Skocz do zawartości

Hickson 44


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Lew to nie tylko galaktyczne triplety, to nie tylko Regulus i łatwo rozpoznawalna konstelacja. Dla mnie Lew to Hickson 44 ;)

Po raz drugi dobieram się do tej grupy i znowu mi coś przeszkadza, tym razem szroniąca matryca. Przede wszystkim musiałem wyciąć cześć zdjęcia, a na pozostałej z trudnością maskowałem cześć artefaktów, ale dość rozżalania się nad 150 [min] ekspozycją, jeszcze jedno - tradycyjnie zabrakło mi czasu na kolor :(

 

 

Przejdźmy do meritum:

Hickson 44 jest tak ciekawy gdyż widzimy kilka rodzajów galaktyk. Co ciekawe są tak blisko położone, że oddziałują na siebie nawzajem :)

 

Najlepiej widoczne galaktyki to: NGC3190, NGC3187, NGC3185 (różne przykłady galaktyk spiralnych) i eliptyczna NGC3193 wymieniająca się z najbliższą sąsiadką gwiazdami :)

Hickson 44.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie. Każdej wiosny kieruję na tę grupę 8". Z moich notatek:

NGC3193 - 11,2mag

NGC3190 - 11,1mag

NGC3185 - 12,0mag

NGC3177 - 12,3mag, nieco oddalona od tamtych

NGC3187 jest za słaba - 12,7mag (SB 13,9mag), może pod ciemnym jodłowskim niebem się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie świetne, tylko nie rozumiem czemu nie wygrzejesz tego desikanta, nie szkoda Ci fot?

Miałem do wyboru, albo nie robić zdjęć, albo z zaszroniona matryca - taka sytuacja mnie zwykle zaskakuje, gdyż nie wykonuje okresowych testów. W zeszłym tygodniu jeszcze wszystko było ok. W tej chwili jest już po całym zabiegu z wyprażaniem i sezonowaniem i mam nadzieje, że będzie już dobrze przez kolejne kilka miesięcy. Gdyby Ktoś jednak miał do sprzedaży desicant do ST2k to chętnie odkupię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wspaniały obiekt i świetne zdjęcie. Jak w Egipcie nakierowałem 500 milimetrową sigmę z Sony na ten obiekt, to tylko takie malutkie "kłaczorki" wychodziły. A tu proszę - wspaniale. Też bym tak chciał... g.gif

 

Pozdrowienia i gratulacje.

 

SJ

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze Ci wyszło i tak jak zasugerował Polaris stanowi dobry punkt odniesienia do wizualnych obserwacji.

Widze JaLa ze sie uparles na te grupe i od 3 lat ja trenujesz :)

Ja postanowiłem że zrobie jeszcze kolor przed publikacja o ile sie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze Ci wyszło i tak jak zasugerował Polaris stanowi dobry punkt odniesienia do wizualnych obserwacji.

Widze JaLa ze sie uparles na te grupe i od 3 lat ja trenujesz :)

Ja postanowiłem że zrobie jeszcze kolor przed publikacja o ile sie uda.

Ja przyjąłem już dawno zasadę - by nie zwlekać z publikacją, tylko działać na bieżąco. Oczywiście Hickson 44 też mi się marzy w kolorze, ale to już nie ode mnie zależy :)

 

Tak troszkę z innej beczki, to pomijając - że nie są idealne, ale zastanawiam się dlaczego gwiazdki wyszły dość miękko (nie stosowałem żadnych blurów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiles to ostatnio ( ostatnie 2-3 noce) ?

Na niebie był wysoki cirrus, moze niezauważalny ale był na 100%.

Jak mialem zaszroniony chip i desicant musial isc sie pogrzac to juz sie raczej nic nie dalo zrobic wiec to chyba nie to.

Tylko 18 - tego miałem pogodę

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj próbowałem zebrać RGB, ale smog był niemiłosierny to raz po drugie zebrałem tylko 25:25:20 RGB bin 2 w częściach po 5 [min]

 

Brakuje mi dłuższych czasów zarówno w Luminacji jak i w kanałach, by pokazać to co w tle - może za rok ;)

H 44 color.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.