Skocz do zawartości

Czy istnieje Bóg?


Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie! wiara zależy od wiarygodności źródła. Zaufanie oparte na doświadczeniu. Tym rózni sie od naiwności. Jeżeli ktoś Cie 1000 razy nie okradł i nie okłamał. Masz podstawę wierzyć, że tego nie zrobi. A jest to wiara tylko dlatego, że zdarzenie nr 1001 jeszcze nie nastąpiło. Więc jest to tylko twoje przekonanie co do zdarzenia przyszłego. Ale podstawa JEST.

 

Prawo precedensu.

 

Jezeli ktoś mówi "w lesie był niedźwiedź olbrzym" i zobaczymy, że w lesie jest pas zmiażdżonych krzaków 3m szeroki i 500m długi. To zaczynasz wierzyć, że on tu naprawe był, bo masz dowód. I tylko od wiarygodności źródła zależy czy nie będziesz wątpił czy to np niebyła straż pożarna.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy chcesz policzyć GDZIE DOKŁADNIE znajduje się elektron "krążący wokół atomu" - okaże się że jakikolwiek punkt wybierzesz to z prawdopodobieństwem bliskim jedności elektronu tam nie ma. A równocześnie "jest wszędzie" w obszarze swojego orbitala. Czyli - jak to ująłeś - z matematycznego punktu widzenia to tego elektronu nigdzie nie ma... a równocześnie jest wszędzie. Boska cząstka, czy co?

Prawdopodobieństwo trafienia szóstki w totka też jest właściwie równe zero. Zarówno dla mnie (czasem gram) jak i dla tego gracza który właśnie w sobotę wygrał.

 

Sprubóje to przybliżyć. Rachunek prawdopodobieństwa z jakim można wygrać w totka jest bardzo mały, natomiast powstanie Ziemii (tychrze warunków, i życia inteligentego) jest o wiele, wiele mniej prawdopodobne. W totka gra jakieś (nie wiem dokładnie), ale pewnie z kilkaset tysięcy ludzi, każdy z nich ma więcej niż jedno losowanie, tym samym jest tych zakładów kilka, albo nawet kilkanaście milionów. A jak było z Ziemią i życiem. Czy miało to wiele podejść czy tylko jedno? Przecież to wszystko powstało od razu, za pierwszym podejściem. Można by sie pobawić w wyliczenie tego, wtedy dokładnie będziemy widzieć jakie to gigantyczne liczby.

 

P.S. Wiedziałem, że ktoś poda przykład totka. Ale róznice są tu mega kolosalne.

Edytowane przez Sibo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w tym problem. Można by powiedzieć, że planet wielkości ziemi z taką atmosferą i ze średnią temp rzędu 20°C we wszechświecie jest dostatecznie dużo żeby zadziałało prawdopodobieństwo, że procesy tworzące życie przyebiegły akurat na naszej planecie w całości i do "końca". Problem w tym, że tych procesów niema :) oraz nie istnieje formuła warunków w których mogłyby one wogóle przebiegać. Zabawa z tlenem jest awykonalna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, zwierzęta wszystko "rozpatrują" w kategoriach korzyści i straty. Ten śmieszny przykład z wiewiórką tyczył się tego, co ja sobie o tym myślałem, a nie co uważała wiewióra.

 

no to jak zinterpretujesz niedawne info z chin, że pies włóczęga znalazł świerzo urodzone na polu dziecko w jakiejś szmacie, zawlókł je (min. przez ogrodzenie kolczaste) pod zabudowania ludzkie i sobie poszedł? :rolleyes:

 

jakaś predefinicja zachowań słusznych normalnie. :blink::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak było z Ziemią i życiem. Czy miało to wiele podejść czy tylko jedno? Przecież to wszystko powstało od razu, za pierwszym podejściem.

Niekoniecznie. Nie można wykluczyć, że życie na Ziemi powstawało wielokrotnie, po czym było niszczone przez niekorzystne warunki. Ziemia była kiedyś bardzo niegościnnym miejscem. Mówimy o okresie rzędu 3.5-4mld lat temu. Oczywiście nie da się tego teraz potwierdzić, ani zaprzeczyć, ale jest taka możliwość.

 

Oj Panowie, naprawdę nie doceniacie życia :rolleyes: Ono potrafi się dostosować do egzystencji w temperaturach rzędu 200*C jak i grubo poniżej zera, w litych skałach pod lodem Antarktyki. Pewne bakterie potrafią przetrwać nawet kilka lat w próżni wystawione na zabójcze promieniowanie. A wy twierdzicie nie wiadomo na jakiej podstawie, że powstanie życia jest nieskończenie mało prawdopodobne. To, że jeszcze nikomu nie udało się stworzyć bakterii beztlenowych mieszając zupę w garnku to jeszcze nie znaczy, że to nie jest możliwe. Może po prostu miał za mały garnek i za krótko mieszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak zinterpretujesz niedawne info z chin, że pies włóczęga znalazł świerzo urodzone na polu dziecko w jakiejś szmacie, zawlókł je (min. przez ogrodzenie kolczaste) pod zabudowania ludzkie i sobie poszedł?  :rolleyes:

 

jakaś predefinicja zachowań słusznych normalnie. :blink:  :szczerbaty:

Może niech się kynolodzy wypowiedzą. Oczywiście chwała czworonogowi, chociaż szkoda, że nie wszyscy jego pobratymcy wykazują takie pozytywne odruchy względem dzieci :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetrwanie to nie powstanie.

nie sądze żeby 3bitowe 21stanowe komputery miał ta własność, że powstaja same ;)

 

ps. ponoć w kamerze, która z jedną załogą poleciała na księżyc została bakteria, która wznowiła funkcje życiowe, kiedy wróciła z następna załogą na ziemię. :szczerbaty:

 

a problem z oznaczeniem życia na marsie polega na tym jak go tam przypadkiem samemu nie zawieść :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie zaprzeczycie ,ze w kazdym z nas jest cząstka Boga . Np. 30 md ludzi to 30 md cząstek Boga . Gdyby wspólnie potrafili myśleć i działać to ... .

Zaczynamy się jednoczyć poprzez komunikację . I ?

:banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żonglowanie cytatami jest bardzo interesującym zajęciem.

Pamiętam, jak za pierwszej Solidarności na Placu Litewskim stała tablica, gdzie truteń Gucio posługiwał się cytatami z Lenina dla ośmieszenia ustroju :)

Cygnus, zawsze znajdzie sie ktoś mądrzejszy kogo warto cytować, nie sądzę byś był ponad wszystkimi. Nie tacy mędrcy cytowali innych mędrców i wcale chwały im przez to nie ubyło, wręcz przeciwnie, świadczyło to o uznaniu dla innych. Ja tam sobie chwalę jak mnie uważają za frajera z powodu wiary, bo choć to wstydliwe u ludzi ale chwalebne u Boga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na serio . Jak dusza jest z początku wydzieloną cząstką Boga to można założyć ich stałą ilość we wszechświecie , ewentualnie malejącą z powodu uzyskania wyższych stanów duchowych . To świadczyło by o renkarnacji .

bóg jako pozaczasowy nie może ingerować bezpośrednio tak samo nie może tworzyć nowych dusz . W swoim czasietzw. ZERO zrobił wszystko .

Skoro nadal na ziemi są dusze to skąś się biorą . Może z innych światów ? Na podstawie moich obserwacji , poznania samego siebie dodaję renkarnację jako coś oczywistego .

Oczekiwanie ,że po śmierci i po Sądzie Ostatecznym fizycznie jako te same co za życia atomy odrodzimy sie spowoduje powstanie syjamskich ciał wielomilionowych . To z czego się skladam wielokrotnie było w innym ludzkim organiźmie .

Jakoś nikt nie odpowiedział czy chodzenie do kościoła gdzie są figurki , malowidła przedstawiające Jezusa , aniołów i innych symboli wiary zakazanych w bibli jest

miłe Bogu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duszę ludzie mają . Jak się urodzą to już są jej świadomi bardziej odwrotnie , jej świadomość jest tym co odbieramy jako JA i jest maszą świadomością . każdy z nas jest inny w zachowaniu , charakterze , odbiorze świata . Niemowlaki nawet bliźniaki jednojajowew sa różne . Przy założeniu śmiertelności duszy nowopowstała była by czysta jedna drugiej podobna a bliżniaków jednojajowych identyczna .

Pewniejszym choć nieakceptowanym w chrześcijaństwie jest ,że zwierzeta też mają duszę . Tak samo jak ludzie rodzą się o różne . Nie ma w nich jak wciska sie nam tylko genetycznych instynktownych zachowań . Bo nim nabiorą doświadczenia musiały by być bardzo podobne dla danego miotu .

Po prostu wywyższamy się .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig w twoich wszystkich wywodach bardzo śmiało porzedstawiasz swoje tezy. Ale nie zastanawia Cię, że nie przedstawiasz żadnej ścieżki dowodowej? Nawet szkicu? Wiem, że wolno Ci to robić ale tak podane to jest raczej scenariusz sensacyjnego filmu SF niż cokolwiek związane z rzeczywistością. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig w twoich wszystkich wywodach bardzo śmiało porzedstawiasz swoje tezy. Ale nie zastanawia Cię, że nie przedstawiasz żadnej ścieżki dowodowej? Nawet szkicu? Wiem, że wolno Ci to robić ale tak podane to jest raczej scenariusz sensacyjnego filmu SF niż cokolwiek związane z rzeczywistością.  :rolleyes:

 

W tym temacie to każdy z nas snuje fantazje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco zmieniając temat: jak spojrzymy na kwestię Boga i ludzkości, kiedy okaże się, że istnieje jakaś inna cywilizacja? Czy to może mieć wpływ na nasz punkt widzenia?

Wiara w inne cywilizacje pochodzi od ateistów, oni w ten sposób zapełniają sobie pustke po Bogu, więc zdecyduj sie jakiej idei chcesz sie trzymać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje jeszcze jedno świadectwo, bo nie chcę go wypaczyć parafrazując oryginalna wypowiedź Piotra apstoła z jego pierwszego listu, rozd.2, wiersz od 6-8.

:"Dlatego to powiedziane jest w Pismie (Izaj.28,16): Oto kłade na Syonie kamień węgielny wybrany, kosztowny. A kto weń wierzy, nie zawiedzie się. Dla was, którzy wierzycie, jest on rzeczą cenną, dla niwierzących zaś kamień ten, którym wzgardzili budowniczowie, pozostał kamieniem węgielnym. Ale też kamieniem o ktory sie potkną i skałą zgorszenia; ci, którzy nie wierzą Słowu, potykaja się oń, na co zresztą sa przeznaczeni." Warto to porównać z tekstem Ewangeli wg. Mateusza:21,33-46.

Potykaja się na Chrystusie zarówno Żydzi jak i pozostali wyznawcy bóstw rozmaitych, z wyznawcami nowych religi, jakimi są dla wielu teorie naukowe.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiara w inne cywilizacje pochodzi  od ateistów,  oni w ten sposób zapełniają sobie pustke po Bogu, więc zdecyduj sie jakiej idei chcesz sie trzymać.

 

Po pierwsze byłem ciekaw Waszego zdania, a po wtóre nauka kościoła nie wyklucza istnienia obcych cywiliazcji, podobnie jak zresztą i Biblia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duszę ludzie mają . Jak się urodzą to już są jej świadomi bardziej odwrotnie , jej świadomość jest tym co odbieramy jako JA i jest maszą świadomością . każdy z nas jest inny w zachowaniu , charakterze , odbiorze świata . Niemowlaki nawet bliźniaki jednojajowew sa różne . Przy założeniu śmiertelności duszy nowopowstała była by czysta jedna drugiej podobna a bliżniaków jednojajowych identyczna .

Pewniejszym choć nieakceptowanym w chrześcijaństwie jest ,że zwierzeta też mają duszę . Tak samo jak ludzie rodzą się o różne . Nie ma w nich  jak wciska sie nam tylko genetycznych instynktownych zachowań . Bo nim nabiorą doświadczenia musiały by być bardzo podobne dla danego miotu .

Po prostu wywyższamy się .

 

Na czym budowany był te post? Na fantazji, czy na jakiś dowodach, bo ja ich tu nie widzę. Moje opierają się o Biblię.

 

Kaznodziei

5 Boć ci, co żyją, wiedzą, że umrzeć mają; ale umarli o niczem nie wiedzą, i nie mają więcej żadnej zapłaty, gdyż w zapamiętanie przyszła pamiątka ich. 6 Owszem i miłość ich, i zazdrość ich i nienawiść ich już zginęła, a nie mają więcej działu na wieki we wszystkiem, co się dzieje pod słońcem.

10 Wszystko, co twoja ręka ma sposobność zrobić, rób całą swą mocą, bo nie ma pracy ani snucia planów, ani poznania, ani mądrości w Szeolu — w miejscu, do którego idziesz.

 

Hades (po grecku) odpowiednik hebrajskiego szeolu, po naszemu piekło.

 

Rodzaju 2

7 Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą.

19 A gdy stworzył Pan Bóg z ziemi wszelki zwierz polny, i wszelkie ptactwo niebieskie, tedy je przywiódł do Adama, aby obaczył jakoby je nazwać miał; a jakoby nazwał Adam każdą duszę żywiącą, tak aby było imię jej.

 

 

Rodzaju 1

24 Rzekł też Bóg: Niech wyda ziemia duszę żywiącą według rodzaju swego; bydło i płaz, i zwierz ziemski, według rodzaju swego; i stało się tak.

 

Zarówno człowiek jak i zwierzę nazwane są duszami.

Rzodzaju 9

12 Tedy rzekł Bóg: To jest znak przymierza, który Ja dawam między mną i między wami, i między każdą duszą żywiącą, która jest z wami, w rodzaje wieczne.

 

Wyjścia 1

5 I wszystkich dusz, które wyszły z bioder Jakuba, było siedemdziesiąt dusz, lecz Józef był już w Egipcie.

Psalm 7

2 By snać duszy mojej nie porwał jako lew, a nie rozszarpał, gdyby nie było, ktoby ją wybawił.

 

Psalm 22

29 Wszyscy bogaci ziemi będą jeść, i upadać przed nim, przed oblicznością jego kłaniać się będą wszyscy zstępujący w proch, i którzy duszy swej żywo zachować nie mogą.

 

Ezechiela 18

4 Oto dusze wszystkie moje są, jako dusza ojcowska tak i dusza synowska moje są; dusza, która grzeszy, ta umrze.

 

Czyli dusza po śmierci umiera, bo nią jest człowiek jaki i każde zwierzę.

Psalm 146

3 Nie ufajcie w książętach, ani w żadnym synu ludzkim, w którym nie masz wybawienia. 4 Wynijdzie duch jego, i nawróci się do ziemi swojej; w onże dzień zginą wszystkie myśli jego.

 

Skoro dusz ludzka istnieje po śmieri to dlaczego myśli przestają isnieć. Takich przykładów można mnożyć. Zresztą jedną z podstawowych nauk Pisma Świętego, jest nauka o zmartwychwstaniu. Czyli przwrócenia ciała do życia na Ziemii, więc pytam się. Po co nam dusza nieśmiertelna.

 

Dopiero Orygenes (zm. ok. 254r.) oraz św. Augustyn (354-430 r.) uznali, ze dusza jest substancją duchową i stworzyli jej koncepcję filozoficzną. Byli oni pod wpływem neoplatonizmu — tak napisano w New Catholic Encyklopedia,1967,t 13 str.452-454.

 

Nieśmiertelność duszy jest pojęciem greckim, powstałym w starożytnych kultach i rozwiniętym przez filozofa Platona (Presbyterian Life z 1 maja 1970, str.35)

 

„Fedeon” Platona str. 381-464. Znajdziemy tam platońskie koncepcje o nieśmiertelnej duszy, ale i Platon wzorował się na innych, m.in. na kapłanach babilońskich. (M.Jastrow jun., The Religion of babylonia and Assyria, str.556)

 

Cytowałem z Bibli Gdańskiej

 

Pozdrawiam i rzyczę miłych przemyśleń z Pismem Świętym

 

 

 

 

:D

Edytowane przez Sibo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze byłem ciekaw Waszego zdania, a po wtóre nauka kościoła nie wyklucza istnienia obcych cywiliazcji, podobnie jak zresztą i Biblia.

Biblia nic konkretnego na temat innych cywilizacja jak nasza nie mówi, są to tylko domysły na postawie kilku zdań. Zresztą w kontekscie Genesis taka planeta jak nasza, jest tylko jedna. "Moce i władze niebieskie" o jakich skąpo na kartach Biblii, dotyczą istot duchowych z otoczenia Boga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje jeszcze jedno świadectwo, bo nie chcę go wypaczyć parafrazując oryginalna wypowiedź Piotra apstoła z jego pierwszego listu, rozd.2, wiersz od 6-8.

:"Dlatego to powiedziane jest w Pismie (Izaj.28,16): Oto kłade na Syonie kamień węgielny wybrany, kosztowny. A kto weń wierzy, nie zawiedzie się. Dla was, którzy wierzycie, jest on rzeczą cenną, dla niwierzących zaś kamień ten, którym wzgardzili budowniczowie, pozostał kamieniem węgielnym. Ale też kamieniem o ktory sie potkną i skałą zgorszenia; ci, którzy nie wierzą Słowu, potykaja się oń, na co zresztą sa przeznaczeni." Warto to porównać z tekstem Ewangeli wg. Mateusza:21,33-46.

Potykaja się na Chrystusie zarówno Żydzi jak i pozostali wyznawcy bóstw rozmaitych, z wyznawcami nowych religi, jakimi są dla wielu teorie naukowe.

Do tego co powyżej warto dołożyć jeszcze kilka zdań z drugiego listu apostoła Piotra 1,16-18.:"Gdyż oznajmiliśmy wam moc i powtórne przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa, nie opierając się na zręcznie zmyślonych baśniach, lecz jako naoczni świadkowie jego wielkości. Wziął On bowiem o d Boga Ojca cześć i chwałę, gdy taki go doszedł głos od Majestatu chwały: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem. A my, będąc z nim na swiętej górze, usłyszeliśmy ten głos, ktory pochodził z nieba." Z tym koresponduje opis tego zdarzenia z ewangelii Mateusza: 17,1-13.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym budowany był te post? Na fantazji, czy na jakiś dowodach, bo ja ich tu nie widzę. Moje opierają się o Biblię.

 

Pisałem na podstawie własnych doświadczeń . Ty pisałeś na podstawie Bibli . Na pewno znajdą sie tacy co też na podstawie Bibli temu co napisałeś zaprzeczą . Temu co ja też . Ślepemu nie opiszesz kolorów tak samo Tobie nie jestem w stanie opisać istnienia duszy . Tak jak istnieją tzw. anioły , i te upadle tak samo istnieje nieśmiertelna dusza . Nieśmiertelni mieliby zajmować się czyms czego nie ma w skali ich czasu istnienia ?

:Boink: Naiwna wiara , posązki ,skrzydła itd zniszczyła w ludziach wewnętrzne poczucie istnienia nieśmiertelności . Sam tego nie dostrzeżesz bo inaczej odbierasz świat . Tak współcześnie i w/g czyiś dogmatów .

Powyżej napisano o wegielnym kamieniu . W różny sposób można to interpretować . Zauważ ,że ten kamień to symbol i podobnych porównań czy przetworzenia i opisania tego czego było się świadkiem , lub słyszało jest wiecej . Tak to nazwano aby było zrozumiale dla tego co pisał i innych . Ostra interpretacja bez uwzględnienia kto opisywał i całokształtu opisywanych zdarzeń wprowadza w błąd . Nie daj się ograniczyć czyjąś interpretacją . A co z ta cząstką Boga co jest w nas . Umiera ? Czy to nie jest zapomniana dusza ?

Co do fantazjowania . Teraz dopiero rozumiem postawę Lemarca . W chlodny ,rzeczowy sposób przedstawia swoją wiedzę , uzupełnia cytaty tak aby były bardziej zrozumiałe . Można też wybiurczo , tendencyjnie z emocjami jak zdarzy sie innemu pisac cytaty Bibli.

W mojej fantazji czasem mam odczucie wzajemnej relacji ze światem . I te doznania są podstawą mych tutaj wypowiedzi . Wszystko powinno funkcjonować w harmonii . Ludzie w swym aroganctwie ją zakłucają . Im większe zrozumienie tym wiecej harmonii .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.