Skocz do zawartości

Astrofotografia a bezlusterkowce


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Obiektem kitowym w Canonie 1000D też coś próbowałem na początkach przygody z astrofoto i miałem dokładnie takie same odczucia - nic się nie rejestruje. Kupiłem obiektyw 300mm i później już tego problemu nie miałem - było cacy. Od razu mówię, że nie wiem o co chodziło - po prostu miałem tak samo. Zanim zmienisz aparat spróbuj innym obiektywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie ja jeden... tak, masz racje, ale to przy następnej okazji która nie wiem kiedy będzie.. :D, bo aparat byłby pożyczany, mam do dyspozycji 50mm i 120 mm z Praktiki, pytanie czy, to podłączę.... :/ nie wiem czy właściciel ma taka przejściówkę..

 

lampy są, ale nie aż tak blisko, przynajmniej 50 m.. ale to i tak nie w tym kierunku.. i świecą pięknie w dół..wiec to chyba nie to.., przysłona f/4,5 (18mm) mniej się nie dało.. bo pamiętam ze samo przeskakiwało na taka, mogłem tylko większa..

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw kitowy ustawiony na 50mm i przesłonę F5 to refraktor 10/50 (apertura 10mm)!

Nie spodziewajcie się z takiej apertury obrazów jak z 80mm ED.

 

Nie widziałem ze odpisałeś miedzyczasie, no wiec, dopisałem troszkę..

 

masz racje.. ale mimo wszystko... coś powinno być.., przecież 1000D jest lepszy niż 350D z którego mamy na forum prześliczne zdjęcia.... chodzi o wide-fieldy

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multi Coating 1.8/50 - kilka opini

http://www.cyberfoto.pl/pytania-o-osprzet/92493-pentacon-1-8-50-auto.htm

 

mam kilka szkieł na m42

do astrofoto używam najchętniej Super Takumar 135mm - tutaj przykład http://farm8.staticflickr.com/7155/6638333339_93fd9a7441_b.jpg - to jasny obiektyw

potrzebujesz przejściówki na m42 - dostaniesz bez problemu

do szerokich ujęć spraw sobie taniutkiego Heliosa 44 - można dostać na allegro za około 50 PLN

ja przymykam przysłonę powiedzmy że o 2 lub 3 czasem 4 "kliknięcia" od pełnej dziury :P - tutaj kilka przykładów: http://astropolis.pl/topic/36764-pozegnalne-fotki-z-gor-stolowych-na-szeroko/

 

 

przy manualnych ustawieniach np Canon 75-300mm - raczej ciemny obiektyw wychodzą takie fotki: http://farm7.staticflickr.com/6083/6061867879_208a5e3cdd_b.jpg

 

Znalazłem fotkę Szymka_O, robioną canonem w Bieszczadach. Czas tylko 30sek!

DM

 

Fotka robiona chyba obiektywem kitowym. Wychodzi na to, że można... ale pod b.dobrym niebem!?

obiektywu kitowego (u mnie 18-55mm) nie polecam - szkło mydli, aberracja - plastik fantastik nie tylko przy niebie

teraz wiem że lepiej było kupić samo body a szkło dobrać później ...

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Dzieki Spirit ;) , najpierw musze i tak dorwać, tego Canona, i pierwsze co to jak, właściciel będzie miał przejściówkę, to zamienię obiektyw na tego Pentacona.. zobaczę czy lepiej..., a w ogole ma szanse być lepiej?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostrość, ostrosć i jeszcze raz ostrość :szczerbaty:

zobaczcie zmagania Kuby z Drogą Mleczną

też nic nie było widać na fotkach ale po 5 minutach ustawiania ostrości jakimś magicznym sposobem pokazały się tysiące gwiazd :D

jeśli dobrze pamiętam to był jakiś Nikon z kitowcem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przysłona f/4,5 (18mm) mniej się nie dało.. bo pamiętam ze samo przeskakiwało na taka, mogłem tylko większa..

 

Najmniejsza to F3.5 i przy 18mm musi się dać ustawić. Zresztą w EXIF masz. Wprawdzie 1F w dół nie zrobi rewolucji, ale przy 25 sek (jak jest w exif) to nic więcej nie zrobisz.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z canonem został użyty zdecydowanie za ciemny obiektyw. 4,5 wpuszcza 4,5x mniej światła niż 2.0.

Pożycz od kogoś jasny obiektyw minimum 2,8, a najlepiej 1.8 i spróbuj. Efekty będą zapewne o wiele lepsze.

Edytowane przez Morth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora wątku: Ja też mam Olympus PEN E-PL1 i bede chciał go adaptować do astro. Jest to bezlustrowiec systemu micro 4/3 [Olympus&Panasonic]

Pod wzgledem użytkowym tzw. bezlusterkowce niczym sie nie różnia od lustrzanek -można je podpinać do teleskopów w ognisku głównym, podłączać przez adaptery tanie manualne obiektywy z innych systemów [np. M42] itd. Nawet łatwiej, niż lustrzanki. Reszta to kwestia matrycy i ergonomii aparatu. Tu wystepuje b. duży rozrzut, matryce wielkosci APS-C ma tylko Sony NEX i Samsung NX. Olympus/Panasonic ma mniejszą, a więc teoretycznie bardziej szumną matrycę 4/3. Dużą matrycę ma mieć też Fuji, Nikon [Nikon 1] wybrał mniejszą niż 4/3, a Pentax [Pentax Q] wygłupił sie z miroskopijną matrycą od kompakta.

Pomijajac ew. kwestię matrycy, wszystkie bezlustrowce pracuja w trybie Live View, co jest zaletą z puktu widzenia astro [ustawianie ostrości na LCD] nie wszystkie lustrzanki, szczególnie te najstarsze już zasłużone w astro, to mają. Z reguły są [niektóre znacznie] lżejsze od korpusów lustrzanek. Pozostaje kwestia zdalnego sterowania itp. Oprogramowanie do tych rzeczy było pisane pod wybrane modele popularnych lustrzanek, np. Canona, a bezlustrowce to nowość.

W kwestii E-PL1:

[ jestem na etapie rozpracowywania sprawy pilota do tego modelu, nie wiem, czy jest taki z interwałometrem [takiego szukam, z myślą również o time-lapse], ale zwykły pilot/wężyk istnieje. ] [EDIT: UWAGA! Wg. niektórych źródeł E-PL1 wcale NIE obsługuje zdalnego pilota RM-UC1 /lub kompatybilne/, stosowanego w innych PEN-ach, mimo że korzysta on z tego samego gniazda co w pozostałych modelach; najśmieszniejsze,że w sprzedaży w internecie są piloty z wyspecyfikowanym przeznaczeniem także dla E-PL1, czym się zasugerowałem]

Nowsze modele PEN-ów [E-PL2, E-PL3 i in.] mają taki z timerem na 100%. Zajrzyj choćby na allegro. Można żyć i bez tego, bo E-PL1 ma 2-biegowy samowyzwalacz 2s/10s, który nie dezaktywuje się sam po każdym strzale. Dosyć prosto [1 przycisk] wygląda też opcja filmowania, potencjalnie przydatna w foto księżycowo/planetarnym. Z tym,że nic nie wiem nt. formatów/rozdzielczości w tym trybie pod kątem konwersji tych filmików do formatów akceptowalnych dla programów stackujących tybu Regstax itp. Po prostu nie bawiłem się szerzej wideo z tego aparatu [i innych też, prawdę mówiąc]. EDIT: W instrukcji stoi AVI Motion JPEG.

Aha, funkcja Manual Focus Assist w E-PL1 i in. pozwala na powiekszenie fragmentu kadru na LCD podczas ostrzenia. Nie testowałem tego z optyką manualną przez adapter, w obiektywach systemowych aktywuje ją poruszenie pierścieniem ogniskowania na obiektywie. Masa ludzi na świecie korzysta z systemu micro4/3 z podpietą spadkową [ale też i całkiem nową!] manualną optyką ostrząc ręcznie i chwali sobie, więc pewnie nie ma z tym problemu...

Jeśli więc kupiłeś/kupujesz bezlustrowca [tego lub innego] jako zwykły aparat do dziennego użytku, to informuję, że tak czy inaczej da się go zaadaptować także do astro chyba bez problemu.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Czasy ekspozycji w wiekszości trybów PEN ma do 60s, poza tym jest tryb Bulb

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super ze masz ten aparat który mnie interesuje, czy mozna prosic o fotki nieba? szerokie pola, nie przejmuj sie ze, moze byc na stawtywie .... chodzi o pokazanie czego kolwiek..

 

licze na Ciebie, choc teraz nie ma pogody.. ale w przyszłości, bardzo Cie proszę, zrób jakies zdjecia, rózne, na róznych ogniskowych, wiesz... najprawdopodobniej nikt prócz ciebie nie ma tu takiego typu aparatu.. :), pojedyncze klatki, stacki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nagrywanie avi bezlusterkowcem ( i nie tylko) do foto planetarnego czy księżycowego to to raczej nieporozumienie. Obraz rejestrowany jest w postaci skompresowanej a nie surowego obrazu bez kompresji. A skompresowany jest zupełnie bezużyteczny pod względem stackowania. Nie wiem czy jest jakakolwiek możliwość zapisu rejestrowanego obrazu w postaci nieskompresowanej - wątpię w to.

 

Co do wielkości matrycy - mała matryca dużo pixeli = mały pixel duży szum. Ta matryca w tym penie naprawdę szumi koszmarnie.

Poza tym aparat nawet w trybie RAW znacznie odszumia obraz i nie jest to zwykle hardwerowe odjecie darka czy biasa tylko normalny odszumiający algorytm. A to praktycznie skreśla go z użycia w astro.

 

Jeśli chodzi o sterowanie i soft. Serio nie widzę sensu kombinowania i przerabiania lub dorabiania pilota do bezlusterkowca, skoro astro soft i tak go nie będzie widział. Skoro są już programy do astro pod canona z pełną obsługą funkcji itd to po kij sobie utrudnia życie.

 

Wracając do pena to patrząc na opinie i testy, choćby na optyczne to aparat kiepsko sobie radzi z odprowadzaniem ciepła z matrycy, a długoczasowe ekspozycje jednak grzeją mocno elektronikę wiec na długich czasach szum będzie jeszcze większy.

No i pozostaje kwestia samego zasilania - nie wiem czy jest pod bezlusterkowca zasilacz sieciowy lub jakiś baterpack, wymienianie baterii co godzinę może być uciążliwe.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób uzyskałeś czas 30s w tym aparacie ? Jest jakieś alternatywne oprogramowanie ?

Standardowo A75 ma czasy do 15s

 

tak? to przepraszam... jesli tak to napewno było 15s, nie mogłem alternatywnego oprogramowania wgrac... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że to jest sprzęt optymalny do astro -bo pewnie nie jest. W starciu z dedykowanymi rozwiązaniami [kamerki astro, wyselekcjonowane modele lustrzanek itp.] nie ma na pewno żadnych szans -nie te parametry i rozwiązania. Jak ktoś chce mieć sprzęt tylko do astro, niech inwestuje w tamte. Co nie znaczy, że nie można nim robić zdjęć nieba -efekty będą słabsze, ale na pewnym poziomie akceptowalne. Gdzieś między lustrzankami Canona, a kompaktami z dłuższymi czasami -te ostatnie dawały nędzne efekty i praktycznie nie nadawały się do tych zastosowań w ogóle. Tu na pewno tak źle nie jest, z dwóch powodów: większa matryca, wprawdzie minimalnie mniejsza niż APS-C, ale każdy kompakt bije na głowę, no i wymienna optyka, co pozwala na jej dobranie zależnie od zastosowań dokładnie tak samo, jak w lustrzance [próbowałem z kompaktem projekcji pozaogniskowej i marnie mi to wychodziło]. Mówimy tu o sprzęcie do dziennych zastosowań, który może być w pewnym stopniu adaptowany do prostego astro, nic więcej. Dla pewnej grupy ludzi moze to być wystarczające rozwiązanie, w ramach związanych z nim ograniczeń.

Co do astro zdjęć moim E-PL1 -niestety praktyka jeszcze przede mną, na razie nie bawiłem się w foty nieba z długimi czasami. Na koncie mam tylko czerwcowe zaćmienie Księżyca i jakieś poranne Księżyce w górach na Ukrainie, robione spacezoomem 14-150mm. Do prawdziwego focenia nieba chcę kupic na początek jakiś jasny stałoogniskowy obiektyw M42, może Jupitera 85mm/2 i wtedy spróbuję. Chyba, że się wczesniej trafi zorza polarna, bo na taką okazję mam systemowy 14mm/2.5

SancreTor sprowadził na ziemię moje spekulacje co do avikowania [kompresja]. Ale mam pytanie doznawców tematu: kiedyś ludzie używali do tych celów kamerek internetowych, czy one aby też nie kompresowały zapisu? Tylko pytam. Pamiętam ze starych czasów, że jeśli chodzi o zdjęcia, to niektórzy stackowali zdjęcia z kompaktów nie posiadajacych RAW-a, czyli zaczynali chcąc nie chcąc od JPEG-ów. Pare osób bawiło sie w ten sposób małymi Canon-kami z 15s czasami migawki [bez żadnych CHDK].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś ludzie używali do tych celów kamerek internetowych, czy one aby też nie kompresowały zapisu?

kompresowały

chodzi jednak o to by była to kompresja bezstratna, a jeśli już stratna to w stopniu nie powodującym utraty szczegółów (np. przy małych prędkościach nagrywania). Z tego powodu tylko niewielka część kamerek internetowych nadaje się do naszych celów

w niektórych kamerkach istnieje też możliwość wgrania bezstratnych algorytmów kompresji więc można nagrywać przy każdej prędkości

 

większość kamerek "ulepsza" obraz różnymi algorytmami (np. poprawia krawędzie, wyostrza, odszumia itd.), a wtedy stackowanie wielu klatek nie powoduje żadnej poprawy i nie daje możliwości wyciągnięcia detalu nieobecnego na pojedynczej klatce

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.