Skocz do zawartości

Gradienty na szerokich ujęciach


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj testowałem obiektyw z DSI III Pro. Filtr H-alpha mimo wszystko spory gradient dostał przez niskie położenie, przelatujące chmurki, czy drzewa - M20 i przyjaciele nie mają lekko :P Załączyłem surowego FITS gotowego do obróbki. Jak ktoś ma odpowiednie narzędzia to zachęcam do pomocy w obróbce ;)

 

(prawy górny róg to drzewo)

big1.jpg

00big.fit.zip

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ma rację. Iris bedzię najlepszy no chyba że uda ci się zdobyć instalkę do PixInsight LE. Firma Pleiades juz nie oferuje tego softu a szkoda- całkiem sympatycznie się na nim obrabialo. Do gradientów- rewelacja, powiem nawet że ta darmowa wersja była bardziej przyjazna od komercyjnego PixInsight 1.6 :)

Pozdr. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowego PixInsight'a (bo fajnie korzysta z zasobów wypasionych Mac'ów) i za cholerę nie mogę się zmusić do jego nauki. Filozofia rodem z aplikacji lat 80-tych. Z oldschoola już wolę IRISa ;) (ale nie ma go na Mac'a).

 

Może kiedyś...

 

Adam kwestia przyzwyczajeń, też jestem długoletnim użytkownikiem PS ale wystarczyło 2-3 noce z Videotudorialami i forum PI by się w miarę obyć.

Na początku było ciężko ale jak widzę pracę można sobie zautomatyzować dość prostymi skryptami samemu je pisząc albo znajdując w sieci lub na forum PI. Nawet w ostatnim Sky and Telescope (7/2011) jest ciekawy artykuł dotyczący PI.

W tej chwili jestem po miesiącu obywania się z programem i widzę jego mocne plusy bo program jest dość szybko rozwijany a to rokuje na przyszłość. Nie pomylę się jak za kilka lat to będzie główny program do obróbki astro-foto.

Długo szukałem w miarę dobrego programu od A do Z (od surowych klatek do gotowego wyniku + składanie panoram).

Wcześniej dużo fociłem ogniskowymi rzędu 100-300 mm, co przy miejscach z drogą mleczną powodowało spore problemy w poskładaniu materiału.

Maxim wymięka przy zbyt dużej ilości klatek z dużego DLSR'a, wyniki uzyskane przy pomocy DSS były mierne, dopiero IRIS a teraz PixInside daje odczuć że materiał się da poskładać do kupy jakoś w sensownie.

Przykład? Droga mleczna od zenitu ( Łabędź ) do horyzontu (Strzelec) - wynik kilku dni naświetlania - kilkaset klatek + darki = 2 lata materiał leżał z braku możliwości obróbki.

Teraz jestem bliżej końca tej obróbki niż przy użyciu pozostałych programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia masz rację. Oprogramowanie astro generalnie jest mocno do tyłu technologicznie. Maxim nie wykorzystuje dodatkowej pamięci, nie mówiąc już o procesorach. Znam zalety PixInsight'a, jednak - trudno mi przełknąć jego "niedojrzałość". Za to bije na głowę konkurencję możliwościami i wykorzystaniem sprzętu.

 

Ja też nie mam łatwo z moimi klatkami z KAF16803. Materiał z jednej nocy to ciężkie gigabajty. Same pliki kalibracyjne to coś koło 5GB. Grrr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. no i znów Adam ma rację :) ale tym razem nie do końca :) . Jest nowa wersja PixInsight - od czerwca. Podobno dużo lepsza operacyjnie i wykorzystująca inny engine. Piszę podobno bo jako posiadacz licencji komercyjnej nie miałem czasu zainstalować nowej wersji. Poza tym ciutkę poczekam- taka świeżynka może być kłopotliwa :)

Poza tym nie ma złotego środka - jednym softem od początku do końca się nie da obrobić fotki dobrze - każdy algorytm ma swoje plusy i minusy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... ale to właśnie tę wersję mam. Zajrzałem teraz do Downloadu nas stronie PixInsight i jak byk stoi:

PI-windows-x86_64-01.07.00.0697-nsi-20110601-c.exe

 

1.07. Zarówno na PC jak i Mac mam tę wersję zainstalowaną.

 

 

A z czym konkretnie?

No skoro masz zainstalowaną ostatnią wersję to już nieaktualne.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.