Skocz do zawartości

Offaxis guider TS 9mm


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Tedeo większość z nich ma gwinty T2

ale np. Celestrona ma z męski T2 i żeński SCT czyli 2" są też przeróbki tych Celestronowych, wykręcone lusterko z mocowaniem guidera i dorobiona przelotka wtedy to jest albo T2/2" - gwint albo T2/2" wsuwane do wyciągu

a wymiary?

 

TSOAG25-Oeffnung.jpgTSOAG25-Seite.jpg

ten ma 31mm bacfocusa: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2751_TS-Gigant-Off-Axis-Guider-mit-60mm-Ausleuchtung---Laenge-31mm.html

ten: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p377_TS-Off-Axis-Guider---2--T2---nur-27mm-Baulaenge.html 27mm

ten: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p641_Off-Axis-Guider---nur-9mm-Baulaenge---T2-Anschluss---fuer-CCD.html 9mm

oczywiście jest cała masa innych np. monsterów Astrodona o 3 calowym przelocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli reasumując

 

taki Celestronowiec by mi podpasił chyba

on ma 36 mm

do tego dochodzi 7mm od końca kamerki do czipu ccd i wykręcany filtr kamerkowy który ma 17mm

w sumie 56 mm prawie ideał do WO FF/FR

chyba że po drodze będę musiał dorobić jakąkolwiek przelotkę

wtedy sprawa się rypła i mam już za daleko o przelotkę

 

 

oczywiście też muszę pilnować dwóch spraw o których wspomniał adam - dziękuję bardzo za rozjaśnienie sprawy

zwłaszcza z tym żeby pryzmacik nie właził w tunel światła dla ccd głównej kamery

o tym bym w zyciu nie pomyślał - a może po zakupie się wqrzał że mam super paprocha na matrycy :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony:

1. OA o grubości 9mm to jest zbawienie dla kogoś kto ma kamerke o backfocusie ok 20mm i uzywa korektora i ........ chce tam wcisnąć jeszcze koło filtrowe. Mówiąc bardziej prosto - najlepiej jak rozważycie zainwestowanie w te 9mm ze względu na przyszły setup.

2. Firma Starlight Xpress sama wpadła na to, ze koło filtrowe i OA muszą się zmieścić w tych 56mm jakie daje nam korektor wiec wymysliła zintegrowanie tych dwóch urządzeń - http://www.starlight...ilter_wheel.htm

3. Zarówno OA od TS jak i Starlighta mają małą możliwość obracania na srubach zaciskowych kamerki guidingującej wraz z OA tak by ustawić osie XY zgodnie z RA/DEC.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowy Celestron Radial Guider jest dość długi:

 

2heakaa.jpg

 

Dopiero przeróbki TS, czy Baadera są z krótszą rurką. Uwzględnij też że masz tam nos 1,25" dla guidera. To podnosi odległość kamerka-pryzmat, co wymusza wydłużenie odległości głównej kamery od OAGa (chyba że to DSLR to mniej). W TS jest złączka, która zastępuje nos 1,25" gwintem T w tych Radialach i pochodnych, o to czarne:

 

hwx3ib.jpg

 

i można wtedy guidery bez nosa wkręcać po gwintach T:

 

2qk89x4.jpg

 

:)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest cena guidowania OA razem z laptopem i kamerką?

 

Hehehe, pomijając cenę OA, to kwota pozostałych elementów może mieścić się w dość dużym przedziale cenowym np.

 

1. kamerka Philipdsa za 40,- + laptop za 100,- albo

 

2. ATik za 1850,- + laptop za 3000,- + Maxim za 1500,-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym wynalazku da sie tak ustawić kamerę guidującą żeby osie RA i DEC były prostopadle/równolegle do rzędów/kolumn pixeli? (czy może będzie w przypadkowym ustwieniu jak się gwint skończy?) (...)

 

Da się. Generalnie OAG ustawia się faktycznie tak jak kończy się gwint, ale można zakupić extender z kontrą którą zablokujemy OAGa w takiej pozycji jaka nam potrzebna i trafiamy idealnie w osiach. Proszę pamiętać jednak, że czasami to nie OAG jest problemem, a własnie extender, który potrafi wejść zbyt głęboko, np w koło filtrowe lub nos kamery itd. W takim przypadku wystarczy odpowiedniej grubości podkładka i ponownie problem rozwiązany. Na fotkach poniżej to ta biała.

 

IMG_4494.jpg IMG_4496.jpg IMG_4497.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Widziałeś, żebym polecał OAG np. przy 400 mm refraktorze? Nie dajmy się zwariować, obaj wiemy, kiedy zaczyna się próg jego sensowności.

...

 

A co mi tam, wsadze kij w mrowisko ;). Otoz sam osobiscie oaga polecalbym bez wahania tym wszystkim, ktorzy maja stosunkowo krotkie ogniskowe (< ok. 1000 mm). Dlaczego? Ano dlatego, ze jak sami juz stwierdziliscie koszty dodatkowej rurki, i sztywnego jej mocowania sa porownywalne z kosztem oaga, natomiast oag i tak bedzie lepszy i lzejszy. Przy dlugich ogniskowych natomiast zaczyna sie problem polegajacy na waskim polu widzenia. Osobiscie przy ogniskowej 1600mm (f/8) i kamerce QHY5 juz kilkukrotnie musialem ratowac sie ekspozycjami guidera rzedu 10 sekunkd i to w PHD, bo np. Maxim w ogole nic nie widzial. To dosyc dlugi czas nawet dla dobrych montazy (szczegolnie przy duzej ogniskowej). Z oaga nie zrezygnuje (na razie planuje zmiane guidera), jednak wcale nie jestem sklonny polecac go osobom, ktore chca guidowac 2 metry. Ale moze mam za male doswiadczenie w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIchał, ale przy krótkich ogniskowych OAG nie jest aż takim bonusem, a bez wątpienia będzie droższy. I tu zgadzam się, że jest to kwestia tylko kasy. Taką ogniskową da się guidować byle czym, włącznie z szukaczem, więc trudno tu uzasadnić wydanie 250 euro więcej.

Natomiast już przy 750 mm, czy 1 metrze, OAG jest wg mnie jedynym wyjściem sensownym. Przy bardzo długich ogniskowych wymagana jest bardzo czuła kamera i planowanie kadru :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się. Generalnie OAG ustawia się faktycznie tak jak kończy się gwint, ale można zakupić extender z kontrą którą zablokujemy OAGa w takiej pozycji jaka nam potrzebna i trafiamy idealnie w osiach. Proszę pamiętać jednak, że czasami to nie OAG jest problemem, a własnie extender, który potrafi wejść zbyt głęboko, np w koło filtrowe lub nos kamery itd. W takim przypadku wystarczy odpowiedniej grubości podkładka i ponownie problem rozwiązany. Na fotkach poniżej to ta biała.

 

IMG_4494.jpg IMG_4496.jpg IMG_4497.jpg

 

Pozdrawiam.

 

Dla ośob które używają rotatorów to już nie zda egzaminu. Inaczej mówiąc cały układ należny przeprojektować aby uwzględnić od którego momentu ma się to kręcić. W ostatnio wypuszczanych refraktorach prosty rotator jest w wyciągu a tego nie da się przeskoczyć bez dodatkowych elementów. Tokarze mają dużo zajęcia w zimowe wieczory :)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może jeszcze dorzucę swoje 3 grosze (nie wiem czy żeby rozjaśnić czy przyciemnić). Sam używam Oaga Celestronowego. Też kupionego w TS (http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p377_TS-Off-Axis-Guider---2----T2---only-27mm-back-focus.html) i to za namową ludzi z TS, którzy stwierdzili, że jego wygoda użycia jest nieporównywalnie wyższa niż tej 9mm wersji. Są co najmniej 2 powody - można wygodnie zmieniać kont obrotu OAGa wokół osi optycznej, oraz można zmieniać kont nachylenia pryzmatu. Przekłada się to na łatwość znalezienia gwiazdki do guidingu. No i kosztuje 169 eur, a nie 250. A tak w ogóle, to nie każdy FF/FR ma backfocus 55mm. Ten sprzedawany przez TS jest co prawda tylko FF, ale ma backfocus 110mm, wiec może obsłużyć większość kombinacji kamer i kół filtrowych (http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1010_Universal-2--Field-Flattening-Lens-for-Refractors-f-5-to-f-8.html). Jesli ktos nie ma jeszce ff, to polecam ten. Daje dużo większe pole do manewru jeśli chodzi o backfocus, a efekty optyczne są bardzo dobre. Co innego, jeśli ktoś rzeczywiście potrzebuje FR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używam Oaga Celestronowego.

 

 

czyżby wreszcie upragnione info??

 

szukam czegokolwiek o tym celestronowym - jaki ma backfocus ???? jakie ma wloty i wyloty gwintowe??

możesz napisać?? obfocić ?? jeśli mi przypasuje to zaraz składam zamówienie w DO - 300 plnów z haczykiem to już jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyżby wreszcie upragnione info??

 

szukam czegokolwiek o tym celestronowym - jaki ma backfocus ???? jakie ma wloty i wyloty gwintowe??

możesz napisać?? obfocić ?? jeśli mi przypasuje to zaraz składam zamówienie w DO - 300 plnów z haczykiem to już jest OK

 

Od strony teleskopu gwint SCT, od strony kamery - gwint T, no i jest dosc dlugi. Fotografia we wczesniejszym poscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony teleskopu gwint SCT, od strony kamery - gwint T, no i jest dosc dlugi. Fotografia we wczesniejszym poscie.

 

 

czyli gwint T - przypasuje mi do QHY8 z filtrem ?? - pytanie jedynie jak podpiąć WO FF/FR bez przedłużania połączenia z gwintem SCT ??

 

AllCCd5 (aka QHY5) ma nosek 1,25" więc tu spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez posiadam tego OAG-a od TS. TS 9 nie moglem uzyc w swoim setupie z dwoch powodow:

- jego budowa nie daje mi manewru pryzmatem gdyz fizycznie nie miesci sie miedzy kolem filtrowym

- waga jaka musial by utrzymac TS 9 (2.5kg) jest jednak za duza

Jesli chodzi o wersje TS 27 to jak juz wczesniej napisano, pryzmat daje sie obracac (choc w moim przypadku tez jest to niewielki zakres ze wzgledu na ograniczenia ze strony CFW) oraz pochylac.Mozna rowniez w niewielkim stopniu regulowac polozeniem pryzmatu gora-dol (jak bardzo bedzie wchodzil w linie optyczna). Od strony teleskopu ten OAG jest wyposazony w gwint M48, a od strony kamery w gwint T. Dlugosc lini optycznej to 27mm.

Kilka fotek jak to wyglada w moim setupie (na zdjeciach widoczny z Baader Varilock 29 do precyzyjnego ustawiania backfocusa kamery guidujacej):

IMG_4245.jpg

IMG_4246.jpg

IMG_4247.jpg

Tu w maksymalnym w moim przypadku polozeniu pryzmatu w lewo:

IMG_4248.jpg

Maksymalne w moim przypadku polozenie pryzmatu w prawo:

IMG_4249.jpg

Wersja od TS rozni sie od tej od Celestrona krotsza linia optyczna i gwintem M48 od strony teleskopu.

Edytowane przez Tomasz_Habaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli gwint T - przypasuje mi do QHY8 z filtrem ?? - pytanie jedynie jak podpiąć WO FF/FR bez przedłużania połączenia z gwintem SCT ??

 

Baader robi to - http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/adapter-baader-planetarium-z-gwintu-2-sct-na-mocowanie-2-refraktory,d1777.html - wkrecasz czesc SCT w OAG, a 2" nos do wyciagu :)

QHY8 gwint T ma, ale zalezy gdzie i jak zamocowany jest filtr ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do WO FF/FR muszę jeszcze zapiąć tego OAGa - w tej konfiguracji

 

QHY8 spacing.jpg

 

wyszłoby - 56 mm do optyki WO FF/FR - prawie ideał - o ile połączenie SCT - WilliamOptics FF/FR nie urośnie o przelotkę

i to chyba jedyny zaciach żeby tak po prostu zakupić tego OAGa -

 

WO FF/FR mam stary typ - jednak mogę wykręcić slot pod okulary 2"

 

mam takie cóś już nie produkowane

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-172-173-6962

 

6962-m.jpg

 

Standard T-ring thread for any 35mm camera

 

więc jeśli ten SCT gwint to rzeczone T to jestem w domku - jesli nie sprawy się komplikują

 

mam nadzieję że jasno piszę o co mi chodzi :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie

 

..............................................................................+ AllCCd5 (QHY5)

 

Nosek 2"(już jest z WO FF/FR) + WO FF/FR (łącze T - dokładnie jakie nie wiem) + (łacze SCT)OAG + filtr IR + QHY8

 

 

oo takie cóś - czy źle myślę ??

 

u następcy mojego APO WO FF/FR x0,8 piszą że suggested space 56mm to CCD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reasumując mój onanizm sprzętowy :szczerbaty:

 

z jednej strony mam SCT - 2"

 

94176_radialguider_mid.gif

 

z drugiej strony mam T coś (fi 47,5 mm) nie pełne 2 "

 

koniec-wo.jpg

 

 

mogę spokojnie kupić radiala - i dotoczyć tylko przelotkę na grubość mocowania SCT z gwinty SCT na T coś moje WO

:wacko::wacko::wacko:

 

przy założeniu że organoleptycznie posiadacz Celestronowca, bądź DO bądź Celestron HimSelf

wreszcie mi potwierdzi że tak jak pisał Sumas - back focus ma nawężej 36 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.