Skocz do zawartości

Moje Astrofoto z TSAPO65Q


Tomek96

Rekomendowane odpowiedzi

 

Oto moje pierwsze zdjęcia z mojego nowego nabytku, TSAPO65Q. Zdjęcia są bez guidowania. Mam co do obróbki kilka pytań. Jak uzyskać poprawnego flata?

 

 

Najlepiej chyba flatownicą położoną na odrośniku, ale można też o przed wschodem/zaraz po zachodzie słońca celując w niebo. Tej drugiej techniki nie używałem, ale podobno daje niezłe wyniki.

 

Co to są klatki kalibracyjne (w DSS nazywają się offest/bias files?) i jak je zrobić? Jak uzyskać poprawne kolory kosmosu? Mam z tym problem gdyż mieszkam niedaleko Legionowa koło Warszawy. Zastanawiałem się jak pozbyć się zaświetlonych klatek (aż pomarańczowych, czerwonych). Czy mam używać jakiegoś filtra? Używam Nikona D90, jest połączony z refraktorkiem przez M48. Kolejna sprawa to program do obróbki materiału. Używam DSS i Photoshop’a, ale jak mam uzyskiwać lepsze efekty? Mam zainstalowany program Iris ale nie potrafię go obsługiwać, tak samo z RegiStax 6. Czy są do nich jakieś instrukcje?

 

Zerknij sobie na książkę kucharską Jima Solomona:

http://saratogaskies.com/articles/cookbook/index.html

Znajdziesz tam sporo informacji, jak wykonać poszczególne klatki kalibracyjne i jak używać IRISa. Jim pisze o Canonie, ale wydaje mi się, że nie będzie wielkiej różnicy używając Nikona.

 

Pozdrawiam,

milosz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CLS Astronomika, czy może nawet i TSa powinien pomóc ;)

 

O ile dobrze pamiętam CLS Astronomika jest do Canonów po modyfikacji. A czy jest w innej oprawie. I w jaki w razie czego inny celować? W UHC?

Taki?

http://astromarket.pl/astrofotografia-1/filtry-fotograficzne/filtr-uhc-s-2-cale-baader-planetarium.html

Czy taki?

http://astromarket.pl/astrofotografia-1/filtry-fotograficzne/filtr-cls-2-cale-ts-optics.html

 

Ja Nikona nie mam ochoty przerabiać, gdyż bardzo często służy mi do użytku codziennego.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

 

Edit:

Czy gwint M48 to jest gwint 2" , który jest w połączeniu z filtrami? Stabilnie by się trzymały?

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam CLS Astronomika jest do Canonów po modyfikacji.

NIE jest ;) Astronomik CLS masz w rozmiarze 2" także. Ja z Atikiem małym używam CLS-CCD w wersji 1,25". Nie ma tutaj nic do znaczenia czy lustrzanka jest przerabiana czy nie. UHC nie bierz bo są węższe i wycinają więcej światła (a lustrzance to nie jest potrzebne).

 

Czy gwint M48 to jest gwint 2" , który jest w połączeniu z filtrami? Stabilnie by się trzymały?

Filtry mają to do siebie że się stabilnie trzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Kolejne podejście do tego samego materiału. Nie będę zakładał nowego wątku. Postaram się tu zamieszczać swoje zdjęcia.

 

Robiłem w IRISie i według mnie z dobrym skutkiem. No i pomyśleć, że to są moje pierwsze zdjęcia astrofoto a pierwsza sesja mojego refraktora. Niestety w ostatnich miesiącach nie fotografowałem przez duże mrozy w obawie o sprzęt. Czekam na lepsze temperatury ;) .

Czy teraz zdjęcia wyglądają lepiej?

 

Sprzęt: TSAPO65Q, Nikon D90, HEQ5;

Obiekt: M42, Wielka Mgławica Oriona;

Czasy: 11x120 sekund ISO 800 (22 minuty) ;

9x120 sekund ISO 1600 (18 minut);

Łączny czas: 40 minut;

Po 4 Darki do każdego ISO;

Flat, brak Darka flata;

Obróbka: IRIS+Photoshop;

Guidowanie: brak;

Autorzy: Ja.

 

8.jpg

 

Ostrzejsza wersja. ;)

 

9.jpg

 

 

 

Liczę na wasze uwagi.

 

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku96 nie wycinaj tak histogramu z lewej strony

9_.jpg

-przecież w pierwszym poście już fajnie zrobiłeś. Tu już trochę za mocno pojechałeś.

Lepiej mniej detalu pokazać ale za to z łagodnym tłem niż mocno wyciągniąty obraz wykastrować.

Czekam na kolejne próby B)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam tło w Irisie mniej wycinać? Bo pojawiał się u mnie problem z zaświetleniem nieba, zdjęcie robiło się czerwone jeśli prawidłowo odwzorowywałem kolory. Jak sobie z tym poradzić?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

 

Krótko, zwięźle i na temat. Tyle że po angielsku: http://www.aicccd.com/archive/aic2004/Color_balancing-rwodaski.pdf

Tam jest to o czym piszesz, czyli color bias

Edytowane przez maquu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IRIS

spróbuj krok po kroku

http://www.saratogaskies.com/articles/cookbook/index.html#IRIS_Setup

 

i więcej darków na przyszłość - wiem że to najnudniejszy etap ale konieczny

 

w irisie na koniec spróbuj opcji:

setsubsky 4 1

subsky

save final_subsky

savepsd2 final_subsky

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten trzeci tutorial znam, resztę postaram się przeczytać. W wolnym czasie postaram się wykorzystać te nowe polecenia do IRISa. Jak na ten etap obróbki z tak małą ilością materiału jestem zadowolony z uzyskanych efektów. I zapomniałem o jednym ważnym szczególe. Przecież fotografuję Nikonem i zebrałem tylko 40 minut materiału przy dość dużych szumach. Jeszcze raz dziękuję za uwagi i dostarczone mi pomoce naukowe. Będę pracował na pewno nad kolejną wersją.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

 

Kolejne z mojej strony podejście do tego samego materiału. Mam nadzieję, że wam się spodoba. Pierwsze zdjęcie ma bardziej „wykastrowane” tło, w drugim zdjęciu mniej. Na deser przygotowałem też M31. Informujcie mnie co robię nie tak, a na pewno to w przyszłości poprawię. Liczę na waszą krytykę.

 

Tomku, poluzuj sobie soczewkę krygująca w refraktorku bo masz trójkątne gwiazdy.

 

Chciałem zauważyć, że ja nie mam skompletowanego sprzętu i robię zdjęcia bez guidowania. Jeśli więcej osób stwierdzi o niepoprawności wyglądu gwiazdek z pewnością oddam teleskop do serwisu. Proszę o innych użytkowników forum o zdiagnozowanie tego problemu.

 

Pozdrawiam

Tomek

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.