Skocz do zawartości

Czy istnieje Bóg?


Rekomendowane odpowiedzi

Mnie również było miło. Mimo wszystkich tarć i całej różnicy poglądów uważam, że takie dyskusje są potrzebne, poszerzają horyzonty i stanowią pewną odskocznię od nie zawsze różowej codzienności. Nikt nikogo nie przekonał, ale też nie o to chodziło. Cieszę się, że udało się utrzymać odpowiedni poziom kultury i obyło się bez większych ekscesów :) Pozdrawiam i do następnego razu :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar będzie niepocieszony, że kończycie dyskusję. A dyskusja zaiste była ciekawa. Szkoda tylko, że czasami wychodzi z nas to gorsze "ja", które nie dopuszcza możliwości istnienia innej prawdy niż nasza. Każdy stara się przekonać drugą stronę do własnych racji, przedstawiając różnego rodzaju argumenty, ale tak naprawdę to większość z nas jest już "za stara", aby zmieniać swoje podejście do tak fundamentalnych zagadnień naszej egzystencji.

 

Było więc troszkę złośliwości, ale na szczęście tylko troszkę. Ja nie włączałem się w dyskusję, bo kiedyś tak uczyniłem i potem żałowałem, gdyż wymiana zdań zakończyła się mniej przyjemnie. Może więc jednak coś się zmienia i stajemy się bardziej tolerancyjni? Oby.

 

Pozdrawiam wszystkich, którzy zabrali tu głos.

Przyglądający się z boku

Robert

 

PS. A może jednak się mylę i to jeszcze nie koniec ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przytoczę słowa

Johanna Wolfgang Gethe

 

Człowiek bez wiary jest tylko półczłowiekiem

 

Ha! Wiedziałem, że nie dacie umrzeć tak ładnemu wątkowi. Zawsze znajdzie się ktoś nowy, kto jeszcze nie brał udziału w dyskusji.

 

Ponieważ nie sądzę, żeby J.W.Goethe powiedział to po polsku, poproszę o wersję oryginalną i źródło.

A dla przeciwwagi, skoro mamy już dzisiaj dzień kolorowych cytatów, proponuję słowa zasłyszane przeze mnie w jakiejś dyskusji:

"Wiara jest potrzebna człowiekowi jak rybie rower"

Nie podpisuję się pod tym, ja tylko cytuję. Niektórzy mogą wiary potrzebować bardziej, inni mniej, wszyscy zasługują na taki sam szacunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma człowieka bez wiary nawet ten, który mówi o sobie ateista, to wieży w samego siebie lub mamonę albo w jeszcze coś innego nie musi być to określane mianem Boga, człowiek nie potrafi w nic nie wierzyć. A zapewnienia,że na pewno nie wieży w nic to tylko puste słowa zakłamania samego siebie.

 

I bardzo dobrze BBwro sadzisz, że Goethe tego nie powiedział w naszym rodzinnym języku jego jest bardzo twardy a określają go niemieckim, cytatu w wersji oryginalnej nie posiadam o ile jesteś tak żywo zainteresowany orgnalnym brzmieniem to sobie musisz sam przetłumaczyć, lub gdzieś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie sądzę, żeby J.W.Goethe powiedział to po polsku, poproszę o wersję oryginalną i źródło.

 

 

 

Poprosze rowniez o wersje orginalna:)

Bo cos mi sie wierzyc nie chce ze to Gothe powiedzial.

 

O polczlowieku (halber Mensch albo Halbmensch) znam taki cytat:

"Ohne meine Kaffee morgens bin ich nur ei halber Mensch"

Cytat z ucznia czarniksieznika.

Znalazlam go szukajac cytatu Goethe o polczlowieku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa.... ciekawa dyskusja, prowadzona jednak chyba tylko żeby poćwiczyć język :).

Przecież wiadomo, że inteligencję na naszym globie zapoczątkowała obca cywilizacja, która poprzez zmiany w genach u najbardziej udanych "ówczesnych" osobnikach (być może Im podobnych) "powołała do życia" naszą rasę.....

Edytowane przez Piotr B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa.... ciekawa dyskusja, prowadzona jednak chyba tylko żeby poćwiczyć język :).

Przecież wiadomo, że inteligencję na naszym globie zapoczątkowała obca cywilizacja, która poprzez zmiany w genach u najbardziej udanych "ówczesnych" osobnikach (być może Im podobnych) "powołała do życia" naszą rasę.....

... i edukując za pomocą czarnych prostopadłościanów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się podobał prawdziwie chrześcijański umiar McArtiego. :)

 

Piotr B - obawiam się że PRAWDY WIARY nie poddają się rachunkowi prawdopodobieństwa ani racjonalnej argumentacji.

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.