Skocz do zawartości

Warsztaty Astrofotografii


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Z astrofotografią jest tak, że jak przekroczysz pewien próg, to możesz zrobić wszystko. Kwestia tylko cierpliwości i... pogody.

 

Co do warsztatów - może to nie jest głupia idea. Możemy zebrać się w jednym miejscu, załatwić wiele komputerów i zrobić takie prezentacje połączone z warsztatami. Mogę zadeklarować choćby moją salkę konferencyjną w firmie, ale pomieści max kilkanaście osób. Można zawsze też wynająć jakąś konferencyjną przytulną i zrobić takie warsztaty. Nie dla lansu, ale dla wspólnej nauki i zabawy.

 

Dla jasności - nie muszę być ich organizatorem, żeby nie było, że jesion chce się tu na gooru przylansować. Ot wspólna inicjatywa. Ja nie widzę problemu, żeby przekazać Wam cały swój warsztat.

 

Taka "impreza" będzie miała sens tylko wtedy, jeżeli (niestety) będzie określony próg wejściowy. Muszą to być osoby, które już coś potrafią, bo inaczej zmarnujemy czas na tłumaczenie podstaw, które są proste i łatwo dostępne. Mam nadzieję, że dobrze mnie zrozumiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z astrofotografią jest tak, że jak przekroczysz pewien próg, to możesz zrobić wszystko. Kwestia tylko cierpliwości i... pogody.

Taka "impreza" będzie miała sens tylko wtedy, jeżeli (niestety) będzie określony próg wejściowy. Muszą to być osoby, które już coś potrafią, bo inaczej zmarnujemy czas na tłumaczenie podstaw, które są proste i łatwo dostępne. Mam nadzieję, że dobrze mnie zrozumiecie.

 

Jeśli chodzi o mnie to rozumiem doskonale i jestem zdecydowanie ZA. Gdyby coś takiego miało się odbyć, piszę się od razu - pod warunkiem oczywiście, że koszt uczestnictwa będzie jakiś rozsądny... wiem, że "rozsądny" to dla każdego co innego będzie oznaczać, ale cena nie może być po prostu zaporowa :)

Pytanie tylko czy prelegenci się znajdą (jak rozumiem, jeden już jest) i chętni do słuchania.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty? Nie sądzę... chyba, że wynajęcie sali. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek miał dostawać jakąś gratyfikację za prelekcje. Zresztą - sądzę, że forma miałaby być totalnie luzacka, bez zadęcia. Po prostu każdy, kto ma ochotę pokazuje, jak pracuje z materiałem - od początku, do końca. Wtedy mamy realny przykład, z którego można wyciągnąć wnioski. Jak znam chłopaków, to jestem wręcz przekonany, że każdy z nich zrobi to dla nas z radością. Tego się nie obawiam i takie płyną wnioski z pierwszego rozeznania tematu.

 

Dziwi mnie tylko fakt bardzo nikłego zainteresowania po stronie odbiorców. Szczerze mówiąc, liczyłem na większy aplauz przy tym pomyśle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bardzo chętnie bym się poprzyglądał Waszej obróbce, jednak zastanawiam się Adamie, o jakich podstawach mówisz. Chodzi ci o rzeczy, typu "wiem gdzie są krzywe/levelsy/filtry i jak się nimi posługiwać itd.", czy o pracę na sporej ilości materiału z obróbką jaką np. zaprezentował JaLe na swoim tutorialu. Zakładając, że dojdzie do takiego przedsięwzięcia, nie chciałbym się wkopać bez większego doświadczenia, zająć miejsce innym i delikatnie mówiąc ośmieszyć się przed wami.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się może wypowiadać za ewentualnych organizatorów, ale "poziom" powinien być z grubsza taki, że każdy kto bawił się w astrofoto na podstawowym poziomie, pokazywał zdjęcie na forum dyskusyjnym i wie co to są krzywe, poziomy, RGB i FWHM - to w zupełności wystarczy.

I tak jak Adam mówi - fajnie by było, gdyby to było bez żadnego zadęcia. Ot, spotkanie z tym wiodącym tematem.

 

Odnośnie kosztów... jeśli prelegenci będą chcieli chwalić się wiedzą za darmo - rewelacja. Niemniej jednak, jeśli ktoś będzie chciał zrobić porządny wykład i będzie oczekiwał "wpisowego", myślę że chętni też się znajdą. Albo jeszcze inaczej: jeśli za godzinę takiej prelekcji i "pokazu" zapłacę 100zł i to oszczędzi mi później jakieś 50 godzin ślęczenia przy komputerze, testów, wynajdywania "koła na nowo" i szukania informacji w Internecie, to wydaje mi się że się opłaca. To oczywiście tylko moje zdanie i takie moje luźne przemyślenia...

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chętnie wziął bym udziałw takich warsztatach. Aktualny jednak problem progu wejściowego. Czy znajomość takich kwestii jak FWHM, warstwy, czy RGB to dość, czy jednak trzeba by znacznie więcej, by nie przeszkadzać pozostałym .

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

Dołączam do pytania! Również myślę że jestem w stanie zorganizować salkę konferencyjną na jakieś 20-30 osób z rzutnikiem internetem etc :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony również byłbym zainteresowany uczestnictwem w takich warsztatach, jeśli dojdą do skutku.  Alien7101 - ze Szczecina do Warszawy to ledwie 5h pociągiem (EIC), można pojechać i wrócić tego samego dnia.

 

Pozdrawiam

 

OK jak co to pojedziemy razem :) myślę że mój próg wejścia mi na to pozwoli :) 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko, żeście się czepnęli tego nieszczęsnego progu ;) Wiadomo o co chodzi. Zakładam, że są to osoby, które mają kamerę mono, montaż, oraz znają podstawy photoshopa. Tak, jak napisaliście wyżej, każdy kto już coś robi, a nie dopiero zrobił jedno zdjęcie i pyta, czy jest ok. Każdy, kto już doznał trudów walki zarówno ze sprzętem, jak i obróbką.

 

@Qbanos - Twój pomysł jest do zrealizowania tylko w przypadku "małych" kamer, ale przy większych - nie ma jak. Moja np. generuje parę giga w noc. Jak mam to udostępnić? ;)

 

PS. Jutro wydzielę te posty do nowego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Qbanos - Twój pomysł jest do zrealizowania tylko w przypadku "małych" kamer, ale przy większych - nie ma jak. Moja np. generuje parę giga w noc. Jak mam to udostępnić? ;)

 

 

Adam, myślałem akurat o sobie :) Twojego materiału nawet nie miałbym jak obrobić - chyba, że kupię nowy, szybki komputer :)

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zastosowalibyśmy takie kryterium: przynajmniej 3 opublikowane gdziekolwiek fotki? Na AF, AE, Astro4you?

Oczywiscie wykonane kamera mono itp. jak powyżej.

MK

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunkiem wstępu na spotkanie, jeśli nie będzie żadnych opłat, powinna być według mnie tylko i wyłącznie zwykła chęć przyjechania - tylko tyle. Każdy kto chce, ten wchodzi. Jeśli w ogóle takie coś się odbędzie :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, małe zainteresowanie, bo temat troszkę przysypało wiadomościami, wczoraj również nigdzie go nie widziałem, szybko go inne wiadomości na głównej przykryły.

 

Pomysł masz świetny, tylko trzeba określić co, gdzie i jak :) sam z miła chęcią bym zobaczył jak wygląda fachowa obróbka astrofotograficzna, chociaż moje doświadczenie mnie eliminuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłaszam się jako słuchacz, jedynie nie wiem jak termin mi się zderzy w kalendarzu, ale będę się bardzo starał zwyciężyć przeciwności! W związku z powyższym sugeruję godziny mocno popołudniowe.

Gdyby był kłopot z salą, to dajcie znać - mam pewne szanse zorganizować salę konferencujną na dość wysokim poziomie sprzętowym. To bedzie jednakowoż trudne i proszę o traktowanie tego jako opcji awaryjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.