Skocz do zawartości

Fotografia odwrotna


ifo

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoznaję Ursynów.

A tak przy okazji: kiedyś słyszałem, że tak rzecz biorąc ściśle formalnie to puszczanie np. baloników (a więc i zapewne latawców) wymaga zgłoszenia (z odpowiednim parodniowym wyprzedzeniem) do jakiegoś urzędu lotnictwa które wyraża zgodę na takie działania. Ma to cień sensu gdy takie działanie odbywa się w korytarzu lotniczym, choć obawiam się, że niedługo urzędy wydadzą ptakom zakaz latania bez zezwolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje!

zdjęcia znakomitej jakości

a mógłbyś pokazać zdjęcie tego latawca

i jakie są jego rozmiary

bo zdjęcia wyglądają jak z lustrzanki,

która swoje przecież waży

pozdrowienia

 

a tym pozwoleniem czy zgłoszeniem to chyba Piotrze nie dotyczy to latawców:

 

§ 2. Ze względu na charakterystykę i przeznaczenie statki powietrzne dzielą się na:

 

1) statki powietrzne objęte obowiązkiem uzyskania certyfikatu typu oraz świadectwa zdatności do lotu zgodnie z rozporządzeniem (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1592/2002 z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (Dz. Urz. WE L 240 z 07.09.2002; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 7, str. 30, z późn. zm.);

 

2) statki powietrzne kategorii specjalnej, o których mowa w załączniku II do rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1592/2002 z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia na lot, w tym:

a) bezpilotowe statki powietrzne — statki powietrzne bez pilota, nieprzeznaczone do celów sportowych lub rekreacyjnych, zdolne do lotu autonomicznego programowanego lub zdalnie sterowanego,

b ) modele latające o masie większej niż 25 kg;

 

3) ultralekkie statki powietrzne i urządzenia objęte obowiązkiem uzyskania innego niż świadectwo zdatności do lotu dokumentu dopuszczającego do wykonywania lotu, skoku lub użycia, ustanowionym przepisami wydanymi na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. — Prawo lotnicze:

 

a) urządzenia latające — przeznaczone w szczególności do celów sportowych, rekreacyjnych, pokazowych lub edukacyjnych,

b ) spadochrony;

 

4) pozostałe statki powietrzne — nieobjęte obowiązkiem uzyskania dokumentu zdatności do lotu:

 

a) modele latające — niezdolne do uniesienia człowieka, przeznaczone do celów sportowych, rekreacyjnych, pokazowych, kolekcjonerskich lub edukacyjnych:

— o masie startowej nie większej niż 25 kg — dla modeli latających cięższych od powietrza,

— o masie wszystkich składników, bez gazu nośnego, nie większej niż 25 kg — dla modeli latających lżejszych od powietrza,

b ) latawce — statki powietrzne bez napędu, cięższe od powietrza, unoszące się w opływającym je powietrzu na uwięzi połączonej ze stałym lub ruchomym punktem podłoża, niezdolne do uniesienia człowieka i przeznaczone do celów sportowych, rekreacyjnych, pokazowych lub edukacyjnych.

 

http://www.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-15-lipca-2003-r-w-sprawie-klasyfikacji-statkow-powietrznych/

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latawiec ma około ośmiu metrów kwadratowych powierzchni. Przypomina wyglądem paralotnię. Są to dopiero pierwsze próby, i nawet nie zdążyłem zrobić mu zdjęcia. Cały majdan podwieszony pod latawcem, razem z aparatem waży około 3kg.

Wiatr był bardzo słaby: 1-3m/s, a jak widać pogoda w zeszłą sobotę bardzo mglista.

Przy następnych próbach na pewno zrobię zdjęcia całego szpeju i Wam pokażę.

Musi być tylko lekko cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udane zdjęcia. Fajnie, że zmierzyłeś się z takim tematem. Ja również jestem ciekaw konstrukcji latawca, ponieważ sam kiedyś też miałem takie ciągoty, by powiesić na jakimś aparat.

Niestety nie zrealizowałem pomysłu, ale chyba wszystko prze de mną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest zdalnie sterowane pięcioma kanałami, obraz "live viev" jest transmitowany na dół i oglądany na małym monitorku LCD, tak, że spokojnie można obraz wykadrować i w odpowiednim momencie cyknąć fotkę.

Postaram się dziś wieczorem wstawić zdjęcia tego ustrojstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To hobby jest od lat uprawiane w Polsce i na świecie. Nawet u nas pamiętam Hanysiak robił niezłe fotki. Nazywa się to KAP czyli Kite Aerial Photography.

Latawce można kupić i w Polsce i poza.

Mam taką zakładkę, gdzie jest porównanie kilku najpopularniejszych modeli:

http://fotografialatawcowa.com/

Tam też są adresy sklepów, rozwiązania konstrukcyjne itp.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu mieszkałem niedaleko lotniska Aeroklubu Warszawskiego na Gocławku. Nie było tam chyba chłopaka, który nie bawił się tam latawcem. Kiedyś do latawca skrzynkowego podczepiłem aparat marki Druh. Migawka wyzwalana była sprężynką, zwalnianą przepaleniem kawałka bawełnianego sznura do wieszania bielizny. Takich przypadkowych zdjęć powstało kilka, ale przepadły gdzieś w pomroce dziejów. Tak więc dowodów na prekursorstwo nie ma.

Pierwszą fotografię latawcową wykonano, jeśli się nie mylę, gdzieś w Afryce w roku 1904.

 

Inspiracja do zajęcia się tym była rozmowa z moją córką i jej chłopakiem - studentami archeologii na UW. Fotografia lotnicza w czasie prac archeologicznych jest ogromną pomocą przy ich interpretacji.

Jest jednak bardzo droga, a latawiec to szmata i kawałek sznurka.

- Tato masz natychmiast coś takiego zrobić.

I zrobiłem.

post-985-026162200 1291649919_thumb.jpg

post-985-085025500 1291649937_thumb.jpg

post-985-036198800 1291649950_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem sterować tym z odległości 400m. Bezproblemowo. W poziomie. Dalej była rzeka. W pionie powinno być więcej, ale nie mam tyle linki.

Sumas pytał o rodzaj łączności. Transmisja obrazu 2,4 GHz. Sterowanie mechaniką za pomocą najprostszej, przerobionej aparatury modelarskiej 35MHz.

Edytowane przez ifo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie trochę astronomiczne też jest.

Widok mojego działkowego obserwatorium z wysokości około 15 metrów.

Z braku latawca sprzęt podwieszony między brzózkami

post-985-009817900 1291661444_thumb.jpg

Edytowane przez ifo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.