Skocz do zawartości

ISS + wahadłowiec


tor_nn

Rekomendowane odpowiedzi

obserwowałem właśnie ISS z wahadłowcem w bliskiej odległości (gołym okiem i lornetką) widoczne dwie jasne "kropki" jedna obok drugiej, kolejny przelot już około 19.40 (o tej godzinie dla mojej lokalizacji ) polecam, warto zobaczyć (to chyba ostatni lot wahadłowca Discovery ?)

http://www.heavens-above.com/ tu jest link do strony z danymi na temat przelotu, będzie ich jeszcze dużo w najbliższych dniach

Edytowane przez tor_nn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już jest temat to ja też podzielę się z wami moimi zdjęciami z pierwszego przelotu jaki można było dziś obserwować. Co ciekawe na początku orbiter był tak ustawiony względem nas, że nie odbijał światła i nie było go widać.

 

Zdjęcie w maksimum przelotu:

iss1.jpg

Właśnie wtedy można było pierwszy raz dostrzec Discovery.

 

Końcówka przelotu. Wyraźnie widać dwa "ślady":

iss2.jpg

No i podobają mi się same kolorki tego zdjęcia. Takie późnego wieczora / wczesnej nocy.

 

No i tu zbliżenie na parkę:

iss3.jpg

Można dostrzec pewną strukturę stacji, ale to tylko kadr ze zdjęcia na 500 mm.

Edytowane przez kuba_mar
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem przyjemność obserwować przelot ISS i prom przez teleskop. Niestety odbite światło słoneczne troszeczkę rozmazywało obraz i ciężko było dostrzec więcej niż panele słoneczne i główną część stacji. Jak myślcie , czy filtr polaryzacyjny poprawi sytuację? Mam jeszcze kilka kolorowych filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelot ISS nad Polską będzie za 30 minut, czyli ok. 18:50

ale niestety nisko, bo od 10° do 15° nad horyzontem np. w wawie

a Discovery odłączył się już od ISS parę godzin temu, aktualny status tu: http://spaceflightnow.com/shuttle/sts133/status.html

a efemerydy dla ISS tu: http://www.heavens-above.com/AllPass1Sat.asp?satid=25544&lat=52.250&lng=21.000&loc=Warsaw&alt=94&tz=CET (choć lepiej ustawić własną lokację)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super przelot, było widać ISS i Discovery. Super to wyglądało, wahadłowiec był widzialny dopiero po jakimś czasie aż mnie wcięło jak się wyłonił i tak sobie w parze lecieli:) Chyba najfajniejszy przelot dla mnie z tej ostatniej serii, ale nie chyba najlepszy był ten pierwszy raz jak zaobserwowałem ISS:)) Szkoda tylko, że gołym okiem. Próbowałem lornetką ale praktycznie nie ma różnicy. Wniosek tylko jeden trzeba się w coś bardziej konkretnego zaopatrzyć:)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był ostatni taki przelocik parki. Żeby to uczcić wyciągnąłem mają super czułą kamerkę Samsung SDC-435 i nagrałem filmik na magnetowid na karciochy pamięcioochy.

 

Znakomicie widoczna parka na tle Wielkiego Psa z Syriuszem w tle.

 

17MB

 

http://www.balerinki.republika.pl/ISS.AVI

Edytowane przez astroccd
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był ostatni taki przelocik parki. Żeby to uczcić wyciągnąłem mają super czułą kamerkę Samsung SDC-435 i nagrałem filmik na magnetowid na karciochy pamięcioochy.

 

Znakomicie widoczna parka na tle Wielkiego Psa z Syriuszem w tle.

 

17MB

 

http://www.balerinki.republika.pl/ISS.AVI

Pogratulować jakości filmu i coś podobnego ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 marca, podczas gdy Discovery był przycumowany do ISSu, zrobiłem te zdjęcia. Przypadkowo, bo w ogóle się nie przejmowałem tym wydarzeniem z powodu natłoku zajęć w tym czasie. Zdziwiła mnie tak gruba krecha, jeszcze nigdy tak mi nie wyszło. Zdaje mi się, że to dodatkowy blask wahadłowca Discovery, dobrze myślę?

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

post-17293-0-62475900-1299530963_thumb.jpg

post-17293-0-37267900-1299531083_thumb.jpg

post-17293-0-60516100-1299531122_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziwiła mnie tak gruba krecha, jeszcze nigdy tak mi nie wyszło. Zdaje mi się, że to dodatkowy blask wahadłowca Discovery, dobrze myślę?

 

Według mnie raczej Discovery nie spowodował jaśniejszego blasku ISS (albo jeśli to zrobił to w bardzo małym stopniu). W sumie prom kosmiczny jest dość mały w porównaniu z całą stacją. Większe prawdopodobieństwo iż po prostu panele słoneczne stacji były ustawione pod takim kątem, że odbijały więcej światła.

Ale to jest oczywiście tylko moje przemyślenie i mogę się mylić!

Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piękną kometkę widziałem, normalnie jestem w szoku, postanowiłem po raz kolejny dzisiaj obejrzeć parkę, mimo że leciała nisko nad horyzontem i potrzebowałem lornetki, wahadłowiec włączył silniki i puścił smugę, która ciągnęła się jak ogon komety długości chyba z 1 stopień. Zakrzywiony do góry jak u Hale'a-Boppa. No to miałem powtórkę z kometki z przed 14 lat. Gdybym wiedział co mnie czeka wytachał bym kamerkę na ten strych z którego obserwowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piękną kometkę widziałem, normalnie jestem w szoku, postanowiłem po raz kolejny dzisiaj obejrzeć parkę, mimo że leciała nisko nad horyzontem i potrzebowałem lornetki, wahadłowiec włączył silniki i puścił smugę, która ciągnęła się jak ogon komety długości chyba z 1 stopień. Zakrzywiony do góry jak u Hale'a-Boppa. No to miałem powtórkę z kometki z przed 14 lat. Gdybym wiedział co mnie czeka wytachał bym kamerkę na ten strych z którego obserwowałem.

Hej, to była po prostu kosmiczna spłuczka :D, taka jak tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.