Skocz do zawartości

SK 80/400 OTA i co dalej?


!chim!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Proszę o pomoc w doborze odpowiednich dodatków do teleskopu Sky Watcher 80/400 OTA.

Postaram się jak najdokładniej opisać to, czego potrzebuję (lub nie potrzebuję z całą pewnością) i proszę o pomoc w postaci weryfikacji lub tez propozycji różnych akcesoriów do tego właśnie teleskopu.

 

Kwota którą chcę przeznaczyć na teleskop i akcesoria to 1100 zł.

Teleskop który wybrałem jest JEDYNYM możliwym teleskopem który jestem w stanie zaakceptować Z WIELU (niekoniecznie finansowych) przyczyn, więc proszę nie sugerować innego sprzętu - ten jest w pełni przemyślany.

 

Do teleskopu nie potrzebuję ani statywu ani kątówki, dlatego też proszę o niewymienianie tych akcesoriów.

 

To co sam wybrałem jako uzupełnienie zestawu to:

 

1. Zestaw okularów:

 

Celestron - http://sklep.teleskopy.net/zestaw-filtrw-i-okularw-celestron-1-14-p-635.html?osCsid=1a60ad432101969b982a72c3675a948b

 

lub

 

Sky Watcher - http://sklep.teleskopy.net/zestaw-filtrw-i-okularw-skywatcher-1-14-p-2882.html

 

2. Filtr Neodymowy

 

Czy proponowany zestaw jest wystarczający by cieszyć się obserwacjami astro? Czy zaproponowane zestawy warte są swoich pieniędzy i czy warto zwrócić na nie uwagi? Który zestaw lepszy (pomijając ilość akcesoriów i cenę)?

 

Jeżeli te zestawy jednak nie są warte zakupu - co w zamian?

 

Proszę o konkretną pomoc w tej kwestii

 

z góry wszystkim dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a podobno ten teleskop nie ostrzy bez kątówki (lub innej przedłużki)

 

filtra neodymowego nie polecam, a raczej polecam go przetestować przed zakupem ;)

 

Nie potrzebuję kątówki ani statywu ponieważ posiadam te rzeczy, więc nie widzę potrzeby kupowania ponownie tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ten produkt http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-sk804a-ota,d1437.html to również go posiadam.

Na 100% polecam filtr do korekcji aberracji i folię za 6PLN do obserwacji słońca (można wkleić pod mniejszy dekielek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz 800 zł na akcesoria. Przy takim budżecie nie kupował bym walizki pełnej złomu optycznego, tylko nabył jeden porządny okular (np któryś z ES 82* 14 - 11 - 8.8). Na giełdzie trafiają się w idealnym stanie za około 500 zł. Za resztę albo filtr mgławicowy 1,25" (UHC-S, UHC, UltraBlock) albo zbierać na kolejny dobry okular (może LVW 22 - około 500-600 zł rynek wtórny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie wiem jak waszym zdaniem wypadają te zestawy okularów i co ewentualnie proponujecie, jeśli nie właśnie zestawy?

Te komplety to wyrzucenie pieniędzy,kolega Marek dobrze Ci radzi.Kup tego ES 82*,to okular w klasie Naglera.Potem filtr mgławicowy UB Oriona 1,25" z rynku wtórnego bo to najbardziej uniwersalny filtr mgławicowy,sam używam takiego w tym refraktorku i ładnie pokazuje nawet włóknistą w Łabędziu,a jeśli wolisz na miejsce filterka drugi okular to zamiast LVW drugiego ES.:flirt:

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te komplety to wyrzucenie pieniędzy,kolega Marek dobrze Ci radzi.Kup tego ES 82*,to okular w klasie Naglera

to całkiem dobry okular ale w podobnej cenie można kupić używanego Naglera 13T6 w idealnym stanie więc zakup ES 14 mm jest średnio opłacalny ... a w każdym razie warto rozważyć taką opcję

właściwie jedyną zaletą ES-a jest większa podaż na rynku wtórnym. Mało kto chce się rozstać z Naglerem :D

 

co do zestawów okularów to filtry kolorowe i księżycowy będą raczej nieprzydatne. Plossle o ogniskowych 4-6 mm też więc co pozostaje? :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

właściwie jedyną zaletą ES-a jest większa podaż na rynku wtórnym. Mało kto chce się rozstać z Naglerem :D

 

 

pozdrawiam

 

Ja zauważyłem że wraz a wejściem ESa na rynek,rozpoczęła się wielka wypsz Naglerów.Nie wiem dlaczego,ale pomyślałem że ma to z czymś związek.Może z tym że ESy są tańsze jako nowe okulary,a może z tym że są wypełnione gazem i wodoszczelne,co z kolei wpływa nie tylko na jakość obrazów ale i na ich długowieczność.Chodzi o to że po kilku latach roszenia się,zaparowywania i suszenia soczewki wewnątrz okulary mają nalot.W ES tego nie będzie,przynajmniej ja to tak widzę.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem że wraz a wejściem ESa na rynek,rozpoczęła się wielka wypsz Naglerów

hmmm ... to gdzie ja wtedy byłem? :blink:

szkoda, że ją przegapiłem bo mam pewne braki w okularach

od dawna poluję na używanego Naglera o ogniskowej 9 lub11 mm

nawet kilkumiesięczna promocja na Naglery na początku tego roku nie spowodowała zauważalnego wysypu używek

 

po kilku latach roszenia się,zaparowywania i suszenia soczewki wewnątrz okulary mają nalot.W ES tego nie będzie

jak to w rzeczywistości będzie z ES-ami zobaczymy za kilka lat

puki co Naglery są na rynku 30 lat i nic niepokojącego się z nimi nie dzieje

w swojej kolekcji mam okulary mające nawet ponad 30 lat (w lornetce) i są w takiej samej kondycji jak zaraz po zakupie

mam też kilka Plossli mających grubo ponad 10 lat i to samo

okular w lunetce Turist3 ma tez blisko trzydziestkę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wychodzi na to,że moje obawy są niepotrzebne.Powiem szczerze że chciałbym sam porównać te dwa okulary.Ja jednak pójdę w ES,brak takiej kasy i cierpliwości w oczekiwaniu na Naglera.

 

ps. a porównywałeś je kiedyś ?.:astronom:

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie porównywałem ... ale za dwa tygodnie to się zmieni :szczerbaty:

ES-y mają jedną podstawową wadę: bardzo ograniczony wybór ogniskowych

ceny poza promocjami też nie są specjalnie zachęcające

gdy wreszcie pojawi się ES 8,8 mm rozważę jego zakup ... o ile cena będzie konkurencyjna

 

ale zrobiliśmy mega offtopa :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo,offtop jak się patrzy.

 

Ale Autor wątku chyba nie ma nic przeciw temu,bo biernie się przygląda.:D

 

ps. Fajnie było pogadać.:Beer:

 

Pozdrawiam.

 

Autor wątku gubi się w tym wszystkim;)

Generalnie chodziło mi o okulary gdzie pogodzę cenę z jakością. Zacząłem rozważać Vixeny NLP 10mm i 20 mm plus barlow x2 dzięki jednemu z forumowiczów

 

O ile faktycznie zestaw okularów Celestrona może okazać się niewypałem, o tyle chciałbym kupić coś na lata a nie później dokupować kolejne akcesoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES-y mają jedną podstawową wadę: bardzo ograniczony wybór ogniskowych

ceny poza promocjami też nie są specjalnie zachęcające

30 - 24 - 18 - 14 - 11 - 8.8 - 6.7 - 4.7 - to jest ograniczony wybór? TeleVue w seriach T5 i T6 ma tylko dwa okulary więcej.

 

(PL) 40% różnica w cenie dla okularów 1,25" i prawie dwukrotna dla 2", zarówno na rynku pierwotnym i wtórnym - to mało?

(US) dla całej serii ponad dwukrotna różnica w cenie - to mało? Dla okularów o prawie identycznej jakości obrazu...

 

Rozumiem przywiązanie do marki ale mimo wszystko trochę obiektywizmu by się przydało. Zwłaszcza w wątku osoby, która ma do wydania 800 zł "na całość".

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 - 24 - 18 - 14 - 11 - 8.8 - 6.7 - 4.7 - to jest ograniczony wybór? TeleVue w seriach T5 i T6 ma tylko dwa okulary więcej.

8,8 jest ale nikt go nie widział :szczerbaty:

powinien się dopiero pojawić

11 mm też rzadko gości w ofertach sklepów

6,7 a zwłaszcza 4,7 mm to raczej ewenementy o ograniczonej przydatności w obserwacjach DSO. Pozostają więc tylko 4 sztuki 14mm, 18 mm, 24 mm i 30 mm

a z Naglerów na rynku wtórnym dostępna jest jeszcze seria 4

 

40% różnica w cenie dla okularów 1,25" i prawie dwukrotna dla 2", zarówno na rynku pierwotnym i wtórnym - to mało?

(...)

Rozumiem przywiązanie do marki ale mimo wszystko trochę obiektywizmu by się przydało

zgadzam się ... nawet sporo obiektywizmu bardzo by Ci się przydało :D

N13T6 osiąga ceny 500-700 zł na rynku wtórnym (sam kupiłem za 590 PLN, a Iro nawet za 500 PLN)

ES 14 to wydatek 500-590

jak wyliczyłeś te 40% różnicy w cenie? :g:

Naglera 31 można kupić za 1700 PLN, a nawet sporo taniej

ES 30 to wydatek 1200 PLN

jak wyliczyłeś tę dwukrotną różnicę w cenie? :ha:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc sprzedaj swojego Naglera za 500 zł. Dowiedziesz swojej nieomylności a !chim! będzie się cieszył fajnym okularem w atrakcyjnej cenie.

Jeśli nie masz na to ochoty, to pogódź się z faktem że przeciętna cena używanej T6 to ~700zł, a ES 82o 1,25" ~500zł. I na taki wydatek trzeba się przygotować zamiast liczyć na mega okazje, której może nigdy nie być.

 

I bądź na tyle przyzwoity żeby nie porównywać ceny używanego Naglera 31mm z nowym ES'em 30mm. Bo za chwile ktoś inny nie omieszka porównać ceny nowego N31 z używką ES30 ze stanów za 1/4 ceny tego pierwszego. Tylko wątpię czy doprowadzi to do jakichś sensownych wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ręce opadają

argumentacja przedszkolaka :fool:

Mareczku mój drogi nie traktuj sprzętu tak emocjonalnie

dzisiaj ten, jutro inny więc nie ma powodu by się identyfikować z konkretną marką

zwróciłem tylko uwagę na fakt, że można kupić Naglera zamiast ES-a kiedy jest taka możliwość, a Ty rzucasz się jak wściekły byk naginając fakty i rzucając epitety :Boink:

luzu chłopie ... i trochę dystansu bo zawału dostaniesz

zmień dietę ... mniej czerwonego mięsa, a więcej ryb i będzie git :rofl:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zabrakło argumentów to zaczęła się wycieczka osobista.

To może jeszcze łaskawie zdradź z którą marką się tak zidentyfikowałem? Z okularami TeleVue które posiadam czy ES, które zdroworozsądkowo polecam? Bo jak jest w Twoim przypadku, to nikt kto czytał ten wątek wątpliwości mieć nie będzie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc,to nie widziałem nigdzie na rynku wtórnym Naglera za mniej niż 700PLN.Ja się obawiam że tutaj trzeba zapłacić nie tylko za jakość,ale i dołożyć za markę TV.Nie ujmując niczego TV,wolę ES bo to jakość za mniej i nikomu nic do tego.

Więc będę polecał te okulary,bo to dobre szkła za rozsądne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.