Skocz do zawartości

AT8RC


misiekc

Rekomendowane odpowiedzi

Motywacja

 

Rozpoczynając zabawę w fotografowanie nieba dysponowałem dwoma teleskopami: refraktorem 80mm f/6 i SCT 8". Dosyć szybko zauważyłem, ze bardziej pociąga mnie SCT ze względu na lepszą rozdzielczość i dłuższą ogniskową, co pozwala po prostu zobaczyć więcej i lepiej. Niestety, SCT nie jest teleskopem zoptymalizowanym pod katem astrofotografii. Po pierwsze płyta korekcyjna bardzo łatwo się rosi. Jest to szczególnie dotkliwe przy całonocnych sesjach i długich ekspozycjach. Niby można sobie radzić grzałkami i osłonami, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Kolejna sprawa to system ustawiania ostrości. W SCT mechanizm regulacji przesuwa się lustro główne a to zwykle powoduje lekkie odchylenia jego płaszczyzny. Ten efekt jest nazywany "mirror flop" lub "mirror shift". Z tym problemem znowu można sobie radzić kupując zewnętrzny focuser. Niestety ruchoma cela lustra głównego powoduje dodatkowe problemy związane z utratą ostrości czy też przesunięciem obrazu w trakcie ekspozycji. Z tym znowu mozna sobie radzic przez częste refokusowanie i stosowanie off-axis guidingu. Niemniej, na koniec i tak zostajemy z systemem, ktory generalnie do astrofotografii nadaje się średnio ze względu na własności optyczne.

 

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się tanie, chińskie konstrukcje w systemie Ritchey-Chrétiena (RC). Jest to odmiana teleskopów typu Cassegraina, z tym że posiada lustra w kształcie hiperboloidy obrotowej co eliminuje komę i między innymi przez to system ten jest uwielbiany przez astrofotografów. Wystarczy wspomnieć, że teleskop Hubble'a jest wykonany właśnie w tym systemie. Jak zwykle do tanich chińskich konstrukcji ludzie na początku podchodzili z rezerwą, jednak kolejne doniesienia zadowolonych użytkowników sprawiły, ze postanowiłem dołączyć do grona posiadaczy teleskopu AT8RC (AstroTech, średnica lustra 8 cali, f/8, RC). Jego cena: 1395 USD była na tyle atrakcyjna, ze zamiast kupować dodatkowy wyciąg do SCT stwierdziłem, że za niewiele więcej (po sprzedaży SCT) mogę mieć nowy teleskop. Dodatkowo producent chwalił się tubą z włókien węglowych, baflami i dieelektrycznymi powłokami na obu lustrach, co miało zapewnić im sprawność na poziomie 99%. Niestety do ceny w USA należy doliczyć cło i VAT.

 

 

Pierwsze wrażenia

 

front.jpgfocuser.jpg

 

Teleskop dotarł do mnie na początku grudnia. Do jakości wykonania nie mam żadnych zastrzeżeń. Wszystko wygląda solidnie. Wyciąg (2" z redukcją na 1.25" z clamping ringami i przekładnią 1x10) jest lepszy niż ten w moim refraktorze (William Optics) i z powodzeniem radzi sobie z obciążeniem na poziomie 3 kg. Jego zakres pracy to ok. 5 cm. Teleskop ponadto jest wyposażony w dwa dovetaile (jeden w standarcie Losmandy, drugi w standardzie Vixena) zamocowane po przeciwległych stronach tuby. Dodatkowo otrzymamy trzy "przedłużki" 2x1" i 1x2", które w razie potrzeby montuje się pomiędzy teleskopem a wyciągiem. Teleskop ma zamocowaną podstawkę dla szukacza (w standardzie Synta/Orion).

 

 

Drugie wrażenie

 

Teleskop nie posiada uchwytu do przenoszenia. W związku z tym usadowienie go na montażu (szczególnie w siodle Losmandy) wymaga precyzji i uwagi. Na własne potrzeby zrobilem sobie uchwyt z trzech (żółtych) sznurków przeciągniętych pod górnym dovtailem.

 

IMG_5994.jpg

 

Spory backfocus powoduje, ze środek cięzkości wypada gdzieś w płaszczyżnie lustra głównego, a moj setup wcale do najcięższych nie należy. Zeby przesunąć srodek ciężkości do przodu należy zamontować dodatkowe przeciwwagi (widoczne na zdjęciach pod przednią częścią teleskopu) co niestety podnosi cięzar zestawu i wymagania dla montażu. W moim przypadku, komplet zakładany na montaż ważył około 12.3 kg.

 

all.JPGfirst side.JPGsecond side.JPG

 

Standardowa, jedna śrubka do mocuwania akcesoriów nie gwarantuje powtarzalnego ułożenia kamery. Z tego powodu w Astrokraku dorobiłem drugi "punkt" dociskający kamerkę.

 

IMG_5996.jpg

 

 

Kolimacja

 

Teleskopy zwierciadlane do poprawnego działania wymagają dobrej kolimacji. W przypadku zaawansowanych (i drogich) teleskopów RC regulować możemy niemal wszystko. Tutaj jest to nieco ograniczone. Po pierwsze lustro główne jest zamocowane "na stałe". Nie ma więc możliwości (bez większych ingerencji w konstrukcję teleskopu) regulacji jego płaszczyzny oraz odległości od lustra wtórnego. Możemy natomiast regulować oś wyciągu oraz standardowo oś lustra wtórnego. W internecie można znaleźć trochę materiałów nt. procedur kolimacji. Mnie osobiście najbardziej przekonała następująca:

- najpierw ustawiamy oś wyciągu, tak aby cela lustra wtórnego była "na środku". Do tego używamy kolimatora typu "pudełko po filmie 35mm"

- ustawiamy lustro wtórne za pomocą kolimatora holograficznego, tak aby jego "cień" znajdował się na środku generowanego wzoru.

Na zakończenie standardowa kolimacja na gwiazdach (tutaj regulowałem wyłącznie lustrem wtórnym). Uzyskany przeze mnie efekt w "oczach" CCDInspectora wygląda następująco:

 

rc.JPG

 

Wartosci FWHM są podane przy skali 1px = 1.26" sa dosyc duze. Analizie poddałem średnią z ok. czterdziestu dwuminotowych klatek. Co ciekawe zmierzyłem inne zdjęcia, które zrobiłem przy zdecydowanie gorszej kolimacji i wyniki FWHM byly lepsze (2.5" - 3.5"). Tak więc byćmoże ten wynik to kwestia seeingu i/lub ostrości. Muszę też sprobować kolimacji przy użyciu CCDInspectora.

Generalnie chętnie wysłucham wszelkich wskazówek odnośnie kolimacji i wartości FWHM do której powinienem dojść.

 

 

Podsumowanie

 

Na razie jestem na etapie oswajania tego teleskopu. Zima to średnio komfortowa pora roku na testy. Wkrótce ma być dostępny reduktor/flattener o krotności 0.75. Pewnie dopiero z nim teleskop pokaże pełnię swoich możliwości. Dodatkowo zauważyłem, że 12.5 kg z ogniskową 1600 mm to sporo, nawet dla EM-200.

W związku z tym zamiast klasycznego podsumowania przedstawiam zdjęcia, ktore do tej pory udało mi się zrobić. We wszystkich wypadkach obróbka opierała się głównie na krzywych i ew. lekkim odszumianiu. Nie używałem warstw ani wyostrzania gwiazd.

 

hh.jpg

Pierwszy obiekt, aczkolwiek materiał zbierany przez kilka nocy i mocno przefiltrowany, więc trudno to nazwać klasycznym pierwszym światłem.

 

abel779.jpg

Abel 779 - właśnie do takich celów mam zamiar używać tego teleskopu.

 

ngc2683.jpg

NGC2683 - poprawiona kolimacja i ... gorsze FWHM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ożesz! Myślałem o takim rozwiązaniu, ale zabrakło odwagi. Jesteś pierwszy!

 

Zobacz tu: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1877_GSO-8--f-8-RC---Ritchey-Chr-tien-203-1624.html

Są tam akcesoria, m.in. reduktor 0,75

 

Gratuluję!

 

Edit1:

A, i chyba nową kamerką się nie pochwaliliśmy?

 

Edit2:

Jak wychodzi porównanie USA+cło do ceny z w/w linku?

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pozytywny feedback.

1250 Euro niezla cena, choc bez dovetaila Losmandy. W czasie gdy ja zamawialem teleskop cena w Europie byla gorsza. Co do pixela i ogniskowej to niestety nie jest tak dobrze. Pokazane przeze mnie zdjecia sa w biningu 2x2.

Odnosnie kolimacji to czytalem tekst z linku od riklaunima, ale go nie zrozumialem. Moze za drugim razem bedzie lepiej. A kamerka... coz, Patryk juz o niej wszystko napisal ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sobie przypomniałem:

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_77&products_id=468 "...a teleskop Ritchey-Chrétiena f/8 w system o światłosile f/5"

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_77&products_id=329 "...a teleskop Ritchey-Chrétiena f/8 w system o światłosile f/2,64."

Ciekawe czy to ma rację bytu? Jakby działało, to by było całkiem nieźle!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sobie przypomniałem:

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_77&products_id=468 "...a teleskop Ritchey-Chrétiena f/8 w system o światłosile f/5"

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_77&products_id=329 "...a teleskop Ritchey-Chrétiena f/8 w system o światłosile f/2,64."

Ciekawe czy to ma rację bytu? Jakby działało, to by było całkiem nieźle!

 

Są też 0.5x reduktory w 2" i 1,25" oprawach filtrowych (Atik, Antares, AE i inni). Przy reduktorze 0.33 miałbyś 17.62mm okręg bez winiety i 12cm mniej backfocusa :)kalkulator. Głównie pod małe kamerki.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał - gratulacje. Ostatnio nawet zastanawiałem się, kto w PL pójdzie ścieżką chińskich RC, jako alternatywy do drogich, markowych telepów. Jak dopracujesz kolimację, to będzie naprawdę super. To co ja widzę, to na pewno problem osiowości. Coś się tam gnie, bo układ "komy" jest nieharmonijny - że tak to nazwę.

 

Fajny zestaw złożyłeś.

 

PS. Mój po prawie roku przebojów wreszcie wczoraj przyjechał. Zdążyłem zamontować zestaw na montażu, ale okazji na pierwsze światło nie było (chmury). Niestety, Orion jak zwykle musiał zrobić "po swojemu", więc coś czuję, że dalej będę miał problem. Ale nie zapeszam - okaże się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie doczytałem się że w AT8IN bafle są plastikowymi wkładkami trzymającymi się na tarciu (link do CN patrz posty: #3230075 - 07/21/09 10:38 AM oraz #3247054 - 07/30/09 03:45 PM ). Jak to jest w tym RC?

Nie powodują obsypywania się farby, nie przemieszczają się (jak w linku powyżej)?

Jeśli są plastikowe, to czy nie lśnią?

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na dedykowany 0.75 i jego recenzje na zagranicznych forach. Z drugiej strony chip w mojej kamerce tez nie jest jakiś gigantycznie duży, więc nie ukrywam, że liczę na to iż będę mógł działać również bez reduktora/flattenera. Ponoć całkiem dobrze działa reduktor TV 0.8 do refraktorów o ogniskowej 600-900mm. Z tymi dedykowanymi do SCT raczej nie będę eksperymentował. Z czasów, gdy miałem SCT wiem, ze reduktor f/6.3 może wyraźnie winietować (co dla mnie jest dosyć istotne, gdyż używam OAG'a), f/3.3 to nadaje się do chipów o rozmiarze takim, jakie były w DSI I.

 

Generalnie kompletując zestaw nastawiałem się, że dla RC będę ustawiał bin 2x2. Bin 1x1 zostawiam dla refraktorka 80/480 i ewentualnie na jakiś super seeing z RC. Dopóki z FWHM nie zejdę wyraźnie poniżej 2px (licząc w bin 2x2), to chyba nie ma sensu robić zdjęć w bin 1x1. Co ciekawe, sporo ludzi na świecie ma już właśnie taki zestaw, tzn. AT8RC i kamerkę z chipem KAF-8300, a jakoś nigdzie nie widziałem, żeby ktoś zaprezentował fajne zdjęcie w pełnej rozdzielczości z bin 1x1.

 

Powiem szczerze, ze myślałem też nad Newtonem (np. AT8IN, o którym pisze tutaj Pytajnik), ale mam w pamięci narzekania na Soligora 200/800 - a to przecież ten sam producent, te same parametry optyczne i tez niepokojąco niska cena ;). Z kolei sprawdzone i dedykowane do astrofotografii Newtony (ASA, Orion UK) są dosyć drogie, a też nie uchodzą za instrumenty typu "plug'n play".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Powiem szczerze, ze myślałem też nad Newtonem (np. AT8IN, o którym pisze tutaj Pytajnik), ale mam w pamięci narzekania na Soligora 200/800 - a to przecież ten sam producent, te same parametry optyczne i tez niepokojąco niska cena ;). Z kolei sprawdzone i dedykowane do astrofotografii Newtony (ASA, Orion UK) są dosyć drogie, a też nie uchodzą za instrumenty typu "plug'n play".

Z tym MT800 to nie jest tak że nie działa. Chodzi raczej o to że bardzo ważna jest w nim kolimacja, a obszar ostrości to pojedyncze mikrometry, korektor komy jest konieczny, wyciąg firmowy (w starszym modelu) słaby. Jak się go zapuści, to obrazy gwiazdek maję wygryzienia, są niesymetryczne i/lub podówjne spajki, są trójkątami albo elipsami, ... Ale jak jest zadbany, to odpłaca.

Tak czy siak życzę Ci żeby RC mogło pokazać klasę i rozgryzalo szczególiki na zdjęciach.

Szkoda że nie będziesz na zlocie, byśmy sfocili to samo i porównali. Jestem bardzo ciekaw takiego eksperymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to zdjecie zostalo wykonane w bin 1x1 ale podobnym zestawem, a wiec RC8 (GSO),QHY9 (KAF8300)plus Astro-Tech flattener.Calkiem spore mozliwosci kryja sie w tym zestawie. Link do zdjecia: http://members.iinet.net.au/~dahn/gallery/nebula/ic2948/IC2948-v1-1652x1216.jpg

A najbardziej zadziwil mnie fakt ze zestaw ten posadzony jest na EQ6.

Edytowane przez Tomasz_Habaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.