Skocz do zawartości

Bójcie cie się wszyscy !!!!!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś na stronie WP przeczytałem wiadomość:

 

 

Nawet już w przyszłym tygodniu Księżyc może spowodować chaos na ziemi - straszy "Daily Mail". 19 marca będziemy mogli podziwiać SuperKsiężyc. Tego dnia księżyc będzie najbliżej ziemi niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Odległość ziemi do księżyca będzie wówczas wynosiła 384,4 tyś. km. W nocy będzie to pole popisu dla fotografów, gdyż księżyc będzie wyjątkowo jasny i duży. Zbiega się to jeszcze z pełnią Księżyca, co dodatkowo potęguje to niezwykłe wrażenie.

 

Nie wiadomo do końca, jakie będą skutki tego wydarzenia. Z jednej strony mówi się, że nie będzie ono miało większego wpływu na życie na Ziemi. Zwraca się jednak uwagę, że we wszystkich poprzednich perygeum księżycowych - bo tak nazywa się to zjawisko - ostatnich stu lat okoliczność ta skutkowała silną aktywnością wulkaniczną matki Ziemi i huraganami.

 

Poprzednie takie zjawiska były w latach: 1955, 1974, 1992 i 2005. Wszystkie wiązały się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

 

 

 

Zostawiam to bez komentarza :Boink: :Boink: :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy będzie to pole popisu dla fotografów, gdyż księżyc będzie wyjątkowo jasny i duży. Zbiega się to jeszcze z pełnią Księżyca, co dodatkowo potęguje to niezwykłe wrażenie.

 

 

Zostawiam to bez komentarza :Boink: :Boink: :Boink:

 

 

 

to dobre jest

bo zazwyczaj jest ciemny i mały haha i nie da się fotografować

eh coś bez nazwy

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nawet jest prawdopodobne. Zobaczcie jaki wpływ na Io ma Jowisz. Rozciąga księżyc jakby był z plasteliny. Ruch Księżyca dookoła Ziemi wywołuje pływy. Dlaczego więc jego większe zbliżenie do planety, nie mogłoby wywołać ruchu płyt tektonicznych? Dzisiejsze trzęsienie ziemi w Japonii uprawdopodobnia taki scenariusz. Dodatkowo wzmożona atywność wulkanów. Najpierw Ejacośtamcośtam na Islandii, teraz Hawaje. To sugeruje, że coś chyba jest na rzeczy. A jeśli trzęsienie wydarzy się gdzieś indziej, to praktycznie można być pewnym, że to wina naszego satelity.

Edit: Właśnie podano. Trzęsienie miało 8,8 w skali Richtera i wywołało tsunami o wysokości 4m, które uderzyło w wybrzeże Japonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nawet jest prawdopodobne. Zobaczcie jaki wpływ na Io ma Jowisz. Rozciąga księżyc jakby był z plasteliny. Ruch Księżyca dookoła Ziemi wywołuje pływy. Dlaczego więc jego większe zbliżenie do planety, nie mogłoby wywołać ruchu płyt tektonicznych? Dzisiejsze trzęsienie ziemi w Japonii uprawdopodobnia taki scenariusz. Dodatkowo wzmożona atywność wulkanów. Najpierw Ejacośtamcośtam na Islandii, teraz Hawaje. To sugeruje, że coś chyba jest na rzeczy. A jeśli trzęsienie wydarzy się gdzieś indziej, to praktycznie można być pewnym, że to wina naszego satelity.

Edit: Właśnie podano. Trzęsienie miało 8,8 w skali Richtera i wywołało tsunami o wysokości 4m, które uderzyło w wybrzeże Japonii.

Ale ty żartujesz czy piszesz na poważnie? Przecież Księżyc krąży po orbicie eliptycznej i w ciągu miesiąca odległość (i co za i tym idzie siły pływowe) zmieniają się w znacznie większym zakresie (50000 km) niż minimalna odległość w perygeum w różnych latach (np. w porównaniu z poprzednim rokiem różnica wynosi zaledwie 15 kilometrów!). Taka różnica nie ma absolutnie żadnego zauważalnego wpływu na jakiekolwiek zjawiska zachodzące na Ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, przesadziłem, ale w ostatnich latach jakoś więcej tych kataklizmów zdarza sie na Ziemii. Tajlandia, Haiti, Chile, Japonia. I nie są to jakieś drobne drżenia, tylko od razu z grubej rury. Do tego wulkany i powodzie. Ziemia chyba ma już dosyć gatunku ludzkiego.

PS. Obrazy z Japonii... TRAGEDIA!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, przesadziłem, ale w ostatnich latach jakoś więcej tych kataklizmów zdarza sie na Ziemii. Tajlandia, Haiti, Chile, Japonia. I nie są to jakieś drobne drżenia, tylko od razu z grubej rury. Do tego wulkany i powodzie. Ziemia chyba ma już dosyć gatunku ludzkiego.

PS. Obrazy z Japonii... TRAGEDIA!!!!

Nie wiem, czy ilość takich zdarzeń jakoś znacząco się ostatnio zwiększyła. Co na pewno się zwiększa, to dostęp do informacji i stopień globalnych zależności. Kilkadziesiąt lat temu informacje o trzęsieniu ziemi w Japonii czy Chile znalazłbyś dzień później na trzeciej stronie gazety. Teraz dowiadujesz się o tym natychmiast, możesz śledzić relacje na żywo na jednym z setek dostępnych kanałów telewizyjnych oraz w internecie. Oprócz tego teraz prawie każdy ma jakiś bliższych lub dalszych znajomych w różnych miejscach na świecie. Globalna wioska nie jest fikcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ilość takich zdarzeń jakoś znacząco się ostatnio zwiększyła.

 

Żona mi zauważyła że jest korelacja z wybuchami Słońca w nasza stronę. Chmmm jakby jest.

Ale nie naukowo stwierdzone wiec ją wyśmiałem.

Tylko to ziarnko niepokoju zasiane.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosmos a trzęsienie w Japonii?

 

nawet jeśli w tym wszystkim jest ziarno MAKU prawdy to jest to prawda bez znaczenia! Japończycy są sami sobie winni! Od dawna wiadomo, ze ich kraj jest skazany na zagładę bo w tamtym rejonie zderzają (a raczej podwijaja się jedna) się wielkie kry litosfery (znaczy płyty).

 

Tam w skałach naprężenia narastaja i co i raz musi "tąpnąć" a wpływy z kosmosu mogą takie tapnięcie przyspieszyć - jesli mogą? - na przykład o MILISEKUNDĘ/SEKUNDĘ/MINUTĘ/DOBĘ? :D

 

Zamiast bawić sie w te minaturyzacje rozwineli by armię (w tym nuklearną - co to dla nich - nowych granic trzeba bedzie pilnować) kupili sobie gdzieś kawałek bezpiecznego lądu (może od Rosjan?) i się tam przenieśli. Izraelczycy taki eksperyment robią na Bliskim Wschodzie :D

 

Skoro tak lubią wyspy to może jakiś półwysep i ... zlikwidowć przesmyk! ;) żeby czołgi "nomadów" nie wjechały :)

 

Zresztą jakby już mieli to nowe państwo to USA pewnie zawrze z nimi pakt ochronny i Chiny/Rosja będa im mogły skoczyć.

 

Tak czy siak stało się bardzo niedobrze bo na biednych nie trafiło i zrobi sie run na inwestycje w Japonii a sporo rzeczy kupią niestety od Chinczyków (przeciez okien plastykowych z Niemiec raczej nie sprowadzą) wzmacniając (pośrednio)komunistyczną partię.

 

Jak tu sie rozwinie ciekawa dyskusja (lub od razu) proponuje Moderatorom wydzielenie tego postu jako pierwszy w wątku na przykład zatytułowanym:

 

TRAGEDIA W JAPONII - TEORIE, KONSEKWECJE, DOKĄD IM ZMIERZAĆ?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sp3uca może jednak przetłumacz !

 

Chyba nie chodziło Ci o to, że Słońce jak już czymś strzela to chętniej w stronę Ziemi niż w inne strony kosmosu? :D :D :D

 

z takim przeciwnikiem to byśmy nie wygrali za Chiny Ludowe (co się wzbogacą teraz na Japonii - czemu nikt nie podjął tematu - ekonomistów zdies NIET ?}

 

 

Szuu może jednak przetłumacz ! ! ! (choć raz) :palmy::Beer::Kwiatek:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem co mogłem, żeby uratować forumowicza posługującego się nickiem "Sp3uca".

 

Ale swoją drogą ten łysy to niezły s...wiel

 

Rzecznik prasowy czy ... Szuu {konsekwentny do bólu} ? :D

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam uratuje się sam...

Koronalne wyrzuty masy z najbliższej nam gwiazdy które akurat maja szczęście być skierowane w ten rejon przestrzeni w którym znajduje się trzecia licząc od gwiazdy planeta w swym ruchu orbitalnym wokół tejże, nie zostały dotychczas powiazane teoretycznie z przesunięciami mas na uskokach tektonicznych. Ich WZAJEMNY ZWIĄZEK jest nierozpoznany. Co było do okazania. I to by było na tyle.Howgh !

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koronalne wyrzuty masy z najbliższej nam gwiazdy

skorelowane (fakt!) z ostatnimi trzęsieniami ziemi

 

To tylko pogratulować takiej Żony, która coklwiek interesuje sie kosmosem czy choćby US !

 

Jak kiedyś pojechałem ze znajomą pierwszy raz lukać sk90/900 i spytałem jak myśli - co zobaczy na Księżycu - to powiedziała, że może jakiś ogień - skoro świeci :D

 

 

TEŻ (ZNANA) KORELACJA :szczerbaty:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich WZAJEMNY ZWIĄZEK jest nierozpoznany.

 

Co wcale nie znaczy, że takiego związku nie ma. MY!!! go nie znamy, ale może jeszcze za mało wiemy żeby go dostrzec. Jeszcze kilkaset lat temu Ziemia była płaska... :szczerbaty: a dzisiaj śmiejemy się z tez ówczenych "naukowców".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko pogratulować takiej Żony, która coklwiek interesuje sie kosmosem czy choćby US !

 

ach...tak... sp3wyl własnie siedzi w zjazdowej koszulce. Chyba na forum pare fotek byś znalazł.

a propos , sp3uca i ww to znak radioamatorski nie odmienia się.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz (lat 5) dzień przed trzęsieniem przez cały wieczór puszczał potwornie śmierdzące bąki. Jednakowoż te bąki

nie zostały dotychczas powiazane teoretycznie z przesunięciami mas na uskokach tektonicznych. Ich WZAJEMNY ZWIĄZEK jest nierozpoznany. Co było do okazania. I to by było na tyle.Howgh !

 

pozdrawiam

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz (lat 5) dzień przed trzęsieniem przez cały wieczór puszczał potwornie śmierdzące bąki. Jednakowoż te bąki

 

 

pozdrawiam

Zbyszek

 

To że były powiązane bardzo łatwo udowodnić. Mateusz (lat 5) puszczając bąki, produkował gazy. Cieplarniane w dodatku. Jako że grawitacja planety nie pozwala uciec atmosferze w kosmos, gazy te kumulowały się podnosząc ciśnienie panujące na Ziemii. Gdy Mateusz (lat 5) puścił ostatniego bąka, napór atmosfery na wodę był ogromny. Woda jako ciecz nieściśliwa wywarła olbrzymi nacisk na płyty tektoniczne wgniatając je w skorupę ziemską. Efekty podziwialiśmy przez ostatnią dobę. I pomyśleć, że to wszystko wina Mateusza (lat 5). :szczerbaty:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że były powiązane bardzo łatwo udowodnić. Mateusz (lat 5) puszczając bąki, produkował gazy.

 

Patrzac na awatara to Mateusz (lat 5 !!!!do jasnej ciasnej) jest cienki w porównaniu z Tobą ....

I odpłyneliśmy wątkiem od Księżyca wielkiego. Przy wschodzie i zachodzie jak niektórzy myślą.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie przejąłem tymi wielkimi literami, że chyba przesadzam w drugą stronę (no bo gryzę się: "Dialektyka" czy "dialektyka"?).

 

To jest post o Japońskich korelacjach ale wymaga pewnego wstępu - dla małolatów poniżej 40-tki!

 

Marksizm-Leninizm był kiepski bo nie uwzgledniał między innymi trzech rzeczy: egoistyczno-złodziejskiej natury wielu ludzi; ograniczeń planetarnych; ekologii. Raz w życiu miałem okazję i odwagę {młodym czasem odbija;)}, rok czy dwa przed upadkiem komuny, zadać takie uszczypliwe pytanie - o ten aekologiczny defekt Marksizmu - znanemu i dziś (SLD)Janikowi - gdy pojawił się w miejscu publicznym jako ekspert czy może "wykładowca-gadacz" ze strony władzy.

Cwaniak nie odpowiedział na moje pytanie, ale pod koniec wystąpienia powiedział, że dziękuje za wszystkie pytania i przenalizuje je na podstawie nagrania. A nigdzie - kurcze - nie widziłam ani kamery ani mikrofonu - trochę się wtedy zacząłem bać.

 

Niemniej Marksizm-Leninizm(jego "dialektyka" - cokolwiek to znaczy) wypracował niegłupie stwierdzenie:

 

ILOŚĆ PRZECHODZI W JAKOŚĆ

 

Broniąc ostatnio tego twierdzenia (już po trzęsieniu ziemi w Japonii, ale jako uzasadnienie innej sprawy) przed kolegą powiedziałem:

Jak Chinczyk tupnie nogą nic się nie dzieje.

Jak wszyscy Chinczycy tupną jest trzęsienie ziemi!

Znajomy: No i tupnęli! :D

 

To mamy lepszą korelację niż z tymi bąkami puszczanymi przez forumowicza o nicku ZbyT i forumowicza o nicku Sawes1

 

Jeszcze co do tej "dialektyki" tak sobie pomyślałem:

Jak wszyscy ludzie świata podniosą ręce do góry to Ziemia spowolni swoją prędkość obrotową {nawet Tomek_P nie zaprzeczy - przy okazji - pozdrawiam serdecznie bo niechcący wrobiłem go w niepotrzebne nieporozumienie - olej to - własny prestiż to przesadnie hołubiona sprawa :icon_idea: }.

Prawdopodobnie podobny efekt powstanie jak wszyscy zaczną maszerować po równoleżnikach w jednym kierunku.

Żeby pozostać w temacie wątku: W ten sposób możemy zmienić miejsce ewentualnego impaktu - więc tego nie bójcie się :D

 

A tak poważnie {ostatni fragment poniższej linijki to nowość w tym wątku}:

 

GDZIE JAPOŃCZYKOM EMIGROWAĆ? KTO POZA JAPONIĄ ZAROBI NA TEJ TRAGEDII, A KTO STRACI?

 

p.s.

{uwaga news na obrazku to jeszcze z wczoraj rana czyli gdy było w miarę spoko}

dziennikarze money.pl w emialowych newsach co prawda ujawniają wszystko (brawo!) ale chyba za bardzo zgęszczają - nawet jak na mój gust - przesadzili z tym zlepkiem sedn (zabójczy ten wybuch) :D

chore_newsy.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony o 10% większa tarcza Księżyca w stosunku do pełni w apogeum to nie taka mała różnica jak mi się wydawało.

Przy tym samym zestawie astro i warunkach można więcej szczegółów wyłuskać. Czyż nie?

 

Jest duża szansa na bezchmurne niebo w dużej części Polski jutro.

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony o 10% większa tarcza Księżyca w stosunku do pełni w apogeum to nie taka mała różnica jak mi się wydawało.

Przy tym samym zestawie astro i warunkach można więcej szczegółów wyłuskać. Czyż nie?

 

Jest duża szansa na bezchmurne niebo w dużej części Polski jutro.

 

pozdr

R

 

U mnie (prawie) bezchmurno, a Księżyc wygląda spektakularnie! Różnica zauważalna! :yes:

 

Troszkę później idę przetestować nową lornetkę, najpierw jednak poduczę się troszkę selenografii :) Chciałabym coś dzisiaj zidentyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę później idę przetestować nową lornetkę, najpierw jednak poduczę się troszkę selenografii :) Chciałabym coś dzisiaj zidentyfikować.

 

 

Najłatwiej powinno pójść z morzami oraz kraterami Tycho, Kopernik, Kelper, Arystarch i Platon. Od trzech pierwszych wychodzą smugi, czwarty jest samotną białą wyspą na Oceanie Burz, a ostatni - ciemną elipsą na południe od Morza Zimna.

 

Łatwe do zidentyfikowania (dzięki temu, że są blisko Kopernika) są Apeniny oraz Zatoka Tęcz, która jest niedaleko Platona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, majer. Widziałam wszystko to, o czym wspomniałeś, a nawet więcej. :D Obraz niezwykle ostry, aż raziło w oczy! Rzeczywiście na brzegach ostrość spadała, ale absolutnie mi to nie przeszkadzało; wszak patrzę w środek :szczerbaty: Obraz Księżyca nieziemski, w porównaniu do tego, który otrzymuję przez lornetkę Breaker 7x50.

 

Żałuję tylko, że nie niebo tak jasne... chciałabym przetestować lornetkę na obiektach, które do tej pory znalazłam; miałabym w ten sposób co porównywać z poprzednią.

 

PS. Jest w Internecie gotowa mapka księżyca w pełni z zaznaczonymi na niej najważniejszymi obiektami? AstroJaWil spisuje się świetnie, jednak komputera wszędzie ze sobą nie zabiorę.

Edytowane przez tacita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.