Skocz do zawartości

Obserwacje samolotów


Rekomendowane odpowiedzi

Flightradar drastycznie poprawił aktualizację położenia samolotów. Nie ma już takich skoków po kilka a nawet kilkanaście km tylko odbywa się to całkowicie płynnie ! Dopiero teraz widać różnicę w prędkościach z jakimi poruszają się różne maszyny. Szczerze polecam znaleźć jakikolwiek samolot znajdujący się nad jakimś miastem i powiększyć mapę maksymalnie do widoku ulicy! Można zwariować ! :icon_razz:

 

(można kliknąć u góry po lewej nad zdjęciem samolotu "Follow aircraft" to mapa sama się będzie przesuwać - jak złapałem jakiegoś 747 który na przelotowej leciał ponad 900km/h to mi się mapy nie nadążały ładować :Loveit: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No...Funkcja robi wrażenie.Mieszkam w Białymstoku.Blisko miasta są korytarze powietrzne ( samoloty z Tokyo,Pekinu,Moskwy,Frankfurtu,helsinek,Pragi itp).I często używam tego radaru.Z miejsca obserwacji udaje mi się zaobserwować często samolot lecący już nad Warszawą,najdalej Łodzią.Ale tu już potrzebna jest lornetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale Ja nadal zauważam spore błędy w pozycji samolotów na tym flightradar24. Za oknem prezentuje się to zupełnie inaczej. Widzę że samolot leci daleko a radar podaje że blisko i na odwrót. Ogólnie się zgadza w 3/4 z obserwacjami, ale są właśnie wyjątki, które nie pozwalają wogóle zidentyfikowac samolotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale Ja nadal zauważam spore błędy w pozycji samolotów na tym flightradar24. Za oknem prezentuje się to zupełnie inaczej. Widzę że samolot leci daleko a radar podaje że blisko i na odwrót. Ogólnie się zgadza w 3/4 z obserwacjami, ale są właśnie wyjątki, które nie pozwalają wogóle zidentyfikowac samolotów.

 

Radar pokazuje dobrze. Być może błędy u Ciebie wynikają z tego że nie ma w pobliżu żadnego radaru ADS-B. Od momentu uruchomienia takowego koło EPKT dokładność w mojej okolicy wynosi 100%. Oczywiście jeśli samolot nie posiada nadajnika ADS-B to FR go nie pokaże, ale od 2014 roku wszystkie samoloty mają mieć takie nadajniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radar pokazuje dobrze. Być może błędy u Ciebie wynikają z tego że nie ma w pobliżu żadnego radaru ADS-B. Od momentu uruchomienia takowego koło EPKT dokładność w mojej okolicy wynosi 100%. Oczywiście jeśli samolot nie posiada nadajnika ADS-B to FR go nie pokaże, ale od 2014 roku wszystkie samoloty mają mieć takie nadajniki.

Potwierdzam. Jeśli samolot przelatuje mi właśnie nad domem w drodze na Pyrzowice to po maksymalnie 15-20 w sekundach pojawia się w tym miejscu na FR. Dokładność niemal perfekcyjna. Błędy wynikają zwykle z niewiedzy obserwatora bo samolotów w powietrzu jest tak dużo że często po prostu mylimy maszyny na FR. Ostatni się zdziwiłem bo myślałem że obserwuję lot w pobliskim korytarzu a kiedy się zbliżył okazło się że to był zupełnie inny samolot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Ku odświeżeniu tematu, kilka moich fotek z wczoraj i dzisiaj. Ścieżka UL981.

 

Żeby nie marnować miejsca. Model, jego reg, linie, kierunek - wszystko jest opisane na zdjęciach ;)

 

post-21236-0-18994200-1328880446_thumb.jpg

 

post-21236-0-94114400-1328880696_thumb.jpg

 

post-21236-0-73466500-1328880812_thumb.jpg

 

W miarę możliwości czasu i chęci, będę starał się dodawać coś nowego. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na UL981 potwierdzam. Dzisiaj nawet tak pomiędzy 10.30 a 11.30 szły 2x Aribus A380 Emirates. Próbowałem nawet je sfotografować ale poszły pod Słońce i zerowa widoczność ;/. Tak nawiasem tego Twojego Etihadka też złapałem. ;)

Edytowane przez RKan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często. To najbardziej ruchliwy korytarz nad Polską, samoloty latają tam w obie strony.

 

Nie tak jak u mnie, gdzie duże maszyny lecą z Azji do Europy lub Stanów, a wracają gdzieś na pd. Czechami i dalej nad Węgrami. Rzadko zdarza się, taka sytuacja jak w postaci tego 747 z KLM. KLM lata też tą trasą gdzieś ok.22, trzy samoloty po sobie lecą tamtędy do SE Azji, a powroty są gdzieś koło 3-4rano. Również czasem się zdarza, że samoloty lecą inną trasą - jakieś 200km na południe, albo 100km na północ od tego korytarza.

 

Nade mną jest też ruchliwy korytarz UP139 ale większość maszyn która tamtędy lata to małe samoloty, większe latają tylko do Korei, Japonii i Chin. Ale często latają tam prywatne samoloty rosyjskich bogaczy - Cessny, Gulfstreamy, Canadairy. Kiedyś było sporo Tu-154, teraz latają tylko TU-204 i 214. Może niedługo pojawi się też Suchoj Superjet.

Czasami latają też transportowce - Ił-76 i Ił-96, raz był nawet ił-62. Bardzo żałuję, że nie udało mi się go sfotografować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zapomnę, jak rok temu podczas zimowej obserwacji teleskopem (23:00) usłyszałem lecący na wysokości może 2km(?) czarny lub ciemny (wojskowy?) 4 silnikowy samolot odrzutowy. Nie miał żadnych świateł pozycyjnych i tylko lekka poświata księżyca i wprawione w ciemności oko umożliwiało oddzielenie go od czarnego tła nieba oraz wydobycie ogólnych szczegółów takich jak gondole silników czy stateczniki. Byłem przekonany, że widzę charakterystyczny talerz radarowy, ale egipskie ciemności nie pozwalały się upewnić. . Wielkość kątowa całej maszyny to około 1,5 księżyca.

Nie mniej jednak ryk silników był ogłuszający, jak grom :). Maksymalnie upiorna sceneria to była, mówię Wam :szczerbaty:

Zadzwoniłem do znajomego mieszkającego na trasie przelotu. Też go słyszał ale nie zdołał dojrzeć na tle nieba.

Najlepsze jest to, że mieszkam chyba ze 100km od jakiegokolwiek znanego mi lotniska i taka wysokość przelotowa nie jest raczej normalna.

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.