Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam byłem z kolegą w piątek 2 sierpnia. Cisza i pustka. Teren zarośnięty wysoką trawą, więc przydają się jakieś większe koce do rozłożenia się. Komary tną.

Jakość nieba jak na okolice Wrocka znośna aczkolwiek M31 widoczna ledwo ledwo wyłącznie metodą zerkania. Droga Mleczna przyjemna, załączam zdjęcie z 16mm.

http://astrodziennik.blogspot.com/2013/08/kosmos-2084.html

Kosmos2084_20130802.jpg

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
tegoroczny zlot AP odbędzie się na Mazurach

jest baner na głównej

 

w poniedziałek na Tapadłach rozmawialiśmy o minizlocie w Jodłowie lub okolicach

warto zrobić wypad na 2-3 dni gdy noce będą dłuższe, a temperatury jeszcze znośne

temat na razie otwarty

 

pozdrawiam

Coś w temacie uzgodniliście więcej?

Są jakieś szanse na nadchodzący nów czy wy dopiero po sezonie zlotów ogólnopolskich chcecie się spotkać, czyli gdzieś w październiku/listopadzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w temacie uzgodniliście więcej?

Są jakieś szanse na nadchodzący nów czy wy dopiero po sezonie zlotów ogólnopolskich chcecie się spotkać, czyli gdzieś w październiku/listopadzie?

Rozmawialiśmy, wstępnie, zasadniczo i pobieżnie :-) weekend 6-8 września, Kotlina Kłodzka.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak se myślę, że warto może, w sposób systematyczny, popracować nad świadamością mieszkańców
bliskiej nam Kotliny Kłodzkiej(a zwłaszcza jej włodarzy) o stratach,także ekonomicznych, wynikających z niepotrzebnego
"prześwietlania" położonych w okolicy miejscowości.

 

Przecież każdy z tych ludzi jest trochę astroamatorem i miłośnikiem rozgwieżdżonego nieba, skoro za każdym razem zadzierają głowy i wzdychają "łaaaał" na widok tego piękna. Pomyślmy o tym jak to robić, jakie materiały(może ulotki) przygotować by skutecznie przeciwdziałać zaśmiecaniu światłem.

 

Przykładem tutaj jest chociażby Międzylesie, widoczne nawet z Jodłowa, ze swoim przerośniętym dworcem
i oświetlonymi jupiterami pustymi torowiskami. Jakiś absurd!


Jestem wystarczająco stary by rozumieć, że jeżeli nasze środowisko nie skrzyknie się już teraz, to nasza pasja
będzie nas zmuszała w niedalekiej przyszłości do coraz bardziej desperackich, dalekich wyjazdów lub po prostu godzenia się
na nędzne resztki tego, co dla pokoleń kiedyś było źródłem inspiracji.

 

Co WY na to?

 

Ja n.p. proponuję zaprosić na taki minizlocik burmistrzów Międzylesia, Bystrzycy Kłodzkiej. Coś fajnego opowiedzieć i pokazać,
a jednocześnie wytłumaczyć, że te cuda można zobaczyć tylko na ciemnym niebie...i kiedyś ich zabraknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od jutra do niedzieli warunki obserwacyjne powinny być znakomite

 

UWAGA to nie są ćwiczenia

 

kto nie wykorzysta ten pi*pa

są chętni na Tąpadła lub Jodłów?

 

pozdrawiam

 

Cześć,

 

tak, planuję przetestować tę legendarną miejscówkę Tąpadła z soboty na niedzielę :)

 

pozdrawiam

ra.n

 

Tał1 i inne szpeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od jutra do niedzieli warunki obserwacyjne powinny być znakomite

 

UWAGA to nie są ćwiczenia

 

kto nie wykorzysta ten pi*pa

są chętni na Tąpadła lub Jodłów?

 

pozdrawiam

 

Od Czwartku jestem do dyspozycji w temacie Tąpadła/Jordanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie ładujemy akumulatory do montaży, myjemy lustra, wymieniamy baterie w czerwonych latarkach, odkurzamy okulary i od czwartku pełna gotowość bojowa

może by tak w sobotę zaatakować Walim?

 

pozdrawiam

 

Można by nawet z Piątku na Sobotę - jeżeli Sobotę masz wolną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę w najbliższych dniach być na Tąpadła lub Przełęczy Walimskiej.Jak Ktoś chętny do wspólnego działania, to proszę o kontakt.

 

 

pozdrawiam

 

Jeśli nic nieoczekiwanego mi nie przeszkodzi to będę na Tąpadła z soboty na niedzielę. Po drodzę zgarniam jeszcze jedną osobę. Miło byłoby się spotkać w większym gronie. Prognoza pogody i bezksiężycowa noc z pt/so również kusi, ale dwie z rzedu byłoby trudno.

 

pozdrawiam

ra.n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj tam, oj tam ;)

Jurek ostatnio zaliczał po 4 nocki z rzędu

 

pozdrawiam

 

Robiłem i takie astro maratony, ale było to 15 lat temu, kiedy byłem piekny i młody, niestety zgodnie z powiedzeniem zostało juz tylko 'i' ;-)

 

btw: Na Tąpadła nie byłem, jak tam najwygodniej dojechać z Wro? Z AOW -> 35 na Świdnicę czy 8 od Jordanowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli grono Was interesuje, to proponuję wyjazd w Kotlinę Kłodzką.
Tutaj we wsi, 120 km od Wrocka, u stóp Śnieżnika, jest domek do wynajęcia. Coś koło 130,00 zł plus prąd.
Ponoć 6 osób ma wygodę. Pytałem i czekam na ofertę. Dam znać jak będzie aktualna. Może róbcie listę chętnych? Jak nie teraz to następnym razem zrobimy fajny zlot.

 

Do Jodłowa rzut beretem(15 min). Są też inne miejsca. Trzeba szukać.

 

Sam mam tutaj hacjendę, ale chyba ten łykend będzie rodzinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Tąpadła nie byłem, jak tam najwygodniej dojechać z Wro? Z AOW -> 35 na Świdnicę czy 8 od Jordanowa?

 

można i tak i tak

najprościej z AOW zjechać na Wałbrzych/Świdnicę, a za Mirosławicami skręcić na Sobótkę. Potem cały czas prosto tzn. główną drogą w kierunku na Wiry. Mijamy Rogów, Sobótkę, Strzegomiany i Będkowice. Za Sulistrowiczkami około 3 km po lewej jest wiata przystanku autobusowego, a 50 m dalej po prawej stronie wjazd na parking, z którego prowadzi szlak na Ślężę. Rozstawiamy się na dużej polance obok parkingu

 

alternatywnie można wybrać kierunek na Kłodzko i przed Jordanowem skręcić na Sobótkę, a potem na Sulistrowice

tylko raz tamtędy jechałem. Po ciemku można zabłądzić ;)

wolę tę pierwszą trasę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W taką noc wiele można się nauczyć. Nareszcie zobaczyłem np. Kraba, ale jakiś taki cieńki.
No cóż, ze SW 150 wiele nie zawojuję. Będzie jakaś mobilna 13", już jestem tego pewien.

 

U mnie wschód jest najlepszy, tam tylko góry. Druga strona to jednak trochę Międzylesie
i Bystrzyca.

 

Tak więc doczekałem i Jowisza, i Oriona, tyle że jeszcze w pozycji leżącej...

W rynnach bębniło jak nie wiem co, wszędzie pełno wilgoci. A jak tam Tąpadła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybiera się ktoś dzisiaj na tąpadły? będziemy tam pewnie z Żoną dzisiaj, prognozy na dzisiaj wyglądają bardzo ładnie;)

 

http://7timer.y234.cn/index.php?product=astro&lon=16.704669500000023&lat=50.8467602&lang=en&tzshift=0

 

http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&row=436&col=181&lang=pl&cname=Wroc%B3aw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.