Skocz do zawartości

Drakonidy 2011


ax

Rekomendowane odpowiedzi

skoro najmniej się rejestruję o zmierzchu to jaki sens ma badanie radiowe drakonidów skoro wyniki będą mocno zafałszowane?

 

wybrałem sobie częstotliwość np. 98.6 MHz (to m.in. radio B-stok koło Suwałk czyli ponad 500 km) są mam wiedzieć czy ją odbiorę jak przeleci meteor? bo niestety 30 minut i nic...

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o rejestrowanie zjawisk w zwykły dzień/noc w tedy najmniej meteorów łapie się o zmierzchu. Ma to związek z położeniem apeksu. Ma to bardzo małe znaczenie w przypadku dużych rojów i ich maksimów. Wtedy większą role odgrywa położenie radiantu na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam juz zestaw podłączony do kompa + CoolEdit, słychać tylko szum.... niestety nie wiem czy mój sprzęt działa(tzn. wykrywa meteory). Nie mogąc doczekać się na cokolwiek, zmieniłem częstotliwość na jakąś stację radiową. Niestety, patrząc po wykresie w CoolEdit jest bardzo mała (prawie zadna) różnica w głośności szumu i stacji. Jak mam więc to zliczać? przecież nie będę słuchał całych 24 godzin....

 

może podacie jakieś 100% dobre częstotliwości... żebym wiedział czy radio wykrywa meteory?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj może Twój sprzęt działa dobrze. Sprawdzisz to tylko wtedy gdy będą się łapać meterory. Czyli będzie słychać (radio na które masz ustawione) jeśli meteor był mały (takich jest najwięcej) będzie to tylko mały pik na wykresie a jeśli większy to kilka sekund audycji.

 

Przykład meteorów radiowych masz w filmiku Mój link

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze post pod postem

 

Nie mogę sobie coś poradzić, czy znalazłby się ktoś kto się na tym dobrze zna kto mnie wspomoże jakimiś instrukcjami itp. odnośnie łapania radiowego meteorów. Jak coś to PW :friends:

Napisałbym jak ja to widzę wszystko, jakie mam części itp.

 

nagrałem 190 minut szumu no i chyba nic nie ma (nie wiem dokładnie bo przez 2/3 czasu mnie nie było przy radiu) jęsli ktos chciałby posłuchać i sprawdzić czy coś się nagrało to chętnie prześlę pliczek

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o rejestrowanie zjawisk w zwykły dzień/noc w tedy najmniej meteorów łapie się o zmierzchu. Ma to związek z położeniem apeksu. Ma to bardzo małe znaczenie w przypadku dużych rojów i ich maksimów. Wtedy większą role odgrywa położenie radiantu na niebie.

 

 

Dokładnie, Drakonidy można obserwować radiowo też za dnia - w zasadzie od godzin popołudniowych gdzie radiant jest już nad horyzontem.

Może się okazać że Drakonidy zrobią nam psikusa i maksimum się nieco przesunie albo zaobserwujemy aktywność z bardzo starego (ale obfitego w materię) przejscia komety Giaconiniego-Zinnera które nie zostało uwzględnione w prognozach.

A o zmierzchu Drakonidy będą doskonałym rojem do obserwacji radiowych gdyż radiant (czyli miejsce z którego wylatują meteory) będzie w zenicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam juz zestaw podłączony do kompa + CoolEdit, słychać tylko szum.... niestety nie wiem czy mój sprzęt działa(tzn. wykrywa meteory). Nie mogąc doczekać się na cokolwiek, zmieniłem częstotliwość na jakąś stację radiową. Niestety, patrząc po wykresie w CoolEdit jest bardzo mała (prawie zadna) różnica w głośności szumu i stacji. Jak mam więc to zliczać? przecież nie będę słuchał całych 24 godzin....

 

może podacie jakieś 100% dobre częstotliwości... żebym wiedział czy radio wykrywa meteory?

 

OK, powiedz w jakiej miejscowości mieszkasz, w którym kierunku patrzy antena radia, oraz czy dom w którym mieszkasz jest zasłonięty jakimiś wysokimi budowlami.

Jak podasz nam te parametry to spróbujemy Ci dobrać jakieś częstotliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, więc miejscowość to Dębica, radio mam z ekranem wieć wiem jaka częstotliwość. Dziwne jest to ze mam zakres od 87,3 d0 105.3 Mhz, nie wiem dlaczego tak. ale stacje są na dobrych częstotliwościach (ew. 0.1-0.3 Mhz różnicy przy silnych stacjach). Według fmscam.org ustawiłem sobie 103.3 Mhz ale nie wiem czy dobrze...

 

antena to zwykły kabelek (ma widok na północ i wschód), ew. jak można ją ulepszyć? Nie wiem czy to ma znaczenie ale niektóre słabe stacje wg. powyższej strony np. 1kW odbieram ze średnim szumem z odległości 30- 40 km, a niektóre 10kW z 30km z takim samym skutkiem... dlaczego tak jest?

 

Dom nie jest otoczony żadnymi wysoki budynkami

 

Ps. przypomniałem sobie jeszcze, że mam antenę kierunkową na dachu firmy atx-55 do odbioru DVBT, nie wiem czy to może pomóc, ale jak ją podłączyć do mojej wieży, jesli ona ma tylko taki cieniutki kabelek zamiast anteny...

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, więc miejscowość to Dębica, radio mam z ekranem wieć wiem jaka częstotliwość. Dziwne jest to ze mam zakres od 87,3 d0 105.3 Mhz, nie wiem dlaczego tak. ale stacje są na dobrych częstotliwościach (ew. 0.1-0.3 Mhz różnicy przy silnych stacjach). Według fmscam.org ustawiłem sobie 103.3 Mhz ale nie wiem czy dobrze...

 

antena to zwykły kabelek (ma widok na północ i wschód), ew. jak można ją ulepszyć?

 

Do kabelka trzeba coś podpiąć, minimum to jakiś dipol.

A co do częstotliwości to w nocy sprawdzę co u Ciebie będzie dobrego.

 

 

 

Ps. przypomniałem sobie jeszcze, że mam antenę kierunkową na dachu firmy atx-55 do odbioru DVBT, nie wiem czy to może pomóc, ale jak ją podłączyć do mojej wieży, jesli ona ma tylko taki cieniutki kabelek zamiast anteny...

 

 

Raczej się to nie nada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś widziałem w domu taką antenę wygiętą w koło.... nadałą by się?

 

podobna do tej

http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_a_anodowana_A0220.htm

 

co do tego dipola co mówiłeś to chodzi ci o taki:

http://www.pink.art.pl/radio/antena.html ten pierwszy schemat

 

tak jeszcze spytam, czy długość promienników może byc dowolna czy ona coś reguluje?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jeszcze spytam, czy długość promienników może byc dowolna czy ona coś reguluje?

 

Ma wpływ na powstawanie listków:

 

horizontals.jpg

 

AntenyLW2_html_mfc3b49e.gif

 

listki.jpg

 

http://www.fmukf.republika.pl/teoria/dipol.html

http://www.invisionresources.pl/index.php?Spanner=zasada

http://www.anex.pl/www.anex.pl/anteny/rozdzial_c3.htm

 

Polecam stronkę Radio Polska http://radiopolska.pl/wykaz/polska.php dzięki niej udało mi się zidentyfikować lokalizację nadajników dla wszystkich odebranych stacji UKF nawet tych najsłabszych, ogólnie fajna zabawa w szukanie najdalej położonego nadajnika, którego sygnał da się jeszcze odebrać.

 

Czasem jest tak że na danym maszcie jest kilka stacji radiowych o różnych mocach, jeśli odbieramy tylko te o mocy 120kW to słabsze z tego samego masztu, których nie słyszymy można by wykorzystać do meteorów.

 

Często jest tak że zasięg nadajnika 120kW jest niewiele większy od stacji 1kW, odgrywa tutaj rolę krzywizna ziemii, nawet maszt o wysokości 300m z odległości 150km jest już zasłonięty przez krzywiznę Ziemi.

 

Na stronie http://www.dvbtmap.eu/ można sprawdzić krzywiznę Ziemi między dwoma punktami masztem i anteną.

 

Do meteorów najlepiej wybrać stację która nie odbiera z powodu że jest zasłonięta przez krzywiznę Ziemi, a nie zbyt małej mocy nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organizowana jest obserwacja z pokładu samolotu. Akcja nazywa się

2011 Draconids international multi-airborne observation campaign

http://www.imcce.fr/langues/en/ephemerides/phenomenes/meteor/DATABASE/Draconids/2011/index.php

 

 

 

Spodziewane są dwa maksima o:

 

17:09 UT (19:09 naszego czasu)

19:57 UT (21:57 naszego czasu)

 

 

Noeuds-Earth2011-lbl.jpg

 

 

 

As can be seen, the earth will encounter trails ejected during the 19th century, as well as in 1900. As a consequence,

two outbursts are expected on October 8, 2011, with maxima respectively at 17:09 UT and 19:57 UT.

These timings will allow people from Central Asia as well as Europe to witness the events.

 

 

 

Zapowiada się ciekawy show ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba będą najlepsze rejony do obserwacji nieba.

 

Mapka przedstawia niebo o 19:06 UT i radiand Drakonidów oznaczony jako GIA

 

Od radiantu są wyprowadzone okręgi, a zielony prostokąt i okrąg to obszar najlepiej usytuowany do obserwacji i foto,

czyli nie za nisko nad horyzontem i w miarę daleko od Księżyca i radiantu.

01.png

02.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do meteorów najlepiej wybrać stację która nie odbiera z powodu że jest zasłonięta przez krzywiznę Ziemi, a nie zbyt małej mocy nadajnika.

 

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem.

Moc musi być na tyle duża by zjawisko meteoru (50-100km na Ziemią) mogło odbić fale radiową , nadajnik o mocy jednego kilowata - niestety jest zbyt słaby, i może się okazać że przy wyborze nasłuchu jakiegoś słabego nadajnika że to co słyszymy na tej częstotliwości to inny nadajnik o dużej mocy oddalony nawet o 3000 km...

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem.

Moc musi być na tyle duża by zjawisko meteoru (50-100km na Ziemią) mogło odbić fale radiową , nadajnik o mocy jednego kilowata - niestety jest zbyt słaby, i może się okazać że przy wyborze nasłuchu jakiegoś słabego nadajnika że to co słyszymy na tej częstotliwości to inny nadajnik o dużej mocy oddalony nawet o 3000 km...

 

Ja wcale nie proponuję nadajnika 1kW do meteorów, po prostu chcę uzmysłowić jak to jest z łącznością bezpośrednią, u siebie w Piotrkowie mam bezpośrednią łączność z Łodzią dystans ok. 50km, spokojnie odbieram stacje nawet 0,1kW, podczas gdy niewiele dalej mam Raszyn ok. 100km zasłonięty przez ziemię i jest ogromny problem ze stacjami 120kW.

 

Jeśli taką stację 120kW odbieramy na granicy zasięgu możemy pokusić się o znalezienie innej stacji np.: 60kW na tym samym maszcie, której już nie odbieramy, czemu proponuję ten sam maszt, bo mamy pewność że on istnieje, trochę głupio tak w ciemno czekać na sygnał z jakieś stacji której nie odbieramy i nie mamy pewności że w ogóle istnieje. Ostatnio dużo machlojek z zakładaniem telewizji cyfrowej, budowaniem nowych masztów. Najlepiej by było żeby mieszkańcy różnych części kraju zrobili spis swoich rozgłośni radiowych, wtedy ci z zupełnie innego krańca mieli by pewność że dana stacja nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu dziś czysto, ale żadnego Drakonida. No i jednak nie doceniłem Księżyca. Jest jasno jak cholera, a jutro będzie jeszcze jaśniej.

 

Różnica będzie już niewielka. Niebo będzie mocno rozjaśnione tak czy inaczej. Ale duże znaczenie będzie miała przejrzystość powietrza. Jeżeli po opadach napłynie zimne i w miarę suche powietrze z północy to przejrzystość powinna być bardzo dobra. Jeżeli natomiast w powietrzu będzie sporo wilgoci to mogą pojawić się jesienne zamglenia i będzie kicha.

 

Z prognoz wynika, że mgła raczej nam nie zagraża. Miejscami moga wystapić jedynie niewielkie zamglenia. Dlatego lepiej zabezpieczyć się i stanąć wyżej, niż w jakiejś dolince.

Zachmurzenie powinno być zmienne, na ogół umiarkowane, ale miejscami mogą pojawić się większe przejaśnienia.

 

Oby tylko dopisały Drakonidy, to myślę, że coś zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 19 było u mnie sporo chmur, ale po 19:30 niebo przetarło się i zachmurzenie zmalało do ok. 30%. Najsłabsze gwiazdy jakie widziałem miały ok. 3,5 mag. Niestety przez kilka minut wpatrywania się w niebo zobaczyłem zaledwie jeden słaby meteor, prawdopodobnie Drakonid. Za chwilę idę wypatrywać dalej, ale na razie Drakonidy zawodzą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 19 było u mnie sporo chmur, ale po 19:30 niebo przetarło się i zachmurzenie zmalało do ok. 30%. Najsłabsze gwiazdy jakie widziałem miały ok. 3,5 mag. Niestety przez kilka minut wpatrywania się w niebo zobaczyłem zaledwie jeden słaby meteor, prawdopodobnie Drakonid. Za chwilę idę wypatrywać dalej, ale na razie Drakonidy zawodzą :(

 

Ja - całkowity amator wybrałem się z bratem na obrzeża miasta. Leżąc w trawie przez ok 30-40 min zaobserwowałem 3-4 sztuki (jeden jaśniejszy w okolicach łabędzia i 2-3 sztuki koło Lutni - te mniej więcej jasności przelatującego sputnika). Oczywiście wszystko przy założeniu - ze pierwszy raz w życiu patrząc w gwiazdy dobrze zlokalizowałem pozycję z mapki (kilka razy sprawdzaliśmy i chyba dobrze). Ok. 21.40 wybieram sie na kolejne 30-40 min :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

No a ja z synem przez 30 min leżelismy na dachu naszego domu ale niestety przyszły chmury i po zabawie.

Mały napalony , a tu taka wtopa:-(

Zobaczymy za kilkanascie minut . Może się uda ?

Edytowane przez dariusz_119
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.