Skocz do zawartości

Pomóżcie - zakup teleskopu


Adrian Kumor

Rekomendowane odpowiedzi

Synta 8" ma 8 calowe lustro :) To 20cm średnicy. To jeden z najpopularniejszych teleskopów na montażu dobsona, dzięki niskiej cenie i sporych możliwości w walce z DS'ami. Ponieważ masz ciemne niebo dla Ciebie najważniejsza jest właśnie średnica lustra - im większa tym lepiej. Ale średnica wiąże się z gabarytami, dlatego napisz czy masz możliwość transportu teleskopu albo czy ewentualnie będziesz mógł obserwować z przydomowego ogródka.

Edytowane przez tacita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" ma 8 calowe lustro :) To 20cm średnicy. To jeden z najpopularniejszych teleskopów na montażu dobsona, dzięki niskiej cenie i sporych możliwości w walce z DS'ami. Ponieważ masz ciemne niebo dla Ciebie najważniejsza jest właśnie średnica lustra - im większa tym lepiej. Ale średnica wiąże się z gabarytami, dlatego napisz czy masz możliwość transportu teleskopu albo czy ewentualnie będziesz mógł obserwować z przydomowego ogródka.

 

Nie będzie problemu z transportem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może warto przepiąć ten wątek do innego działu?

 

Bo "poszerzamy horyzonty" to w innym jakby znaczeniu - nie w takiej przenośni tu "robi", nieprawdaż?

 

oczywiście (pomny uwagi swegho czasu) przy założeniu że DSO oznaczało:

 

Deep Sky Objects (czyli obiekty głębokiego nieba typu gromady ,mgławice, galaktyki)

 

 

Pozdrawiam

 

i polecam uwagę widoczną w mojej stopce - odnośnie przeszukania sklepu, w którym nabywasz teleskop na produkt "latarka", żeby od razu dołożyli do paczki.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaż odpowiedni dział na astropolis to przeniosę. Żaden problem. U nas to od początku nie bardzo pasowało ;)

 

Takie tematy zazwyczaj są zakładane w dziale "Mój Pierwszy Teleskop" i tam warto by przenieść ten wątek.

 

Kumor, w tamtym dziale znajdziesz też całą masę tematów podobnych Twojemu - warto poczytać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się "wyłamię z norm" i powiem:

zależy ile przeznaczysz pieniędzy, ale sugerowałbym Ci napęd i montaż paralaktyczny, nie dobsona.

Jeżeli masz ciemne niebo poza miastem, to newton 6 cali na EQ plus kiedyś do tego napęd na jedną oś.

Może uda Ci się to kupić w cenie dobsona newtona 8 cali.

Jeżeli masz dużo kasy to 8 cali newtona na paralaktyku.

Jeżeli nie stać Cię na 6 cali to newton 130/900 na paralaktyku (około 600 zł np. na raty) to nic mniej nie kupuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że można i inaczej sobie nie wyobrażam fajnego używania teleskopu, ale taka platforma to około 1000 zł jakby jej nie robić a kupić więc wolę typowe rozwiązanie.

No tak,ale gdyby w grę wchodził duży i ciężki teleskop na dobsonie?.Powiedzmy 14-16" to ile kosztowałby odpowiedni paralaktyk mogący to utrzymać?.:compress:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian, skoro stanowisko obserwacyjne masz na wsi w ogródku i interesują Cię DSO, to kupuj CONAJMNIEJ 8-10" [8-10 cali = ok. 200-250mm] na Dobsonie. Pomysł swordka z zakupem 130mm maleństwa na paralaktyku to całkowite nieporozumienie w kontekście Twoich możliwości i potrzeb. Montaż paralaktyczny czyni jedynie wygodniejszą obserwację planet przy dużym powiekszeniu. Na tym kończą się jego zalety w obserwacji wizualnej. Nie poprawia on zasiegu i rozdzielczości teleskopu -to rozmiar lustra zdecyduje o tym, czy gromady kuliste rozdzielisz na gwiazdki, czy dostrzeżesz słabsze galaktyki itp. Ale także ilość szczegółów na tarczy Jowisza będzie większa w wiekszym teleskopie [przy założeniu tego samego typu optyki -porownujemy np. dwa Newtony]. 130mm jest na to zdecydowanie za małe [miałem i wiem], 150mm -ciut lepiej. Teleskopy wieksze niż 200mm [8"] to już zupełnie inna liga. A na Dobsonie możesz mieć tanio duże lustro, na paralaktyku -nigdy.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian, nic o Tobie nie wiemy. Porady dotyczące jak największego teleskopu na montażu Dobsona są jak najbardziej słuszne, jednak dla kogoś już mającego pojęcie o niebie i astronomii. Jeśli jesteś całkowitym świeżynką a zwłaszcza młodziakiem, kupuj lornetkę, książki i atlas, nie teleskop, i ucz się nieba. Porad szukaj w dziale "lornetki". Wbrew pozorom, zobaczysz więcej DS-ów niż się pospolicie wydaje a lornetka przyda się także później przy teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,ale gdyby w grę wchodził duży i ciężki teleskop na dobsonie?.Powiedzmy 14-16" to ile kosztowałby odpowiedni paralaktyk mogący to utrzymać?.:compress:

 

To wtedy kupuje się coś takiego:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4451_Skywatcher-Skyliner-350P-SynScan---14--GoTo-Dobson-Teleskop.html

lub

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4671_Skywatcher-Skyliner-400P-SynScan---16--GoTo-Dobson-Teleskop.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram uwagę Janka, nie spytałem o wcześniejsze doświadczenia Adriana. Jeśli nie posługiwałeś się mapka nieba, to lornetka 10x50 albo 7x50 i atlas/mapa nieba z zasięgiem gwiazdowym minimum 6.5-7.0 mag BARDZO ułatwią Ci start. Być może przy rozsądnym planowaniu dasz radę zmieścić w jednym budżecie lornetkę i spory [200mm] teleskop z podstawowym wyposażeniem, ale to już zależy od Twoich możliwości finansowych. Lornetkę z resztą wzglednie łatwo pożyczyć, w przeciwieństwie do teleskopu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem od razu kupić teleskop, ale lornetka jest na początek o wiele lepsza (mam atlas nieba 7mag i lornetkę 10x25). Codziennie coś sobie obejrzę wieczorem, a na teleskop odkładam kasę na później. A na wsi to w ogóle widoczność masz miodzio, ja tak dobrze nie mam:) Polecam lornetkę, chociaż na kilka miesięcy, a i w przyszłości się pewnie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram, jako posiadacz lornetki i po kilku obserwacjach teleskopowych, poważnie zastanawiam się nad zakupem większej lornety zanim w ogóle zacznę myśleć o teleskopie. Nie dogadujemy się i tyle. A lornetka to inna sprawa :)

 

Lornetka to naprawdę fantastyczny sprzęt - da Ci wiele radości. Teraz wiem, że gdybym od razu kupiła teleskop to najpewniej tylko bym się zniechęciła do obserwacji. Przemyśl to sobie dobrze jeszcze; nie spiesz się przede wszystkim.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz pieniądze na 14 lub 16 cali to zapomnij o montażach i kupuj na dobsonie !!!! na pewno będziesz zadpowolony !

 

Jeśli masz na to 600 zł to 130/900 też coś pokaże, a przynajmniej pobawisz się /nauczysz/ustawianiem paralaktyka.

Edytowane przez swordek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.