powiedziała, że najładniejsze widoki to ... przez lornetkę ZbyT-a :(

 

Gdy łby wiatr urywał obraz w FistrScope pozostawał bez zarzutu!!!

 

Przedziwne zjawisko.

Gwiazdy Wielkiego Wozu (top of Wielka Niedźiwedzica) tuż po północy mrugały (aż przygasały!) - mam świadków.

Myślałem, że takie jasne to nie mugają :blink:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że było w nocy bardzo ciepło, ale z tym nawiewem ktoś ostro przegiął :szczerbaty:

 

Dziękuję wszystkim za spotkanie - tak dużej i wesołej ekipy jeszcze nie widziałem! :)

 

Co prawda spoglądnąłem tylko na jakieś 10 eMek, ale za to (mam nadzieję - na podglądzie w aparacie rewelka) wyszły ciekawe zdjątka Drogi Mlecznej. Może nawet uda mi się sklecić mozaikę, ale w to bardzo wątpię. Wyniki wrzucę do osobnego wątku w galerii astrofoto dla początkujących.

 

Lornetka Łukasza masakrowała, M13 świeciła się w niej jak latarnia. M81 & M82 bardzo ładnie się prezentowały, było widać wrzecionowaty kształt cygara.

 

Ogólnie wypad bardzo udany, dziękuję Zbyszkowi za udostępnienie EQ3-2 i pomoc w wyostrzeniu obrazu z KITowym obiektywem. :Beer:

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kawałek dalej jest równie świetne miejsce na nocleg/ognisko/grilla/obserwacje (i prawdziwie domowe pierogi ;-)). Pisałem chyba o tym tutaj. ;-) Może wybierzemy się tam w któryś jesienny weekend? :-)

 

Pod koniec zlotu zastanawialiśmy się, czy pod koniec października, jeżeli pogoda będzie korzystna, nie spróbować w Izerce...załatwić przepustki w Nadleśnictwie itd. ale to jeszcze parę miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec zlotu zastanawialiśmy się, czy pod koniec października, jeżeli pogoda będzie korzystna, nie spróbować w Izerce...załatwić przepustki w Nadleśnictwie itd. ale to jeszcze parę miesięcy

 

W Glinnie (1 km dalej?) jest gospodarstwo agroturystyczne. W sam raz na wypad astro. Właścicielka, która właśnie lepiła pierogi, była zachwycona widokiem Saturna w czerwcu. ;-)

Jak dla mnie jest to rozwiązanie o tyle lepsze, że miałbym gdzie córkę położyć spać. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Glinnie (1 km dalej?) jest gospodarstwo agroturystyczne. W sam raz na wypad astro. Właścicielka, która właśnie lepiła pierogi, była zachwycona widokiem Saturna w czerwcu. ;-)

Jak dla mnie jest to rozwiązanie o tyle lepsze, że miałbym gdzie córkę położyć spać. ;-)

 

Panowie, co prawda jutro poniedziałek, ale może dzisiaj malutka repeta, tym razem na Tąpadłach ?? Przeszedł front, przejrzystość może być warta uwagi... W sumie każdy poniedziałek jest do d... więc jak człowiek prześpi te 2 godz. mniej to i tak wiele nie zmieni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co prawda jutro poniedziałek, ale może dzisiaj malutka repeta, tym razem na Tąpadłach ?? Przeszedł front, przejrzystość może być warta uwagi... W sumie każdy poniedziałek jest do d... więc jak człowiek prześpi te 2 godz. mniej to i tak wiele nie zmieni :D

 

Wiatr też ma być nieco słabszy :D . Wstępnie jestem na tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem za

muszę tylko naprawić teleskop i mogę jechać

tylko w telewizorze mówili coś o burzach w nocy :unsure:

 

pozdrawiam

 

 

new.meteo.pl daje szanse...

 

na wypadek burzy biorę aparat i statyw... widziałem gdzieś wątek o fotografowaniu piorunów ;)

 

zobaczę jak prognoza po 17-tej... do 21 ma być lekko pochmurno... myślę że warto zaryzykować - najwyżej wrócimy po 11-tej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.