Skocz do zawartości

Astrofotografia a bezlusterkowce


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z racji, że chciałbym sobie kupić nowy aparat cyfrowy zacząłem się rozglądać po necie na jakie modele zwrócić uwagę. Jednakże, uzmysłowiłem sobie ze potrzebuję aparatu z czasem "B" do zdjęć astro, więc skierowałem się do lustrzanek. Niestety nie chciałem kupując lustrzankę rezygnować z kręcenia filmów (to dla mnie tez ważne, lubię żeby wszystko było pod ręką). Pomyślałem, że w takim razie będę musiał zakupić dwa aparaty :( , zobaczyłem jednak ze nowe lustrzanki mogą kręcić filmy! niestety cena mnie przybiła.

 

Natknąłem się na aparaty z wymienną optyką potocznie zwanymi bezlusterkowymi bo nie mają luster jak w lustrzance. Mają postać zwykłego kompakta ale z możliwością wymiany obiektywów! Ku mojemu zaskoczeniu można nimi w większości modelów nagrywać filmy w jakości HD (720p) i mają czas B. Normalnie jak dla mnie! Po zagłębieniu się w konkretne modele radość trochę ucichła bo wyczytałem ze owszem mają czas B ale tylko do 4 - 8 minut w zależności od modelu. Jak dla moich zastosowań (fotografowanie szerokich ujęć nieba) powinny się na dać bo mamy do dyspozycji co najmniej 240s więc to chyba starczy do wyciągnięcia drogi mlecznej, a wybierając aparat z ekspozycja max 480s to już w ogóle super.

 

Jak myślicie, jak się będą sprawować takie aparaty? Oczywiście wszystkie także mają ustawienia w pełni manualne. No i ceny 1200 - 1600 zł za nowe. Wydaje mi sie także ze te aparaty mają większą matrycę niż kompakty

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Kochani przepraszam ze odgrzebuje mój stary temat, chciałbym sie cos dowiedziec od Was wtej sprawie. Czy ktoś maja kies doswiadczenia?. Teraz widze ze temat jest moze mylący. Chodzi mi o aparaty z wymienna optyką. Jak wiecie, cesc z nich ma dosc fajne czasy nawet do 8 minut.. sporo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko co taki aparat zrobi jak nie wykryje wymiennej optyki i jak z dostępnością bagnetów.

Tutaj troszeczkę było:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=17174

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=19068

 

Jak podgryziesz trochę temat to daj znać, bo może być interesująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompakty mają wiele możliwości niedostępnych lustrzankom, dlatego powstają takie hybrydy.

 

Co do sony to nie polecam tej marki do wymagających zdjęć. Firma traktuje klientów jak debili : kup, zapłać i się odpie... Nie ma co myśleć o sterowaniu sony z kompa poniżej modelu a800.

Matryce cmos soniaków szumią dość solidnie. Moja a550 daje znośny obraz (bez odszumiania) tak do 2 min. O kilkunastu minutach zapomnieć.

Bez obiektywu/ze starą optyką w trybie manual wszystko powinno chodzić. Pojawia się F-- , a exifie F=1. No i wyłączyć AF trzeba.

Wszelkie przejściówki do bagnetu nex są raczej dostępne.

 

Jest też nikon j1. Jeszcze nie miałem w ręku.

 

Niedawno molestowałem forum pomysłami wydłubywania obiektywów z klasycznych kompaktów, ale obsługa takiego kadłubka jest very kłopotliwa.

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci znalazłem taki o to link :) , czyli jednak mozna i to całkiem całkiem

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/sony-nex5-jako-nastepca-canonow-w-astrofotografii/

 

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/ubbthreads.php/topics/872397/Re_Sony_Nex_5_Firstlight_im_Ne

 

http://www.iceinspace.com.au/forum/showthread.php?t=71913&highlight=sony -> zdjecia jako ciekawostaka bo patrzcie jakim teleskopem...

 

i cena teraz juz spada... hmm... wiecie ostatnio ktos oferował sie z Canonem 350D za 1000 zł, na aukcjach sa podobne ceny, kurcze to chyba lepiej dołocyc pare stówek i miec taki uniwersalny sprzecik, co myslicie?. Chciałbym zebyscie wyrazili swoje zdanie.... wiem wiem.. wada zapewne byłoby brak tak rozbudowanego oprogramowania..., ale do canonów tez dawniej nie było :) Kurcze wiema ze troszke jest wad w porownaniu do Canona, ale rekompernsuje to po czesci mozliwosciami nie-astro.

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Pewnie filtra się nie da wymienić w takim kompakcie a to ważny element. Ważne czy chcesz fotografować tylko niebo czy inne rzeczy również. Jak tylko niebo to lepiej dedykowaną kamerkę.

Ale jak będziesz chciał fotografować "życie" to szkoda aparatu. Wilgoć, zimno, kurz. Nie wiadomo jak taki kompakt zareaguje na warunki atmosferyczne. A chcąc dokupić ochraniacz na aparat zaczynają się kolejne koszty. Dodatkowo grzałki itd itd. No chyba że masz astrobudkę.

 

Sam robiłem moje pierwsze zdjęcia EOS 550D i stwierdziłem że dokupię EOS 350d i wymienię filt. Szkoda nowego aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kazdy szukam chyba kompromisu..., nie stac mnei na dekowany aparat czy kamere do astro. :), a pozatym głupio wydac kupe pieniedzy na detektor co tylko przyda sie do astronomii... (proszę o spokój! :) ), pomyslałem sobie ze bezlusterkowce sa dla mnie dobre bo:

-maja czas B czyli jakies naswietlanie juz jest

-obiektywy, znacznei jasniejsze i wieksze niz w kompaktach

-a do tego wszytskiego, sa super jako zwykle aparaty(no i filmy)

 

obecnie mam aparat (kompakt) który pozwala na 60s ekspozycji - niby sporo.. ale to tylko w iso 100, nie mam zadnych manualnych..., napewno widzieliscie moje fotki... sa tragiczne..;/,

 

cały czas myslałem o canonie 350D bo same plusy..., ale cena ;( przeraza... nigdzie nie mozna tanio kupic.. nawet tu... a bezlusterkowiec np. Olympus EPL-1 kosztuje 1200 zł..

pomóżcie, doradzcie cokolwiek...

 

z racji mojego nieba, tak do 5mag, to nie nastawiam sie na astro jakies głebsze, głównie szerokie pola...

 

Pomożcie!

 

mam taka uwage troche neizwiazana... powiedzcie mi taka rzecz, miałem 3 aparaty

-kompakt Lumix LS60 -czas do 60z

-Canon A75 - pełny manual- czas do 30 s

-Canon 1000D - wiadomo co to...

 

nigdy nie udało mi sie uwiecznic drogi mlecznej, nigdy....., ledwo na stackach było ja widac....., a przecie ja ja widze wyraznie gołym okiem :(

 

czemu tak jest? ze nie rejestruje sie? na zadnym.. przeciez niebo mam conajmiej 4,5 mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taka uwage troche neizwiazana... powiedzcie mi taka rzecz, miałem 3 aparaty

-kompakt Lumix LS60 -czas do 60z

-Canon A75 - pełny manual- czas do 30 s

-Canon 1000D - wiadomo co to...

 

nigdy nie udało mi sie uwiecznic drogi mlecznej, nigdy....., ledwo na stackach było ja widac....., a przecie ja ja widze wyraznie gołym okiem :(

 

czemu tak jest? ze nie rejestruje sie? na zadnym.. przeciez niebo mam conajmiej 4,5 mag

 

 

Być może dlatego, że te aparaty mają za małe piksele.

 

Ja bym szukał coś z dużym pikselem i w miarę nowego.

Ciekawy jestem technologi którą opatentowało Fuji

http://www.dpreview....lmorganicsensor

 

Ktoś mógłby cośo niej napisać ?

Co to i czy w astrofoto to się sprawdzi ?

 

 

 

.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może dlatego, że te aparaty mają za małe piksele.

 

Ja bym szukał coś z dużym pikselem i w miarę nowego.

Ciekawy jestem technologi którą opatentowało Fuji

http://www.dpreview....lmorganicsensor

 

Ktoś mógłby cośo niej napisać ?

Co to i czy w astrofoto to się sprawdzi ?

 

 

 

.

 

kolego nie zauważyłeś ze na forum, roi sie od zdjec drogi mlecznej, ;)?, aparaty sa dobre napewno..., mnie ciekawi dlaczego nie moge zarejestrowac tego co widze gołym okiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzone osobiście :

8s, f=2, iso=400, matryca ccd 5Mpix -> nic nie widać

30s, f=4, iso=6400, matryca cmos 14 Mpix -> widać mrowie, choć z szumem (vide moja fota gdzieś w galerii zdjęć statywowych)

 

Co do jasności obiektywów - jaśniejsze widywałem w kompaktach (z górmej półki co prawda) niż w optyce wymiennej.

Jeśli chcieć używać hybrydy do astrofoto z ob. kitowym, to ma to mały sens. Bo po co ta wymienność? Podpiąć takie coś do tuby 8" - o, to tak. Jasna optyka wymienna to koszty rzędu 3-5k pln.

Jako aparat "całodobowy" - głosuję na Canona.

 

O wymianie filtrów, przeróbkach i sterowaniu sony z kompa - forget :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zdjęć DM to ważne jest ciemne niebo. Na 30s klatkach przy iso 800+ już powinno być ją widać. Jeśli u Ciebie nie widać to coś jest nie tak.

Co do sensu bezlusterkowaca, jak już tu wspomniano nie sądzę by się to jakoś specjalnie nadawało do astrofoto.

Do szerokich pól potrzebujesz i tak jakiegoś montażu, a sam aparat dobrego szkła bez abery i komy. Jasne szkła bez takich wad to wydatek kilku tysiaków. Poza tym nie wiem jak z tym trybem B jest, o ile pamiętam nie ma sterowania elektronicznego , wiec nie da się zdalnie migawki wywoływać ani kontrolować dokładnie czasu ekspozycji.

Brak możliwości sterowania z kompa, brak możliwości modyfikacji sprzętu, pilot czy coś w tym stylu itd.

Brak możliwości wymiany filtra IR, brak wsparcia softwerowego ze strony aplikacji astro.

W soniaczach nie można wyłączyć odszumiania, RAWy są odszumiane - zawsze a na wyższych iso nawet znacznie. Tak więc raczej nie ma sensu robienie kalibracyjnych klatek.

 

 

Podałeś wyżej przykłady zdjęć, cóż jakoś sceptycznie podchodzę do efektów pokazanych tam na jednym z przykładów. Co prawda 22" to ponad pół metra lustra ale nie sądzę by z kilku 15 czy 8 sekundowych klatek dawało się wyciągnąć takie zdjęcia które można porównać do tego co profesjonalna kamerą astro się wyciśnie z wielogodzinnego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm czyli jednak odradzacie zabawę w astro-foto tymi aparatami....:/ hmm... kurcze no bo tak jest... fakt przyznam sie ze chciałbym aparat do wszystkiego.... wiadomo ze jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego, ale myslałem ze maja jakaś szansę :)

 

ja zastanawiałem sie głównie na tym modelem

http://www.optyczne.pl/2633-nowo%C5%9B%C4%87-Olympus_PEN_E-PL1.html

 

doczytałem jescze z eten model ma migawke od 1/2000 do 2s a gdzie indziej , 1/2000 do 60s, a czas B to tak naprawdę maksymalnie 30 minut..., powtarzam za optyczne.pl

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm czyli jednak odradzacie zabawę w astro-foto tymi aparatami....:/ hmm... kurcze no bo tak jest... fakt przyznam sie ze chciałbym aparat do wszystkiego.... wiadomo ze jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego, ale myslałem ze maja jakaś szansę :)

 

ja zastanawiałem sie głównie na tym modelem

http://www.optyczne.pl/2633-nowo%C5%9B%C4%87-Olympus_PEN_E-PL1.html

 

doczytałem jescze z eten model ma migawke od 1/2000 do 2s a gdzie indziej , 1/2000 do 60s, a czas B to tak naprawdę maksymalnie 30 minut..., powtarzam za optyczne.pl

 

 

Kolego, a nie lepiej Ci zakupić używanego Canona 1000D, gdzie masz lustrzanke plus Live View(bardzo pomocne przy ustawianiu ostrości), które nie ma np. Canon 350D. Kupujesz tani kompakt z nagrywaniem filmów HD do tego wymieniasz filtr w canonie i zamykasz się w 2 tyś...?

Edytowane przez bulin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat - z tym aparatem to przemyśl jeszcze raz.

Wiem że chcesz tanio ale uwierz. Astrofoto nie da się tanio. Jak zaoszczędzisz na jednym okaże się że musisz wydać na drugie. Trzeba uderzać w jakość co później wychodzi na zdjęciach.

Kup porządny aparat. Będą zdjęcia przyrody a i w astrofoto się pobawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje na pewno, siedzicie w tym bardziej niż ja.. mam zasadniczy problem..... otóż miałem ze 2 razy do dyspozycji Canona 1000D, nie przerobionego... niebo 4,5 mag., i zero Drogi Mlecznej.... rozumiecie? całkowite zero... nawet na stackach nic.. tylko całe żółtawo pomarańczowe zdjęcie.. no i mnóstwo Gwiazd ale bez Galaktyki... Ja widziałęm gołym okiem bez problemu.. niebo ciemne..... a na aparacie zero... i naprawdę już nie wiem co się dzieje..., myślałem ze coś złe ustawiłem czy coś... wiec po roku przerwy pożyczyłem ten aparat jeszcze raz i dalej to samo..., nie wiem dlaczego tak jest ze nic się nie uwiecznia...

60 s ISO 800 i zero... na RAW i JPG to samo...

 

mam cały czas te pliczki..

 

to samo się tyczy wszystkich aparatów co mam znaczy kompaktowych..., jedynie uwaga(!) Canon A75 taki stary, pokazał jakiś leciutki szum w postaci Galaktyki...

 

Czy może być jakieś zaświetlenie którego ja nie widze a widzi aparat?, bo to chyba już niemożliwe..

 

 

sorki za zmieniane tematu..

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat - chciałem Ci wysłać PW ale nie możesz odbierać wiadomości

 

masz gdzieś te pliki ?

wrzuć kilka dla przykładu

 

a tu fotka Canona EOS 550d niemodyfikowany http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=72234

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

img_2983.jpgimg_2983_1.jpg

 

Twoje jednoklatkowce - widać że coś się zarejestrowało

nie masz co narzekać tylko bierz się za czytanie tutoriali w dziale "rozmowy o astrofotografii" np tutki JaLe - wrzucone na YouTube z komentarzami - wszystko tam jest czego pewnie Ty nie zrobiłeś przy obróbce zdjęcia

 

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej obiektyw kitowy z zestawu, a ostrość to najlepsza jaka mi się udało(na moje oko dobra), sprawdzałem kilka razy , no nie wiem co się działo, kilka razy pozyczałem i zawsze efekty nawet nie zblizone do tego co robią "pierwszaki" w astro Canonowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.