Skocz do zawartości

Motyl umoczony w siarkowodorze


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Super, hiper :astronom: Gwiazdki ostre jak szpilki aż do brzegu. Widać klasę tuby i prowadzenia. To techniczna strona, bo pomimo, że już jest ekstra to chyba jeszcze nie koniec?

Powiedz mi tak z ręką na sercu, na ile mogę się zbliżyc na EQ6 do tego guidingu? Jaka właściwie jest jego dokładność? Czy luneta guidująca w klasie EQ6 ma jakieś znaczenie? Ja guiduję EF 200/2.8 + extender 2x + DMK 21 AU b&w. Wystarczy to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie ... wstydu nie masz ... włącz światała mijania! :D

 

wyręczam ;) :

 

Mgławica Motyl (emisyjna) znajduje się w centralnej cześci gwiazdozbioru Łabędź niedaleko gwiazdy Sadr będącej niejako jego sercem. 2500 do 5000 lat świetlnych od nas. Rozmiary kątowe 50x30 minut.

 

Czy ona jest również zauważalna i wyodrębnialna - w całej swej okazałości - wizualnie jakoś (lornetkowo/telekopowo) czy jednak zarezerwowana tylko dla tych magicznych sztuczek fotograficznych (żargonem nie polecę - sorry) ?

 

Pozdrawiam

 

 

p.s.

Ta ewidentnie najjaśniejsza (chyba) gwiazda na zdjeciu (na górze) to jaka? - podaj symbol - najlepiej rozpoznawalny dla Stellarium

 

p.s.2.

popraw opis-link na portalu (poczekalnia) bo nie zagłosuję!!! Wiem, że to olejesz (jak większość - solidarnie) ale co mi szkodziło poprosić :szczerbaty:

 

 

edit: dzięki Majer ... ale ... "pewnie" czy "na pewno" bo czyni to "pewną" różnicę :)

 

EDIT2: niesamowite - to był mój tysięczny post - dopiero teraz to zauważyłem - i patrz komu go poświęciłem - Tobie - normalnie astrologia jakaś ... koniungcja? (tfu) koincydencja! Ale widać że ci w d. nie właziłem - tylko pouczałem - podobnie jak Ty - tym palcem - słuszniście każesz nam patrzeć w niebo ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu - beztlenowce ;)

 

Miałem jeszcze nie wrzucać tego zdjęcia, bo brakuje mi tlenu porządnego, ale... idzie kiepska pogoda (na wiele dni), więc publikuję w wersji "ekscentrycznej". Halpha to 10x10 min, siara też 10x10.

 

IC 1318-narrow_4mpix.jpg

 

czysty wodór:

IC 1318-H-alpha_4mpix.jpg

 

Z tym uważajcie, bo ogromne (sote stack, bez ostrzenia, 1:1 - prawie 20 mpix - 4mb jpg po kompresji):

IC 1318-H-alpha_17mpix.jpg

 

Tezn zestaw ma niesamowitą rozdzielczość:notworthy:

Kolorystyka chyba do poprawy...:mellow:

 

 

Adamie ... wstydu nie masz ... włącz światała mijania! :D

 

wyręczam ;) :

 

Mgławica Motyl (emisyjna) znajduje się w centralnej cześci gwiazdozbioru Łabędź niedaleko gwiazdy Sadr będącej niejako jego sercem. 2500 do 5000 lat świetlnych od nas. Rozmiary kątowe 50x30 minut.

 

Czy ona jest również zauważalna i wyodrębnialna - w całej swej okazałości - wizualnie jakoś (lornetkowo/telekopowo) czy jednak zarezerwowana tylko dla tych magicznych sztuczek fotograficznych (żargonem nie polecę - sorry) ?

 

Pozdrawiam

 

 

p.s.

Ta ewidentnie najjaśniejsza (chyba) gwiazda na zdjeciu (na górze) to jaka? - podaj symbol - najlepiej rozpoznawalny dla Stellarium

 

p.s.2.

popraw opis-link na portalu (poczekalnia) bo nie zagłosuję!!! Wiem, że to olejesz (jak większość - solidarnie) ale co mi szkodziło poprosić :szczerbaty:

 

 

edit: dzięki Majer ... ale ... "pewnie" czy "na pewno" bo czyni to "pewną" różnicę :)

 

EDIT2: niesamowite - to był mój tysięczny post - dopiero teraz to zauważyłem - i patrz komu go poświęciłem - Tobie - normalnie astrologia jakaś ... koniungcja? (tfu) koincydencja! Ale widać że ci w d. nie właziłem - tylko pouczałem - podobnie jak Ty - tym palcem - słuszniście każesz nam patrzeć w niebo ;)

 

Ty, czego się najadłeś:g: Podziel się:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za to piwo :dobrze:

 

A przede wszystkim Piotrkowi dziękuję!. Naklikałem się strasznie ale szczena mi opadła.

 

Ha alfa ; B alfa ; C alfa i temu podobne zjawy .... nic a nic nie zafałszowały Magnitud gwiazd (czy jak je się nazywa).

Ciekawe co by było gdyby atlas nie zgodził sie ze zdjeciem ... ale by zadyma była :D (artefakty, uszkodzona matryca Adama, UFO!)

 

Zidentyfikowałem nie tylko Sadr oraz tę jasną: 100691 ale też drobiazgi w jej okolicy!

 

Przy okazji wyszło, że programista i testerzy/sprawdzacze (Piotra) lipy nie odwalili (a mogło być różnie znam sie na tym ;) ).

 

No ja nic wczoraj nie łykałem i prawie nigdy nic nie łykam poza wiedzą (ze Świata Nauki) ... a dziele się nią jak umiem - zapraszam do kilku ostatnich postów w Hyde Park / Złote myśli

(w jednym z ostatnich tam {na przedostatniej stronie} jest bardzo ciekawy obrazek - kosmologiczny - żywcem ;) z tego czasopisma "skopiowany" i niezwykle ciekawe cytaty dające do myślenia)

 

Kliknij_Link niezwykłe nowości o Big Bang itp

 

Pozdrawiam wszystkich przedmówców (od A do Z) :flower:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi tak z ręką na sercu, na ile mogę się zbliżyc na EQ6 do tego guidingu? Jaka właściwie jest jego dokładność? Czy luneta guidująca w klasie EQ6 ma jakieś znaczenie? Ja guiduję EF 200/2.8 + extender 2x + DMK 21 AU b&w. Wystarczy to?

Ale co to znaczy "zbliżyć się"? Na pewno nie przy takim zestawie, nie tej wadze, nie tej ogniskowej. Będę wkrótce "stroił" EQ6 Jazzowi przy ogniskowej 900 mm i pikselu 5 mikronów. To już wyzwanie, bo efektywnie wychodzi prawie 2 m ogniska... Dużo. Dam Ci znać, co osiągnąłem.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że w guidingu zewnętrzną rurką (to zdjęcie powyżej nie było guidowane przez OAG) sam montaż nie jest tak ważny. Problemy powstają na mikrougięciach guidera i wyciągu głównego. Wystarczy, że będziesz miał kabel zwisający z guidera i pozamiatane. To wg mnie jest krytyczny punkt. Tam absolutnie nic nie może się uginać, czy ruszać (mówię o skali "mikro").

 

Wcześniej nie byłem w stanie swojego AP1200 z tym teleskopem guidować zewnętrzną rurką. Wystarczyła drobna zmiana porządku w adapterach (guidera) i poprawienie instalacji kablowej.

 

Puentując - tak, da się guidować EQ6, tylko, tak jak w każdym zestawie astrofoto, trzeba ogarnąć sajgon. Tu nie ma miejsca na prowizorki, czy "odłożone na potem" problemy. Ta sama zasada obowiązuje w drogich zestawach, może jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, te kable to staram się podwieszać jak mogę żeby montaż ich nie ciągnął. Wydaje mi się, że wszystko jest dość sztywne.

Guider jest zewnętrzny na barana ale łatwiej jest o gwiazdę do guidowania. Zdaję sobie sprawę, że EQ6 to nie jest montaż do guidowania z ogniskową 1,5 metra w punkt ale chciałbym wycisnąć z niego wszystko co się da. Możliwe, że ci co pokazują te osiągi mają go po głębokich tuningach. Ja go mam dopiero od jesieni, jest na gwarancji i nie chciałbym tam w środku grzebać.

Potem się zobaczy, a póki co to trzeba szukać obiektów na krótsze ogniskowe i starać się uczyć guidingu.

Jak guidujesz? Przez ASCOM czy ST4 z portu w montażu? Mam nadzieję, że będziesz działać coś w materii poprawy śledzenia EQ6 co już cicho, a może głośno zapowiedziałeś ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, prace są dosyć zaawansowane. Mam nadzieję, że na zlocie jesiennym zaprezentujemy efekty.

 

Ja guiduje przez ST4, ale nie widzę szczególnej różnicy w stosunku do ASCOM. Konkretnie to używam GPUSB Shoestringa.

Ustawiałem kiedyś parametry guidingu Sumasowi (EQ6). Też miał problemy. Pomogło i guidował potem bez problemu. O ile dobrze wiem, to do dzisiaj nie rozbierał montażu.

 

Możesz zrobić zdjęcia swojego kompletnego, gotowego do focenia zestawu? Wrzuć je proszę do swojego wątku o guide EQ6. Być może uda mi się coś dostrzec, co przeoczyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie ukłony niskie. I po dopaleniu tlenu powalisz oglądaczy bo tam jest tego sporo i ładnie świeci :)

Pozdrawiam.

M.

Dzięki. Tlenu w motylach jest niewiele, bardzo niewiele. Na pojedynczej klatce ledwo majaczy i to przy mojej aperturze i ogólnej sprawności zestawu. Ciekawe, bo w niedalekiej odległości jest go już sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie :notworthy: ,

oglądając je w formacie 1:1 zauważyłem coś, co wygląda jak planeta, ale pewności nie mam, dlatego pytam, co to może być? Zaznaczyłem to czerwonym krzyżem ale w wersji kolorowej Twojego zdjęcia, bo 1:1 nie mogę skopiować.

 

obiekto.jpg

 

dół po lewej, jeżeli to gwiazdka, to przepraszam za zaśmiecanie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy problem godny zainteresowania - obiektu tego nie ma w Sinbadzie a to już jest dziwne. Koordynaty w ICRS 20:29:19.0 +40°15'24" z błędem rzędu 5"

Trzeba go będzie chyba nazwać od odkrywcy czyli zapewne Lukas810-1.

Wygląda jak mgławica planetarna...

 

Oj. Sumas mnie uprzedził. Ale jak się ma Maxima to tak to już jest...

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy problem godny zainteresowania - obiektu tego nie ma w Sinbadzie a to już jest dziwne. Koordynaty w ICRS 20:29:19.0 +40°15'24" z błędem rzędu 5"

Trzeba go będzie chyba nazwać od odkrywcy czyli zapewne Lukas810-1.

Wygląda jak mgławica planetarna...

 

odkrywcą jest Adam, bo to on naświetlał zdjęcie, ja to tylko wypatrzyłem w mrowiu gwiazd.

 

Ps.

dobrze, że już po problemie, a za razem szkoda, że to nic nowego.

Edytowane przez lukas810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiem czym się tak podniecacie w darmowym CdC jest jako PNG i widać ją jak byk

 

 

 

 

 

 

Wymiary: 7.6 x 7.6 "

PNG: 078.9+00.7

Mag. Hb: 17.5

C.Star_V: 99.0

C.Star_B: 99.0

Współrzędne: Pozorny

Pozorny RA: 20h29m 43.9s DE:+40°17' 27"

Średnia data RA: 20h29m 43.3s DE:+40°17' 40"

Średnia J2000 RA: 20h29m 18.7s DE:+40°15' 22"

Ekliptyka L: +327°13'32" B:+56°32'08"

Galaktyczny L: +78°55'48" B:+00°45'51"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiem czym się tak podniecacie w darmowym CdC jest jako PNG i widać ją jak byk

Spoko JaLe, zobaczyłem coś i zapytałem, sprawa się wyjaśniła i temat zamknięty.

 

Sorry, ale to ty byłbyś odkrywcą. Ja co najwyżej mógłbym prosić o vice ;)

Może innym razem coś wypatrzę i wtedy pomyślimy ;)

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.